Budem mať nárok na materskú dovolenku?

patkoocko
2. jún 2015

Dobry den 🙂

S priatelkou cakame babetko a riesime maly problemik. Priatelka je od zaciatku tehotenstva na PN lebo ju bolievalo brusko. V july tohto roku jej konci zmluva v praci a uz na 100% vieme ze jej zmluvu nepredlzia ... po july bude vlastne nezamestnana ... a tehotnej vo 4 -5 mesiaci sa bude tazko hladat daka praca ... chceli by sme vediet, ze ked ju zamestavatel prepusti z pracovneho pomeru a bude nezamestnana ze ci sa jej rusi narok na matersku dovolenku a tym padom nebide dostavat ziadne peniazky az do tehotenstva ??? Vopred Vam dakujeme za rozne odpovede a rady 🙂

celia235
15. jún 2015

@dena1973 ahoj, vidim, ze si tu vela kockam pomohla a poradila, tak skusim aj ja sa ta spytat..od 1.10.2014 do 30.9. 2015 som zamestanana na dobu urcitu s tym, ze mi mala byt po roku predlzena na neurcitu..to ale uz nestihnem lebo som na zaciatku 8. tyzdna, TP mi vychadza na koniec januara..predtym som bola nezamestnana na UP, jedine som si dala v marci 2014 dobrovolne pripoistenie,na tu najvyssiu matersku, ale to bolo len na par dni a bola som to zrusit takze z toho asi nic...budem mat narok na matersku? Kedze sa bere do uvahy 2 predosle roky a ja som vtedy odrobila len tie 3 mesiace ( okt.- dec.2014).pocas celeho prac.pomeru som zatial nebola na PN, jedine co som si cerpala par dni dovolenku..a este by som sa chcela spytat, keby som ukoncila 30.9. PP a 1.10. isla na PNku, mozem byt na nej az do porodu,resp. z nej plynule prejst na matersku? Dakujem pekne za odpoved 🙂

dena1973
15. jún 2015

@celia235 Ak ti bude trvať PP do 30.9.2015, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. budeš mať splnenú. Nárok na materské ti vznikne v ochrannej lehote, lebo si tehotná ešte v čase PP.
Na PN môžeš nastúpiť aj skôr ako ti skončí PP (resp. aj po ukončení PP od 1.10.2015), ak to bude vyžadovať tvoj zdravotný stav a PN bude trvať až do nástupu na materské. Nástup na materské musí byť presne 6 týždňov pred pôrodom(podľa zákona), lebo nárok vznikne v ochrannej lehote.
Od narodenia dieťaťa sa do 45 kal. dní od pôrodu prihlás na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby sa ti doba kedy budeš na materskom a rodičovskom príspevku počítala do dôchodku. Po ukončení RP sa treba odhlásiť. S Prihlášky a odhlášky si urob kópiu, ktorú si daj potvrdiť na SP a odlož si ju.

celia235
15. jún 2015

@dena1973 dakujem, a este prosim ta, ked by som sla na PN, a teda nemusim ist na UP sa prihlasit v tom case, tak nebudem mat zameskane neplatene odvody ? lebo tie za mna plati stat ked som na UP ale co ked uz nebudem od toho 1.10. ani zamestnana ani na UP? tomuto moc nerozumiem a chcem si to ujasnit, lebo vies, robi na exekut. urade a markantnu cast exekucii mame zo zdrav.poistovne za neplatenie odvodov, takze som uz tak trosku paranoidna z prace 😀

dena1973
15. jún 2015

@celia235 Nie toho sa nemusíš obávať 😉 . Ak budeš PN hneď od 1.10.2015 (t.j. po ukončení PP), tak budeš mať nárok na PN aj na materské v ochrannej lehote. Po ukončení PN a taktiež materského v ochrannej lehote si vypýtaj potvrdenie z SP o poberaní dávok a zanesieš potvrdenie na ZP, aby mali o tom info (možno sa aj ZP ozve skôr ako skončíš PN a materské, ale to nevadí potvrdenie im po zanesieš tak, či tak).

celia235
15. jún 2015

@dena1973 aha, ok, dakujem velmi pekne, si zlata 😉 pekny zvysok dna 🙂

dena1973
15. jún 2015

@celia235 Nie je začo... 😉