Ako zistiť výšku materského príspevku v Rakúsku?
Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M
Stručné zhrnutie
- Materské na Slovensku sa poskytuje, ak osoba splnila najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, a jeho výška je 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ).
- Denný vymeriavací základ sa spravidla určuje z predchádzajúceho kalendárneho roku a DVZ = súčet vymeriavacích základov v rozhodujúcom období delený počtom dní rozhodujúceho obdobia.
- Od 1.7.2006 bol v diskusii spomenutý maximálny vymeriavací základ pre nemocenské 25 911 Sk, z čoho 55 % dáva maximálne materské približne 14 251 Sk; pre konkrétne prípady odporúča Sociálna poisťovňa písať alebo volať na www.socpoist.sk a konzultovať individuálne vstupy (viď zákon č. 461/2003 Z. z.).
Najčastejšie otázky
Q: Aké podmienky musím splniť, aby som mala nárok na materské na Slovensku?
A: Nárok vzniká pri tehotenstve alebo starostlivosti o narodené dieťa, ak bola osoba nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom (§ 48 zákona č. 461/2003 Z. z.), pričom nárok sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne (Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk).
Q: Ako sa vypočíta výška materského?
A: Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ); DVZ sa spravidla vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov (z ktorých sa platilo poistné) za rozhodujúce obdobie a počtu dní tohto obdobia, pričom rozhodujúce obdobie je zvyčajne kalendárny rok predchádzajúci roku vzniku nároku (Sociálna poisťovňa, § 55 v znení zákona č. 721/2004).
Q: Aká je maximálna možná výška materského a od kedy platí zvýšený vymeriavací základ 25 911 Sk?
A: Diskusia uvádza, že od 1.7.2006 bol spomenutý maximálny vymeriavací základ pre nemocenské 25 911 Sk; 55 % z toho predstavuje maximálne materské približne 14 251 Sk (uvádzané príklady v diskusii a na www.socpoist.sk).
Q: Započítajú sa do nároku na materské poistenia platené v zahraničí (napr. Rakúsko, ČR)?
A: Podľa listu z Sociálnej poisťovne (§ 14 zákona) je rozhodujúce, či medzinárodná zmluva upravuje miesto poistenia; ak nárok vznikne z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov z tých poistení, z ktorých nárok vznikol (Sociálna poisťovňa, odpoveď v diskusii, www.socpoist.sk).
Q: Môžem dosiahnuť vyššie materské krátkym zamestnaním tesne pred nástupom na materskú?
A: V diskusii odporúčali postup: dať výpoveď a hneď sa znova zamestnať s vyšším vymeriavacím základom; materské sa potom počíta z posledného zamestnania, takže krátke zamestnanie s VZ blízkym maximu (napr. 25 911 Sk) tesne pred MD môže viesť k výplate maximálneho materského, avšak stále platí podmienka splnenia 270 dní nemocenského poistenia.
Q: Ktoré formuláre a doklady treba po narodení dieťaťa podať, aby sa zabezpečilo vyplácanie dávok a započítanie dôchodkového poistenia?
A: Diskusia uvádza, že po novom (zmena spomínaná od 1.8.2006) sa môže vyžadovať doručenie 2x rodného listu do Sociálnej poisťovne a podanie Registrančného listu – prihlášky matky na dôchodkové poistenie do 15 dní po narodení, ak chce matka, aby štát poberal dôchodkové odvody za ňu počas doby na materskej/rodičovskej (Informácie v diskusii, Sociálna poisťovňa).
Závery z diskusie
Zhoda
- Nárok na materské vyžaduje najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
- Výška materského sa určuje ako 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ).
- Materské sa spravidla určuje z rozhodujúceho obdobia, ktorým je kalendárny rok predchádzajúci roku vzniku nároku, a maximálny vymeriavací základ spomínaný v diskusii bol 25 911 Sk (stav od 1.7.2006), čo znamená max. materské približne 14 251 Sk.
Sporné názory
- Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu: niektorí účastníci považovali zvýšenie VZ od 1.7.2006 za platné okamžite pre nástupy na MD po 1.7.2006, iní tvrdili, že zmeny sa týkajú matiek nastupujúcich na MD až v nasledujúcom roku (2007); v diskusii bolo zjavné zmätkové v interpretácii účinnosti.
- Započítanie zahraničných odvodov: niektoré príspevky uvádzali, že príspevky platené v Rakúsku/ČR môžu byť ignorované Sociálnou poisťovňou, zatiaľ čo oficiálna odpoveď spomínala možnosť posudzovania nároku z viacerých nemocenských poistení podľa medzinárodných zmlúv.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá pre započítanie nemocenského poistenia plateného v rôznych štátoch (konkrétne Rakúsko) zostávajú pre niektoré prípady nejednoznačné a vyžadujú individuálne posúdenie Sociálnou poisťovňou.
