Dobrovoľné nemocenské a rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej

viki_lv
24. jan 2018

Ahojte, dúfam, že mi sem napíše niekto znaly problematiky.
Situácia je nasledovna: 1.2.2018 sa otec dieťaťa prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie v Sociálnej poisťovni. Aby mu bola priznaná dávka materské, musí byť poistený minimálne 270 kalendárnych dní. Takže do 28.10.2018. Hneď ďalší deň, 29.10.2018 požiada v Sociálnej poisťovni o materské.
Moja otázka znie. Ako sa určí rozhodujúce obdobie pre výpočet materského?
Ja si myslím, keďže dobrovoľne nemocenské poistenie začalo počas aktuálneho roka, v ktorom sa začne materské čerpať, že to rozhodujúce obdobie tým pádom bude od vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia do konca predchádzajuceho mesiaca, v ktorom sa bude čerpať materské. Čiže výpočet materského bude vychádzať z rozhodujúceho obdobia t. j. 1.2.2018 - 30.9. 2018
Je to správne?

koncdana
24. jan 2018

@viki_lv Ahoj. Rozhodujúce obdobie je predošlí rok, t.j. 2017 v tomto prípade.

evittam
24. jan 2018

@koncdana No len ak predosly rok nemal NP tak plati co pise
@viki_lv

viki_lv
autor
24. jan 2018

@evittam
@viki_lv ďakujem za prvé odpovede 🙂 nie, minulý rok 2017 nemal nemocenské poistenie. Takže som tomu správne pochopila, že?
Z toho dôvodu sa pýtam, aby som vedela ako dlho má otec dieťaťa platiť poistné z maximálneho vymeriavacieho základu - aby vyšla maximálna materská. Tak v tomto prípade od 1.2. do 30.9.2018 z maximálneho vymeriavacieho základu a ten posledný mesiac od 1.10. do 28.10.2018 požiada sociálnu poisťovňu o zmenu vymeriavacieho základu na minimum.