Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

mandula
12. mar 2009

ahoj gapa, ako tu tak citam, tak si v tejto teme neskutocne potrebna a ak by som Ta mohla velmi pekne poprosit, mohla by si poradit aj mne? Ja idem na MD v oktobri 2009. Pravdepodobne sa teda aj mne materska bude vratavat z VZ za rok 2008, vsak? Ja som v roku 2008 pracovala u dvoch zamestnavatelov. Do 1.9.2008 som mala hrubu mzdu 30 000 a od 1.9.2008 az do 31.12.2008 som mala HM 45 000. ta teraz aj pokracuje. Vedela by si mi teda poradit ake maximum by som mohla dosiahnut? Terajsi zamestnavatel mi povedal ze maximum je 14 500, ale mne sa to zda priserne malo. Prosim Ta, mohla by si mi povedat Tvoj nazor?
Dakujem.

gapa
12. mar 2009

mandula,
aby to bolo jednoznačné (neviem, či tomu dobre rozumiem). TEn istý PP, čo si uviedla HM vyššie bude trvať až ku nástupu na MD.- to je podstatné. A okrem neho si mala druhý PP, z ktorého HM bola nižšia. - to je tiež dosť dôležité, resp. ak by aj druhý bol z VZ vyššieho alebo rovného 28142 resp. 30219,- tak by som veru nevedela presne poradiť.
No ak platí, čo je napísané vyššie, tak tvoj denný VZ by mal byť maximálny z maxim v r.2008 t.j. denný VZ cca
(6mesiacov x 28142) + ( 6mesiacov x 30219) :366dní, z toho je materské na den 55%
na mesiac denná dávka x 30dní alebo 31dní
ak si bola v r.2008 PN, Očr ..., tak to môže byť aj trochu inak, no výrazne nie.

gapa
12. mar 2009

aha teraz pozerám, že za 7-9/08 mal byť VZ 30000,- a nie 30219

takže ešte raz
(6 x 28142) + (3mesiace x 30000) + (3mesiace x 30219,-) :366 x 55%

gapa
12. mar 2009

zase zle, no to si už oprav sama, 30000 malo byť 2x a 30219,- 4x
(som zvyknutá, že sa píše do 31.8.08 mzda 30000 a nie do 1.9.09, to je potom nejasné 😉

mandula
13. mar 2009

dakujem gapa, pomohla si mi. Tych 14500 co mi povedali je fakt dost malo, takze idem bojovat, aby to bolo aspon 15500. Kazdopadne je to pekne nespravodlive. Vystudujes 2 vysky, 10 rokov prinasas zisk zamestnavatelovi a robis karieru a potom ked chces mat dieta, tak Ta nechaju zit z toho isteho co vsetky, lebo SP si da strop. A este aby som sa lepsie vyjadrila, vsetky zeny obdivujem, ze dokazu vyzit z tohoto mala - aj to len pol rok, potom uz ani nehovorim 😒 Ved komu inemu by si dala, ked nie vlastnemu dietatu, ale z coho, na to asi nikto nemyslel. Je to tazke. Jaj, vytacam sa tymto uz 3 dni, idem sa radsej dobre najest 😉
Dakujem Ti este raz, si zlata.

gapa
13. mar 2009

mandula 😀
len dúfam, že si si prečítala pozorne moje príspevky (hlavne ten prvý) čo sa týka súbehu viacerých nem.poistení v r.2008. Za určitých okolnistí by si veru len vtedy poznala, ako môže byť tento systém nespravodlivý!

erikamilos
16. mar 2009

gapa prosím ťa, ešte jedno mi nie je jasné. Ak by som išla na MD už v decembri 2009, ale pôrod by bol až v r.2010, tak z ktorého roku sa počíta materská? Ďakujem moc za odpoveď.

gapa
16. mar 2009

erikamilos, vždy podla nástupu na MD/vzniku nároku na dávku, t.j. rozhodujúce obdobie na výpočet materského je r. 2008 (ak máš dlhodobý PP)

erikamilos
16. mar 2009

Ďakujem za odpoveď, si fakt zlatá. 🙂

mimaamim
17. mar 2009

a ako je to keď žena predtým nikde nepracovala? koľko bude dostávať?

