Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

lalupa
4. júl 2007

podla mna je to na prospech veci a nie reklama, tak by tu ten link mohol byt... 😅
kazdej z nas to pomoze... 😉

astora
4. júl 2007

napis link ja mam dvojicky tiež by som rada niečo legalne naviac ako jednu matersku

margaretka11
4. júl 2007

Mne by sa tiež zišlo niečo naviac k materskej. Dvojičky sú dvojičky 😉

viiila76
autor
4. júl 2007

http://www.porada.sk/t30393-m-a-t-e-r-s-k-a-200...

ono je to lepsie povedane pre tie, ktore len pojdu na matersku... 😅

zuzidr
4. júl 2007

viiila daj link,len sa potešíme,ak nám to pomôže...

oliverka
4. júl 2007

Na porada.sk je viacero diskusii a navodov, ako si zvysit matersku. Nielen vyssie uvedena. Treba vsak rozmyslat v predstihu, najlepsie pred planovanim otehotnenia. Odporucam najskor prejst co najviac diskusii a az potom sa pytat, ak vam nie je nieco jasne. Mnohi sa pytaju na zakladne veci a "diskutujucich" uz niekedy nebavi vysvetlovat nieco po "x"-ty raz. Je to fakt super stranka, tak hor sa do studovania! 😉

kisska
6. sep 2007

hmmm, precitala som aj blogy... su fajn, ale momentalne by ma zaujimala zmena oproti roku 2005 a ako sa na tuto moznost pozera socialka. Nejde samozrejme o 365 zamestnani, ale ak si uz mozem dobrovolne platit poistenie, tak nech viem, co plati naozaj...

veja79
7. sep 2007

Neviete náhodou niektorá či ohľadom materskej prišlo od 1.9.07 k nejakej zmene? Hlavne či sa ako RO stále počíta pri zmene zamestania v roku odchodu na MD ostatné zamestnanie. Menil sa max. VZ? Ďakujem

majcik
7. sep 2007

Da sa pripoistit na socialnej poistovni, lenze poistne si je treba dopredu platit min. 9 mesiacov. Zial, ked som sa tam sla informovat, bola som uz tehu, takze to nestiham ☹

ajka0077
7. sep 2007

Ahojte baby. Chcem sa spýtať, nástup na MD (8týždňou pred TP)je dobrovoľný alebo je to dané zákonom a hotovo...???? 😝

nana
7. sep 2007

ahoj ajka0077 na materskú sa nastupuje nsjskôr 8 týždňov a najneskôr 6 týždňov pre termínom pôrodu. Ja som mala menšie komplikácie tak som si vybrala 8 týždňov pred.

ajka0077
7. sep 2007

A musí sa jednoznačne nastúpiť? Keby chcem ,,robiť" až do ,,konca" 😀 ???

emjee
7. sep 2007

ajka musi, inak nedostanes matersku

maca793
8. sep 2007

ahoj ja brigádujem, roznášam letáky 2 firmám. som zahlásená aj na sociálke, mám s nimi zmluvu na dohodu na300hod.ročne.
za mesiac mi to pri 1 firme hodilo 3000,- aj viac podľa toho, ako často boli letáky.u tejto druhej firme mám len 600kd letákov, robím to 2 týždne, za 1,5hod. roznosu mám zarobené 400,-sk v čistom. ja som spokojná. ale chcela by som ešte viac zarobiť peniažkov hlavne pre detičky.

kasis
8. sep 2007

Ahojte, ja doucujem ZS a SS matiku a chemiu, robi to cca 2500-3000 Sk do mesiaca, ale aj to pomoze 🙂
Ajka, matersku budes mat kratenu o dost peniazkov ak na nu nenastupis min. 6 t pred TP, mozes sa ale dohodnut s lekaom, ze ti napise trosku neskorsi TP o 2-3 tyzdne a porodis papierovo predcasne.

mayalenka
10. sep 2007

maca793 - netušila som že roznašanie letakov tak vynáša...nevieš dať ako sa k takej robote dostať, kde sa o to zaujimať? v akom si meste?vdaka

andy_ka
29. sep 2007

ajka je to tak ze ked nenaspupis na matesku 6 tyzdnom pred TP tak matesku zacnes dostavat az odo dna porodu do tusim ukonceneho 22.tyzdna od porodu...takze prijdes o tych 6 tyzdnov mateskej a ak mas dobry plat a si v pohode tak s tym nie ze ziadny problem..nik ti nemoze dovolit nepracovat

maca793
29. sep 2007

ahojte tak ja som si prihrala ďaľšiu firmu, takže ich mám 3. a rozmýšľam o ďaľších. našťastie tie letáky mám len roznášať okolo domu, tak je to v pohode. teraz mi to do mesiaca hodí niečo cez 4500,-sk na mesiac. takže som zatiaľ spokojná.

gangulienka
2. okt 2007

ahojte, chcem sa spytat matersku zacnem dostavat az potom ked sa drobec narodi, alebo uz v ten mesiac ked zacnem byt na materskej ?

