Ako si vybaviť prídavky z Luxemburska?

kittikaaa
13. aug 2019

Ahojte baby potrebujem pomoct vybabujeme rodinne pridavmy s luxemburska na kolko tam moj priatel pracuje . Pracuje tam od oktobra 2018 . Papiere sme posielali niekedy juni 2019 vsetko sme poslali prelozene len uz 2x my s luxemburska chodi papier kde pisu ze mam ziadat o pridavok na slovensku ja tu nepoberam ani som nepoberala od narodenia dcery . Na urade u nas na slovensku ma pekne poslali domou ze nemam narok kedze som nezamestnana a poberam rodicovsky prispevok a rodinne pridavky ma poberat priatel z luxemburska tak teraz uz vobec nechapem co to ma byt ..

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@sapetka a mali ste ziadost na svk ci pred tym ste poberali tu ? Ci ste hned zacali poberat v luxembursku ?

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@lucyliu tak ja tomu uz fakt nechapem preco niekto nema a niekto ma narok 😂😂 len dufam cim skor to vyriesi. Niak a ste poistena na svk ci patrite pod muza v rakusku ?

masenkamedvedova
13. aug 2019

@fokuska pozri sa ja to momentálne riešim ale v nemecku, mam švagrinu a neberie ani cent. Rodičak a prídavky vybavuje v rakúsku tu je dali veľké Nič lebo nerobila nebola zamestnaná neplatila si odvody. Tak viem o com píšem. Nedostane autorka nič zo Slovenska pretože jej manžel platí ODVODY v inom štáte

masenkamedvedova
13. aug 2019

@lucyliu presne tak.

masenkamedvedova
13. aug 2019

A ak autorka nepochodi na úradoch tak odporúčam obrátiť sa na firmu, ktorá to vybavuje priamo za vás. Nam to za 120e dávajú do kopy a viem, že každú nejasnost oni preveria, kontaktuju aj zahraničie. Je toho plný internet osobne mam TJ legal, dalej Vráť mi daň sk, taxin. 👍

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@masenkamedvedova dakujem krasne pozriem sa nato 🙂

masenkamedvedova
13. aug 2019

@sapetka ale vy ste pracovala na sk preto vám ostali prídavky?

fokuska
13. aug 2019

@lucyliu
@masenkamedvedova
Nenasla som nikde take info, iba tie podmienky co som pisala :-/

sapetka
13. aug 2019

@kittikaaa nie my dme odisli do nemecka. Ale muz pracuje v luxe a tam podal ziadost o detske pridavky . Oni nasledne na zaklade ziadosti poslalu list vo francuztine na svk. Na svk zrusili tych 25€ a c luxe vyplacaju 260€

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@sapetka dakujem

lucyliu
13. aug 2019

@fokuska na stranke ma upsvar prakticke priklady a tam to najdes.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...
@kittikaaa poisteni sme aj s detmi pod muzom v rakusku, mame rakuske e-card a aj medzinarodny preukaz a cez vseob. poistovnu mame aj modre karticky ku slovenskym lekarom.

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@lucyliu dakujem ja este niesom pod priatelom ale uz nam to dovera spominala len sa nato niak zabudlo dcera je pod nim mozd byt aj ten problem asi ze som sa nedala este pod neho zajtra idem vsetko vybavit a napisem vam ako kde som pochodila 🙂

sapetka
13. aug 2019

@masenkamedvedova ale pridavky ved to nedostava kazdy dokym dieta studuje?

fokuska
13. aug 2019

@lucyliu Vdaka, tak som sa dozvedela nieco nove

masenkamedvedova
13. aug 2019

@sapetka takto... Kým švagriná nerobila a mala muža zamestnaneho na Slovensku tak prídavky aj rodičak normálne brala. Potom odišiel muž do nemecka na pol roka ale ona to poberala naďalej lebo nenahlasovala zmenu co akože bola povinná. Takže to brala ďalej. Keď sa muž vrátil po pol roku z nemecka znova pracoval na Slovensku ale zistili si ze mozu žiadať prídavky ta toho pol roka spätne co bol v nemeckú. Schválili jej to Nemci ale musela vrátiť čiastku co poberala prídavky počas toho co on robil v nemecku lebo nemala na to narok. Teraz ma muža zas v rakúsku už 3 rok a narodilo sa im malé a išla si žiadať prídavky a rodičak a ostala ako obarena keď jej povedali. Ze nemá na to nárok ma ich žiadať tam kde muž platí dane a odvody tzn. Rakúsko. Takže momentálne nepobera to svk ani cent ale muž berie prídavky na deti z rakúska. Ak by sa ale zamestnala na sk začnú jej vyplácať prídavky 25e Slováci a zbytok doplatia rakusania ako rozdiel co chyba to plnej čiastky. Keď som išla ja na úrad s tým ze mne muž robí v nemeckú a ja som na rodičaku tak mne ho nechali spolu s pridavkami, dôvod bol že vy ste riadne zamestnaná na Slovensku vám to ostáva. V skratke mi ešte povedala, že žena co nepracovala na sk a manžel pracuje v zahraničí, môže poberať len jedny prídavky a to buď ak uzná zahraničie tak odtiaľ ale zároveň to nie je povinnosť v zahraničí aby ich poberala odtiaľ kde robí manžel kľudne jej to môžu zamietnuť a potom už Slovensko bude milé rado platiť aj prídavky aj rodičak pretože kedysi v minulosti to partneri zneužívali a brali z oboch štátov naraz a bolo to protizákonné. Samozrejme keď sa na to prišlo bol potom problém vrátiť peniaze späť Slovensku, - bavíme sa ale o matke ktorá nepracovala. Takže dúfam som ti to trosku vysvetlila ♥️

masenkamedvedova
13. aug 2019

@fokuska ved to som ani ja nevedela, lenže keď 9m vybavujem prídavky a dáme dopisy z nemecka a následne návštevy našich úradov a hlavne ako som spomínala nám veľa firma pomohla v tomto takže som preto zbehla už... Lebo zisťujem kde co a ako. Na čo mám nárok a za akých podmienok a na co nie. Takže to ozaj nemáš odkiaľ vedieť 👍

ella1103
13. aug 2019

@kittikaaa to je presne tak.my dostavame pridavky z Luxemburgska.bola som posledna ktora dostala aj matersku.teraz pri 2.detati uz ani to.len rodicovske.

ella1103
13. aug 2019

@ella1103 rodinné prídavky nie rodičovské

kittikaaa
autor
13. aug 2019

@ella1103 ano ano to viem ze luxembursko rodicak nevyplaca preto mi ho nestopli 🙂 dakujem baby aspon uz viem nieco nove aj ja letim ulozit malu pripravit si papiere na zajtra nech ma nicim neprekvapia 😂😂😂

sapetka
13. aug 2019

@masenkamedvedova tak to nevidm uz ako to funguje ani som to neriesila🤷‍♀️Ja mam pracovnj zmluvj na svk ale zijeme tu v nemecku. Normalne sme si poziadali o pridavky. A myslim te situacia zeby sme poberalk pridavky na svk a v luxe nemoze nastat nakolko luxemburske urady komunikuju s uradom prace na slovensku takze vedia o sebe teda o tom kto co vyplaca..

keira
1. dec 2022

ahojte, tie co zijete vLux, je toto pravda? Zdravotná starostlivosť, školstvo a verejná doprava sú pre všetkých občanov bezplatné.