Čo sa počíta pri materskej?

31. júl 2023

Ahojte, do výpočtu nároku na materskú sa ráta aj dohoda, však? Zistila som ze som tehu, ale k TP sa mi nazbieralo len 61 dní co som bola ešte zamestnaná, keďže som na rodicaku a zmluvu som mala na dobu určitú. Zvažujem DNP ale mam možnosť ísť ešte na dohodu na 3 mesiace a až potom si platiť DNP. Je mi jedno ze materská bude minimálna, dôležité ze na ňu budem mat nárok a že potom budem mat vyšší rodičak. Ale teda, budú sa mi tie tri mesiace rátať ako 90 dní poistenia, keď budem mať dohodu, však? Aj keď zarobím za mesiac len možno 100% a v tom mesiaci reálne odrobim len 4 dní. Zamestnávateľ za mňa odvody zaplatí a bude to ôk, však? Ci mam radšej ísť na socialku a platiť si DNP? Ďakujem

samuelson35
1. aug 2023

Zákon hovorí o 270 dňoch nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred nástupom na materskú. Čiže dohoda sa počíta, ak z nej bude odvádzanie nemocenské poistenie. Pozor však potom na minimálne zdravotné poistenie.
PS: ak si už tehotná, do pôrodu zostava koľko? 6 týždňov pred termínom pôjdeš na materskú... Podľa mňa už stihneš maximálne 180 dní nem. poistenia + 61 dní ktoré už máš žiaľ nedá potrebných 270 dní ak dobre počítam 🤔

autor
2. aug 2023

@samuelson35 do dňa pred skutočným termínom pôrodu.

autor
2. aug 2023
samuelson35
3. aug 2023

Aha, jasné, tak to som nepostrehla👍.
Len ak by si nááhodou porodila predčasne, môže sa stať, že to budeš platiť zbytočne. Ale držím palce nech je to ok.

autor
3. aug 2023

@samuelson35 ved toto, je to vždy risk. V predošlom tehu som si platila najvyššie DNP a keď mi hrozil predčasný pôrod, bola som v strese aj z tohoto, preto teraz už nejdem riešiť maximálne materské, ale materské chcem lebo aj ten vyšší rodičak je fajn pri viac deťoch. Uvidíme no. Ale ďakujem 😊