Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa hneď po vysokej škole a nárok na príspevky

santhaliq
16. apr 2014

Ahojte, viem, ze podobna tema sa tu uz vyskytla, ale je uz dva roky stara, preto sa skusim opytat znovu.
V auguste minuleho roku som skoncila skolu, doteraz som si hladala pracu - bez uspechu. Na urade prace mi ponukli absolventsku prax, na ktoru chodim doteraz. Zamestnanie zatial nehrozi a zacala som rozmyslat o dietati, nech len nezabijam roky mladosti.. No stale riesim otazku, ci by som ho veda "uzivit". Ake konkretne naroky na prispevky (jednorazove a mesacne) ma zena v mojej situacii? Odkedy a ci vobec som nemocensky poistena osoba? Za akekolvek informacie budem vdacna, slebo na nete je o tom malo a vacsina prikladov sa nevztahuje na mne podobne pripady. Dakujem 🙂

zalka
16. apr 2014

@santhaliq Nie si nemocensky poistená osoba, a kým nemáš 270 dní poistenia tak nárok na MD nemáš, ale od pôrodu budeš dostávať RP čo je cca vo výške 203 eur mesačne + prídavky na dieťa.

sissy27
16. apr 2014

@santhaliq dieťa nie je ziskový biznis a už vôbec nie riešenie nezamestnanosti... a ak si myslíš, že dieťa uživíš zo sociálnych dávok, tak si na veľkom omyle... teda - prežiť sa dá, ale čo budeš ďalšia v poradí, ktorá bude pindať, ako sa štát nedokáže postarať o teba a tvoje dieťa ? myslíš, že po 3 rokoch materskej tvoja cena na trhu práce stúpne a zamestnávatelia sa o teba budú biť?
ak nemáš vedľa seba chlapa, ktorý sa o vás postará, tak ti radím dieťa ešte nemať... alebo rátať s tým, že sa budeš musieť veeeeľmi uskromniť... zrátaj si svoje výdavky teraz, dostávať budeš 200€ rodičák, nejakých 23€ prídavky na dieťa, jednorazový príspevok pri narodení je pár stoviek tuším, ale to naozaj nie je na život... a samozrejme budeš mať nárok na výživné od otca dieťaťa, štát sa o vás starať nebude...

prasiatko30
16. apr 2014

zacinas stavat dom od strechy - nemas byvanie, o partnerovi nehovoris tak predpokladam ze ani otca dietata, nemas prijem ale rozmyslas nad tym ako otehotnies - velmi logicke 🙄 .

radsej rozmyslaj nad tym ako zvysit tvoju atraktivnost na pracovnom trhu -a nemyslim prave nad zvacsenim prs 😀

marbalulka
16. apr 2014

@santhaliq ahoj, ja som bola na tom podobne, akurat som otehotnela 2 mesiace po skonceni VS, bola som na urade prace. ty narok na matersku nemas, budes odo dna porodu dostavat iba rodicovsky prispevok a pridavok na dieta, co je dokopy asi 228e.. tehotne mozu dostavat od 4.mesiaca aj "prispevok na brusko", je to vsak len nejakych 13e, ale to dostavaju iba socialne slabsi, na podpore, ja napr. ako vydata som tiez nemala narok, kedze muz ma prijem. jednorazove prispevky dostanes tak ako ostatny, aj prispevok pri narodeni, aj priplatok k prispevku pri narodeni, tzv. kocikove. to, ci ho "uzivis" si musis zvazit lebo tam musi evidentne pomoct aj buduci otecko..

hradnapani
16. apr 2014

@santhaliq do uvahy treba vziat aj to, ze ak teraz zostanes doma s babatkom, tak potom budes velmi tazko zamestnatelna. Bez praxe, s dietatom - velmi zla kombinacia.
Neviem, aku skolu si skoncila (ak vysoku, tak by som sa fakt skusila zamestnat) a hlavne, kde sa pracovne vidis o par rokov. Ak nemas nejake velke ambicie, tak maj dieta aj teraz, Ale ak si studovala nejaku specializovanu VS, tak si asi chcela pracovat v nejakom odbore, ale ta kariera sa ti potom bude budovat trochu tazsie. Ale samozrejme, su to teorie...