kesinka
17. mar 2009

Gapa, tak ani ja ti nedam pokoj a prosim ta o pomoc - vysvetlenie 🙂 . Ja uz tomu nechapem. Teraz som PN a dostavam marodku. Chcela by som vediet, ci marodka sa rata presne tak isto ako matersla. To znamena, ze ked pojdem na matersku budem dostavat taku istu sumu eur? Otazka je polozena odhliadnuc na to, za aky rok sa to vypocitava, lebo v tom mam jasno. Dakujem.

gapa
17. mar 2009

kesinka,
ak si PN, tak
- prvé 3dni sa na 1den ráta nemocenské/náhrada mzdy pri dočasnej PN ako 25% z denného vym.základu
- od 4-tého dna PN je dávka na 1kalend.den 55% z DVZ

materské je od prvého dna 55% z DVZ

kesinka
17. mar 2009

Dakujem gapa 😉 , uz som zas o nieco mudrejsia 😎 .

ruth
18. mar 2009

Ahojte,

ja sa chcem len poradit, momentalne som na rodicovskej dovolenke do jula 2009 s prvym dietatom, koncom marca nastupujem na matersku dovolenku, pracovny pomer mi stale trva, ako sa mi bude pocitat materska? Lebo mzdarka mi povedala ze budem dostavat matersku v takej vyske ako pri prvom dietati, niekde som vsak citala ze z pravdepodobneho vymeriavaceho zakladu ktory by som mala keby som nastupila. Kedze sa valorizovali platy, tak sa chcem spytat ci mzdarka postupovala spravne. Dakujem.

gapa
18. mar 2009

ruth,
tak toto ozaj záleží od mzdárky. Nikde to nie je presne napísané, čo je to pravdepodobný VZ, z ktorého by sa odvádzalo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Takže dá sa aj s valorizáciou, t.j. porovnatelnou pracovníčkou na tvojej pozícii, resp. ak by ti dali dodatok o zvýšení mzdy, tak by to mala aj podložené. Ono záleží na mzdárke, ako by si to dokázala obhájiť pred prípadnou kontrolou.

clea333
19. mar 2009

Ahoj Gapa, chcela by som aj ja poprosit o radu-dnes mi prisiel vymer materskej. Nastupovala som na matersku v priebehu 02/2009, teda by sa mi materska mala ratat z roku 2008-v tomto roku som si platila aj DNP, ale nie cely rok. Okrem toho som si platila DNP 3 mesiace v roku 2007.
Moja otazka znie: maju mi brat do uvahy vymeriavacie zaklady len za rok 2008 alebo aj z roku 2007?Idem si to preratat, lebo mi to nejako nesedi, som myslela, ze mi vyjde maximalna materska, ale nie je to tak a nevime preco a to som si este platila trochu viac , aby som mala rezervu.Dakujem za odpoved

gapa
19. mar 2009

clea,
uvádzaš málo údajov.
Materské sa ráta z rozhodujúceho obdobia, ktoré závisí od nástupu na MD a od dátumu vzniku tohto nem.poistenia (začiatku trvajúceho PP, posledného prihlásenia na DNP). RO sa zistuje zvlášť z každého nem.poistenia, z ktorého si uplatnuješ nárok na mateské, tj. zvlášť z DNP a zvlášť zo zamestnania. A samozrejme aj zvlášť musí byť splnaná podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

clea333
19. mar 2009

Gapa,
moj posledny PP trval od 1.1.2008 a DNP som si platila od 21.5.2008 az do nastupu na matersku. V roku 2007 som tiez nepretrzite pracovala cely rok, ale v inej firme, to som si platila tiez DNP ale len tri mesiace.Takze podla toho, ako pises, by sa mi mal brat VZ zo zamestnania za rok 2008 (to mi je jasne), ale z DNP od 21.5.2008. Spravne?Musim si to preratat, lebo mi to vychadza menej ako som myslela ☹

gapa
19. mar 2009

dôležité je tiež, že v súčte z oboch nem.poistení za každý mesiac zvlášť nemožno prekročiť mexim. VZ pre nem.poistenie. To bolo do 30.6.08 28142Sk a od 1.7.08 30219,-Sk na mesiac.

clea333
19. mar 2009

Gapa, ked som si zacala platit DNP od 21.5.2008 s VZ=8642,- Aky mam ratat za ten mesiac VZ, ked som to neplatila cely mesiac, ale az od toho 21.5.
Ma PN nejaky vplyv na vypocet materskej-samozrejme, ze mi to skresalo vyplatu, ale inac by to nemalo mat vplyv vsak?