- Legálny dopad a administratívne riziká pri účelovom krátkom zamestnaní tesne pred MD (výpoveď + opätovné prijatie s vysokým VZ) môže byť kontrolovaný a výsledok nie je garantovaný bez overenia v konkrétnom prípade.
Spomenuté značky a firmy
Profesia.sk, Obcan.sk, kasulec.unas.cz, Sociálna poisťovňa, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Porada.sk, Modrykonik, zdravotná poisťovňa, poradne na www.profesia.sk, www.socpoist.sk
Spomenuté produkty a metódy
materské, rodičovský príspevok, jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, vymeriavací základ (VZ), denný vymeriavací základ (DVZ), 55 % DVZ, 270 dní nemocenského poistenia, Registracný list – prihláška matky na dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie, povinné nemocenské poistenie, zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (§ 13, § 14, § 30, § 48, § 53, § 54, § 55), postup „výpoveď + opätovné zamestnanie“ na zvýšenie VZ, počítanie DVZ z predchádzajúceho kalendárneho roku
Miesta a osoby
Slovenská republika, Rakúsko, Česká republika, Praha, Anglicko, Bratislava (BA), Košice (KE), Senec, pán Mihal
este pre katarínkad- čo som písala o 6-mesačnej ochrannej lehote, tá platí, ak nemáš iné nemocenské poistenie!!! To je podstatné! Aj ked nepredpokladám, že máš dobrovolné nem.poistenie.
Ahojte,
no ja mam tiez jednu dilemu ktoru riesim... a potrebovala by som poradit, mozno sa to to uz riesilo, ale pre istotu by som potrebovala odpoved na konkretnu situaciu.
Pocas poslednych troch rokov som pracovala u jedneho zamestnavatela, bez prerusenia, neplateneho volna ci dlhodobej PN. Takmer od zaciatku tehotenstva - polovica februara - som na PN a vyzera, ze pravdepodobne budem na PN az do nastupu na matersku. Predpokladany termin porodu 23.9.08.
Moja otazka je, z akych 270 dni sa mi bude pocitat materska - ovplyvni aktualna dlhodoba PN moju matersku alebo nie?Za VZ sa berie aktualna hruba mzda, alebo priemerna pocas tych 270 dni z ktorych sa bude pocitat materska?
Je pravda, ze moja materska bude na 1 den taka ista, ako je momentalne moja PN na 1 den? da sa to takto zovseobecnit?
Dakujem vopred za radu.
sasax obdobie, z ktorého sa ti bude rátať materská bude rok 2007 (nie 270dní, to je len podmienka na dosiahnutie nároku na materskú, nie obdobie, z ktorého sa ráta). Z toho istého obdobia sa ti rátala aj PN-ka.
Takže v tvojom prípade, naozaj, tvoja materská na 1den bude taká istá ako je PN-ka na 1den.
A samotná PN-ka vôbec neovplyvní výšku tvojej materskej. Aj počas PN-ky, ak ti PP trvá, si považovaná za nemocensky poistenú.
Gapa dakujem za odpoveď, takže ak som v roku 2007 poberala aj RD a aj pracovala na pol uvezok v tej istej firme v ktorej som aj zamestnana tak mi budú vyratávať VZ len z toho polovičného úväzku? 😒
Ďakujem ešte za túto odpoveď.
Zuzana
zuzkagu, podla mna, bohužial áno ☹
pozerám do zákona a ten nepustí:
"rozhodujúce obdobie na zistenie denn.vymer.základu je kal.rok predchádzajúci kal.roku, v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak. § 54 ods.1 ZoSP
Ahojte mam prozbu pracovala som v cr musela som ist na pn dna 7.11.2007 moja zmluva mi skoncila v 30.1.2008 stale som na pn a poberam nemocensku v cr a bolo mi povedane ze nemam narok v cr na matersku .len chcem vediet ci sa mam po ukonceni pn prihlasit na urad prace a ziadat o rodicovsky prispevok??????????
Gapa, dakujem, tak to som si veľmi teda nepomohla, ked so si chcela k RD trošku privyrobyť. Je to ale škoda. No čo už.
Zuzana
Ahojte, neviem, cis a to tu uz spominalo, ale chcem as va s spytat, ak som este nikde nebola zamestnana, pretoze chodim na VS, ktoru koncim v maji. Medzitym ma zobrali do zamestnania, kde by som mala nastupit 1.6. no, ale to som este vtedy nevedela, ze uz som tehotna.....
takze prva otazka, ak nenastupim, tak nedostanem matersku???pretoze ja som si sama nic neplatuila....?????
