Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
20. aug 2009

ak nevieš dátumy, tak neviem ani povedať, aká bude materská/nemocenské.

subidubi
20. aug 2009

gapa Ďakujem.
... este mi nieje jasné, či ak by som napr. posledny den PP (kym sa mi toho 30.11.09 ukonci PP) dala na PN (takticky), tak ci tá PN by mala vplyv na matersku, či uz vypočet, alebo z ktoreho roka by sa mi ratala, ak by som napr. cely 12/09 ostala takticky(dufam ze len takticky) na PN.
... neviem ci dávka v nezamestnanosti je lepsia ako PN alebo naopak a hlavne aby som si tou PN nieco nepokašlala
... napadlo ma ze ak by tá PN pokračovala az po začiatok materskej? či má vplyv to, ze by som potiahla PN az po materskú a uz by bol výpočet materskej iný? či? 🙂
... materska sa ráta z hrubého platu max z cca 30tisícdačo?

dakujem

fifi06
20. aug 2009

Ahoj gapa, tak som si z niekoľkých zdrojov zisťovala a dozvedela som sa toto: náhrada mzdy sa neráta do výpočtu odstupného, ale ako aj ty uvádzaš je považovaná za VZ pri výpočte materského príspevku. Skúšala som vydumať, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie a preto mám ešte jednu otázočku. V prípade ak moja RD končí 20.8.2009, môj TPP by skonči 31.12.2009 a od 4.1. – 31.1.2010 by som uzavrela nový PP s HM 1084Eur. Môj nástup na materskú by bol 6.1.2010 čo je 8 týždňov pred plánovaným pôrodom. Moje RO obdobie by teda bolo 4-5.1.2010? Alebo to má ešte nejaký zádrhel?

gapa
22. aug 2009

fifi,
podla teraz platného zákona je to správne. Áno, ak ukončíš jeden PP a začneš nový PP 4.1.2010, tak tvoje RO je ako píšeš 4-5.1.2010, no v takom prípade ani nepotrebuješ takú vysokú mesačnú mzdu, stačí ak tvoja HM za tie 2dni bude 1084,55eur:31x2

Treba rátať s tým, že budeš mať medzeru 4dni v poistení, takže určite treba si sama zaplatiť zdrav.poistenie. Dôchodkové ak chceš. Ostatné nie sú podstatné.

fifi06
24. aug 2009

Gapa, ďakujem za cenné rady, si poklad.

janka1874
24. aug 2009

no ja už som z toho všetkého jeleň gapa obdivujem ťa ako sa v tom vieš orientovať
prosím ešte raz o zhrnutie
ak by som k 31.8.2009 ukončila dohodou jeden pracovný pomer a k tomu istému dátumu uzavrela druhý pracovný pomer a neviem či má potom ešte zmysel ísť na PN nech sa mi nekráti materská a ak by moja mzda bola HM 1084eur tak koľko potom by bola materská? no a na materskú plánujem nastúpiť až koncom mesiaca čiže toho 29.9 alebo ak sa dá tak ešte neskôr

gapa
24. aug 2009

janka,
ak by si ukončila jeden PP 31.8.09, druhý začala 1.9.09 a na MD išla 29.9.09 a mala hrubú mesačnú mzdu 1084eur, tak tvoja hrubá mzda za september by bola predpokladám
1084eur : 22prac.dní a plat.sviatkov v sept. x 20 odprac.dní a plat.sviatkov = cca 985,45eur

denný vymeriavací základ 985,45: 28dní (počet dní od začiatku PP do dna pred nástupom na MD)= 35,19eur (maximum v septembri je 36,15eur)

materské na 1kalend.den = 55% z DVZ = 35,19x55% = 19,35eur

vynásob si to potom x30 alebo x31 alebo za február x28dní

toto platí len na tie konkrétne dátumy!!!!! a prerátaj si, či som sa matematicky nepomýlila. 😉

janka1874
24. aug 2009

gapa ďakujem

dejna3
24. aug 2009

ahojte,
chcem sa spýtať, ako bude priznaná materská, pokiaľ je žena zamestnaná, ale t.č. na RD (aj v čase nástupu na materskú bude ešte RD)
má nárok na materské dávky zo zamestnania? + z DNPO (poistenie trvá a 270 dní splnených)?
vopred ďakujem 😉

gapa
25. aug 2009

dejna
zo zamestnania z pravdepodobného vym.základu, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na mD + z DNP z rozhodujúceho obdobia, ak od posledného prihlásenia do nástupu na mD uplynulo aspon 26týžnov.

samozrejme z DnP treba splniť podmienku 270osobitne od zamestnania.

