icon

Ako to je s materským príspevkom ak robím sezónne?

avatar
agapornis11
3. nov 2010

a to vždy len 9 mesiacov potom som 3 mesiace na urade práce.Mala by som si platiť dobrovolne nemocenské??Vie mi niekto poradiť?Ak ano bola by som rada!Dakujem už vopred!

avatar
gapa
3. nov 2010

v zásade, ak nemáš nem.poistenie na Slovensku, tak nárok na materské mať na slovensku nebudeš. Treba zistiť, či by si nemala nárok v zahraničí, kde pracuješ sezonne.

No a v dobe, ked máš nemocneské poistenie v zahraničí (krajine EU), tak nemôžeš byť dobrovolne nem.poistená aj na SK.

Záleží aký zákon bude schválený od nového roku, takto je velmi ťažko radiť, si netrúfam. Ak by sa zákon nemenil, tak by sa dalo získať nárok cez krátkodobý prac.pomer na slovensku, ale od nového roku to nebude také jednoduché. Ak by si sa poistila len na tie 3mesiace, tak by ti vyšiel nárok na materské len z minima. Treba snád ešte chvílu počkať, čo schvália od nového roku a tiež zistiť či nebude nárok na materské v zahraničí.