Daňový bonus na dieťa počas materskej dovolenky
Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.
Stručné zhrnutie
- Nárok na daňový bonus má iba daňovník so zdaniteľným príjmom najmenej vo výške 6‑násobku minimálnej mzdy za zdaňovacie obdobie; v roku 2008 to bolo 6×8 100 Sk = 48 600 Sk, v roku 2010 to bolo 6×307,70 € = 1 846,20 € (podmienka citovaná v diskusii podľa § 33 Zákona o dani z príjmov).
- Daňový bonus sa môže vyplácať mesačne cez zamestnávateľa po podpise "Vyhlásenia k zdaneniu príjmov" a predložení kópie rodného listu alebo sa môže uplatniť späť v ročnom zúčtovaní (požiadať zamestnávateľa do 15.2.) alebo v daňovom priznaní (termín do 31.3.).
- Výška daňového bonusu citovaná v diskusii je 19,32 € mesačne (240,12 € ročne) podľa uvedeného paragrafu; historické ročné sumy v SKK v diskusii boli napr. 6 822 Sk pre predchádzajúce roky.
Najčastejšie otázky
Q: Kto má nárok na daňový bonus na dieťa?
A: Nárok má daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6‑násobku minimálnej mzdy a dieťa žije s ním v spoločnej domácnosti; do definície patria vlastné, osvojené a dieťa druhého z manželov (citát z § 33).
Q: Ako požiadať o mesačné vyplácanie daňového bonusu cez zamestnanie?
A: Podpisom "Vyhlásenia k zdaneniu príjmov" u zamestnávateľa a doložením kópie rodného listu dieťaťa; ak sa mesačné vyplácanie nezačalo, možno doplatiť v ročnom zúčtovaní (požiadať zamestnávateľa do 15.2.).
Q: Dá sa daňový bonus uplatniť spätne / v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní?
A: Áno, ak nebolo mesačne uplatnené, daňovník môže žiadať doplatenie v ročnom zúčtovaní (žiadosť zamestnávateľovi do 15.2.) alebo podať daňové priznanie (Typ A pre príjmy zo závislej činnosti, Typ B pri živnosti) do 31.3., pričom živnostník uplatňuje DB v daňovom priznaní.
Q: Môže si daňový bonus uplatniť matka na materskej dovolenke?
A: Ak matka počas roka nemala zdaniteľný príjem dosahujúci hranicu 6× minimálnej mzdy, nárok na mesačné vyplácanie počas materskej nemá; ak však za rok dosiahla zdaniteľný príjem ≥ 6×min.mzdy (napr. pracovala časť roka), môže si DB nárokovať pri ročnom zúčtovaní.
Q: Môže si daňový bonus uplatniť partner alebo nevlastný otec?
A: Manžel (druhý z manželov) si môže uplatniť DB na dieťa druhého z manželov, ak s dieťaťom žije v spoločnej domácnosti a spĺňa príjmovú podmienku; pri nesezdaných partneroch je právo uplatniť DB ako "druhý z manželov" právne viazané na stav manželstva (diskutované prípady s čestnými vyhláseniami boli v praxi sporné).
Q: Môže si daňový bonus uplatniť živnostník?
A: Áno, živnostník si môže uplatniť daňový bonus, ak mal za zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy podľa § 6 najmenej vo výške 6‑násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ) z príjmov podľa § 6.
Závery z diskusie
Zhoda
- Daňový bonus je viazaný na výšku zdaniteľného príjmu (6× minimálna mzda) a na spoločnú domácnosť dieťaťa s daňovníkom; mesačné uplatnenie cez zamestnávateľa alebo ročné uplatnenie v daňovom priznaní sú obe možné cesty.
Sporné názory
- Možnosti pre partnerov, ktorí nie sú manželia: niektorí uvádzali, že partner môže použiť čestné vyhlásenie o spoločnej domácnosti, zatiaľ čo iní zdôrazňovali, že zákon rozpoznáva len "dieťa druhého z manželov", teda právne viazané na manželstvo — túto protichodnosť diskusia nevyriešila (sporné/konflikt medzi praxou a právnou formuláciou).
Otvorené otázky
- Ako presne daňový úrad alebo zamestnávateľ kontroluje a dokladá skutočnú "spoločnú domácnosť" dieťaťa a daňovníka zostáva v diskusii nejasné; presné kontrolné postupy a akceptované dôkazy nie sú jednotne vylíčené.
- Praktické postupy pri zamestnávateľovi, ktorý odmieta procesovať mesačné vyplácanie DB (kedy a ako zasiahne daňový úrad), zostali v diskusii len čiastočne vyriešené.