santhaliq
autor
16. apr 2014

Dakujem za komentare, zaujimali ma sice konkretne pridavky, ale pomozu urcite vsetky. Otecka ako staleho partnera samozrejme mam, bez toho by som o tom ani neuvazovala. Rovnako tak mam aj prijem, ktory vsak nie je bohvieaky, kedze je len z praxe a z prace na dohodu. Vystudovala som vysoku skolu a uz mi zo vsetkych stran bolo oznamene, ze v mojom regione s mojou profesiou pracu nenajdem. A na atraktivnosti u buducich zamestnavatelov mi nepridava ani vek, v ktorom podla nich je dieta "na spadnutie". Mrzi ma, ze z niektorych prispevkov mate o mne dojem, ze som nezodpovedna osoba, ktora si chce na krk zavesit dieta pre peniaze. Rozhodne si nemyslim, ze dieta je zarobkovy biznis, no zase ho nechcem mat ani velmi neskoro. Proste len zvazujem moje moznosti a snazim sa vyzistit si okolo toho vsetkeho co mozno najviac informacii.. 😉

matulinuska
16. apr 2014

@santhaliq Ahoj ja sice nemam vystudovanu VS,nakolko som zostala tehotna po maturite,cize v podstate si teraz natom tak ako ja. Nemas narok na matersku,kedze nemas platenych 270dni nemocenskeho poistenia z ktorych sa pocita materska cize mas narok len na rodicovsky prispevok co je chodi kazdy mesiac a je to cca. 200€. K tomu by si mala narok na pridavky na dieta co je okolo 25€ a to sa dostava tiez kazdy mesiac. Pru narodeni mas narok na prispevoj pri narodeni co je 800€ a to su asi vsetky prispevky na ktore mas narok. Stat ta nijako extremne financne nepodpori co sa tyka dietata.

lll2010
16. apr 2014

..dufam, ze sa teraz neurazis, ale podla profilu mas 24r. a to si osobne (moj nazor) nemyslim, ze mas vek na dieta "na spadnutie". Ak by si mala o 7-10 rokov viac tak nic nepoviem, ale na 3-4 roky ist pracovat, vybudovat si miesto a nejaku prax je podla mna lepsie riesenie. Mas 24 +3 roky MD + mozno dalsie 3 roky ..mas 30 r. + 2 male deti a v zivotopise skoro ziadnu preukazatelnu prax. Ako sa nato budu pozerat zamestnavatelia? Pozerala si sa na to z tejto perspektivy. Mozem ti osobne povedat, ze hladat si pracu s malym dietatom, ktore nastupilo do skolky a je vkuse chore..je ovvvvvvvela tazsie ako tvoja situacia. Ak mas s tvojim vzdelanim teraz, ak si mlada, bez zavazkov problem najst si zamestnanie, myslim, ze sa to potom zlepsi???

mima4
16. apr 2014

@sissy27

ale pre zenu, ktora je neschopna (titul nic neznamena!!) je aj tych 220 eur navysse velky uspech 😉
a co po troch rokoch? No ked bude mat male 2 - snazime sa o dalsie dieta - takto to robi kopec zien, predovsetkym tych, ktore nemaju sance sa uplatnit...

mima4
16. apr 2014

@santhaliq
aj kvoli ludom ako si ty by bolo spravne riesenie spoplatnit vysoke skoly na slovensku... 😉

grettka
16. apr 2014

@santhaliq pises, ze v tvojom regione si vo svojom odbore pracu nenajdes. A co takto vycestovat za pracou do ineho regionu tak, ako to robi dost ludi? Alebo si aspon pomoct nejakym kurzom a zmenit odbor?
Naozaj, ak nemas prax, tak ani po materskej sa neuplatnis, neda sa predpokladat, ze o tri roky bude situacia az tak odlisna na trhu prace.

