Ako si vybaviť prídavky z Luxemburska?

kittikaaa
13. aug 2019

Ahojte baby potrebujem pomoct vybabujeme rodinne pridavmy s luxemburska na kolko tam moj priatel pracuje . Pracuje tam od oktobra 2018 . Papiere sme posielali niekedy juni 2019 vsetko sme poslali prelozene len uz 2x my s luxemburska chodi papier kde pisu ze mam ziadat o pridavok na slovensku ja tu nepoberam ani som nepoberala od narodenia dcery . Na urade u nas na slovensku ma pekne poslali domou ze nemam narok kedze som nezamestnana a poberam rodicovsky prispevok a rodinne pridavky ma poberat priatel z luxemburska tak teraz uz vobec nechapem co to ma byt ..

fokuska
13. aug 2019

@kittikaaa A splnate urcite podmienky naroku na pridavky odtial?

kittikaaa
autor
13. aug 2019

Tak co podla netu a znamych viem tak ano v liste mi nic ine nepisu najlepsie by tam bolo zavolat to teraz vybavujem niekohl kto mi pomoze

fokuska
13. aug 2019

@kittikaaa V rozhodnuti byva nejake odovodnenie - odkaz na konkretny paragraf, alebo nariadenie, ktore nesplnate a preto su davky zamietnute.

domininini
13. aug 2019

@kittikaaa myslím si ze potrebujú potvrdený papier ze vám zo Slovenska prídavky zamietli. .

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@domininini dakujem krasne to my tu na urade zena vravela len vtedy vedia dat ak si poziadam ano

domininini
13. aug 2019

@kittikaaa áno prídeš na úrad a vyziadas si ten papier o tom ze ti zamietli prídavky na Slovensku pošleš do Luxemburska na úrady, oni si to založia a vyplatia ti všetky mesiace.. Aspoň my sme to tak mali keď sme riešili.. Bože nechápem čo niektoré ženy na Upsvar robia ved toto ma byt ich náplň práce a mali by to robiť ako samozrejme nie ze si to ty musíš vypýtať.. Ach

maculik
13. aug 2019

@kittikaaa ahoj, a muž robí v Komisii, či v štátnej firme? Ak v Komisii, nech sa tam informuje na HR, čo by mohol byť problém a či im stačí potvrdenie zo Sk, že nemáš na nič nárok. Keď som tam ja robila, vždy mi poradili, a to som fakt veľa vybavovať musela, keďže sa mi tam narodila dcéra a bývala som tam sama s ňou (muž už robil v Nemecku), takže všelijaké dokumenty som musela dokladať, že on nič nepoberá. Plus aj zase naopak na SK som musela kopu papierov vtedy dokladovať, že v Luxe nič ako ten vtedajší príspevok vo výške ca. 800eur (volali zo "kočíkové" ci tak nejak) som si v Luxe nenárokovala,aby mi ho vyplatili na SK. Tiež to dlho trvalo.
Keď som sa potom presťahovala za manželom do Nemecka, znovu som musela ísť na nemecké úrady pýtať potvrdenie o tom, že tam nič od štátu nepoberám, aby mu jeho firma (medzinárodná, nezávislá od nemeckých úradov) platila prídavky na dcéru a potom aj na syna, ktorý sa už narodil tam.
Ty si na SK? Možno priateľ fakt nech ide osobne tam, kam to posielate, a presne vysvetlí vašu situáciu a zistí, čo vlastne potrebujú. Ono sa to nakoniec vysvetli, len fakt to zvykne trvať, ta byrokracia je zdĺhavá...

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@domininini vsak toto prvy krat len kukali ako puk dali my potvrdenie ze nepoberam na dcerku . Druhy krat my konecne vyplnili tlacivo 411 lebo aj to bolo ze najprv luxebursko by malo ale aspon uz zena bola ochotnejsia a vtedy mi druha povedla lebo to ma posielaju vzdy do inych dveri ze nemmam narok nakolko som nezamestnana takze musi priatel poberat s luxemburska ale ze podat si mozem ziadost ak chcem tak to som tiez nechapala naco si podam ked nemam narok ... a vtedy znej vyslo ze bez toho aby som si podala aj tak taky papier nebudem mat ze nemam narok a ta prva zas vravela ze v luxe by to mali vidiet mne uz sibe s toho

fokuska
13. aug 2019

@kittikaaa Ty to podla mna aj popleties co ti oni hovoria, lebo tym ze si nezamestnana nestracas narok na rodinne pridavky na Slovensku, pokojne ich mozes poberat.