Alebo si mam hned zacat platit na soc?????ale to nestihnem platit tych 270dni, co potom????mohli by mi zacat vyplacat vtedy, ked by som tych 270 dni dosiahla, napr. dva mesiace po porode????
a tretia otazka, ak nastupim do zamestnania, a oni budu odvadzat prispevky do soc poist, ale tiez nebudem mat tych 270dni, tak tiez nic nedostanem?????
akoby som mohla doatavat matersku?????poradte mi, dakujem
neviem presne, ale ked chodíš na VS, neplatí to za teba štát? v tom prípade by som nastúpila do zamestnania až do MD, lebo ináč dostaneš len rodičovský príspevok + rodinné prídavky a to nie je ktoviečo... takto by si mala najskôr materskú a až potom rodičovský...
andyiky, bohužial, ak si už tehotná, nedá sa žiadnym spôsobom dosiahnuť 270dní NP do dna pôrodu. Na materskú mať nárok nebudeš. ☹ Budeš mať nárok len na rod.príspevok odo dna narodenia dieťaťa.
Štát za teba platí len zdravotné poistenie (na lekára, lieky a služby zdravot.zariadení) a materská (nemocenské a ošetrovné) sa vypláca z nemocenského poistenia.
Ak sa zamestnáš, tak sa na nároku na materskú nič nezmení (270dní v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" nedosiahneš).
Ale v prípade, že by si išla na PN, tak by si "ako zamestnaná" mala nárok na nemocenské (prípadne aj do nástupu na MD, resp. aj dlhšie vzhladom na to, že na materskú nárok mať nebudeš). Nemocenské ti bude SP vyplácať aj v prípade, že by počas PN-ky s tebou ukončili PP v skúšobnej dobe.
Ak sa nezamestnáš, nárok na nemocenské by si nemala.
Gapa ešte jedna otázka. Môžem zažiadať k materskej dávke aj UPSVaR o prídavok na dieťa (alebo ako sa to vola , je to tých myslím 550 Sk) alebo to žiadam až ked budem žiadať o rodičovský príspevok? A budem dostávať ešte tento prídavok aj na prvé dieťa?
Ďakujem ešte za túto odpoveď.
Zuzana
na prídavky na dieťa máš nárok od jeho narodenia a samozrejme aj na prvé dieťa (+ manžel má nárok na danový bonus t.č. 555,-Sk od mesiaca narodenia) + dostaneš jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa (tuším je teraz v rovnakej výške ako rodičovský príspevok 4560,- Sk)
Ešte je možnosť s tým tvojím PP urobiť to, že so zamestnávatelom ukončíš PP (odhlásia ta zo SP...) a nanovo uzatvoríš nový (potom by sa ti materská rátala z vym.základu od začiatku tohto nového PP) - no to záleží od vzťahu, ochoty a vzájomnej dôvery so zamestnávatelom a mzdárkou.
Ahojte mam prozbu pracovala som v cr musela som ist na pn dna 7.11.2007 moja zmluva mi skoncila v 30.1.2008 stale som na pn a poberam nemocensku v cr a bolo mi povedane ze nemam narok v cr na matersku .len chcem vediet ci sa mam po ukonceni pn prihlasit na urad prace a ziadat o rodicovsky prispevok?????????? dakujem 🙂
Rodicovsky prispevok ktory dostavas od Miestneho uradu, ci ako sa to vola, je 4.560 sk a k tomu rodinne pridavky 540sk, cize spolu 5.100,-sk
Na upresnenie: Rodic. prisp. a rod. pridavky vyplaca Urad práce soc. veci a rodiny.
(To len aby tu zase niekto nevletel a nenapisal ze sirime dezinformacie a ze sme sliepky 😠 , ked nevieme kto to vyplaca.)
Ahojte, neviete mi poradit, ci pri nastupe na matersku (nie na rodicovsky pripsevok) musim prerusit zivnost?? Lebo az doteraz som si myslela, ze zivnost prerusit nemusim, pise sa o tom aj na stranke SP a teraz mi teta zo SP poslala prehlasenie ze som prerusila zivnost, ktore mam podpisat ak chcem mat narok na materske 😕 tak som z toho vedla. Je niekto v podobnej situacii? Dakujem.
Ja som tiež živnostníčka a musela som prerušiť živnosť. Skrátka nemôžeš byť na živnosti a poberať materskú.
