Ako zvýšiť materskú?

somlenka
24. sep 2020

Ahojte mam otázku ohľadom navýšenia materskej... Stále platí ze ak zmení žena zestnanie s co najvyšším príjmom min na 3 mesiace, tak sa jej počíta materská z toho posledného zamestnania? Ci aj z predošlého kde bola napr min.mzda? Ďakujem

cistykvietok
24. sep 2020

.

zora53
24. sep 2020

Zákonný termín je rozhodujúce obdobie: ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského.

veronikaszabova
24. sep 2020

@somlenka ano, minimalne 90 dni NP bez OČR a PN -- nedavaj si presne 90 dni, SP to moze vyhodnotit ako ucelove

somlenka
autor
24. sep 2020

@zora53 práve tieto paragrafy ma trosku meetu🙈 čiže ak nadviaže žena z jedného zestnanie na druhé a teda je nemocensky poistená bez prerušenia tak sa jej počíta za celý predchádzajúci rok? A ak by od nového roka zmenila zamestnanie na tých min 90 dní tak sa jej počíta z "prosto povedané" z nového zamestnania už v aktuálnom roku, či zas spätne z min roka zo starého zamestnania?

somlenka
autor
24. sep 2020

@veronikaszabova ďakujem 🙂

kaitlin3
24. sep 2020

@somlenka ja som mala 91 dní a v pohode, zmenila som prácu, nemôžeš byť na PN alebo OČR

somlenka
autor
24. sep 2020

@kaitlin3 a teda myslíš ze stačí zmeniť zamestnávateľa tak cca vo 4tom mesiaci?

kaitlin3
24. sep 2020

@somlenka no tak aby ti to vyšlo pred nástupom na materskú

somlenka
autor
24. sep 2020

@kaitlin3 ďakujem za odpovede, veľmi si mi pomohla 🙂

karin1811
5. okt 2020

Ahojte, prosím o radu, riešim navýšenie materskej, ide o to, že zvažujem či zostať v aktuálnom zamestnaní alebo od 1.1.2020 sa zamestnať inde, resp . platiť si dobrovoľne poistné z maxima. Termín nástupu na MD 8 t. mi vychádza na začiatku apríla 2021. Neviem ako by mi vychádzala materská, pretože tento rok, keď nám zavreli školy, bola som doma na pandemickej očr od marca do konca júna a z terajšieho zamestnania by sa mi rátal rok 2020, kde uvedená pandemická očr trvala skoro štyri mesiace. Ďakujem za každú radu.

vanda83
5. okt 2020

Ahojte, viete mi prosim pordit. Som na zaciatku tehotenstva. Termín mam v maji. Predtym som bola na rodicovskej dovolenke do jula 2020. Od augusta pracujem na skrateny uvazok. V praci nechcem zvyšovať uvazok lebo by to bolo voci firme nefer ked potom pojdem na MD. PRacujem tam 5 rokov. Ak sa zamestnam na dohodu na 3 mesiace ako sa mi bude ratat materska. Prijem za rok 2020 sa tam zaratava iba tzn ( praca na skrateny+dohoda/pocet dni * vymeriavaci základ alebo aj prijem za rok 2021 jym pojdem na matersku? Musim na dohodu odrobit nejaky pocet dni ?Dakujem.