Ako skĺbiť prácu popri materskej s novorodeniatkom?

vilkaamalka
19. mar 2014

Ahojte všetci,
chcela by som poprosiť o Váš úprimný názor na záležitosť, ktorá ma trápi posledných pár týždňov .... Tento týždeň odchádzam na materskú dovolenku, lenže budem pracovať ešte kým sa mi narodí dieťatko a aj potom, ako sa mi narodí. No a po 6-ich mesiacoch mám v pláne opätovne nastúpiť do práce. O dieťatko mám samozrejme postarané, je zabezpečené opatrovanie mojou skvelou svokrou tak i manželom.
Pracovný režim počas MD nebude samozrejme na 100%, ale aj tak mám už teraz obavy z toho, ako toto všetko zvládnem, celý ten pracovný kolotoč, práca z domu cez počítač, raz-dva razy dôjsť kuknúť do práce, či im s niečím netreba pomôcť a pod. a k tomu starostlivosť o dieťatko.
Pracujem v oblasti, kde si nemôžem dovoliť byť off na celé tri roky a navyše moje platové podmienky sú absolútne bez diskusie ....
Mamičky, poprípade nastávajúce mamičky s podobným "problémom", napíšte ako ste svoju situáciu zvládali Vy. Hlavne ma trápi tá moja pošramotená psychika 😒 ako tá práca, jednoducho potrebujem pár povzbudivých slov ....

siska53
19. mar 2014

obdivujem vsetky,co to zvladate,odhliadnuc od toho,ze moja praca sa z domu vykonavat neda,neviem si to predstavit pri,takom dietati ako bol a je moj maly -dojceny kazdu hodinu az dve,plus nie je ten typ,co mu stacilo hladiet do,stropu ci sa bavit sam s hrackami,navyse od narodenia nebol velky spac s vynimkou noci. A pri malej somzas mala aj 2r stupla dom,mala skoro 3,5 m kolikova..

kamoska robila na pol uvazku a od polroka,ho dala,do jasiel,lebo,ze doma sa,maly s nou nudi (potreboval,jej spolocnost a ona zas pracovat).

mama deti,o ktore som sa starala,zas obcas sa prisla domov na hodinku,dve vyspat..deri sa tahali za nou,mladsia,rocna,nechcela ani poobede spat,revala mi na,rukach,ze,chxe ist za mamou,tak si neviem,oredstavit,co by bolo,kebyze je doma a pracuje..
ked som ja doma,zehlila v case,ked bol muz doma,mal maleho na rukach,ale musel ho mat tak,aby na mna videl,co robim. Neexistovalo,ze sa oni bavili,ci ja v inej,miestnosti,to deti obe hned za mnou,tak je to doteraz..a ked zas,muz potrebuje,este po praci casto dokoncuje veci doma,zas deti chcu byt s nim,tahaju sa za num,tiez he to vyrazne vacsie usilie z mojej strany im zabranit,aby za nim,nesli..
preto obdivujem,vsetky,ktore to zvladate a deti tiez. Ja mam prosto ine deti. Nehovorim,ze sa nevedia i samy zahrat,ale nie tak dlho,aby som,ja stihla daco porobit,vacsinou mi asistuju a maly uz poobede nespi a snes ani mala,utrhla som,si par minut,citala len,zbezne..
nie som,nejaka unavena,vycerpana prilis mamina ale pracu pri nich doma..to uz radsej sediet normalne v praci.. Ale zas ori takych mimi by mi bolo luto toho casu,ktory sa uz nikdy nevrati..

@vilkaamalka drzim paste,nech sa ti to dari sklbit,nech si spokojna ty i tvoje,babatko.

vilkaamalka
autor
19. mar 2014

@m.i.r.i veď toto, presne toto ma hnevá ..... bývame v meste, v paneláku, ale keď tá pomoc by sa mi dooooosť šikla 😀 😀 😀

lauricka
19. mar 2014

@vilkaamalka zvladnut sa da vsetko, len si treba zvazit za aku cenu a ci Ti to za to stoji. ten cas nestraveny s dietatom sa nevrati...ale ak s nim budes malo, nebudes ani velmi vediet, o co si prisla, takze tym padom Ta to asi bude mrziet menej, mozno. Dieta si bude vytvarat vztahy s ludmi, ktori sa o neho budu starat prevazne, jemu je jedno, ci je to jeho mama alebo niekto iny, kto bude pre neho blizky clovek. Ale zvladnut sa to da, zadelis cinnosti druhym aj sebe, nejaky ten rozvrh, aby to vsetko klapalo a frcis. Ja to vidim okolo seba, dobre plateny job a rozbehnuta kariera je ako rozbehnuty vlak, z ktoreho sa zenam nechce vystupit, ani kvoli detom. Na druhej strane, niekedy muz nezarobi a nechcu sa vzdat svojho standardu, takze pracuju kvoli tomu. To uz je na Tebe, aky mas rebricek hodnot a co od zivota ocakavas. Myslim, ze si to clovek musi zrovnat sam so sebou. Tie prakticke veci kazdodenne uz potom su len otazkou organizacie a zvyku.

