Čo všetko bude dostávať mamička, ktorej sa narodí dieťa?

30. aug 2023

Poradí mi niektorá bez zbytočných reči? Vôbec sa nevyznám v pojmoch materská, materské, rodičak a pod😃 na škole sme sa týmto veciam venovali len okrajovo a tak veľmi teoreticky a odborne že reálne aj tak neviem čo je čo😃neviem či je tých veci toľko alebo len ich každý inak vola a myslia to iste. Čiže moja otázka je: čo všetko bude dostavať mamička ktorej sa narodí dieťa po dobu kým nepojde napr do školy. Viem že dáva sa hneď ako prvé príspevok pri narodení dieťaťa no a potom ďalej? Začína materská po dobu 3r ktorú má každá žena rovnaku od štátu? Čo je potom ten rodicak keď som viackrát čítala ako niektoré písali že si nechávajú rodicak kt.je vo výške vyše 400€. Som z toho fakt magor 😃 zatiaľ dieťa nemám aj preto mi to asi nič nehovorí a jasne že potom v tom budem asi ako doma ale zaujíma ma to aj teraz.
Poprosím odpovede najlepšie od mamičiek pre ktoré je to aktuálne čiže mi budú vedieť pekne jednoducho zhrnúť, nemám záujem o žiadne skopírovanie texty ktoré si viem nastudovat aj sama Ale ako hovorím nechcem odborne, chcem laicky
Ďakujem 😊

myela
30. aug 2023

teraz sa myslim schvalila aj nejaka davka, ktoru dostanes uz pocas tehotenstva, ale neviem to na 100%. 6-8 tyzdnov pred terminom porodu nastupis na matersku dovolenku, ktora trva zhruba 7 mesiacov. pocas materskej nemozes pracovat pokial viem, inak o matersku prides. materska by mala byt vo vyske tvojho platu a mas na nu narok, ak mas nejake obdobie odpracovane, tusim 2 predosle roky. po materskej cerpas rodicovsky prispevok do dovrsenia 3. roku dietata, uz mozes aj pracovat popri rodicaku. ak si poberala matersku (cize si predtym dostatocne dlho pracovala) tak rodicak je zhruba 400 eur. este mas rodinne pridavky, byvalo to asi 20 eur mesacne, tusim sa to uz dvihalo a jeden rodic si moze odratat danovy bonus z vyplaty. s dietatom mozes ostat doma az do jeho 6.roku s tym, ze nedostavas uz od 3. roku nic, ale zdravotka ti plati zdravotne poistenie, len si to musis ist nahlasit a dieta moze byt vtedy v skolke len max 4hodiny denne. ja viem tolko, este to mozno niekto doplni...

autor
30. aug 2023

@myela ďakujem pekne😊a ja som si myslela že až do 3. Roku je materska
A ako to majú potom ženy ktoré nepracovali ?

julka188
30. aug 2023

Hned po narodeni mas narok na pridavok na dieta, to dostavas mesacne, kym dieta chodit do skoly (do konca SŠ, VŠ) - ziada sa, dostava kazdy.Teraz je to 60€.
Ak si pred porodom dietata pracovala (platila odvody) aspon 270 dni v oslednych dvoch rokoch, mas narok na matersku. Ta sa vypocitava laicky povedane z tvojho platu. Ziada sa uz par tyzdnov pred narodenim dietata a je vyplacana cca 6 mesiacov.
Ked si nepracovala, mas narok na rodicovsky prispevok ("rodicak"). Jeho vyska je dana statom pre vsetkych rovnako. Poberas ho do 3rokov dietata.
Ak si brala matersku, po jej uplynuti prechadzas na rodicak ( musis poziadat), tiez do veku tri roky dietata. Ak nasrupis do prace skor ako ako ma dieta tri roky, rodicak mozes poberat dalej.
Od doby ked nastupis do prace, mas narok na danovy bonus za dieta, to sa meni, momentalne sa vyska meni podla vysky platu, najviac to he 140€ mesacne.
Okrem toho je vyplacana jednorazova davka od statu pri narodeni dietata, ked sa dozije 28 dni. (Sumu teraz neviem, niekedy zavisela aj od poradia narodeneho dietata

julka188
30. aug 2023

Mnohe zeny povedia, ze su na materskej, ale v skutocnosti to je ten rodicak. Teda minimalne tie, ktore nikdy nepracovali.

