Materská pri dobrovoľnom poistení

laura222
2. júl 2021

Ahojte, od aprila si platim dobrovolne nemocenske a dochodkove poistenie do Soc. Poistovne kedze som nezamestnana, aktualne na MD a radi by sme 2.dieta. Aktualne platime z minimalneho zakladu, po otehotneni by som ho rada navysila. Na stranke soc. Poistovne som nasla info ze zaklad mozem zmenit najskor 6 mesiacov po prvotnom urceni vymeriavacieho zakladu.
Otazka: mozem sa z DNP odhlasit a o par dni nahlasit s novym vymeriavacim zakladom? Ide o to aby som nemusela cakat 6 mesiacov na zmenu vymeriavacieho zakladu

zalka
2. júl 2021

@laura222 áno môžeš to takto urobiť ... odhlásiť a nová prihláška

laura222
autor
2. júl 2021

@zalka super, dakujem 🙏 takze v tom pripade netreba cakat 6 mesiacov.

zalka
2. júl 2021

@laura222 nie netreba aj keby si bola poistená napr. 4m .. môžeš zrušiť a hned na druhý den môžeš založiť DNP z inej sumy ... alebo o dva dni .. to je už na tebe.

laura222
autor
2. júl 2021

@zalka tak to je super teda, pomylila ma ta info o zmene sumy az po 6 mesiacoch. Naco to je potom dobre ked sa to da vlastne takto jednoducho obist

zalka
2. júl 2021

@laura222 vysvetlím to takto. známa sa prihlásila na maximum v roku 2020, lebo otehotnela a koncom roka 2020 nastúpila na MD, teraz jej MD skončila.
A ak nechce veľa platiť .. tak spraví zmenu z maxima na minimum .. a do konca roka platí minimum. Ale keby potrebovala ísť na PN tak dostáva maximálnu, lebo má nepretržité poistenie trvajúce už druhý rok a teda rozhodujúcim obdobím je rok 2020. Tak na také prípady sa rieši zmena. :D
Ak by skončila a založila nové DNP tak by prípadná PN bola len z minima.

laura222
autor
2. júl 2021

@zalka aha uz rozumiem 🙂 takze teraz je na rodicovskej ale ak by potrebovala ist na PN tak ju ma zaplatenu z maxima? Nad tym som ani neuvazovala ze PN. Aktualne ratam ze budem mat 3 mesiace z minima a ked otehotniem tak to zvysim. Ak som spravne pochopila tak sa vyska materskej rata z vysky poistneho ktore som platila 26t pred nastupom na MD (182dni)?

zalka
2. júl 2021

@laura222 no výška MD je rátaná z posledného poistenia DNP za predpokladu, že je splnená podmienka 182 dní
ak táto podmienka nie je splnená tak je rátaná MD z minima

laura222
autor
2. júl 2021

@zalka rozumiem, 90 dni bude z minima a potom navysim aby som 182 dni platila z vyssieho zakladu a spolu mala 270 dni zaplatene

zalka
2. júl 2021

@laura222 správne

laura222
autor
3. júl 2021

@zalka este taka otazka.. ak doplatim tych 182 dni napr v januari a termin porodu by som mala napr v lete.. musim poistenie platit nadalej alebo ho mozem k tomu januaru zrusit a cakat na porod? Alebo musi byt nejakym sposobom aktivne?

zalka
3. júl 2021

@laura222 ideal je nechať aktívne poistenie

laura222
autor
3. júl 2021

@zalka ideal kvoli comu? Ide mi vyslovene o narok matersku

zalka
3. júl 2021

@laura222 kvôli výške, aj ked pri DNP sa to berie trošku ináč ako pri zamestnaní ..
no a to by si mohla znížiť zmeniť v januári .. ak by si nešla a nebola na PN

laura222
autor
3. júl 2021

@zalka ved vysku materskeho mi vyrataju z tych 182 dni ktore mam v plane platit z vyssieho zakladu, nie?. Po tych cca 6 mesiacoch by som to rada zrusila a potom poziadala o matersku. Nechcem to platit aj popri poberani materskej, lebo tym padom by to pre mna stratilo zmysel.. ide mi o narok na matersku a vyssi rodicak. Chcem platit len to co bude nevyhnutne. Platena PN a podobne veci ja konkretne neriesim