jamelia
16. apr 2014

Ahoj, co sa tyka prispevkov, ti uz poradili ine kocky, chcela som ti len povedat toto: my sme sa s mojim muzom brali, ked sme mali 25. Ja som chodila dialkovo do skoly a zaroven aj pracovala, moj muz robil skolu denne. O babatku sme zacali uvazovat, az ked sme skoncili obaja skolu a moj muz sa zamestnal. Teraz mam 30 a mam 2 deti - som uz stvrty rok na materskej, lebo sme si povedali, ze lepsie bude "odkrutit" si to naraz po sebe a potom aby som mohla opat pracovat. Hoci je otazne, ci si po materskej nejaku pracu najdem, pretoze od povodneho zamestnavatela som uz dostala vypoved. A viem si predstavit, ake to bude aj so skolkou - dceru som tento rok dala a poviem ti, je uz 4 mesiac doma, pretoze je kazdu chvilu chora. A zaroven od nej potom aj mladsi syn. Takze budem pre zamestnavatelov "nezaujimava" tak ci tak - kedze mam deti, ktore budu "chore" a niekto musi byt pri nich. Ale to teraz neriesim. S mojim muzom sme si uz veeeelakrat povedali, ake by to bolo ine, keby sme mali deti skor a teraz by uz mali tak 8-10 rokov. Ja si uz dokonca pripadam niekedy stara. Urcite by som to lepsie zvladala, keby som bola mladsia - aj po fyzickej stranke, aj po tej psychickej. Ale kedze sme obaja len studovali, netrufli sme si mat dieta skor. Je to len na vas dvoch - ako to vidite s byvanim, financovanim vsetkeho. Neviem, co je lepsie, ci ti pomoze, ze by si si odrobila nejake dva-tri roky a potom pomaly v 30-tke mala prve dieta. Otazne je aj, ci ho potom budete moct mat - poznam vela parov, ktore po 30-tke maju problem splodit dieta. A potom, ked mas problem sa teraz zamestnat, povodny zamestnavatel ti urcite nebude drzat miesto, rychlo si najde za teba nahradu, myslis, ze potom budes mat rovnaky problem s pracou ako aj teraz. A este nieco - z biologickeho hladiska je najidealnejsi vek na prve dieta do 25 rokov 🙂 a aj z ineho dovodu - ci bude potom v neskorsom veku este taka vitalna, aby si sa postarala o pubertakov 🙂 a ci si aj niekedy uzijes vnucata, kedze je taky trend teraz zacinat s dietatom v ovela vyssom veku ako kedysi, ked mal vysoku skolu takmer malokto 🙂
Uz som sa nejako rozpisala, ale podla mna, ak mas zabezpecene byvanie a partner vas dokaze uzivit, urcite by som do toho sla 🙂 drzim palce.

stanislavao
16. apr 2014

@santhaliq sa divim, ze vas taka blbost vobec napadla. to chce zit s dietatom z 200e mesacne. na matersku narok nemate, kedze ste nikde nerobili. neviete si ani predstavit, kolko stoji mesacne dieta. rodicovsky prispevok pokryje len naklady na mlieko a plienky. kde je este oblecenie, vsetky potreby pre dieta, strava, ovocie, mliecne vyrobky, lieky ak bude treba. atd. najdite si robotu a nie rozmyslat o dietati, ked nemate ziadne zazemie, nic nasetrene, ziadny prijem.

