Budem mať nárok na materskú? Ďakujem krásne za každú info

dadik174
26. apr 2019
Ahojte kočky, prosim ma niekto skusenost s podobnou situaciou, ak ano velmi prosim o radu co robit :
27.6.2019 mi konci RD pri syncekovi, no teraz som zistla ze som cca v 9tt , kedze to nebude retazova materska budem mat narok najakym sposobom na matersku pripadne pred tym este Pn alebo co robit??moj PP stale trva neurcito, no povodne mi ho chceli po RD ukoncit lebo moja pozicia sa rusila kym som bola na MD, termin budem mat cca nov.-dec.2019
liz_lemon
26. apr 2019
@dadik174 budes mat narok
lora9
27. apr 2019
@dadik174 Aj ja som taký prípad ako ty. RD mi končí 21.6. teraz som v 20tt a mám PP na dobu neurčitú. V robote mzdárka mi hovorila že nemám nárok na materskú a kamarátka (účtovníčka) tvrdí že áno. Tak teraz totálne neviem, asi mám zavolať do soc.poisť.
lora9
27. apr 2019
@liz_lemon To preto lebo trvá PP? (Lebo reťazový pôrod to nebude ani nebude 270 dní nemocensky poist. osoba). Prepáč za otázku len som zvedavá lebo aj ja som taký prípad. 😉
evittam
27. apr 2019
@lora9 270dni NP ma, PP trva. Mzdarka nech si naštuduje. Mas viac možností-ukoncit PP dohodou tak,ze vycerpes 1-2dni dovolenky, zvysok preplatit=max.podpora. Nastúpiť, vycerpat dovolenku a bud pracovať do nástupu na MD alebo PN. Nahlasit nástup po RD a ist hneď na PN, taktiež oznamit nove tehotenstvo aby ti nemohli dať výpoveď.
dadik174
autor
27. apr 2019
@evittam dakujem krasne ❤️, uz sa len rozhodnut co najlepsie. ..lebo presne mam pocit ze aj nasa mzdarka ma len odbija a nechce komunikovat, pohadzuju si nas ako ...
dadik174
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denisaml
9. máj 2019
Ahojte potrebovala by som poradit ..som na RD do konca januara 2020,mam PP na dobu neurcitu a moja otazocka znie: ak by som otehotnela tohto roku napr: jul-august budem mat potom po ukonceni RD narok na MD vopred vam dakujem za odpoved 🙂
evittam
10. máj 2019
denisaml
10. máj 2019
@evittam a mozem sa este opytat ak by som dajme tomu otehotnela v auguste tak potom v january po ukonceny RD mam ist na PN a tak na MD alebo po ukonceni RD ist do prace a tak na MD
denisaml
10. máj 2019
Ono by uznali aj keby po ukonceni RD som sla na tie par tyzdnov na PN kym by som mala nastup na MD a tak by som tiez mala narok na MD som z toho jelen prepacte 😃
evittam
10. máj 2019
@denisaml To uz je na tebe ako sa rozhodnes a dohodnes aj so zamestnávateľom.
denisaml
10. máj 2019
@evittam dakujem krasne ste zlata dakujem za vasu odpoved 🙂 ono ja pocitam s tim,ze ak by som otehotnela tak asi aj v tomto pripade by som bola na rizikovom kedze prve tehotenstvo pred 10 rokmi som mala rizikove maly nepocuval a aj teraz som mala rizikove proste moje deti v brusku uz robili sarapaty 😃 😃 len som teraz nevedela ci ak by som otehotnela v july a koniec RD je v january2020 tak ci by som mala narok na MD asi by som sla na PN kym by mi nabehla MD v praci je super sef s nim sa da 🙂 bala som sa ,ze nebudem mat narok na MD
denisaml
10. máj 2019
Som si myslela ,ze znova musim mat odpracovane 270 dni aby som mala narok na MD
evittam
10. máj 2019
@denisaml Podmienkou nároku na MD nie je mat odpracovanych 270dni.😉
denisaml
10. máj 2019
@evittam dakujem za vase odpovede ste zlata 🙂
denisaml
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diaalex
10. máj 2019
Ahojte baby 🙂 idem si k vám po radu, skúsenosť... pracujem na TPP v jednej firme, a taktiež som konateľom v inej firme, po pôrode budem mať nárok na nejaké peniažky od štátu? MD alebo RD? Nemáte niektorá takúto skúsenosť?
