Čo treba vybaviť po narodení babätka?

psyxooo
1. jún 2007

Kedy, ako a kde mam ziadat o prispevok pri narodeni dietatka? Myslim tych 15.000sk, co plati od januara 2007.
Treba okrem tohto este nieco vybavovat pri narodeni babenka?
Viem, ze treba akurat poslat rodny list do socialky, a nahlasit co najskor detskej lekarke, aby prisla pozriet mrnousa.
Co este?

frenchie
1. jún 2007

psyxooo, myslim, ze to treba vybavit na Urade socialych veci a rodiny. Tvoj gynekolog ti na tlacive musi potvrdit, ze si prvorodicka. My sme to spravili tak, ze este pred narodenim maleho som vyslala mangela na na urad a do socialky. Tam sa popytal co treba a prisiel s asi 10 tlacivami. Tam mu to aj pekne vysvetlili. Aj tak sme z toho mali ale riadny gulas.
K lekarke treba zaniest prepustaciu spravu babatka myslim hned na druhy pracovny den.
Prajem vam vela stastia a pevne nervy pri vybavovani a tebe drzim palce nech vsetko dopadne tak ako ma 😉 Drzte sa

frenchie
1. jún 2007

inac, skus si niekde zohnat junove cislo Mamy a ja z r 2006. Tam to bolo krasne rozpisane

franziska
2. jún 2007

ja viem ze ten prispevok vyplacaju az 28 den po narodeni dietata dovtedy hovoria ze je riziko co keby ...

mimakro
2. jún 2007

Keď sa bábo narodí, treba počkať, pokiaľ z pôrodnice pošlú na matriku o tom záznam(väčšinou o pár dní). Potom si tam treba vyzdvihnúť rodný list a k tomu dostaneš aj oznámenie o narodení. Potom s rodným listom treba zájsť do zdravotnej poisťovne (ktorú si vyberieš) a prihlásiť dieťa tam. Kartička poistenca by mala prísť na Tvoju adresu. Dovtedy všetky lieky pre bábo (Kanavit, Vigantol popr. iné)idú na Tvoje meno(myslím, že to platí prvých 6 týždňov jeho života). Potom s rodným listom a oznámením o narodení treba ísť na UPSVaR v mieste trvalého bydliska a zažiadať o rodinné prídavky a príspevok pri narodení. Ten kto pracuje si žiada aj o daňový bonus(u nás je to manžel, má vyšší plat a tým aj vyššie dane, tak je to výhodnejšie). Ak poberáš materský príspevok(ten, čo vypláca sociálna poisťovňa), treba tam poslať fotokópiu rodného listu. To by bolo asi všetko, aj atk je toho viac ako dosť. Trošku ma zarazilo, že na UPSVaR žiadajú na tlačivách podpis matky(a otec,čo?!). Neviem, ktorá žena by pár dní po pôrode bola schopná lietať po úradoch, ale nám našťastie tlačivá dali domov a potom ich tam bol manžel zaniesť. S bábätkom na kontrolu ideš tak, ako sa dohodneš s pediatrom. Možno ten Tvoj, chodí na návštevy domov. V každom prípade sa telefonicky poinformuj. Veď to závisí aj od Tvojho zdravotného stavu. Prepúšťaciu správu gynekológovi zaniesol manžel, keď behal za tie tlačivá. Dá sa to stihnúť aj v jeden deň, len sa treba zásobiť trpezlivosťou a vybrať si dlhý deň, čo najčastejšie býva streda. Tak Ti držím palce, aby všetko pri pôrode dobre dopadlo a vybavila si všetko k Tvojej spokojnosti. 🙂

arabela36
2. jún 2007

Caute baby. Vie niekto ako mam dat malu zapisat na matrike na Slovensku ked sa narodila v zahranici? Rodny list mame z UK a mala uz ma Novozelandske obcianstvo aj pas.
Teraz ideme na SK a vobec neviem kde zacat. ☹
Vopred dakujem za rady 🙂

zade
3. jún 2007

Ja som sa informovala u nas na socialke a vsetky nalezitosti sa vybavuju na okresnom urade. (Prispevok pri narodenie dietata)
Nestretli ste sa s tym niekto?