miriell
19. mar 2014

@vilkaamalka Dá sa skĺbiť práca, bábätko aj domácnosť. Nenechaj sa odradiť. Pri 1.dcérke som pracovala po 2 mesiacoch (samozrejme, nie full time, ale z domu) a po 1,5 roku na full time, malá začala chodiť do škôlky - je spoločenská, rýchlo si tam zvykla, horšie to bolo pre mňa ☹ , lebo som videla, že mi "rastie" a vie byť aj v spoločnosti iných detí a dospelých.
Po synovi som začala postupne už po 11.dňoch od pôrodu (akonáhle som mohla sedieť aspoň trochu lepšie za PC). Pracujem výlučne z domu, manžel musiel prevziať nejaké úkony (prebratie tovaru, expedícia atď...), teraz robím tak na 50-60 perc. (niekedy menej - záleží od detí, situácie, vybavovačiek). Dcérka je v škôlke, ale občas ostane aj doma. Domácnosť nie je taká dokonalá ako predtým (pochopiteľne 🙂 ), ale HLAVNE mi veľmi pomáhajú manžel (prevzal časť domácich prác), moja mama (žehlí mi), manž.mamina (občas navarí)...inak by sa to nedalo. Pracujem aj po nociach, keď sa cez deň nedá, lebo deti majú "svoj deň"..Pokiaľ ti má kto pomôcť (manžel, mama, svokra...) a si pripravená občas pracovať aj po nociach, tak sa to dá. Ale išla by som na to postupne, ako sa budeš cítiť lepšie, tak postupne pridať viac na úlohách. Možno prídeš na to, že vlastne ani nechceš prvé mesiace pracovať, len si chceš "oddýchnuť", lebo toho bude na teba veľa. A nemusíš sa báť, že by si bábätko o niečo pripravila. Tak ako bude potrebovať teba (mamu) a "vypýta si ťa", tak bude rád aj s babkami a ockom a tetou opatrovateľkou. To neznamená, že nebudeš dobrá mama. Dobrá mama sa nevyznačuje počtom hodín strávených s deťmi, ale ich kvalitou. 🙂

vilkaamalka
autor
19. mar 2014

@miriell napísala si to tak krásne, ďakujem za Tvoje skúsenosti, som toho istého názoru ako ty čo sa týka rodičovstva .... tak isto si nemyslím, že sa tým pripravím o niečo z detstva môjho synka .... záleží od kvality stráveného času spolu a navyše mama je len mama .... vždy to tak bolo a aj bude. To je však môj osobný názor. Krásne ste to zvládali domka s deťmi, úprimne závidím, ale v dobrom 😀 všetko dobré želám 🙂

linda81
19. mar 2014

@vilkaamalka Ahoj....neboj , to v pohode zvladnes....ja som zacala znova pracovat , ked mala nasa 7 mesiacov.....mm ostal druheho pol roka na materskej....zacala som normalne na 100 % , aj 24 hodinove sluzby....od marca pracujeme obaja, takze som zredukovala moj pracovny uvazok na 75%....mala je od 1 roka v skolke.....nezijeme na SR; nemame tu ziadnych pribuznych, takze je to vsetko na nas viac menej....ale da sa to zvladnut 🙂....niekedy mi je luto , ze mala musi byt cely den v skolke, ale tu je to bezne , vsetky deti zacinaju tak skoro a nemozem povedat, ze by im to skodilo....

sue
19. mar 2014

@vilkaamalka chápem, ale treba sa na to vyprdnúť 😀 😀 😀 pre mňa to bolo pred niekoľkými rokmi nemysliteľné, ale keďže môj partner je pedant na poriadok a ja zas pedant na efektívne = s láskou strávený čas s rodinou, dospeli sme k tomu názoru, že radšej 30 € raz za dva týždne za komplet vyglancovaný byt a my už len priebežne upratujeme ako ja v nervoch, kvôli nestíhaniu a on v nervoch, kvôli nedostatočnému poriadku 🙂 neviem si to vynachváliť 🙂 😵 (nik na mňa nepozerá pomedzi prsty, skôr mi niektoré kamošky závidia, že si to nemôžu dovoliť - v dobrom našťastie...)

sense
19. mar 2014

@vilkaamalka strach bol...ale ked nemas inu moznost....zijem v zahranici a materska je 14tyzdnov a pokial nemas chlapa lekara alebo bankara z jedneho platu nevyzijete a stat ti neda vobec nic ani zdravotne poistenie ako na svk....