Spomenuté značky a firmy
Daňový úrad, Úrad práce, DRSR (drsr.sk), Modrý Koník, Azet
Spomenuté produkty a metódy
Vyhlásenie k zdaneniu príjmov, Daňové priznanie Typ A, Daňové priznanie Typ B, ročné zúčtovanie dane, Potvrdenie o príjme, § 33 zákona o dani z príjmov, príjmy podľa § 5, príjmy podľa § 6, odpočítateľná položka, rodinné prídavky
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Kanada, Labaš
zuzana - ak by sa narodil v januári, tak je nárok na celý bonus (samozrejme pri náležitom príjme)
simona - ak mu bol daňový bonus vyplatený neoprávnene, tak pri ročnom zúčtovaní mu ho odpočítajú.
Osobne som taký prípad nemala, tak neviem, či sa to dá riešiť napr. splátkami - aby mu to odpočítavali napr.mesačne. Môžte podať sťažnosť na mzdárku nadriadenému, len či to pomôže, to neviem.
jaduska tak to ale trosku nechapem. ked sa narodi v januari tak mam narok na cely bonus a ked sa narodi v decembri, tak iba na jeden mesiac? je to nespravodlive? kto toto mohol vymysliet. ved ja som platila dane za cely rok. nie iba od kedy sa mi dieta narodilo 😝
zuzka je to spravodlivé, lebo ty poberáš daňový bonus,kým je dieťa nezaopatrené. Takže ak sa niekomu narodí dieťa v januári, tak prvý rok dostane celý bonus, ale ten posledný rok iba za január, kým pri dieťati narodenom v decembri to je opačne - teraz za mesiac a potom za celý rok. Takže počet mesiacov bude rovnaký - samozrejme teoreticky, lebo niektoré dieťa skončí štúdium maturitou, iné ide aj na VŠ. Daňový bonus vymysleli ako obdobu rodinných prídavkov - aby boli zvýhodnení pracujúci rodičia a nie tí, čo si zarábali rodením detí. Takže preto je to tak.... 😉
Baby chcem sa opýtať, či si môže manžel uplatniť daň. bonus aj keď pracuje len brigádnicky...
jaduska tak to znamena ze to budem dostavat aj ine roky???? 😨 😨
to by bolo super. tak na buduci rok dostane plnu sumu?
ja viem hlupe otazky, ale tieto temy idu mimo mna. vobec tomu nerozumiem. vsetko co sa tyka uradov som ,,mimo misu,, 😔
áno zuzanka, na budúci rok už dostaneš plnú sumu - teda pri dostatočnom príjme 🙂 V teórii ho budeš dostávať až do 26-tky dieťaťa, ak bude stále nezaopatrené (t.j. študujúce)...
adka - to záleží od príjmu
zuzka a možno ťa ešte navnadím - čím viac detí, tým väčší daňový bonus 😀 😀 😀 😀 😀
na získanie daňového bonusu stačí vlastne polovica minimálnej mzdy
adka - tu je zákon:
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Ten paragraf 5:
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania.
Paragraf 6 - to sú podnikatelia, takže to sa manžela asi netýka. Takže ak mal príjmy podľa tohto paragrafu 5, tak za rok 2008 museli byť vo výške 6x8100 Sk= 48600 Sk.
jadus, takze po lopate pre mna prosiim 😔 :
ked sa vratim na slovenko a zamestnam sa za minimalnu mzdu, tak stale budem mat na ten bonus narok. je to tak?
a my aj tak chceme tento rok ,,zamiesat,, na druhe babetko. takze budem ,,sklbat stat,, 😀 😀 😀
zuzka - tak po lopate povedané áno, už pri minimálnej mzde je nárok na daňový bonus... 😵
mno nedalo mi, az som sa zaregistrovat musel
nie 6570, ale .... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/b...
6822 skk
🙂
sarkanchlop - tú sumu 6570 Sk sme spomínali vo februári minulého roku....daňový bonus sa v priebehu roka zmenil, tak je jasné, že aj celková suma je iná. Tých 6822 Sk spomína zuzana29 hneď v prvom príspevku na tejto strane..... 😉
😀 moze mi niekto poradit chcela by som vediet ci chlap ktory pracoval prve 3 mesiace potom bol nezamestnany a od 7 mesiaca 2008 je zivnostnik aky ma narok na danovy bonus ked sa mu narodil syn 11.02.2008. v zamesnaní mal vyplatenych len 555 ..........má nárok aj na DB ked bol nezamestnan.......inak splna min prijem a ma aj kladny zaklad dane.............dufam ze mi niekto pomoze velmi budem vdacna...díííík.
