Musím nastúpiť na materskú?

jona753
26. júl 2020

Aby som vás uviedla do deja som ešte tehotná no už mám mať nástup na materskú... ale keďže som zamestnaná tak na oko vo firme svojho otca a príjem tam nemám žiadny skoro tak výška mojej materskej by bola skoro nula...
Tak a keďže poriadne nerozumiem čo píšu na nete v článkoch sa vás chcem spýtať musím nastúpiť na materskú? Môžem poprípade byť na materskej a poberať aj rodičovsku? Ak nie kedy si mam žiadat o rodicovsku rovnako ako mám nástup na materskú či o tu sa žiada až po pôrode?

vikybotka
26. júl 2020

No ak ti vide tak ano, no pokial zi vide nizsia materska ako je vyska rodičovského tak ti to budu doplacat do vysky materskej. Matersku ti vypocitaju na socialnej poistovni a potom si budes musiet na zaklade toho poziadat na urade prace o doplacanie. 😊 Mozno to uz majú aj automatické. Gynekolog ti da tlacivo ktore ti potvrdi zamestnavatel a ten potom odnesies na soc. poistovnu 🙂

vikybotka
26. júl 2020

Matersku doplacat do vysky RD to je pokila ti vide materska 370€

jona753
autor
27. júl 2020

@vikybotka no takže ak mi vychádza materska napr 50 eur tak mi pri podaní žiadosti doplatia do výšky rodičovskej?

alenah31
27. júl 2020

@jona753 presne tak. Materské je prednostná dávka - čiže najskôr budeš poberať tú + požiadaš o doplatenie do výšky toho vyššieho RP. Keby si nárok na materské nemala poberala by si RP len vo výške 270€ - a to je škoda nemyslíš?🙂

jona753
autor
27. júl 2020

@alenah31 a žiadať o to doplatenie môžem kedy?

princeznasevera
27. júl 2020

@jona753 inak a z coho zijes ked nemas ziaden plat? Ved to je.zdieranie ty mu robis zadarmo a plat ti nedava sa tatinko teda vyfarbil

alenah31
27. júl 2020

@jona753 UPSVaR o doplatok do výšky RP žiadaš po narodení dieťaťa.

jona753
autor
27. júl 2020

@princeznasevera zarába momentálne iba môj muž vo firme otca som koli pokrytiu odvodov keďže som svoju prácu musela ukončiť koli nepriazdnivim podmienkam a ako tehotnú ma už nikto nechcel zamestnať ...takze mi skôr pomohol

princeznasevera
27. júl 2020

@jona753 pomohol? Podla teba je pomoc ze mu robis zadarmo? Ved ta musi nrjako vykazovat ze dostavas plat nie?

lujza_
27. júl 2020

@princeznasevera písala ze je zamestnaná "tak na oko" čiže do práce reálne nechodí, otec ju zamestnáva len akože čiže pomáha jej kvôli odvodom... 🤷‍♀️

luccija
27. júl 2020

@princeznasevera ona stojí otca peniaze na odvodoch a nie malé jasné, že jej pomohol.