Dobrovoľné nemocenské poistenie a druhá materská

barakr
11. jan 2014

Ahoj,ak viete niekto ohladom tychto veci,poradte 🙂 takze som zamestnana na dobu neurcitu,momentalne s rocnou dcerkou na rodicovskej dovolenke a v maji budeme mat prirastok.no a pred prvym tehptenstvom som si platila a neskor aj poberala dobrovolne nempcenske poistenie.kedze idem z materskej/ rodicovskej znova na matersku,mam narok na tu zvyhodnenu matersku?alebo z coho mi to budu vyratavat?dakujem mudre zeny🙂

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barakr
autor
11. jan 2014

@anetkaadamko akoze myslis platit tu palku co je po novom?z materskej?

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cinnamon111
11. jan 2014

tak to by aj mňa zaujímalo, ako to je, lebo ja som na tom podobne, síce ešte nie som tehu, ale premýšľali sme nad ďalším a bola by som rada, ak by som mohla mať vyššiu materskú. Tak ak ti niekto povie ako to je, dal vedieť....pls

grundia
11. jan 2014

@anetkaadamko v akej ochrannej lehote?to je tych 8mesiacov?

dena1973
11. jan 2014

@anetkaadamko aká ochranná lehota?
@barakr Čo sa týka poberania materského zo zamestnania, tak tam sa ti bude počítať z roku 2013.Ak si v roku 2013 bola celý rok na materskej, tak z pravdepodobného príjmu, ktorý ti určí zamestnávateľ. Z DNP, ak nie si poistená, tak nárok ti nevznikne. No nepíšeš od kedy do kedy si bolo dobrovoľne nemoc. poistená?

barakr
autor
11. jan 2014

@dena1973 ahoj,vies co,ja uz si to presne nepamatam,ale platila som to asi 15mesiacov do 01/2013.od januara 2012 som cerpala pn,od septembra matersku..neviem ci to pomoze

dena1973
12. jan 2014

@barakr Aby si mala nárok na materskú aj z DNP musíš byť nemocensky poistená ako DNP a spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Ak túto podmienku spĺňaš, tak sa ti stačí poistiť pár dní pred nástupom na materské a zaplatiť za tieto dni poistenia (podľa mňa stačí 1-2 dni pred nástupom na materské) a tak by si mohla dostať materské aj z DNP, síce nie z max., ale z minima, no aj to by bolo niečo na prilepšenie k materskej zo zamestnania. Z max. by si musela platiť a byť poistená 26 týž. pred pôrodom.
Ak by si sa chcela ešte poistiť, či to je naozaj tak, môžeš sa ešte obrátiť na @zalka. Ona by to buď potvrdila, alebo poradila niečo iné......ale podľa mňa by to takto stačilo.....

barakr
autor
12. jan 2014

@dena1973 dakujem,mne to spominala mamina,ze by som na to mala este narok,ale nevedela tie presne,preto sa pytam..no prestala som si platit dnp v januari 2012nnastupila som na pn a v septembri na matersku..

dena1973
12. jan 2014

@barakr Je dôležité nie dokedy si si platila, ale dokedy si bola poistená.....lebo v dobe PN a materského sa neplatí DNP, len či si bola aj v tú dobu poistená.....zrejme áno.....to si len ja myslím.....No raz píšeš, že si si platila do 1/2013 a druhý raz do 1/2012...Tak teraz neviem, ktorý dátum je ten pravý.....? 😒

barakr
autor
12. jan 2014

@dena1973 prepac,do roku 2012 som platila..

dena1973
12. jan 2014

@barakr A bola si poistená aj v dobe poberania PN a aj materskej? A ktorý mesiac ti skončilo materské?

dena1973
12. jan 2014

@barakr 2 roky dozadu od pravdepodobného pôrodu, ktorý ako píšeš bude v máji 2014, sa počíta od mája 2012. A ak od tohto dátumu nemáš nemocenské poistenie z DNP 270 dní, tak nárok na materské z DNP ti nevznikne (t.j. máj 2012 - máj 2014 = 270 dní nemocenského poistenia z DNP). Preto je dôležité kedy ti poistenie z DNP skončilo.