milhaus
3. jún 2007

a na zdravotnej poistovne a socialke sa ma nahlasit že to poistenie ma za mna platit stat alebo ako to je
prosim napiste mi do pi
pred pôrodom som nepracovala ani som nebola na urade prace

mimakro
4. jún 2007

zade: príspevok pri narodení vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Sociálna poisťovňa vypláca materský príspevok, ak máš naň nárok. Ak nie, z ÚPSVaR Ti dajú tlačivo, ktoré sociálna poisťovňa potvrdí a tam uvedie, či máš na materský príspevok nárok, alebo nie. Ak nie, v tom prípade(na základe už spomínaného potvrdeného tlačiva) Ti bude ÚPSVaR vyplácať 4400Sk. Prečítaj si môj vyššie uvedený príspevok, tak by to malo ísť vo všetkých mestách.

vandas
5. jún 2007

...tlaciva sa daju stiahnut aj na internete na stranke upsvar a www.obcan.sk (na upsvar nie je tlacivo, kt. potvrdzuje pediater, ale ja na obcanovi) , nenasla som vsak tlacivo, kt. ma potvrdzovat gynekolog. vie niektora z vas, kde na webe sa nachadza?
myslite, ze uradnikom dochadza ta nemozna byrokracia a najma nutnost absolvovat ju s novorodencom?(moj chlap robi od nevidim do nevidim a brat si na vsetko volno nemoze)a to mi este v soc. poistovni vynadali, ze som neprisla v 1. tyzdni po navrate z porodnice priniest tlaciva, absurdne...

kattom
5. jún 2007

psyxoo - prispevok si vybavis na urade prace, soc. veci a rodiny v mieste svojho bydliska. potrebujes k tomu rodny list dietata, tam ti daju tlacivo, ktore vypises - ak chces aby ti peniaze poslali na ucet, tak aj karticku s cislom uctu, tu si na urade prefotia. nedostava sa celych 15 tis. naraz - najskor dostanes 4460Sk - to je tzv. kocikove - to sa dostave pri kazdom dietati. mne naraz na ucet poslali aj rodinne pridavky k tomu, takze prislo pattisic. na urade mi tiez dali pri prvej navsteve aj dve tlaciva k tomu prispevku na prve dieta - tych 11tis.- jedno tlacivo ti musi potvrdit pediater dietata - ked sa dozije 28 dni a druhe ti musi potvrdit tvoj gynekolog, ze dieta je prvorodene. obidve tlaciva potom odnesies znova na urad. v oboch pripadoch mi peniaze prisli na ucet asi do 4 dni od navstevy uradu.

emjee
8. aug 2008

daesy • 39tt • Včera o 09:05
ahoj, potrebovala by som zistiť, čo všetko mám vybavovať keď sa mi narodí bábo a koľko dní mám nato.a či pri tých papierovačkách musíme byť s priateľom obaja alebo stačí ak to bude vybavovať len jeden z nás.

titkovamiriam • 3d • Včera o 09:14
pises s priatelom-ak nieste manzelia musite ist na matriku a on podpise otcovstvo,aby mohol byt v rodnom liste popripade aby malo dieta jeho priezvisko,inak staci ak poistovnu vybavi jeden,napr.dovera staci telefonicky.na socialku treba rodny list a aj na prihlasenie pobytu.

gapa • 1d, 29tt • Včera o 10:11
súhlasím s mirkou, s tou matrikou to myslím radili urobiť ešte pred pôrodom a tuším so sebou zobrať do pôrodnice? Potom otecko musí vybaviť rodný list na úrade podla miesta narodenia dieťaťa. Myslím, že praktické je si hned vyžiadať opis (teda aby si mala hned dva originály, napr. jeden do budúcna pre dieťa, jeden pre seba)

zdravotnú kartičku pre bábo stačí vybaviť do 60dní, dovtedy možno použiť matkinu kartu.

gapa • 1d, 29tt • Včera o 10:17
pozrite si hlavne v príspevku č.4 linky=odkazy (modrým písané) na dalšie témy/príspevky od p. Mihála atd.
http://www.porada.sk/t83128-pn-a-materska.html#...

daesy • 39tt • Včera o 15:16
ten papier na matrike už máme vybavený, takže to môže potom kludne vybavovať on, kým budem ešte v pôrodnici. ok tak ďakujem

melody
8. aug 2008

ahojte baby, tu je na to super link: http://www.alinka.sk/co-treba-vybavit-po-porode/
celkovo, ta stranka je super 😉

emjee
22. okt 2008

dmonikad • 20. okt 2008 o 18:25
Ahoj, mám malé bábo, bola som na matrike, vybaviť lekárku, samozrejme zdravotný preukaz. Zaskočilo ma, že som mala do 15 dní od narodenia dieťaťa požiadať soc. poisťovňu aby za mňa platila dôchodkové poistenie.Zabudla som ešte na niečo?