dejna3
25. aug 2009

gapa, ďakujem 🙂
čiže, ak je nástup na MD cca začiatok 03/2010, RO zo zamestnania je marec 2010 a RO z DNPO je rok 2009, pričom suma vymeriavacich základov (zam. + DNPO) nesmie presiahnuť max. VZ, aby bola priznaná maximálna výška materského? 😕

gapa
25. aug 2009

dejna,
nie,
zo zamestnania je RO r.2009, ale vzhladom na to, že nastupuješ na MD z rodič.dovolenky, tak sa ráta automaticky z pravdep. VZ (aspon podla toho, čo som čítala) a aj v prípade, ak by to neplatilo, tak predpokladám, že zo zamestnania v r.2009 nemáš žiadny vym.základ (nečerpala si napr. dovolenku alebo si nepracovala na PP), takže aj tak sa ráta z pravdepodobného VZ. A už som písala ako sa stanoví pravd.VZ zo zamestnania.

Pre posúdenie, aké je RO z DNP chýbajú údaje, kedy si sa naposledy prihlásila na DNP.

Suma DENNéHO VZ v súčte z oboch nem.poistení nesmie presniahnuť max. denný vym.základ v mesiaci nástupu na MD. Pri nástupe na MD v 3/2010 je denné maximum 1084,55:31

a samozrejme ak si nepracovala, tak sa nemohlo stať, že ti súčet DNP + VZ zo zamestnania presiahol maximum, lebo zo zamestnania si mala prerušené NP t.j. akoby VZ =0eur

dejna3
25. aug 2009

ešte raz vďaka,
nárok na DNPO budem mať (ak nezmenia podmienky alebo zákon 😝 ), ale ten VZ z pracovného pomeru ma zaujíma preto, lebo kolektívnou zmluvou sú vždy v januári upravené mzdy, samozrejme aj zamestnankyniam na MD... t.j. pravdepodobný VZ zo zamestnania bude určite vyšší v r. 2010 ako v r. 2009... 😕

gapa
25. aug 2009

dejna,
no záleží aj od toho DNP, ak si teda neplatila z minima.

ak by si nastupovala na MD v 2/2010, tak je max. VZ až 1084,55eur : 28

to je zaujímavé v prípade, ak prevyšuješ v súčte z oboch nem.poistení maximum za 3/2010

pri pravdepodobnom VZ zo zamestnania sa "vždy" suma uvedená mzdárkou "delí číslom 30" (bez ohladu na mesiac nástupu alebo či uvedie len mzdu za časť mesiaca) a tak dostaneš pravdep. denný VZ zo zamestnania.

dejna3
26. aug 2009

gapa, veľmi ti ďakujem za rady 😵 😵 😵

julianka99
29. aug 2009

ahojte baby,
do materskej sa rátajú len pracovné dni,alebo kalendárne?
Mne teraz prišiel papier zo soc.poist. s nejakou smiešnou sumičkou na den a neviem ako si z toho mám vyrátať materskú. A či z tej sumy ešte vôbec niečo strhajú.... :(((
ĎAkujem

gapa
29. aug 2009

julianka,
materské sa vypláca na kalendárne dni (obvykle 28týždnov t.j. 28x7dní) a vyplácaná je pozadu, t.j. za predchádzajúci mesiac, podla počtu kalend.dní v nom.

vypláca sa presne tá suma, čo máš v rozhodnutí uvedenú, nič sa z toho nestrha, ani sa nezdanuje, ale považuje sa za tvoj vlastný príjem (nie zdanitelný), ak by si na teba uplatnoval odpočet manžel v dan.priznaní/roč.zúčtovaní za r.2009 v marci 2010.

julianka99
29. aug 2009

Jéééj Ďakujem pekne gapka... už som o čosi múdrejšia 🙂

janka1874
31. aug 2009

gapa mám ešte jednu otázočku pre istotu
ak by som ukončila jeden PP 31.8.09, druhý začala 1.9.09 a na MD išla 29.9.09 a mala hrubú mesačnú mzdu 1084eur, tak tvoja hrubá mzda za september by bola predpokladám
1084eur : 22prac.dní a plat.sviatkov v sept. x 20 odprac.dní a plat.sviatkov = cca 985,45eur

ale čo v prípade
ak by som ukončila jeden PP 31.8.09, druhý začala 1.9.09 a na MD išla 14.9.09 čo myslím že je môj prvý možný termín nástupu na MD

gapa
31. aug 2009

janka,
v takom prípade tvoja HM bude 1084:22x9 = xxx
a denný VZ xxx : 14 čo je menej ako v prípade vyššie popísanom

nie som doma, tak radšej nerátam, ak nemám svoju kalkulačku 😝

k.a.t.k.a.
12. sep 2009

ahojte 🙂 potrebujem poradit

bola som dlhodobo SZCO, v decembri 2006 sa mi narodilo prvé dieta cize som isla na matersku aj rodicovsku popri zivnosti. Zivnost som skoncila na konci septembra 2008, cize som cca 11 mesiacov bez zivnosti. Teraz od septembra malá nastupila do statnej skolky, cize som sa odhlasila z soc.poi. aj zdravotnej poistovne, no a nasledne tyzden na to som sa zamestnala ALE cca niekedy v decembri nastupujem opät na matersku a moja otazka znie ci budem mat narok na matersku a z coho sa mi bude vypocitavat?