bambucinka
2. okt 2007

Ahojte, ja by som sa chcela opýtať či sa okrem materskej dá žiadať aj o nejaké ine dávky o ktorých sa ,,verejne nehovorí,, ale vyplývajú zo zákona a ako sa o ne žiada?

nadhera
2. okt 2007

matersku vyplacaju odo dna nastupenia na matersku - pride ti papier zo socialky, kde budes mat napisane,kolko sk dostanes na 1den. a po 28 tyzdnoch sa ide na rodicovsky - ten je jednotny 4500sk.

maca793
12. okt 2007

ahojte, som asi trafená, ale mám už na starosti 4 firmy s letákmi. našťastie všetko je to v okolí môjho bydliska. takže teraz mi to hodí okolo 5500,- na mesiac navyše. 😀 😀 😀

vavka33
13. okt 2007

Ja teraz ucim-zastupujem a som na rodicovskom prispevku.Na dohodu mozte robit hocikde a zarobit hocikolko,je to len na vasej sikovnosti 😉

terkaa
14. okt 2007

o rodicovsky treba poziadat, alebo to ide samo autometicky?

janazuza
15. okt 2007

Vavka, píšeš , že na dohodu, a musíš odvádzať štatu daň a zdr. poistenie?

vavka33
16. okt 2007

Ja nemusim odvadzat nic,ked som nastupila v praci ma len prihlasili do soc.poistovne a to je vsetko.A okrem toho,ja mam prac.zmluvu uplne niekde inde a vraj to nevadi,pravnik vravel,ze zena ma rodic.dov.moze zarobit kolko zarobi,vraj to maju akusi dieru v zakone,nie je to dotiahnute.
O rodicovsky prispevok sa ziaa,ja som on ziadala v praci,kde mi davali aj matersku.

penelope10
17. okt 2007

ahojky, nevie niekto z vas ako je to so zvysenim materskej , ked je zena dobrovolne nemocensky propoistena? aKO DLHO musi byt pred nastupom na MD, kolko potom z toho dostane a kolko ju to stoji?

alex21
17. okt 2007

penelope ak chces mat matersku z dobrovolneho poistenia musis si dobrovolne poistenie platiti viac ako 270 dni pred pôrodom a budes ju mat taku vysoku aky vysoky si určis vymeriavaci základ.

penelope10
17. okt 2007

Nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia
01.08.2006 | Nemocenské poistenie | Dobrovoľne poistený, Matka

Som na rodičovskej dovolenke a plánujem v roku 2007 druhé dieťa. Som dobrovoľne nemocensky poistená od apríla 2006 a poistné platím z maximálneho vymeriavacieho základu. Môžem po splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia prerušiť platenie nemocenského poistenia alebo znížiť vymeriavací základ na minimum? Z akého vymeriavacieho základu sa vypočíta materské, ak sa dieťa narodí v máji 2007?

Materské je nemocenskou dávkou, na ktorú vzniká nárok splnením podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov.

V zmysle § 31 ods. 1 zákona v znení zákona č. 439/2004 Z. z. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a zaplatila poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského. Podmienka zaplatenia poistného sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

V zmysle § 48 ods. 1 a 3 zákona v znení zákona č. 310/2006 Z. z., s účinnosťou od 1. augusta 2006, poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

S účinnosťou od 1. augusta 2006, v zmysle novoprijatého ustanovenia § 48 ods. 2 zákona, do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe bude započítavať iba obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby.

V zmysle § 52 ods. 1 zákona materské sa poskytuje za dni.

V zmysle § 53 zákona výška materského je 55 % vymeriavacieho základu určeného podľa § 55.

V zmysle § 55 zákona v znení zákona č. 721/2004 Z. z. denný vymeriavací základ na určenie výšky materského je podiel súčtu vymeriavacích základov, v ktorých poistenkyňa zaplatila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

V zmysle § 54 ods. 2 písm. a) zákona, ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka.

V zmysle § 54 ods. 6 zákona v znení zákona č. 310/2006 Z. z., s účinnosťou od 1. augusta 2006, z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

Príklad

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba je nemocensky poistená od 1. júla 2006. Nárok na materské si uplatní od 1. mája 2007. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od 1. júla 2006 do 31. decembra 2006.

Výpočet materského

* rozhodujúce obdobie 1. júl 2006 až 31. december 2006
* súčet vymeriavacích základov v rozhodujúcom období 25 911 x 6 = 155 466
* suma denného vymeriavacieho základu 155 466 : 184 = 844,9240
* suma materského za mesiac máj 2007 (844,9240 x 55 %) x 31 = 14 406 Sk

V prípade, ak sa odhlásite a znova prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenia, vznikne nové rozhodujúce obdobie. V prípade, ak si od januára 2007 iba zmeníte vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, táto skutočnosť nebude mať vplyv na nárok na materské a jeho výšku, ak sa dovtedy nezmenia platné právne predpisy.
Vaša Sociálna poisťovňa

penelope10
17. okt 2007

hej nasla som toto 🙂