Dá sa žiadať o spätné vyplatenie rodičovského príspevku?
Ahojte, schválili nám predľžený rodičovský príspevok na dieťa s dátumom 6.6.2014, ale synček mal 3 roky koncom marca. Prosím Vás dá sa zažiadať o vyplatenie RD za mesiace apríl, máj kedy sme tieto doklady vybavovali RD mi skončil v marci a nedostávala som nič? Ak sa to dá ako mám o to zažiadať alebo sa to vypláca automaticky? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpovede a pomoc
Stručné zhrnutie
- Na Slovensku je možné žiadať o spätne vyplatenie rodičovského príspevku najviac 6 mesiacov dozadu.
- Pre predĺženie rodičovského príspevku zo zdravotných dôvodov musí posudkový lekár priznať dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav (DNZS) a platnosť posudku („platnosť od“) určuje, od ktorého dátumu sa môže vyplácať.
- Ak žiadosť obsahuje nesprávny dátum nároku alebo chýbajú lekárske správy, rozhodnutie môže byť zrušené a často je potrebné podať novú žiadosť alebo odvolanie, pričom proces môže trvať niekoľko mesiacov a prípadne pokračovať na ústredie v BA.
Najčastejšie otázky
Q: Ako ďaleko spätne sa dá žiadať o rodičovský príspevok?
A: Späť sa dá žiadať najviac 6 mesiacov podľa skúseností v diskusii.
Q: Ktorý dátum rozhoduje o tom, od kedy mi môžu pri DNZS vyplatiť príspevok?
A: Rozhodujúca je platnosť posudku posudkového lekára – dátum uvedený v posudku ako „platnosť od“, od ktorého sa môže vyplácať.
Q: Musím v žiadosti uviesť, odkedy žiadam o rodičovský príspevok?
A: Áno, v žiadosti sa uvádza, odkedy žiadate o RP (napr. „žiadať od 1.4.“) a úrad posudzuje nárok podľa tohto uvedeného dátumu.
Q: Čo robiť, ak úrad vydá nesprávne rozhodnutie kvôli dátumu alebo posudku?
A: Odvolanie je potrebné podať do 15 dní; ak ide o chybný dátum nároku, často je potrebné podať novú žiadosť, pričom vec môže byť presunutá na posúdenie do BA.
Q: Dá sa poberateľsky rodičovský príspevok poberať súčasne na dve deti?
A: Nie; v diskusii uviedli, že rodičovský príspevok sa nedá poberat súčasne na dve deti (na jedno dieťa možno poberať RP).
Q: Kde nájdem tlačivo na žiadosť o rodičovský príspevok?
A: Tlačivo je dostupné na stránke ÚPSVaR; v diskusii bol zdieľaný konkrétny link: http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/z...
Závery z diskusie
Zhoda
- Spätné vyplatenie RP je možné maximálne 6 mesiacov dozadu.
- Platnosť posudku posudkového lekára („platnosť od“) je kľúčová pre určenie obdobia vyplatenia pri DNZS.
- Pri chybne uvedenom dátume v žiadosti alebo pri chýbajúcich lekárskych správach je bežný postup podať odvolanie alebo novú žiadosť.
Sporné názory
- Možnosť 1: Niektoré účastníčky odporúčajú počkať na hotový posudok a až potom podať žiadosť, aby sa predišlo chybným rozhodnutiam.
- Možnosť 2: Iné účastníčky uviedli, že žiadosť možno podať s uvedením spätného dátumu (a žiadať o vyplatenie spätne), pričom úrad spracuje podľa posudku a žiadosti.
Otvorené otázky
- Presná dĺžka času, ktorú trvá vybavenie odvolania na ústredí v BA v konkrétnych prípadoch.
- Možnosti opravy administratívnej chyby bez podania novej žiadosti v prípade, že úrad vydal rozhodnutie s chybným dátumom nároku.