bellablonde • 1d • 20. okt 2008 o 18:28
a dolozit rodny list babatka na socpoist, aby posielali matersku...
plus ked bude mat babenko mesiac ist na upsvar v mieste trvaleho bydliska a vybavit si jednym razom pridavky na dieta, prispevok pri narodeni a priplatok k prispevku

dmonikad • 20. okt 2008 o 18:34
ten rodný list som na soc. poisťovňu zaniesla kôli materskej, ale o tom dôchodkovom mi nik nepovedal, takže mi zrejme nezapočítajú nejaké dni do odpracovaných rokov, lebo som to nesthla do tých spomýnaných 15 dní, no uvidím čo mi zajtra povedia...na úrade práce som bola máme iba príspevok, príplatok nie, lebo je to druhé bábo, ale vraj od nového roku sa chystajú nejaké zmeny

dmonikad • 20. okt 2008 o 18:35
ospravedlňujem sa za tú strašnú hrubicu, teraz som si všimla

renika • 1d • 20. okt 2008 o 20:02
dmonikad, tu je všetko http://www.alinka.sk/co-treba-vybavit-po-porode/

dmonikad • Včera o 10:44
A ešte sa spýtam, možno úplne mimo tejto témy. Som na MD s druhým dieťaťom, je nejaká šanca dostávať daňový bonus na prvého syna, keď som si ho v robote uplatňovala teraz ja, ale ja mám teraz druhé dieťa s iným mužom za ktorého nie som vydatá. Môže si môj terajší partner uplatniť tento nárok? Alebo musíme byť zobratý? Neexistuje nejaký príplatok k príspevku na dieťa, ktorý by mi to vykryl?

3558
24. okt 2008

a kde vsade musim nahlasit dieta,ked zijem v UK, ale buduci rok by som sa chcela natrvalo vratit domov. kde vsade musim maleho nahlasit, a zaregistrovat?dakujem

emjee
26. nov 2008

sloto • 29tt • Dnes o 14:08
Dnes mi doktorka potvrdila, že nástup na materskú dovolenku by som mala mať 1.1.2009
Zaujímalo by ma - tie ktoré už máte za sebou narodenie dieťatka, ako je to s vybavovaním príspevku pri narodení dieťaťa a všetkých ostatných dávok. Dokedy je potrebné kam a hlavne čo zaniesť?

ďakujem za všetky odpovede

arieska • 1d • Dnes o 14:18
v prvom rade vybavuješ rodný list. urob si z neho viac kópií a na matrike ti dajú aj papiere - pre sociálnu poisťovňu, pre zdravotnú poisťovňu a pre UPSVaR.
najlepšie vybavovať čo najskôr, aby ti už prišli hneď aj rodinné prídavky, ale zase napríklad pôrodné môžeš vybavovať až po dožití sa 28 dní dieťatka...takže na UPSVaR budeš musieť na 2x

norik1
26. nov 2008

Najlepsie, ak ti to obeha partner. CO najrychlejsie nahlasit dieta na zdravotnej poistovni, do prace odniest/poslat kopiu RL (rodny list), na socialnu poistovnu poslat kopiu RL (ak neposles, stopnu ti matersku), prihlasit dieta na dochodkove na socialke....

emjee
27. nov 2008

adulik16 • 45tt • Dnes o 18:49
Prosim Vas, viete mi poradit,co vsetko, treba vybavit, ked sa narodi babatko?Na ake urady treba ist?Som z Bratislavy.
Bola som zatial vybavit zdravotnu poistovnu, bola som na matrike, vybavila som malemu rodny list a na socialke. Docitala som sa, ze je potrebne dieta prihlasit na trvaly pobyt, som z Petrzalky, neviete prosim, kde sa to vybavuje?A ako je to s tymi prispevkami (jednorazovy prispevok, pridavky na dieta a rodicovsky prispevok) to sa vybavuje na urade prace?Kde sa urad prace nachadza?Na co som este zabudla?Dakujem za odpoved.

