Ako vybaviť pandemický rodičovský príspevok?

ludinka
31. dec 2020

Ahojte potrebujem poradiť ohľadom mojej situácie.
Som zamestnaná na tpp.Začiatkom decembra mi skončil rodičak(syn dosiahol 3 roky). Zamestnávateľ ma momentálne nemá kde umiestniť. A zároveň syna nezobrali do skolky. Dohodla som sa teda na neplatenom voľne(tzv predĺžení rodičku bez zdravotných dôvodov dieťaťa.)
Chcem sa opýtať či mám nárok na pandemicky rodicak?
Príjem nemám vôbec žiadny.
Na úrade mi povedali že sa mám ozvať až vo februáry, pretože dávky sa vyplácajú mesiac dozadu.
Vraj potrebujem potvrdenie od zamestnávateľa že nemá pre mňa miesto a zo sociálnej poisťovne potvrdenie že nemám nárok na ocr.
Je to pravda?

lubka73
31. dec 2020

@ludinka ale ty mas narok na pandemicku ocr , https://www.socpoist.sk/rodic-uz-neziska-pandem...

U detí, ktoré ešte nenavštevujú materskú školu, a u blízkych príbuzných, ktorým je poskytovaná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, zostáva situácia nezmenená, t. j nárok na pandemické ošetrovné majú oprávnené osoby naďalej aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa alebo blízkeho príbuzného do zariadenia z obavy pred koronavírusom.

ludinka
autor
31. dec 2020

@lubka73 ďakujem za odpoveď, ale keď som na neplatenom volne mám nárok?

ludinka
autor
31. dec 2020

@lubka73 čo mám teda robiť? Ísť do sociálnej poisťovne? Alebo mám nastúpiť do zamestnania a potom čerpať ocr? Vôbec neviem ako to funguje....

maciatkolulu
31. dec 2020

@ludinka môžeš nastúpiť, či nie?

lubka73
31. dec 2020

@ludinka zavolaj si do SP, podla toho co maju na stranke mas narok na pandemicku ocr, nemala si ist vobec na neplatene volno, ale rovno riesit v SP

ludinka
autor
31. dec 2020

@lubka73 ďakujem zavolám tam teda

ludinka
autor
31. dec 2020

@maciatkolulu keď poviem zamestnávateľovi že chcem ísť na pandemicku ocr, myslím že mi vyhovie.....teda dufam

ludinka
autor
31. dec 2020

@maciatkolulu
@lubka73 a z čoho sa počíta tá ocr? Z platu čo som mala pred nastúpenim na materskú? Alebo z čoho? Ja som mala reťazovy pôrod už som doma 6 rokov

lubka73
31. dec 2020

@ludinka pokial mi je zname z predpokladaneho prijmu , kedze si po rodicaku, ja netusim ja som bola na ocr 1x teraz v marci a bola som zamestnana

ludinka
autor
13. jan 2021

@lubka73 prosím ťa nevieš mi poradiť či som postupovala správne. Zamestnávateľ mi povedal že mi zruší to náhradné voľno a dá má na tú ocr. Ja som poslala tu elektronickú žiadosť o pandemicku ocr, ale až v januári, s tým že žiadam od 9. 12. Nebude to problém? Neviem sa už do tej sociálky dovolať....na rozhodnutie majú 60 dní, bojím sa ak mi to náhodou neschvália čo urobim

lubka73
14. jan 2021

@ludinka o ocr mozes poziadat do 2 rok. /tusim spatne/, cize ak mas na nu narok je to ok , okrem ziadosti treba poslat este od 9.12. do konca mesiaca cestne vyhlasenie za december a potom zase koncom januara za januar