gapa
19. mar 2009

ak si bola prihlásená z DNP z VZ 8642,-Sk od 21,5.08, tak za máj treba za tých 11kalendárnych dní zarátať VZ (8642:31x11 zaokrúhliť nahor)
Pn by nemala ovplyvniť, ak máš stanovený VZ z DNP nie maximum ale rozdiel maxima a VZ v zamestnaní.

clea333
19. mar 2009

Vdaka za rady, mne to vyslo uplne inak, asi som tam nieco zle spocitala...
V tom maji ak som dobre pochopila, tak ked vyratam, co si napisala, to bude VZ za maj?
PN moc nechapem, uz mi asi nemysli takto pred porodom ☹

gapa
19. mar 2009

PN pozri môj príspevok z 17.marca 2009 o 16.18

Vz za 21-31.máj áno vid vyššie

emak
5. apr 2009

ahojte - chcem poprosiť o radu

Som zamestnaná u jedného zamestnávateľa od roku 2004. DNP som si začala platiť od 9.2.2009 a bábo by sa nám malo narodiť 27.11.2009. Stíhame to len tak-tak - 270 dní v poistení DNP.
Chcela by som vedieť či sa mi bude vyrátavať materská od zamestnávateľa z VZ za rok 2008 alebo aj z roku 2009. Mám možnosť že by mi majiteľ plat v tomto roku upravil. Nemám maxim. VZ 30219 Sk a takto by som to mohla dohnať vo výplatách u zamestnávateľa.
Ďakujem za radu.

emak
5. apr 2009

Ešte som sa chcela spýtať - materská sa potom vypláca 2x - aj z VZ od zamestnávateľa aj z DNP?

gapa
5. apr 2009

emak,
materská zo zamestnania, ak ti bude trvať ten istý prac.pomer, sa ti bude rátať z r.2008. LEn ak by si ukončila tento PP a začala nový, tak by sa rátala z r.2009, resp. podla konkrétnych dátumov z určitého obdobia.

Neviem, či sa bude materská vyplácať v dvoch dávkach alebo v jednej dávke za mesiac v súčte z DNP+zamestnania. Ak máš obe nem.poistenia v jednej pobočke soc.poistovni, tak predpokladám, že v jednej dávke. No zaujímavé bude, odkedy ti začnú materské vyplácať. Či nebudú čakať na doručenie rodného listu dieťaťa a až potom začnú materské vyplácať z oboch NP-ní. LEbo DNP tak bude vyplácané určite až po doručení rod.listu. Až z neho zistia, či si splnila tých potrebných aspon 270dní...

emak
6. apr 2009

gapa,
ďakujem za radu

volanie
6. apr 2009

chcem sa poitat ked otehotniem v aprili od kedy sa rata materska

gapa
6. apr 2009

na MD môžeš nastúpiť najskôr 8týždnov pred pravdep. termínom pôrodu a najneskôr 6týždonv pred PTP.
Materské sa ráta z trvajúceho nem.poistenia, ak si splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (tých 270dní nemusí byť len z toho trvajúceho NP, prirátavajú sa aj dní iného už "ukončeného" NP, ak sa nekryjú dátumovo a spadá do dvoch rokov pred pôrodom).
Z ktorého obdobia sa materské vyráta, to záleží od dátumu nástupu na MD a od dátumu vzniku toho poistenia, ktoré bude trvať k nástupu na MD (resp. ak nemáš trvajúce NP, tak z NP, z ktorého budeš v ochrannej lehote, potom je dôležité aj kedy NP skončilo. Pri uplatnovaní nároku z viacerých NP je to zložitejšie)

naninka
28. apr 2009

ahoj gapa vidím že tu radíš. Chcem sa opýtat aj na môj prípad. Som zamestnaná od roku 1999 a v roku 2007 som menila zamestnanie. Keby sa nám darilo a dieta by sa narodilo buduci rok, rátala by sa materská z tohto roku 2009. Moj príjem je 400 €, nic moc a materská by bola dosť malá. Tak sa chcem opýtať, či je možné ju nejakým sposobom trebars DNP zvýšiť keby som si to začala platiť?