alex, ak platil počas roka aspoň nejaký čas dane, môže si uznať daňový bonus na tie ostatné mesiace, čiže 3-12 v daňovom priznaní. 😉
súhlasím s anguou, len doplním, že musí mať celkový príjem za celý rok vo výške 6-násobku minimálnej mzdy
ingra73 • 4d • 29. dec 2008 o 23:03 : byvat v spolocnej domacnosti a zit v spolocnej domacnosti su dva rozdielne pojmy. Zit v spolocnej domacnosti znamená, ze osoby, ktore v spolocnej domacnosti ziju, sa spolocne podielaju na nakladoch na domacnost. Pri tom nie je podstatne, ci spolu aj byvaju, alebo ci su manzelia. Ak s byvalym manzelom dokazes normalne komunikovat (resp. on s tebou), by som to riesil čestným vyhlásením, v ktorom obidvaja uvediete, ze zijete v spolocnej domacnosti, tj. spolocne sa podielate na nakladoch na domacnost aj po rozvode.
angua a jaduska dakujem pekne ale trochu ma metie to ze bol nezamestnany skoro 4 mesiace a aj tak ma narok??? mozete mi to trochu podrobnejsie vysvetlit lebo ja tomu rozumiem tak ze ak má za cely rok prijem 6nasobok min. mzdy a aj má kladny zaklad dane tak má narok aj na DB za cely rok????/tych ostatnych mesiacov/ dakujem za odpoved ste zlate
alex, rozumieš tomu správne. ak by robil čo len jeden mesiac v roku a mal by v ňom príjem vyšší ako je 6-násobok minimálnej mzdy, tak si môže uznať daňový bonus na všetky mesiace od narodenia dieťaťa, vrátane toho, v ktorom sa dieťa narodilo. 😉
chcem sa opýtať, či má nárok na daňový bonus rodič dieťaťa, ktorý nie je zamestnaný a je poberateľom invalidného dôchodku.
DANOVY BONUS sme si uplatnili. Myslim, ze by to malo byt cca okolo 6800 sk, len nerozumiem preco manzel dostal cez 12 tis vratene na daniach. Mam jedno dieta , cely rok som bola na md a neprekrocila prijem 98 tis. Sice ma to potesilo, ale neviem co je to tych dalsich 6 tisic. dakujem
bobacka, myslím, že invalidný dôchodok je nezdaniteľný príjem. čiže rodič, nemá ziadny zdaniteľný príjem, neodvádza dane, takže nemá nárok na bonus.
bobulka, možno je to vrátenie daní. asi manžel zaplatil veľa na daniach, tak mu okrem bonusu niečo vrátili. ale to by mal mať celé vo vyúčtovaní od zamestnávateľa. 😉
celkom zaujímavá téma a tu je môj dotaz. máme zamestnanca, ktorý má 1 dieťa, u nás je zamestnaný
od 9/08 - a ešte pracovný vzťah trvá. Predtým bol nezamestnaný,z úradu práce poberal len príspevok a vykonával
absolventskú prax - t.z. nemal príjem zo závislej činnosti. Zo zamestnania mal príjem 42140,- / t.j. nesplna podmienku na danový bonus. U zamestnávateľa podpísal vyhlásenie a uplatnil si bonus prvý krát v 10/08 .
Pri vstupe do zamestnania nežiadal bonus / ani o tom nevedel/. My sme mu vyplatili bonus za 4 mesiace.
Prakticky, ak by ziadal bonus hned pri vstupe, tak by sme mu bonus vyplatili aj za 9/08. Myslela som, že pri ročnom zúčtovaní dane mu doplatím ten 1 mesiac, avšak neviem sa dopátrať, či má na to nárok.
To, že doteraz vyplatený bonus za tie 4 mesiace mu patrí /napriek nedodržania výšky príjmu/ je mi jasné.
dakujem
Dawytko, na ten DB za 09/2008 nárok nemá, keďže nespĺňa podmienku výšky príjmu....

ahojte . chcem sa vas spitat na jednu vec. manzel v praci predlozil dcerine papiere o ukonceni zs aby nepoberal bonus . pricom dcera neisla sa dalej ucit ale sa zamestnala v tom podniku kde manzel. cize mzdarka musi onej vseliako vedet. ked jej robi z vyplatou . no ale teras sa to zistilo ze manzel nadalej poberal bonus a to,v sume 3480sk toje 6 mesiacov .mismetonejako nezistili lebo bober okrem dcery este na try deti. a chcem sa spitat ma pravo tu sumu strhnut naras z vyplaty manzela nakolko manzel upozornil aj novembri mzdarku? dakuje odpovede.