evittam
10. máj 2019
@diaalex Pokial splnas hlavnu podmienku nároku na MD tak budes mat nárok na MD.
diaalex
10. máj 2019
@evittam a vieš mi povedať hlavnú podmienku?
evittam
10. máj 2019
@diaalex Samozrejme. 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Vid xy diskusii o tejto teme na MK kde to pisem buď ja alebo moje "kolegyne" stále dookola. Alebo stránka SP a ujo Google.😉
diaalex
10. máj 2019
@evittam pred pôrodom budem mat odpracovaných 28m na TPP u toho istého zamestnávateľa 🙂 (nerátam posledných 6 týždňov)
evittam
10. máj 2019
@diaalex Este raz-270dni pred PÔRODOM. Nie nastupom na MD. Matematiku hadam ovladas a ak nie tak staci kalkulačka.😉 Dalej musí byt pri nástupe na MD aktívne NP alebo musis byt v OL. Ak z oboch PP splnas podmienky nároku mozes ziadat o MD z oboch.
dolka899
10. máj 2019
@evittam čítam, že vymeriavacím základom, z ktorého platí štát poistné počas RD, je 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo je 483€. Moja otázka znie, že keď sa nejedná o reťazový pôrod, druhá materská bude nižšia, ak som zarobila viac pred 1.MD?
evittam
10. máj 2019
@dolka899 Stat neplatí za teba poistne pocas RD na NP. Podla noveho zakona od 1.1.2019 nemôže byt druhá MD nizsia ako prvá.
dolka899
10. máj 2019
@evittam to som zachytila, ale myslela som, že to platí len pri reťazovom pôrode. Ďakujem.
janulka747
4. jún 2019
Ahojte, ak by ste mali chvíľočku, poradili by ste mi. Syn má 17mesiacov,som na RD, od budúceho mesiaca by mal ísť na materskú môj manžel a ja zostanem doma ako samoplatca, do práce sa vrátiť zatiaľ nechcem a nechcem dat ani výpoveď. Po manželovej materskej opäť nastúpim na rodičovskú dovolenku. A teraz ta moja otázka, nespôsobí mi toto obdobie, keď budem ako samoplatca (dobrovoľne nezamestnaná) , to ze v prípade ak budúci rok otehotniem, že nebudem mať už nárok na materskú? Neviem ci som to dobre sformulovala 😌 ďakujem veľmi pekne
janulka747
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
5. jún 2019
@janulka747 Ak sa nevracias do práce zostavas nadalej na RD to treba pochopiť. Len nebudeš poberať RP.
Ci tvoj PP skoncil? A si nezamestnana? Nakolko splietas dve veci. Bud si na RD alebo nezamestnana.
Ak teda PP trvá a ty si na RD nic ti neovplyvní fakt,ze nebudeš poberať RP.
janulka747
5. jún 2019
@evittam áno môj PP trvá, len sa nechcem vrátiť do prace zostanem doma. Lebo v jednom článku to tak mali napísané, že môžem zostať doma, budem platiť zdravotku, budem teda samoplatca a v zátvorke mali že dobrovoľne nezamestnaná. Tak som sa toho zľakla, preto som sem radšej napísala vám a požiadala o radu. Keď si dám odňať rodičovský potom sa mam aj nahlasovať ako osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov? Ci to zase sa mi mýli?
evittam
6. jún 2019
@janulka747 Mylis. Budes si platit ZP sama ak nemáte druhé dieta do 6rokov. Nemôžete byt obaja s jednym dietatom poistencom štátu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli