Budem mať nárok na materskú?

puky007
21. máj 2021

dobrý den,som na rodicaku a pôrod mam o 5 mesiacov nestíham retazovy a tak isto nestíham 270 dni nemocensky poistená co je podmienka k získaniu materského ...
ako je to v prípade keď zamestnam na 2 dohody a jeden normálny pracovný pomer cize som súčastne v 3 zamestnaniach kde sa my platia odvody ... tie 2 dohody ukončím po 90 dňoch a ten hlavný pracovný pomer budem mat dovtedy kým my doktor nedá ze môžem ísť 6-8 týždňov pred pôrodom na matersku ( cize splnených ďalších min 90 dni ..beru sa dni do nemocenského ako z 3 samostatných zamestnani cize my stačí byť minimálne 90 dni u všetkých 3 och kde nasledne tie 2 dohody ukončím po 90 dňoch a v tom trvalom pokračujem az dovtedy kedy my vznikne nárok na materské? odvody sa odvádzajú aj z tých prac na dohodu...

cize malo by to byt 90+90 a ten hlavný pomer podľa toho kedy to presne bude ale určite viac ako 90 dni

mam nárok na materské?

tessa2299
21. máj 2021

@puky007 prepac, ale absolutne som sa nesustredila na obsah, ale na tvoje gramaticke chyby.... aspon ze existuje autokorektor, lebo by sa to nedalo vobec citat..... 🥴

puky007
autor
21. máj 2021

@tessa2299 som zamestnaná u troch zamestnávateľov súčastne minimálne 90 dni .... ako sa my rátajú dni do nemocenského? z každého zamestnania zvlášť alebo ako 1 celok?

radostka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
puky007
autor
21. máj 2021

@radostka preco potom keď niekto nestiha dni je zamestnaný na pracovný pomer + dohoda?

kittykat22
21. máj 2021

@puky007 to na to nema vplyv. Musis byt zamestnana 270 dni pred porodom. Je uplne jedno ci mas 1HPP alebo pomer + dohodu.

tncka
21. máj 2021

@puky007 ja sa divim ze ta vobec niekto zamestnal,sorry🙈

hailey1
21. máj 2021

@puky007 tomu vravim spekulace 😂

sasanka605
21. máj 2021

Ved sama pises ze musis byt zamestnana a platit odvody 270 dni tak co riesis. Niekoho mozu prepustit, ale ak sa znovu zamestna do porodu tych 270 dni splni. ak chce mat ratanu matersku z noveho zameatnania, tak preto viac ako 90 dní.

puky007
autor
21. máj 2021

@tncka preco by ma nemal niekto zamestnať keď si odvody sama platím? nemocenské poistenie sa rata z každého ukonceneho zamestnania cize ja keď som zamestnaný v 2 a ich ukončím pritom ten 3 pomer my konci doktor 6-8 týždňov pred pôrodom...

takto my to bolo vysvetlene aj keď som volal na sociálnu poisťovňu
nemôže sa stať len ten prípad ze ja budem v deň keď ma vypíše ma materskú zamestnaná u 3 naraz lebo sa my budú brať tie dni iba ako 90 dni ...

nafka0483
21. máj 2021

@radostka
@kittykat22
@sasanka605
Ste si iste? Nie som si teraz ista, ci to stale plati, ale bolo to tak, ze sa pri subehu poistenia pocitali dni presne tak ako to mysli autorka.
Nejde o kalendarne dni, ide o dni nemocenskeho poistenia. Cize ked ma sucasne 3 pracovne pomery a z kazdeho jedneho sa jej odvadza na nemocenske poistenie, tak ano za jeden kalendarny den nazbiera 3 dni poistenia.

Takze podla mojich informacii by to takto malo byt mozne - do dna porodu nazbierat kombinaciou viaceryh nemocenskych poisteni aspon tych 270 dni.

@lucka_ke dufam, ze nevadi, ze ta oznacim - vies potvrdit, ci sa to tak da?

nafka0483
21. máj 2021

@puky007 A k tvojej otazke preco by ta nemal niekto zamestnana ked si odvody platis sama - no toto je v podstate podvod, lebo to bude ocividne fiktivne zamestnanie, ale tak ked mas niekoho znameho kto to urobi... pretoze ano, realita je taka, ze sa to robi. Takze "niekto" cize seriozny zamestnavatel ta nezamestna, jedine niekto znamy.
Ale pozor aby ti taky zamestnavatel naozaj vykazoval dochadzku a evidoval vsetko tak ako treba, pretoze socialna poistovna sa na taketo "podozrive" pripady zvykne pozriet podrobnejsie, lebo to casto vyhodnocuju ako ucelove.

Ved povedzme si pravdu, nie su hlupi, vedia ze ked zena nie je zamestnana, za 5 mesiacov rodi a zrazu si najde 3 rozne prace a vyjade jej materska, tak to samozrejme vyzera ucelovo.

farkaska
21. máj 2021

@puky007 prepac, ale musím,,,,, "mi" (akože ty sama),,,, "my" (akože viacej ludi) 😉🤦‍♀️,,,, a vyjde😉

hailey1
21. máj 2021

@nafka0483 no, pochybujem - aj ked si nie som 100% ista- tam ide o kalendarny den, nie o znasobenie dohod - o tych sa hovori iba vtedy, ked chces samostatne uplatnit materske

zeleny_dinosaurus
21. máj 2021

@nafka0483 ja by som sa skusila vyjadrit k tym subehom, kedze ja mam subeh dvoch poisteni. Nie je to tak ako to mysli autorka, resp neviem o tom, ze by to tak bolo. Musi byt 270 dni za posledne dva roky, ale ak by bolo, ze bezia dve naraz, tak to sa nezratava spolu, ale to druhe ma svojich 270 dni. Ja mam jeden TPP, ktory bezi dajme tomu 3 roky, medzicasom som mala popri nom nejaky iny, subezny bezal rok, potom dva roky zase len ten jeden TPP a posledny rok zase dalsi subezny popri TPP popri tom hlavnom TPP. A teda ten prvy TPP mam 270 dni lebo bezi stale vkuse, nemusim mat stres ratat dni. Ale ak chcem dostat matersku aj z druheho (akoby z dvoch poisteni), tak ten sam o sebe musi nazbierat 270 sam za seba... cize viem k nemu priratavat len pomery, ktore boli uz ukoncene, ten hlavny sa k nemu priratat neda. Preto si ja myslim, ze kazdy sa rata sam za seba a bohuzial sa scitavat nedaju ak bezia subezne. Myslim, ze to je aj pointa toho celeho aby ludia takto nevymyslali. Daju sa pricitavat len tie ukoncene v minulosti za posledne 2 roky.

puky007
autor
21. máj 2021

@nafka0483 volala som s tým na sociálnu poisťovňu ze ako sa to ráta keď mam 3 rôzne zamestnania a z každého sa odvádzajú nemocensky odvody bolo my povedané ze áno je to možné s tym ze minimum je 90 u každého zamestnávateľa a v čase keď my da doktor 6-8 týždňov pred pôrodom musím byť už iba na jeden pracovný pomer... ak sa my stane ze budem súbežne u 3 naraz bude sa my to ratat ako celok iba 90 dni ... cize na to si mam dávať pozor ...
a ktomu ze je niečo špekulácia a hento toto... ja keď si platím odvody tak aka špekulácia? kto platí za mňa odvody? štát? nejdem sa tu hádať... toto my bolo povedane keď som dnes volal na sociálnu.... volal som aj na iné sociálne pobočky ale záver bol ten ze sa to môže brat iba ako špekulácia ale nič o tom ako sa berú tie dni ...
ale na stránke sociálnej poisťovne sa píše jasne ze do nemocenského sa rátajú dni z každého ukončeného zamestnania v dobe min 90 dni

hailey1
21. máj 2021

@puky007 ale jeden den je len jeden den - nie 90x3... to by kazdy tak mohol spekulovat

puky007
autor
21. máj 2021

mne nejde o sumu aby sa my tie dohodu scitali a dostal som viac na matersku ale iba som dostal tu materskú

radostka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
9lf9
21. máj 2021

@puky007 dni sa ti budu naratavat pri subehu...1pp + 2xdohoda= 3dni NP a ak z nich dosiahnes 270dni budes mat narok na jednu MD.

sasanka605
21. máj 2021

@nafka0483 vychadzam z toho, ze si musi dat ziadost z kazdeho zvlast a nezda sa mi, aby jej to potom spocitali. Mozem sa mylit ale kalendarne dni davaju zmysel vacsi ako 90dnix3zamestnania.

puky007
autor
21. máj 2021

@9lf9 vies my to nejako doložiť ze to tak je ...lebo ide o to ze tebe sa to nemocenské ráta iba z ukončeného prác pomeru a je jedno ci to bola dohoda alebo normálne zmluva ... cize ja keď úkon im jednu dohodu napriklad 90 dni druhu dohodu 91 dni a pracovný pomer 94 dni lebo budem mat nárok malo by to byt 90+91+94 ... cize podmienka by mala byť splnená

puky007
autor
21. máj 2021

@puky007 žiadosť budem dávať iba za ten normálny pracovný pomer ktorí bude trvať ... na dohody uz nebudem zamestnana

nafka0483
21. máj 2021

@zeleny_dinosaurus Ano, v pripade, ze by si chcela uplatnovat materske zo vsetkych poisteni, tak z kazdeho musi splnat podmienky. Ale jej nejde o to. Jej ide o to vobec nazbierat tych 270 dni - spolu z roznych poisteni. Takze si stojim za tym, ze sa jej to spocita.

@hailey1 Nie je, mal by sa ratat kazdy den NP, nie kalendarne dni.

@9lf9 Ano, aj ja to viem tak, ze sa to spocitava.

@sasanka605 Nemusi si dat ziadost z kazdeho zvlast. Ziadost si da z toho, ktore bude aktivne, alebo z ktoreho bude v OL - a SP bude skumat spatne ci spatne za 2 roky pred porodom ma spolu 270 dni poistenia. Aj keby pracovala 5 mesiacov, potom 3 mesiace, potom zasa 3 - tak z ani jedneho nesplni 270 dni a nebude si davat ziadost na kazde jedno v minulosti ukoncene poistenie, ale spolu jej to da dostatocny pocet.

@zalka Ak by si mala cas, tak prosim das tu odborny nazor?

puky007
autor
21. máj 2021

@nafka0483 presne takto my to bolo povedané ... len treba dávať pozor ze z každého zamestnania najmenej 90 dni a pri tých 2 dohodách treba dávať pozor na to aby nebol sucet 2 zamestnani viac ako 350 hodín dokopy cize mne stačí kľudne 2x po 1 hodíne denne u 2 rôznych zamestnávateľov a jeden hlavný prác pomer tiež v dĺžke najmenej 90 dni kde túto dobu presne my da az doktor...

vies my dat kontakt na niekoho tu na modrom koniku ze by som jej napísala?

9lf9
21. máj 2021

@puky007 dolozit to neviem, pockaj ked sa ti vyjadri @zalka tak to budes mat potvrdene a vues na com presne si.

nafka0483
21. máj 2021

@puky007 Oznacila som @lucka_ke a @zalka oni sa dost dobre vyznaju, na ich rady by som urcite dala.

draik
21. máj 2021

@puky007
Súbežné poistenia sa spočítavajú tak, ako ste uviedli, teda sa spočítavajú. Je potrebné ich ukončiť pred nástupom na MD a dohody by mali trvať menej ako 90 dní. Z toho pomeru, z ktorého budete žiadať materské, zase musí trvať NP viac ako 90 dní a s ideálne s vyšším príjmom.

@radostka
@kittykat22
@hailey1

radostka
21. máj 2021

@draik zaujimave, vdaka za info

puky007
autor
21. máj 2021

@draik takže tie dohody nemôžem mať dlhšie ako 90 dni ? ale menej a ten pracovný pomer ktorý budem mat až do momentu kedy budem môcť žiadať ten musí trvať viac ako 90 dni?

sasanka605
21. máj 2021

@nafka0483 myslela som to trochu inak ale ak sa naozaj spočítavaju, že z rôznych poistení si to môže dať dokopy ak sú platené odvody, to je celkom zaujímavé.