zalka
3. júl 2021

@laura222 počas MD sa odvody neplatia, detto počas PN tiež nie ... rozhodujúcim obdobím by bol predošlý rok ... ak ti skončí DNP napr. 2022 tak rozhodujúcim obdobím bude poistenie z roku 2021

laura222
autor
4. júl 2021

@zalka maj - jul 2021 (90 dni) platim minimum, august 2021 - januar 2022 (182dni) maximum. Ratane by to malo byt z posledneho aktivneho poistenia nie? Cize to DNP mozem zrusit vo februari ked by som teoreticky bola v xy mesiaci a malo by to byt ok?

zalka
4. júl 2021

@laura222 áno malo ... len ak by si ostala poistená .. tak vznikne aj napr. nárok na podporu v nezamestnanosti ak nazbieraš dosť dní poistenia.

laura222
autor
5. júl 2021

@zalka to myslim ze nie kedze mam cislo 2

zalka
5. júl 2021

@laura222 no tak si tak navolila ... bez toho poistenia

laura222
autor
5. júl 2021

@zalka ano, preto som pisala ze by som to chcela zrusit hned po tych cca 270 dnoch. Ze mi ide cisto o narok na matersku a aby som nemala nizsi rodicak. Alebo myslis ze to ma este nejaky zmysel platit dalej?

zalka
5. júl 2021

@laura222 no možno kvôli prípadnej PN ... iný dôvod nevidím

laura222
autor
6. júl 2021

@zalka super dakujem 🙏 a nevies ci musim mat trvajuce poistenie napr aj v case ked uz by som mala poberat matersku? Ze napriklad poslednu platbu by som mala vo februari a TP az napr v lete? Lebo neviem ci uz v najblizsom mesiaci zacat platit z vyssieho zakladu alebo mam pockat az na otehotnenie? Ak by som totiz nedajboze rodila skor tak nemam istotu ze to poistenie bude trvat dost dlho.. ale zas zbytocne niekolko mesiacov platit z vysokeho zakladu tiez nechcem

zalka
6. júl 2021

@laura222 no budeš v ochrannej lehote .. tak z tej budeš mať nárok na MD ..
asi by som riešila až po otehotnení to prihlásenie z maxima aj ked ... potom nebudeš mať nárok na tehotenskú dávku, lebo nebudeš mať k 13t tehu 270 dní poistenia, treba zvážiť aj tá tehotenská dávka by mohla v tvojom prípade zavážiť .. dáke euro by sa ti vrátilo aj cez ňu ...

laura222
autor
6. júl 2021

@zalka preco by som mala mat k 13t 270 dni poistenia? Co som pozerala tak by som ich mala mat ku dnu nastupu na MD. O tehotenskej davke neviem nic. To je nejaka novinka?

zalka
6. júl 2021

@laura222 áno je to novinka platná od 1.4.2021

laura222
autor
6. júl 2021

@zalka aha tak o tej som nevedela ale to by som aj tak nestihala kedze mam v plane platit fakt len nevyhnutnu dobu

zalka
7. júl 2021

@laura222 no možno budeš mať vyplatené dlhšie, a stihneš túto dávku.

laura222
autor
7. júl 2021

@zalka ja mam este rodicak do maja, to asi nejde kombinovat ze by som dostavala aj rodicak aj tuto tehotensku davku ci?

zalka
7. júl 2021

@laura222 tú môžeš poberať aj popri RD

laura222
autor
2. aug 2021

Ahojte mam este jednu otazku. Mam zaplatenych cca 100 dni DNP, aktualne som dostala ponuku na pracu od septembra cca na 3 mesiace (90 dni). Od decembra by som sa opat zahlasila ako DNP na cca 3-5 mesiacov aby som v pripade MD mala zaplatenych 270 dni.
Z coho by sa mi ratala materska?
- ak by sa ratala z posledneho poistenia trvajuceho viac ako 90 dni, v roku predoslom pred porodom tak by to malo asi byt z tej prace vsak? V tom pripade sa mi ale nepoplatit si ako DNP platit vysoke poistenie od decembra 2021 a stacilo by mi platit len z minimalneho zakladu?

Dykujem