autor
30. aug 2023

@julka188 ďakujem krásne kiežby to všade bolo vysvetlené takto 😃 týmto mi skončil guláš v hlave a môžem sa zaradiť medzi tie čo vedia😂😊 čiže ak dobre chápem všetky ženy sú na tom dá sa povedať rovnako a dostávajú rovnaku sumu mimo tých 6-7 mesiacov materskej ? A ja som si myslela že zena ktorá nepracovala nedostane nič alebo nejakých 200 eur a nie že rovnako ako ta pracujúca 😊

zuzuliennka1
30. aug 2023

zjednodusene povedane: zeny ktore pracovali - dostavaju najprv matersku, ta sa vyplaca uz nejaky cas pred porodom a potom este tusim pol roka a potom prechadzas na rodicov. dovolenku, dostavas rodicov. prispevok (o ten musis poziadat), pobera sa do 3 rokov dietata.
zeny, ktore nepracovali, nedostavaju pred porodom nic, az po porode a rovno ten rodicov. prispevok - tiez do 3 rokov

tramtada31
30. aug 2023

Ak teraz nemas dieťa, riešiš to zbytočne. Po volbach chcú prekopať veľa zo systemu. PS chce napr. presadiť jednotnú rodičovskú, aby aj tie, ktoré do systemu nič neprispeli mali rovnake prispevky ako tie, ktoré roky odvádzali statu peniaze a pod.

autor
30. aug 2023

@julka188 alebo tiež len nevedia odlíšiť pojmy 😊 zaujimalo ma to preto keď je napr dievča studentka ktorá ešte nepracovala a otehotnie tak všetci hovorili že nedostane nič.ale teda mysli sa tým že nedostane 6 mesiacov materskú, inak počas 3 rokov bude dostavať rodicak ako každá iná, áno?

zuzuliennka1
30. aug 2023

ano

autor
30. aug 2023

@tramtada31 jasne viem že sa môžu veci zmeniť z roka na rok rovnako ako s dôchodkom a pod.ale chcela som mat aspon jasno ako to je teraz

nevenka
30. aug 2023

Ano, ale je to nizsia suma, ta, ktora poberala matersku, dostava vyssi rodicovsky. Materska sa cerpa zo socialnej poistovne a rodicovsky ide z UPSVAR.

autor
30. aug 2023

@nevenka aha čiže je rozdiel aj v rodicaku, viete mi aj povedať koľko to cca robí či sú to desiatky alebo stovky eur ?

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
30. aug 2023

Ďakujem vám za odpovede pomohli ste mi už mám jasno 😊a ešte ma zaujíma viem ze niektoré ženy sa narýchlo zamestnajú alebo si platia vyššie odvody aby teda potom mali dobrú materskú, ale ako 😃 to mi nevychádza ak už by bola žena tehotná že sa rýchlo takto zamestná nebolo by to potom tých 270 dni aby mala nárok čiže robia to tie co si plánujú že o 2 roky budú tehotné ?😂

autor
30. aug 2023

@janka2000 takze pracujúca 345 a nepracujúca 120?

autor
30. aug 2023

Pardon už vidím komentár čo bol nižšie 😃

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
30. aug 2023

@janka2000 tam sa to počíta aj keby trebárs rok pracovala potom nie či to musí byt vyslovene pred MD?

autor
30. aug 2023

@janka2000 a prečo si niektoré chcú prehlásiť rodicak na muža? Iba kvôli tomu finančnému rozdielu nepracujúci vs pracujúci ?

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2000
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
30. aug 2023

@janka2000 no myslím že autorka v tom bude mať dobrý guláš aj bez takýchto príspevkov.....nemôže sa súbežne brať materská + rodičák (ani v prípade že matka poberá materskú na jedno dieťa a otec rodičák na druhé dieťa....je možný len súbejh 2 materských - na jedno dieťa matka na druhé otec....

autor
30. aug 2023

@mogaa práveže mám už jasno uplne 😊 to s otcom dieťaťa ma ani az tak veľmi nezaujíma lebo to by nebol moj prípad , ale dobre vediet

mogaa
30. aug 2023

máš nárok na tehotenskú dávku, materský príspevok, neskôr rodičovský príspevok a prídavok na dieťa.....+ po narodení dieťaťa príspevok na dieťa.....každý z uvedených príspevkov má ale iné pravidlá za ktorých ho získať.......na tehotenské máš nárok len v prípade ak k 13 týždňu spĺňaš podmienku 270dní nem.poistenia, pri materskej 270dní nem.poistenia a ak už PP netrvá tak byť v ochrannej lehote.....materská sa ráta z platu z ktorého ti platili odvody do SP, rodičovská je buď nižšia alebo vyššia, podľa toho či si poberala materskú......

autor
30. aug 2023

@mogaa už som pochopila všetko ale teda som ešte trosku zmätená čo je potom teda tehotenský príspevok 😃

tramtada31
30. aug 2023

Studuj si skôr internetové stránky na to určené, tu padli aj nepresnosti, ktorymi keby sa riadis, prídeš o peniaze. Napr na materské nestačí mat odpracovaných 270 dni za 2 roky, ale musíš mat aj aktívne nemocenské poistenie, alebo byt v ochrannej lehote a pod