atomica87
16. apr 2014

@santhaliq ja som otehu pocas posledneho rocnika vysky,
samozrejme, aby nebolo pozdvizeni, mala som 24, manzela, aj byt...mala som sice odrobenych viac ako 5 rokov, /pracovala som pocas celej vysky/ ale len brigadne, takze som nebola nemocensky poistena. /zamestnat sa na trvaly, alebo ciastocky, nebolo popri dennom studiu realne/
Narok na matersku nemas ak tvoje nemocenske poistenie netrva minimalne 270 dni.
Ja som dostala: prispevok pri narodeni dietata, to je cca 830e
odo dna narodenia dietata dostavam rodicak to je myslim 195e + 25e pridavky, a v case ked som studovala, som dostavala este aj pridavky na seba /to je u teba asi nepodstatne.
Ak mas manzela, tak on si este moze uplatnit na dieta danovy bonus, cize by mal o cca 25e vyssi plat, a teba si ako nezaopatrenu manzelku bude moct uviest v danovom priznani /ak nebudes pocas rodicaku pracovat/ a tam mu po danovom vratia raz rocne cca 700e.

atomica87
16. apr 2014

a zeny ktore ju tu osocujete sa mozete hanbit !!!
ako mozete z jedneho dvoch komentov vycitat ze je neschopna?
to ze je vek v ba "na spadnutie" cez 30 rokov, neznamena, ze aj v inych regionoch je to tak.
je podla vas zodpovednejsie mat dieta v 35, a uvazovat, ci sa dozijem jeho promocii, alebo v 24? Ved preboha nema 16.
A ako uzivi dieta? Ved na to nie je sama, ma partnera s ktorym ho planuje. Poznam na Orave zeny, co maju taky nizky plat, ze ich materska je len o par eur vyssia ako rodicak, maju po dve tri deti a ziju.

atomica87
16. apr 2014

Vsetky babam ktore maju 35 sa vopred ospravedlnujem, nechcela som sa nikoho dotknut. Len pre vysvetlenie: mam 10 rocneho brata, mama ho porodila ked mala 35, otec ma invalidny dochodok na spadnutie, a obcas zahlasi, ze sa mozno nedozije ani jeho matury.

kachorratt
16. apr 2014

@jamelia perfektne si to napísala, tiež mám ten názor, nech do toho ide...

mima4
16. apr 2014

@atomica87
"Poznam na Orave zeny, co maju taky nizky plat, ze ich materska je len o par eur vyssia ako rodicak, maju po dve tri deti a ziju." - pokial nemaju "sponzora", tak len prezivaju...a vidiet to aj tu na konovi, kolke zeny tu stenaju, ze nemaju na ucte uz nic, ze zivoria..a denne riesia problemy, z coho vobec varit, platit ucty...

Ja osobne od vysokoskolsky vzdelanej osoby mam urcite ocakavania... ale trh to preriedi 😉

santhaliq
autor
16. apr 2014

Ďakujem všetkým žienkam, ktoré ma nezatratili hneď na začiatku a dali mi odpoveď na to, na čo som sa skutočne pýtala, určite mi to veľmi pomohlo 🙂 Aj ostatným ďakujem za druhý pohľad na vec (ktorý verte, či nie neustále zvažujem), ale ako pozerám, súdiť človeka, bez toho, aby ste si obuli jeho topánky, nie je pre niektoré žiadny problém ☹
Nehovorím, že sa o to bábo už snažíme, len naozaj zvažujem možnosti. A hovoriť o človeku, že je neschopný, hoci nedostal svoju šancu dokázať opak, sa mi vidí unáhlené. Každý deň chodím na abs. prax, popritom rozosielam životopisy (aj mimo môj odbor), chodím po pohovoroch a cez víkendy k tomu pracujem a každú korunu sa snažím ušetriť do budúcna..
Pritom vidím vo svojom okolí veľa žien, ktoré hneď po škole (väčšina už po strednej) šli na rodičovskú, teraz už majú tretie dieťa a nejako to všetko zvládli. Mne sa to vidí nemožné, a možno aj preto som dúfala, že tu narazím aj na názory mamičiek s takýmito skúsenosťami..