gapa
12. sep 2009

katka
a ked si nastupovala na MD, tak si bola POVINNE nem.poistená a poberala si aj z tohto povinnéh NP materské? A potom si súvisle čerpala RD, t.j. podávala si prerušenie a poberala rodič.príspevok, t.j. stále ako povinne nem.poistená szčo? To je podstatné! Aj ked v szčo sa velmi nevyznám a neviem, či sa ti teda aj dni počas poberania RP a prerušenia živnosti bez vykonávania činnosti szčo budú rátať do 270dní. Ak áno, tak materské sa ti bude rátať z obdobia od začiatku PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Napr. ak začal PP 9.9.09 a nastupuješ na MD v 12/09, tak z obdobia 9.9.09-30.11.09. Ak ale aj szčo rátajú do tých 270dní, to je podmienka. Pozri si § 49a zákona o sociálnom poistení. Aj ked szčo sú dosť zložité a tam záleží na dosť podprobnostiach a aj tak sa v tom osobne nevyznám na 100%.

k.a.t.k.a.
12. sep 2009

gapa dakujem za rychlu odpoved 🙂

ano bola som pivnne nem.pois. aj pocas RD do toho 09/08 .. platila som sice min.odvody preto aj moja prva materska bola nizka 😖
podla toho § 49 ak som dobre pochopila tak by sa to obdobie malo zaratavat 🙂

a este otazocka ak mozem 🙂 ako si teda zvysit tu matersku? zamestnavatel bude odvazat min.odvody za mna, ale dalo by sa s nim dohodnut mozno 😅 to by potom musel az do nastupu na MD platit za mna max.odvody? keby som chcela vyssiu matersku? MOzno pisem jak hotentot ale nevyznam sa do toho vobec ☹

k.a.t.k.a.
12. sep 2009

napisem to rovno po lopate 😅 MOjim zamestnavatelom je moj svokor, takze dohoda je mozna, len nechcem zase jemu nejak uskodit 😖

gapa
12. sep 2009

katka,
tie odvody z maxima sú riadne vysoká. Maximálny VZmesačný je 1084,55eur a odvody len tak zbrucha cca 50%. V tvojom prípade bude pôrod cca 1-2/2010, takže sa sleduje obdobie cca 2/2008-2/2010. Ak máš ozaj to szčo až do 9/08 (asi si musiela vtedy dávať odhlášku na RLFO), tak vlastne už máš cca 8mesicov.
Mohla si sa napr. len najprv prihlásiť na DNP, potom sa odhlásiť a pred nástupom na MD sa až zamestnať, aby to nebolo také drahé. Čím dlhšie rozhodujúce obdobie, tým to je drahšie, ak chceš maximum. Teraz bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším VZ v RO. Ale zamestnávatel samozrejme musí dať odhlášky a prihlášky a platiť odvody.
Alebo je teraz možnosť platiť zmaxima už od teraz a napr. byť PN.

marianinka
16. sep 2009

Ahojte, viete mi poradit, som od 1.9.2009 nezamestnana a chcela by s partnerom babo, platim si aj DNP a ako sa mi potom bude ratat materska, z coho ked som nezamestnana? dakujem za vase rady

lul
16. sep 2009

podla mna sa ti bude materska ratat z DNP 😉

gapa
16. sep 2009

marianinka,
z vymeriavacieho základu v tzv.rozhodujúcom období, ak splníš aj podmienky aspon 270dní..., nebudeš mať nedoplatok a bude trvať DNP.

monicka82
18. sep 2009

Ahojte poradkyne,gapa mám otázočku: Som zamestnaná,moja HM je 331,-Eur zbytok si maxima si doplácam od 04/2009, teraz v októbri by sme chceli splodiť dieťa,ak sa všetko podarí.Chcem sa spýtať, budem poberať potom tú maxim.materskú? Ďakujem

marianinka
18. sep 2009

gapa
moj HP do 1.septembra bol 683eur. este som nikdy nebola nezamestnana. platim si maximum cca 14.50eur mesacne. teraz som nezamestnana a chcem si to ist dat upravit aby som si to cele platila sama, kedze nerobim. cize ak by sme mali dieta dostavala by som maximun matersku? dobre to chapem? dakujem moc to DNP si platim od maja 09