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@maculik tak on sa tam ani tak velmi nenachadza je to luxemburksa firma ale su v belgicku na lodi takze problem sa tam dostat dalsi problem je ze ovlada super anglictinu ale po nemecky nikto z nas nevie :( ale aj dane aj zdravotnu ma v luxembursku urcite potrebujem snimi hovorit uz som rozmyslala ze dojde susedka domou ona perfektne vie po nemecky ze ta zavolame aby sme si to objasnili vraveli ze to bude makacka ale oplati sa 🙂 tak ja som poberala pol roka so svk matersku aj tie kocikovske som dostala po pol roku som si vybavila rodicovsky prispevok ani ten my najptv nechceli dat ze si mam ziadat z holandska ( vtedy este tam robil priatel ) ale nakoniec dosli nato ze holandsko nevyplaca rodicak cudzincom .

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@fokuska tak to my oni vraveli ze kedze priatel je zamestany v luxembursku si ma ziadat on odtial . Mne samej je to cele cudne uz od zaciatku raz povedia toto potom tamto

maculik
13. aug 2019

@kittikaaa jaaj, tak to je ina situácia. Ale pekný bordel je na tých úradoch, jedna ti povie to, druhá tamto, a v somár sa z toho 🙄

masenkamedvedova
13. aug 2019

@fokuska ahoj nie nemôže poberať lebo neplatila sociálne odvody nebola zamestnaná. Preto ju odkazali tam kde platí otec dieťaťa odvody. My to máme rovnako akurát Nemecko a akurat ja poberá rodicak aj prídavky lebo som pracovala na SK

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@maculik tak ano tu v Komarne je urad z nami tymto ze kadzy ti povie nieco ine a ked nieco ziadas tak kukaju ako keby si bola s inej planety nevadi vidim to takto pockam susedku skusime zavolat zajtra skocim na nas urad este raz a uvidime :/

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@masenkamedvedova ahoj ano presne takto my to zena tvrdila a ze by to mali vediet aj v luxembursku

masenkamedvedova
13. aug 2019

@kittikaaa sociálna pracovníčka ti. Musí vystaviť papier ze nepoberas prídavky to je taka tabuľka kde sa píše koľko v dany mesiac poberas a odkedy. Logicky ti napíše, že napr. Od 10/2018 tu pozastavuju na Slovensku prídavky. Tento papier odovzdás do Luxemburska. A zase naopak oni nie sú povinni ti uznať prídavky v Luxembursku. Tak to tiež funguje na základe papiera že neschvaluju prídavky a preto a preto. Vtedy už ťa naše úrady musia zobraz späť a doplatiť ti omeškanie, síce len pol roka spätne. Kamarátka to takto mala, nepochodila síce v nemeckú to bolo ale to je rovnako všade.

masenkamedvedova
13. aug 2019

@kittikaaa teraz som sa stratila keď si poberala materskú na Slovensku to znamenaa že si tam robila, platila odvody inak by si ju nemala takze máš dalej brat rodičak a prídavky ja to mam presne takto. Jedone co mi poradili že manžel až ziada v nemeckú lebo tam odvádza dane a ja tu na sk môžem poberať ďalej tiež a Nemci nám doplatia rozdiel. Nie je zadrhel v tom ze si si to žiadala na svoje meno tie prídavky v Luxembursku? Tam ma na to nárok manžel

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@masenkamedvedova ano ja som robila pred tehotenstvom pracovna zmluva bola na dobu urcitu isla som na pn popri tehotenstu na kolko som v casine s velkym bruchom nemohla ostat na matersku som narok mala aj na kocikovske 800€ po pol roku som isla na urad a ziadala rodicpvsky prispevom ktory poberam dodnes rodinne pridavky som si pred 2 tyzdnami chcela dat vybavit tu kedze mi tiez niekto povedal ze luxembursko bude vyplacat len rozdiel tu mi zena povedala ze nato aby mi pol roka naspat vratili nesplnam podmienky kedze niesom zamestana potom som jej povedala ze tak dajme len od teraz ziadost lebo ze potrebujem to vybavit kedze vybavujeme aj s luxemburska a ze oni budu doplacat zvysok vtedy ma zena stopla a povedala ze nemmam narok nakolko muz by si mal ziadat rodine tam v luxembursku tak som to nechala tak vtedy mi opeciatkovali e411 a poslali sme to a zase mi dosiel ten isty papier prilozim vam ho sem