havana_frost
16. apr 2014

@matulinuska Prepáč, ale žena, ktorá tomuto štátu ešte nedala ani korunu, nikdy nepracovala, nemá zamestnaného partnera, zato dostala zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie zadarmo a dostane od štátu za prvé tri roky života dieťaťa vyše 9000 € len za to, že má dieťa, podľa mňa nemôže povedať, že ju štát nijako extrémne finančne nepodporí čo sa týka dieťaťa. Za čo a z čoho by ste chceli dostávať viac? Mne sa to zdá extrémne veľa.
Aby sme sa chápali, nehovorím o tebe, ale o modeli, kedy nikdy zamestnaná žena s nezamestnaným partnerom dostane peniaze "len" za schopnosť mať dieťa, za jej vlastné rozhodnutie. Treba si uvedomiť, že tieto peniaze dáva štát úplne každej jednej matke, bez ohľadu na jej daňovú a odvodovú minulosť, viete aké je to množstvo peňazí?

eeffka
16. apr 2014

@santhaliq hmm podla mna karierna/financna samovrazda otehotniet ihned po skole.
Ak chces vediet ako sa zije z rodicaku odporucam temy: uz Vam prisieil rodicak....? a sekciu: rodinny rozpocet: temy o setreni
fakt chces zivorit??? precitaj si a odpovedz. Manzela nespominas, pre chlapca 24r mat dieta je uplne ze iny svet, tak 30+ by som si povedala ze OK, snad vas uzivi ( za predpokladu ze mate kde byvat, a ak so svokrovcami poprecitaj aj temu Nenavidim svokru... ).
ale kvôli tomu si zaberala miesto v skole aby si isla na matersku lebo sa ti rok nedari si najst robotu??? mala si zacat uz v 4-5rocniku hladat. cele zle...

atomica87
16. apr 2014

@mima4 tak jasne, ale zena dieta nema sama, ale s partnerom, a to ze zivi rodinu predsa neznamena ze je sponzor. A to ze nemaju prachy vravia mnohe baby, aj tie co maju rodicak, aj tie s 500e materskou...to ze je zena vysokoskolsky vzdelana, neznamena ze ma rodit v 35, ved si popri rodicaku moze najst pracu z domu, alebo rozbehnut vlastny biznis, ked sa chce vzdy su moznosti...

meluela
16. apr 2014

@santhaliq Predpokladam, ze nejake extra velke karierne ambicie nemas, co je podla mna uplne v poriadku a pride mi chore ze kazdy clovek, kazda zena ma mat hlavnu tuzbu zivota sediet v office, vyrabat drbnute powerpointove prezentacie, postupne sa prepracuvat na poziciu kde moze buzerovat par ludi pod sebou a tesit sa ze sa jej o par eur zvysil plat aby si mohla kupit dalsi kostymcek ktory jej nebudu kolegyne ohovarat.

Je uplne legitimne vidiet vacsi zmysel v dobrej rodine, ale kedze zijeme v takom svete ako zijeme tak sa to bez plateneho zamestnania neda. Kedysi sa zeny tiez vyrazne zapajali do ekonomickej cinnosti, ale bolo to akosi organickejsie prepojene s rodinnym zivotom ... pokopat si mrkvu na zahrade, obriadit dobytok, poorat rolu ... sa dalo bez toho, aby clovek kazdy den na 8-12 hodin isiel komplet mimo domu, deti strcil na celu tu dobu cudzim osobam atd.

Ak chces mat viac ako 1 dieta a nechces ich dat do jasli, tak je to s tou karierou tak ci tak zabite, asi je takmer jedno ci budes mat dieta predtym alebo potom, hoci aspon nieco v zivotopise by pomohlo.

Asi by som uvazovala tak, ze si treba odhadnut pravdepodobne naklady na byvanie, zivobytie, prijmy partnera/manzela a ich stabilitu a ked je to aj s nejakou rezervou v pohode, tak sa da uvazovat o dietati. Ak nie, tak treba nieco nasetrit do zasoby, hoci aj s tych brigad. Idealne by bolo najst ten full time job a nejaky cas vydrzat, potom by bola aj ta materska (minimum 270 dni poistenia). A tiez si treba s partnerom vyjasnit ekonomicke otazky - ci budete mat jeden rozpocet ako rodina alebo sa na teba bude pozerat ako tu niektore prispievatelky ako na prizivnicku, v tom pripade by urcite bolo do buducnosti lepsie mat vlastny zdroj prijmu.