- Presný rozsah a typ lekárskych správ (napr. imunologické vyšetrenia) potrebných na preukázanie DNZS v konkrétnych diagnózach.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Úrad práce (UP), posudkové oddelenie, Ústredie v BA (BA), upsvar.sk, kúpele Lucivna
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok (RP), dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav (DNZS), žiadosť_o_rodicovsky_prispevok.pdf, odvolanie (do 15 dní), platnosť posudku „od“ dátum, max. 6 mesiacov späť, 30 dní na spracovanie žiadosti, Nasonex, Aerius, Imunor, diagnóza J45.9 (detská astma)
Miesta a osoby
BA, SNV, Lucivna
Prislo mi rozhodnute od posudkoveho a mam to schvalene ale dal od 27.11.2017.vies mi poradit ako si môžem spetne vibawit za pol roka ci sa mam odvolat u neho alebo na urade porad mi prosim
@i120 aj ja mam schvaleny od 4 rokov dcerky,od kedy som mala spravy od lekara na dg na aku mame predlzeny RP.v januari mame kontrolu tak zasa musim doniest nove lek.spravy. bud rada ze ti schvalili,ja som vyse roka vybavovala kym nam to schvalili a aj som sa odvolala do BA,schvalili nam to az na druhu ziadost.
Dakujem ale neni to fer podla mna posudok videl ze ma 4roki a tie peniaski cerke pravom patria no ale aspon ze to vislo ale ďakujem ti za radu
A este vcera som bola na urade a dali mi vipisat ziadost na rd a tak toho mesiaca ned ostanem povedala mi ze as v januari no ale to bi som mala dostať za november december a januar vsak ci len za dva mesiace
Prosím Vás rodiča nám konci 26.6.Nasa obvodna Dr. Sa rozhodla až teraz nás poslať na imunológiu.nakolko sú tam dlhé čakacie doby dá sa aj po termíne ukončenia rodičovského prispevku vybaviť predĺžený rodičak? Dr.povedala že mi dá aj teraz žiadosť o predĺženie ale ze budu žiadať výsledky aj z imunológie.Cize asi sa mi to neoplatí podať teraz. A neviem ci sa to ešte dá podať po termíne ukončenia rodičak. Ďakujem za odpoveď.
@karin2608 rodicak moze byť zo zdrav. dovodov do 6tich rokov. Ak budete mat len 3oplati sa..... A ano, bez odborneho lekara Vam nepredlzia.
@michaelamilan ďakujem pekne, čiže keď to podámo 4 mesiace po a budem mat už vyjadrenie od lekára, tak sa s tým budú zaoberať?dakujem pekne za info
@karin2608 az ked budete mat spravu z toho vysetrenia si mozte podat ziadost skor to nem vyznam
@karin2608 ja som podavala ked mal syn 3a pol roka. A pol roka spatne mi vyplatili. Ale to je potrebne dat do žiadosti. Ze ziadate vyplatenie spätne. Najviac sa da pol roka.
@michaelamilan dobrý večer, mne takto uletel mesiac, ktorý som chcela doplatiť, je to tri mesiace dozadu a milá pani na úrade mi povedala, že už je to DVA roky zrušené, čo podľa toho čo píšete vy je hlúposť, v žiadosti som si žiadala aj za ten mesiac čo mi nechcú teraz dat..., Urcite tam asi pojdem ešte....
@rona202 ak sa jedna o RP zo zdravotnych dovodov doplacaju vzdy oodla toho ako je na posudku PLATNOST OD ak lekar nedal nepriaznivy zdravotny stav so spatnou platnostou nemaju na zaklade coho platit spatne...zakon dava max.6mesiacov soatne od NAROKU a pri NZS je to platnostou posudku.
@9lf9 dakujem za odpoveda, ano mam to vyplatene od platnosti posudku to je 9/2018, ale hned nad tym je napisane, ze stav dietata je od 6/2018 a trva, a dcera mala tri v juli, takze august nam uletel.... v juny dostala mala epi, tak neviem, podla mna je jasne ze jej stav je taky od juna a nie od septembra, ci ako?
@rona202 je to moznost zo zakona(nie automaticky narok) na ktoru musi byt v tej dobe SPATNE na to zdravotny stav ktory urci lekar..nie je to tak ze podanim ziadosti vo veku napr.3r a 5mes dostanem automaticky RP doplateny od 3r veku vzdy len podla platnosti posudku ktora MOZE ale nemusi byt spatne

@i120 Max. Šesť mesiacov sa dá požiadať