🙂 ahojte baby, poradte mi prosim. Som zamestnana v UK v dvoch zamestnaniach. Cize si platim ako v jedned tak aj v druhej praci poistenie. Zaujimalo by ma ako mi budu pocitat matersky prispevok?
helllo kočky. a ako slobodne mamičky by sme mohli ešte niečo "vymámiť" od štátu? 😀
Ahojte tak aj ja som slobodná mamička a práve vybavujem papiere ohľadom ukončenia materskej a prechodu na rodičovskú a dozvedela som sa že mám nárok byť na materskej 37 týždňov namiesto 28 týždňov nievie mi niekto poradiť ako presne to je a či je rozdiel ak otec dieťaťa s nami žije v spoločnej domacnosti alebo nie ja som z toho blázon
ďakujem
janka, pokial viem, tak nárok na 37týždnov má mamička, ak je "osamelá". Čo však to slovo znamená? Myslím na SP musíš podpíšať čestné prehlásenie o tom. Tam by ťa mali usmerniť, čo si pod tým predstavujú.
gapa veď práve to som chcela zistiť lebo na tých úradoch sú také neochotné že až ale aj tak ďakujem za reakciu
janka, tu som niečo našla, ked som to hladala cez google a "osamelá"
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...
. Môžete mi prosím poradiť? Som na začiatku 5teho týždňa tehotenstva. Zamestnaná som od roku 2002. Porod mi vychadza niekedy v rozmedzi koniec januara - zaciatok februara. Hrubá mzda v roku 2008 je 24000 Sk. Koľko bude prosím moja materská a dá as ešte nejakým spôsobom navýšiť? Mám sa nejak dobrovoľne pripoistiť, aby som dosiahla maximálnu materskú? Dá sa to vôbec ešte?Za každú radu Vám ďakujem....
sloto, v tvojom prípade bude dôležité, kedy nastúpiš na MD. Obvykle je to 6týždnov pred, no môžeš najskôr 8týždnov pred termínom pôrodu. Ak ti vychádza nástup na MD v r.2009, tak sa ti materská bude rátať z obdobia roku 2008, ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak sa bude rátať z r.2007.
Ak by si teda nastupovala na MD v r.2009 a celý rok 2008 by si mala HM 24000,- a nemala žiadne dni PN, očr, neplat.volno, tak:
denný vymer.základ r.2008 = 12mesiacov x 24000,- /365 kal.dní = 789
denná materská = 55% z 789 = 433,97 Sk/kal.den
Ak nemáš okrem terajšieho nem.poistenia (terajšieho prac.pomeru) žiadne ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nad dobrovolným poistením neuvažuj. Nesplníš podmienku 270dní.
Jedine ak by si ešte pred nástupom na MD ukončila terajší PP a uzatvorila nový (môže byť aj u toho istého zamestnávatela) s Hrubou mzdou cca 30219 - to je mesačné maximum platné od 1.7.08.
sloto, ešte doplnam, ten výpočet je samozrejme približný, záleží od vymer.základov za jednotl.mesiace, teda ak si mala napr.odmenu, tak to o niečo zvýši (maximum do 30.6.08 je 28142,-)
ahoj.poradite aj mne?som zamestnana 3roky vo firme.nastup na matersku mam 14.7.08.v aprili08 som bola pn,na vyplat.paske mam nemocenske-vym.zaklad 721,33.bude sa mi tymto cislom vyratavat aj materska?a ako to je,uz v auguste dostanem len tych 55percent?A tuto ciastku budem dostavat pol roka?ak dobre ratam 324,33je moja denna materska x 31dni´=10054.?????a tychto 10054 sa mi este zdani 19percentami?zda sa mi to malo.
to je vsetko co budem mesacne dostavat,tych 10054?
co vsetko by som mala do porodu alebo po este vybavit,na co mam este narok od statu?
rodinne pridavky,by som tiez mala dostavat,a to hned po narodeni dietata?
manzel by si mal vybavit dan.bonus,asi v praci?
vobec v tom nemam jasno,vysvetli mi to niekto polopate?dakujem moc.......

ak máš dlhodobý PP a na MD nastupuješ v r.2008, tak sa materská ráta z r.2007. Ak si v r.2007 nemala žiadny VZ, lebo si celý rok 2007 bola na MD a RD, tak sa ti bude rátať materská z predpokladaného VZ v mesiaci nástupu na MD, ktorý ti uvedie zamestnávatel do potvrdenia pre SP (môže to byť tvoja HM, príp. aj odmeny, príplatky, ktoré by si v tom mesiaci dostala).
uvedený VZ sa vydelí číslom 30 a z toho 55% je tvoja denná materská.
Ak si však v r.2007 aspon jeden den odrobila, prípadne čerpala dovolenku od začiatku RD, tak to bude inak.