Čo musím vybaviť pred nástupom na materskú?

primadona
17. feb 2016

Baby som zamestnaná a zaujíma ma presne kedy môžem nastupiť na MD a čo nasleduje potom.Koľlo trvá a čo všetko vybaviť pred aj po narodení dieťatka.a ešte ma zaujíma,že keby idem na pn až do nástupu na md,môže mi prísť kontrola?

liz_lemon
17. feb 2016

kontrola ti moze prist
pred nastupom na MD nevybavujes nic, len odovzdas tlacivo od gynakologa zamestnavatelovi, on to uz vybavi za teba
po narodeni dietata, treba vybavit RL, z neho si treba urobit niekolko kopii, jednu odovzdas do Socialnej poistovne, inak by ti prestali vyplacat materske
dalej treba dietatu vybavit trvaly pobyt (tam, kde ma matka), zdravotnu poistovnu, rodinne pridavky (UPSVAR), prispevok pri narodeni, ked sa dieta dozije 28 dni (UPSVAR), otec dietata si v praci moze uplatnit danovy bonus na dieta, ak tvoje mesto dava nejaky prispevok pri narodeni, tak aj ten si vybav

primadona
autor
17. feb 2016

@liz_lemon dobre takže zanieť hned po narodení dieťatka rodný list do socialky a zamestnávatelovi netreba rodný list?a ešte žiadosť o rodičovský sa dáva kedy a kde?

liz_lemon
17. feb 2016

@primadona ano, treba RL aj zamestnavatelovi
RP si vybavujes az po skonceni MD, na UPSVAR

primadona
autor
17. feb 2016

@liz_lemon hej a ešte zamestnávatelovi netreba oznamiť že z md idem na rodičovský či ako?

liz_lemon
17. feb 2016

@primadona ano, treba pisomne mesiac pred nastupom na RD, a v tom istom case sa mozes aj v Socialnej poistovni zahlasit na dochodkove poistenie