...co sa tyka jasliciek, prvy mesiac mala taky zvykaci...cize 1x bola len na hodinu a bola som tam s nou, druhykrat to iste bola som tam tiez ale pozerala som cez sklo a postupne sa to predlzovalo,...potom som prisla vzdy "AKOBY SKOREJ" PRE nu ale bez toho aby to bolo dohodnute, malu som nikdy nenasla uplakanu,, plakat alebo zeby mala cervene ocka od plakania....vzdy bola vysmiata ako "leco"...ona chodila ale len dva dni do tyzdna lebo ja robim len na ciastocny uvazokk cize lenn 3-4dni v tyzdni....a jaslicky sme si boli pozriet a dalsie vec ze na desat deti vo veku tri mesiace az styri roky tam boli 3 ucitelky a jedna praktikantka...

lauricka
19. mar 2014

@vilkaamalka mysliet si to nemusis, ale je to tak. Mama je len mama sa dobre povie, ale nemusi to tak byt. Urcite clovek o nieco pride, myslim, ze nie je nutne si navravat, ze to tak nie je. Tu o to nejde. Ide o to utriedit si priority a zrovnat si to v hlave. Nie o to si nieco nahovarat. Realitu treba prijat aka je. A myslim si, ze veci zacnes vnimat po porode mozno trochu inak. Ak ano, tak sa, jednoducho, prisposobis. Mas dobre zazemie, ludi, co to za Teba prevezmu, takze pohoda. Kazdy to ma inak.

sense
19. mar 2014

@matozazzo vidis ja ked som sa na toot pytala psychologa ze kedy je vhodny vek na jaslicky povedal mi ze zalezi od toho kedy ma dieta separacnu krizu...ze najhorsie co moze byt pre dieta je ked musi ist do jasliciek v obdobi separacnej krizy, a ze skor si zvykaju mensie deticky ako uz potom neskor ked su uplne naviazane na dieta a taktiez ze pre taketo male dieta nie je vhodne aby bolo v jasliach kazdy den a cely den....

kikuleenka
19. mar 2014

@vilkaamalka ja som planovala tiez pracovat hned po narodeni Hanky, nastastie zamestnavatel na to nepristal :DDD fakt by som to nestihala, mala som dost co robit so sebou, bola som stale velmi unavena, bojovala s mliekom, odsavanim, kolikami...nechcem Ta strasit, mozno budes mat super kludne babatko, ale porozmyslaj aj nad tym, ze to tak byt nemusi, aby si mala moznost tu pracu aspon na par tyzdnov, mesiacov prerusit...od zaciatku rodicovskej uz robim, ale tiez mam uvazok iba 10h tyzdenne - robim takto po veceroch, ked Hanka spi, cez den nestiham, ak sa jej chcem venovat, nieco uvarit, upratat a tak...

anie89
19. mar 2014

Ja som do prace nastupila teraz v pondelok ( mala ma 6 mesiacov ) , chodim tento tyzden normalne do prace ( malicka je so svokrusou) a od zaciatku Aprila zacinam pracou z domu. Inak to bohuzial nejde a kedze chcem byt urcite s malickou tak som velmi rada,ze mi na par rokov schvalili pracovat z domu takze takto mi to uplne vyhovuje ...bude to sice masaker co sa tyka time manazmentu ,ale verim,ze si nejaky ten rezim vybudujeme 😅