namornicka
17. apr 2014

@santhaliq Ja ti poviem čo by som robila v tvojej situácii. Zdvihla by som kotvy z "neperspektívneho" regiónu, presťahovala sa za prácou aj s partnerom, pár rokov pracovala, zabezpečila by som si finančný základ na bývanie plus nejaké odpracované roky. V mieste kde by sme mali prácu by sme kúpili nehnuteľnosť a stále mladá tesne pred tridsiatkou alebo v tridsiatke by som začala riešiť dieťa. Ak je partner šikovný a bude mať dobrú robotu nejaký rok-dva nás na materskej uživí. Rozumiem že túžba po dieťati je silná, ale nemať peniaze a chcieť mu dopriať kvalitný život ťa bude mrzieť. Aj keď budete mať strechu nad hlavou, jedlo a oblečenie, budeš mu chcieť dopriať viac, podľa tvojich slov usudzujem že si aktívny typ človeka a nestačí ti motať sa okolo domu. Držím palce nech sa rozhodneš akokoľvek.

matulinuska
17. apr 2014

@havana_frost neviem sice kde si vycitala ze moj partner je nezamestnany ale OK. Druha vec je ta ze som napisala ze som ostala tehotna po mature co znamena,ze som nepracovala na TPP no zase neznamena to,ze sa cele tri roky materskej spolieham na 225€ co chodi kazdy mesiac. Vies ako napisala autorka diskusie,ze lahko sa sudi,ked si si neobul topanky toho druheho no vedz,ze na potrat by som nesla len kvoli tomu aby som si platila 3 roky nemocensku a dostavala matersku polroka s tym ze po polroku budem dostavat to iste co ostatne maminy. Nie som modelom,kedy nezamestnana zena s nezamestnanym parnerom dostanu peniaze zato ze splodia dieta. Pracujem na zivnost,priatel pracuje na TPP a niesom z tych co kazdy mesiac uz prveho cakaju kedy im dojdu peniaze lebo nemaju dat co vlastnym deckam do ust. A tiez niesom modelom matky romskeho povodu,ktora si robi deti,len kvoli prispevkom od statu.

namornicka
17. apr 2014

Vždy sa pousmejem na tom, ako tu niektoré píšu ako to bolo "kedysi" super z hľadiska rodinného života. Tak napríklad na Slovensku, čo bola chudobnejšia a viac poľnohospodárska krajina chodili často mladé ženy pracovať na pole ráno za tmy a prichádzali večer za tmy. Alebo keď išla prať na potok tak tam tiež strávila 8 hodín. O deti sa starali starší súrodenci a dedkovci (čo je aj v dnešnej dobe časté). Bohatšie meštiacke rodiny mali guvernantky a opatrovateľky, matka chodila do spoločnosti a s deťmi veľa času denne netrávila. Vo Francúzsku istého času posielali ženy z miest bábätká k dojkám na vidiek a to nie iba bohaté ženy (tie si dojky najali k sebe domov), práveže aj chudobné čo pracovali v továrni, prečítajte si knihu "Materská láska" od Elisabeth Badiner. Keby tie ženy vedeli, že ich nástupníčky v budúcnosti budú môcť zapnúť automatickú práčku, zakúriť si otočením gombíka a ísť s deťmi po práci na ihrisko asi by nám závideli 😀

dai
17. apr 2014

uprimne mi vadi hlavne ta motivacia zakladatelky - chcem dieta lebo som nezamestnana tak aby som nejak zabila cas... hm... dieta ako zabavka? vyplnenie casu? neviem... podla mna by motiv na dieta mal byt iny, ale budis - kazdy si je strojcom vlastneho osudu😉