martinka17
1. dec 2008

adulik
tá strank ana Alinka je fajn, vyššie je link, prípadne mrkni
http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-po-poro...

kvakynka
5. mar 2009

ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu - v ziadosti o prispevok pri narodeni dietata treba potvrdenie zamestnavatela, ze v case narodenia dietata obcan cl. statu EHP vykonanava na uzemi SR zarobkovu cinnost - neviete ako ma toto potvrdenie vyzerat ?

vdaka moooooc

zuzanale
5. mar 2009

kvakynka a ty si občanom iného štátu ako SR? lebo ak nie tak túto kolónku v tej žiadosti nevypĺňaš

kvakynka
5. mar 2009

zuzanale dakujem, to vies mam doma novorodenca 🙂

zuzanale
7. mar 2009

Zamálo ale ak máš 2 pilier tak sa nezabudni ísť zaregistrovať do soc poisť.... pozri aj link čo tu hodila gaga tam máš aj žiadosti a registračný list

kvakynka
7. mar 2009

a to treba opat, ked som to urobila pri prvom dietati a neodhlasovala som sa ?

gapa
7. mar 2009

kvakyna,
ak si zamestnaná a máš II.pilier, tak si bud istá, že bez toho ti odvody robiť nebudú. No na tú prihlášku sa radšej informuj priamo vo svojej soc.poistovni. A podla mna najlepšie mailom, kde uved presný nástup na MD a narodenie dieťaťa, lebo pri okienku nevieš na koho natrafíš. Nemajú v tomto rovnaké postupy. A hlavne pri týchto zmenách od 1.1.09. uff
☹ ☹ ☹

gapa
7. mar 2009

A celkom by ma zaujímalo, ako dopadneš 😉

emjee
8. mar 2009

gapa mam v tom chaos - http://www.porada.sk/t105384-materska-povinnost...

mm bol v socialnej poistovni, lebo ja som bola v nemocnici s malym (este minuly rok to tusim fungovalo tak, ze do 15 dni od narodenia dietata bolo treba sa osobne prihlasit na socialnej poistovni)
no a tam mu povedali, ze ja sa nemusim nikde hlasit, ze az ked budem prechadzat na rodicovsku - citujem: "Ak je táto fyzická osoba zamestnaná alebo povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba a poskytuje sa jej materské, vznikne dôchodkové poistenie už v období, v ktorom sa jej poskytuje materské. V tomto prípade podá prihlášku najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského." (podotykam, ze nemam 2.pilier)

kazdopadne sa tam chystam este na navstevu, lebo materske mi na ucet nabehlo, ale rozhodnutie o vyske materskeho som stale nedostala 😝

gapa
8. mar 2009

emjee,
som si aj na teba myslela. Už to tu jedna mamička na koníkovi presne tento postup spomínala a tiež dve na porada.sk (jedno z toho je tvoj príspevok). No zdá sa mi to nejako málo, čakala som, že sa ich ozve podstatne viac.
Je to aj na stránke soc.poistovne z 20.1.09 - tuším SP informuje.

Ako píšaš a asi vieš, do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o nároku na materské treba doručiť do SP oznámebnie o sporitelovi časť A. Takže radšej si zavolaj na SP na oddelenie nem.dávok podla tvojho priezviska a spýtaj sa, či ti to už rozhodnutie poslali.
Ty si ešte dosť jasný prípad, lebo si na MD nastupovala, ak sa nemýlim začiatkom roka 2009, no u mamičiek na prelome (nástup na MD r.2008 a pôrod 2009) je to trochu asi ešte väčší guláš s tým II.pílierom. Asi záleží, či stihnú tú lehotu 30dní.

No a ja som prípad, že mi teraz bude končiť RD a prihlášku som si už podala. Tak dúvam, že netreba dávať dalšiu a nerozmyslia si zrazu, že tá prvá neplatí. NO tiež to pre istotu skúsim zistiť. No asi by bolo najlepšie mailom, lebo pri okienku záleží na koho natrafím. ☹

zuzanale
8. mar 2009

kvakyna treba sa znova hlásiť tak tam radšej zájdi a podaj.....

kvakynka
8. mar 2009

vdaka, takze opat cosi pribudlo, co vybavit ... lebo ja som sa na to pytala a bolo mi povedane, ze ked uz som prihlasena, tak netreba opat :(
kazdopadne este raz dakujem kocky 🙂