hadassah
19. mar 2014

@vilkaamalka ahoj, tak ja som presne ten istý prípad ako ty. Nepracovala som akurát, kým som bola v pôrodnici. Pred pôrodom som si všetko premyslela, prácu som si zriadila formou home office s tým, že 2-3 krát zbehnem do práce poriešiť nejaké veci. Teraz môžem povedať, že je to o hubu. Hlavne, keď je bábätko trošku náročnejšie a hlavne plne kojené. Prvé dva mesiace to bolo viac menej v pohode. Malá mala približne 3-hodinový režim, takže som vedela odbehnúť aj do práce, keď som ju nakojila. Potom sa všetko pokazilo a dieťa plakalo a plakalo a ja som bola vyčerpaná, k pc som si nevedela za celý deň sadnúť ani na pol hodinu a keď konečne zaspala, tak som vo vytržení nevedela, čo skôr robiť - či sa najesť, či osprchovať, ten bordel v byte ani nespomínam, alebo si sadnúť k pc. Často krát sa mi stalo, že sa mi práca omeškala a nahromadila, vtedy som to žiaľ musela riešiť tak, že celá zničená som si k práci sadla o desiatej večer a robila do piatej šiestej ráno, pomedzi to som kojila. Potom som bola unavená, problémy s mliekom, hladné nespokojné dieťa, proste jeden začarovaný kruh. ☹ Teraz jej idú zuby, takže posledné 2 mesiace som bola v noci hore aj 10x na kojenie. Avšak posledné dva týždne sa to už zlepšuje, režim sa jej ustálil a viem pracovať aj cez deň, dokonca si ju brávam do práce, lebo som sama doma. Firma je v rodinnom dome, takže cestou mi zaspí a potom spí na dvore, kým ja rýchlo fičím v kancli. Keby ma v práci videli, ako cez deň doma riešim prac. veci strapatá v pyžame, proste nie je čas zaoberať sa vyzliekaním a obliekaním 😀 , keď dieťa konečne zaspí. V noci počas kojenia často v hlave preberám prac. problémy, potom neviem zaspať. Potom si vždy hovorím, že som sa na to nemala dať, žiaľ finančne mi to nevychádza a nechcem vypadnúť z prac. procesu, ale cítim, že mi uniká niečo dôležitejšie a to sú okaminy strávené s mojím dieťaťom, ktorému by som sa mala venovať celým telom aj dušou, lebo ten krehký človiečik potrebuje svoju mamu na 100%.

hadassah
19. mar 2014

@anie89 nuž masaker to bude, ja sa bojím hlavne obdobia, keď už dcérka vynechá ten doobedný spánok a bude mať namiesto dvoch len jeden poobedný a keď začne chodiť. To si už pri nej nespravím nič, vtedy ozaj nastúpia nočné smeny za počítačom... 😖

amouramour
19. mar 2014

nuz ja som sa do prace vratila po 7 mesiacoch...a uprimne ako tu pisu, ze vsetko je otazka organizacie atd...to moze povedat len niekto s ukazkovym babom, ja by som pri mojej dcerke prve dva mesiace absolutne nemohla pracovat, ja som mala babo ktore spalo len ked som ju vonku kocikovala a to som nemohla ani zastat, dokopy som denne spala 3 hodky a fungovala na hranici totalneho fyzickeho vycerpania, ale po tych 3 mesiacoch akoby utalo, veci sa zlepsili a to uz by sa dalo, napriek tomu som sa vratila az po skonceni materskej a to bolo tych 8 mesiacov a uprimne skor by som na zaklade mojich skusenosti ani neodporucala, potom to ale bolo fajn...

havana_frost
20. mar 2014

Ja som začala pracovať 6 týždňov po pôrode, z domu. O syna sa stará manžel, ale tiež je to len taký "au pair", čo sa pohrá, ide na prechádzku, ale inak je celá starostlivosť o dieťa aj o domácnosť na mne. A ešte aj o zárobok. Treba si to hneď od začiatku nastaviť, kto bude čo robiť a že keď robíš tak robíš. Ale musím povedať, že je mi to ľúto, že nie som stále pri ňom, že sa viac smeje s otcom a takéto tie drobnosti mamičkovské.

matozazzo
20. mar 2014

@sense Tazko povedat, kazde dietatko je ine. Ak dietatko vychovavaju len rodicia, alebo je stale len s mamkou, odluka je tazka. Ale ak odmala je okolo neho viacej ludi, nema s tym az taky problem. Potom je tazke, ked mamka prestane kojit, lebo nastupila do prace, beru to velmi zle. Dietatko by malo nastupit az tak, ked ma kojenie napr. len rano a vecer, ak je v jasliach cely den. Ale zase, vsetko zalezi od mamky. Mame aj 2,5r dieta, ktore mamka kojila 3x denne, dala do skolky, a prve, ked pridu domov po skolke ju nakoji, co nie je dobre, ale... zbytocne rozoberat. Toto ma na dieta horsi vplyv nez skolka :(
No a jasne, mensie deti nemaju taky problem s odlukou, starsi, okolo 3r uz vyjednavaju, a cim neskor, tym ovela tazsie. Lebo si tazko zvykaju na rezim, ktory je v skolke.
Kazde dietatko potrebuje iny pristup a hlavne, ako sa k tomu postavi mamina. Ak mamina je pripravena, ze pojde do prace, automaticky to berie aj dietatko, ale ak mamina si vkuse vycita, ze MUSIM ist do prace, place, place aj dietatko. Lebo su prepojeni.

sense
20. mar 2014

@matozazzo dobre si to napisalaa....je to tak...tiez mi bolo povedane ze ked je mamka psychicky pripravena odlucit sa od dietata na urcitu dobu tak je na to pripravene aj dieta....hlavne co sa psychiky tyka lebo ta sa prenasa na dieta