@namornicka pekne si to napisala🙂 tiez sa.mi rataju prispevky o dobe minulej o tradicnej rodine a pod. ... ti autory podla mna o historii nemaju ani paru a pred faktami si oci skryvaju... apropo tradicna rodina doby minulej - ekonomicjy zvaezok uzavrety za cielom rozsirovat majetky, zena viac menej bez prav plne odkazana na svojvoli manzelovej rodiny kde sa privydala - taketi zvaezky sa samozrejme nerozpadavali kedze tu beislo o lasku s emocie ale len o majetky... deti neboli vychovavane rodicmi ale bud uz nevladnymi starymi rodicmi alebo surodencami...
citala som taky pekny clanok na zamyslenie kde sa zamyslali ze napriek tomu ze nasi rodicia v praci koncili o 2-3tej... tak aj tak s nami neboli viac ako my so svojimi detmi - dovod bol jednoduchy - deti mali omnoho vaecsiu volnost😉 domov sme sa chodili len najest, inak vonku az do tmy😉

k teme kariera alebo rodina - ja som stale presvedcena ze sa to sklbit da - tazko ale da... ak sa v kazdom pripade niekto rozhodne pre rodinu bez ohladu na financie, mali by mu byt plne jasne nasledky a financne dosledky, ak niekto pre karieru tak zase nasledky v sfere rodinnej... ked niekto sa odvazi na pojus mat aj to aj to tak mu drzim silno paeste - urcite to pojde😉

zuzkaanicka
17. apr 2014

@santhaliq predstav si seba o takych 6-7 rokov ... budes mat dve deti a stale budes v tom regione, kde nemas sancu sa zamestnat vo svojom odbore ... co potom? ... budes sa potom stahovat za pracou? ... nie je lepsie to urobit teraz? ... toto je len take odlozenie problemu na par rokov ... ano, obcas sa veci aj same nejako vyriesia ... obcas ... otazne je, ci tie deti uz naozaj chces, alebo je to len vyplnenie casu 😖

zeriempizzu
17. apr 2014

@zuzkaanicka potom uz bude mat cez 30 a bude uz vlastne stara, tak jedine co jej ostane je cakat na tu vsade ospevovanu stuzkovu deti a potom si moze rovno lahnut do hrobu. 😠

Je mi luto ze stale tak vela ludi na nasom krasnom Slovensku odpisuje saba samych kvoli veku a to dokonca kratko po tridsiatke! Otvorili sa nam dvere do sveta ale nase zmyslanie ostalo v 18. storoci.
Je mi luto ze 30. rocna baba napise ze je unavena zo zivota @jamelia a ze niektore mate rodicov co sa dobrovolne vzdavaju nadeje a buducnosti @atomica87. Urcite to bude nasou "kulturou" ako naroda a tym ako sme ovplyvnutelni, inac si to neviem vysvetlit. V zahranici nikto nepremysla ze mat dieta po 35tke je neskoro lebo to ci ono.
Ten kult mladosti (ktory je na SK definovany moc nizko) nam ani nasim detom, ak im taketo blbosti budeme vsetpovat, nic dobre neprinesie. Ale to len tak na okraj...

@santhaliq tak teda nezabijaj roky mladosti a rob so sebou nieco uzitocne. Uc sa jazyk, chod na kurzy, rozbehni biznis alebo chod na par rokov do sveta. Alebo naco si potom studovala VS? Aby si cely zivot bola zavisla od statu alebo od zamestnavatela? Nie je ti blbe mysliet nad potomkom ked mu nemas co ponuknut? Okrem toho ze pojdes na jeho stuzkovu mozno este relativne "zachovala"? 😝

Fakt ma ta dolezitost stuzkovej fascinuje, ved to je par hodin v celom zivote 😀

zuzkaanicka
17. apr 2014

@zeriempizzu no, stara nebude 😅 ... ja mam o dost viac a stara nie som, Ty, Ty 😅 ... ale bude mat male deti, tie byvaju po nastupe do skolky chore ... nebude mat prax ... vedomosti z VS uz budu mozno tiez fuc ... a stale bude v tom regione, kde pracu v odbore nezozenie 😖

Tu začni písať odpoveď...

Odošli