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@masenkamedvedova nie neziadali sme na moje meno ale na meno priatela aj na jeho meno chodia papiere

kittikaaa
autor
13. aug 2019

Este dolozim ze zaujimave je ze prvy list od nich bol aj s dokumentom co sme vyplnili poslali naspat aj vtedy tam toto pisali potom poslali takto len toto a teraz zase toto uz zvyraznene

masenkamedvedova
13. aug 2019

@kittikaaa tak zoberte tento papier a ukážte ho našim úradom preložte si to pastelkou napíšte si co tam je lebo oni samozrejme to nebudú lustit a nech riesia keď sú chytri. Žiadajte papier ze nepoberate prídavky na sk od nich ako potvrdenie a nech vám aj dajú dôvod prečo vám. Ich zastavili preložte ten papier pre istotu, my sme takto posielali preložené dokumenty. A odoslat do. Luxemburska. Neviem inak poradiť ja by som to takto riesila. A nech sa starajú lebo vysackovat zo Slovenska vedia aby nemuseli vyplácať tých 23 e ale pomôcť to sa večne robia že majú klapky na očiach ako kone. Pevne nervy prajem. 👍

vevesh
13. aug 2019

@kittikaaa tam je napisane, ze potrebuju od teba potvrdenie v akej vyske boli vyplacane pridavky na deti od 1.10.2018 do 30.06.2019. Pokial nemas narok, potrebuju potvrdenie s odovodnenim preco narok nevznika. A ze mas podat ziadost o pridavky na SK.

kittikaaa
autor
13. aug 2019

Zajtra sa na nich uz chystam a nemienim odist bez potvrdenia lebo to je uz na nervy 🙂 dakujem za rady

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@vevesh ano to som si dneska prelozila ale aj do teraz som im to tvrdila akurat my dali ze som nepoberala a skocili a to tlacivo ale oni chcu dovod len to nebiem preco mam podat ziadost ale podam aspon budem mat papiet ked my zamietnu

fokuska
13. aug 2019

@masenkamedvedova Prosim??
Odkedy je PRIDAVOK NA DIETA viazany na pracovanie, na platenie socialnych odvodov?
Nebavime sa tu o materskej, ale o pridavku na dieta.

Autorka zije na Slovensku a stara sa o nezaopatrene dieta. Predpokladam teda, ze tu ma aj trvaly pobyt.

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@fokuska pravdaze trvaly pobyt tu mam aj priatel a dcera . Viete co ja stoho mam uz taky mis mas Vobec nechapem s akeho dovodu nemam narok alebo ci si len buchli na brucho podla ksichtu ale zajtra tam idem a uvidim co poriesim 🙂
Predstavte si ze aj inej mamicke co jej manzel pracuje v luxembursku a maju uz druhe dieta a nepracuje tiez povedali ze jej nevznikol narok a nemoze poberat tu a musia s luxemburska pri prvom dietati poberali aj s svk aj sluxemburska a teraz jej svk nechcu dat .. smiesny stat sme ze sa idu bit o 23€ ci uz 24 prepacte ci tak ci onak som si ani vo sne neprestavila ze to bude taketo komplikovane a ani na urade nevedia co odnich ziadam

fokuska
13. aug 2019

@kittikaaa Je uplne odveci co povedia. treba si dat oficialne ziadost a na nu musi prist oficialne vyjadrenie. Ak ti pridavku tu na Slovensku zamietnu, bude tam aj dovod a s tym potom budes ziadat v Luxembursku. A ak ti ich tu schvalia, tak (pokial mam spravne info) tiez dorucis papier do Luxemburska a budes ziadat doplatok do tej vysky aka sa poskytuje u nich.
Pokial teda oni nemaju este dalsie alebo ine podmienky.

sapetka
13. aug 2019

@kittikaaa my poberame z luxu pridavok na dieta 260€ to je na svk 25€ myslim. Ale my sme poslali ziadosz a oni si to medzi sebou vypapierovsli

lucyliu
13. aug 2019

@fokuska posudzuje sa cela rodina, kde su ekonomicky aktivni rodicia. aj my zijeme vsetci 4 na slovensku, ja nepracujem, manzel pracuje v rakusku a na pridavky na deti nemam narok zo slovenska, poberame v plnej vyske z rakuska. ked sa ja zamestnam, budeme ich poberat zo sk a rakusko bude doplacat.

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@fokuska dakujem krasne 🙂