Budem mať nárok na materskú, keď pôjdem na maródku?

pooppy
17. máj 2015

Pracujem od 1,11,2014 a mám zmluvu na dobu určitú do 31,10,2015. Lenže som tehotná v 9t,aneviem či budem mať nárok na materskú ak by som išla na PN. Pracujem totiž12tky a len nočnú smenu. Môžem pracovať v noci a 12tky ked oznámim zamestnávatelovi že som tehotná? Myslím zo zákona. Pred nástupom do tohto zamestnania som bola 1rok na úrade práce.

dena1973
17. máj 2015

@pooppy Ak budeš PN počas pracovného pomeru, tak sa ti dni PN budú započítavať do 270 dní nemocenského poistenia (čo je podmienka pre nárok na materské). Ak PP skončí a PN bude pokračovať, tak po ukončení PP sa už tieto dni do nemocenského poistenia započítavajú.

safranca15
17. máj 2015

Ano budes mat narok

domca2893
18. máj 2015

Ahojte pripojim sa k Vasej teme 🙂...ja pracujem teraz o Januara a zmluvu mam na urcito do Januara 2016...s priatelom rozmyslame o babatku len nevieme jednu vec, ze kolko mi treba odpracovat aby som mala narok na matersku...co citam tak 270 dni ale myslia sa tym pracovne dni alebo kalendarne?...a druha vec je, ze ako sa to riesi v pripade, ze ja pracujem v 3-zmennej prevadzke a za velmi zlych podmienok ako hluk, rozne vypary a pod. co robit v takomto pripade?...urcite by som nechcela ohrozit to dieta....mozno primitivne otazky ale pre mna dolezite kedze by to bolo nase prve dieta a vela informacii nemam... budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem 🙂

pooppy
autor
18. máj 2015

ked pracujem na 12tky, som tu niekde čítala že tehotné nesmú je to tak?

domca2893
18. máj 2015

ano tehotne nesmu pracovat cez noc...iba ranne 🙂...pytala som sa na to

dena1973
18. máj 2015

@domca2893 Počas zamestnania (nemocenského poistenia) sa do 270 dní nemocenského poistenia počítajú kalendárne dni za posledné 2 roky pred pôrodom. Do 270 dní sa počítajú aj dni keď by si bola na PN (to v prípade, ak by tvoj zdrav. stav vyžadoval nemocenskú) ak tvoj PP trvá. Dni po ukončení PP sa do 270 dní už nezapočítavajú...