Dobrovoľné nemocenské poistenie a nástup na materskú dovolenku

denisak57
11. mar 2021

Ahojte 🙂 Chcela by som sa informovať... Dala som sa dobrovoľne nemocensky poistiť (DNP) z maxima a o pár dní idem na PNku... DNP musí trvať 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby som splnila podmienku, avšak mne tých 26 týždňov vychádza 25 dní pred dňom pôrodu, teda nestihla by som ísť na materskú 6 týždňov pred pôrodom. Chcem sa opýtať, či kvôli tomuto zádrheľu, môžem nastúpiť na materskú neskôr než 6 týždňov (samozrejme s tým že by sa mi skrátila materská), alebo ako sa to dá vyriešiť. Máte niekto s týmto skúsenosť? Ďakujem 🙂

lucka_ke
11. mar 2021

skú sa opýtať @zalka

andula1988
11. mar 2021

@denisak57 neviem presne odpovedat na otazku .... ale prosim Ta ak mas PN a dnp treba aj nosit nejaky speci papier o trvani toho dnp? Lebo ja nosim len prechodku na peniaze ale dnp by malo stale trvat myslim

denisak57
autor
11. mar 2021

@andula1988 áno DNP stále trvá aj cez PN. O nijakom špeci papieri neviem, len o tej prechodke...

andula1988
11. mar 2021

@denisak57 dakujem, lebo tiez mam pripad ako ty a koncila som na PN. Ale aspon mi vznikol narok na Pn ....

juliatriscova
11. mar 2021

@denisak57 bohužiaľ v tvojom prípade, ti vypočítajú MD z minima.........

Treba aj tu zdôrazniť, že ak by dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov a vy by ste boli v situácii, že je prvý deň 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu - a rozhodli by ste sa nastúpiť na materskú neskôr, vo viere, že takto naplníte požadovaných 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia - tak toto vám nepomôže. Sociálna poisťovňa totiž posúdi vašu materskú tak, ako keby ste na ňu nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a dopadne to zle.
Prečo o tom toľko hovorím? Preto, lebo ak by dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské sa nevypočíta z vami zvoleného vymeriavacieho základu (2184 eur), ale vypočíta sa z minimálneho základu (v roku 2021 len zo sumy 546 eur)! Namiesto maximálneho materského dostanete materské len okolo 380 eur mesačne a vysoké poistné ste platili zbytočne.

Žiaľ, takto to dopadne aj pri predčasnom pôrode. Ak sa dieťa narodí povedzme 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, tak sa podľa zákona materské začína vyplácať odo dňa pôrodu. A ak dovtedy nestihnete 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia, materské bude len okolo 380 eur mesačne.

denisak57
autor
11. mar 2021

Poradila som sa so sociálnou pracovníčkou, ktorá toto rieši. Sociálna poisťovňa vraj posudzuje materskú vtedy, keď na ňu reálne nastúpim, to znamená, že ak ma gynekologička vypíše na MD hoci 4 týždne pred pôrodom, tak to sociálna poisťovňa tak aj bude brať 😉 Nerátajú to automaticky, že musíš ísť na materskú 6 týždňov pred pôrodom 😉

juliatriscova
11. mar 2021

@denisak57 tak potom napíš, keď ti príde rozhodnutie či to aj tak naozaj bolo...😉

zalka
11. mar 2021

@denisak57 je to lož, napíš tu https://www.socpoist.sk/callcentrum opíš prípad, a uvidíš odpoved.
Lebo tá pani čo ti tvrdila, že ti vyrátajú MD z maxima ak ju popýtaš tak ti to nedá pisomne. Pretože ťa oklamala.

andula1988
11. mar 2021

@denisak57 ako ja tiez nemam dobru skusenost, ked som sa informovala priamo u pracovnicky .... najskor chcela ze sak si mam dat z minima poistenie, a isla diktovat co mam pisat a potom mi tvrdila, ze aj tak to musim platit ked pojdem na pn a pritom na stranke maju jasne napisane ze nie .....

aurorastone
11. mar 2021

@zalka ja sa ešte spýtam, prosím Ta a keď teda som v tom, že pracovníčka ma ubezpeči, že v pohode mam platiť, že dostanem najvyššiu MD a vo finále zistím, ze dajme tomu už 4 mesiace platim úplne zbytočne najvyššiu ciastku, tak je možné požiadať o vrátenie časti peňazí alebo je to moja smola a o peniaze som prišla? toto je ináč hrúza že ich odpoveď nie je platná a záväzná a môžu podať mylnu informáciu...

a ináč ten formulár na otázky na socpoist tak tiež neviem neviem... pýtala som sa raz na veľmi konkrétnu otázku a poslali mi univerzálnu automatovu/automaticku odpoveď v ktorej bolo všetko čo je bežne uvedené na nete a ich stranke a zároveň to co som vedela aj sama a v odpovedi dodatok ze sa mam obrátiť na pracovníka na urade kde byvam, a vôbec som sa nedozvedela co som potrebovala keďže otázka bola ozaj špecifický pripad...

zalka
11. mar 2021

@aurorastone nie nemôžeš požiadať späť , dobrovolne si sa pripoistila na takú sumu,
a formulár, hej zvyčajne sú tie odpovede odkázané na zákony ale dá sa s toho vyčítať odpoveď správna. A ja vždy poviem, čo je psáno to je dáno.
Reči sa hovoria chlieb sa je, a hovorené nedokážeš, že ťa zaviedla pracovníčka. Treba potom pýtať ak niečo tvrdia, nech ti to dajú písomne.
Nikdy nedajú, lebo bud vedia, že tliachajú somariny alebo si to ani neuvedomujú.

aurorastone
11. mar 2021

@zalka bože tak načo to potom hovoria keď sú si nie iste správnosťou 🤦‍♀️, by ma porazilo

no ja som sa pýtala na jeden prípad co som čítala na nete... baba tvrdila ze NP 270 dni kvôli MD sa dá získať aj tak ak budem mat 3 zamestnania naraz a poistena budem aj len 90 dní v každom, ak napríklad nestíham tých 270 z jedneho...cize dokopy to je 270 dni že sa mi to z každého zrata spolu... tak som zo zvedavosti napísala na ten formulár ci to tak ozaj je a odpoveď bola že aby som mala nárok na MD musím byť nemocensky poistena 270 dní... no diky karle to ste mi ozaj dali odpoveď, čo viem aj bez vas.. takze doteraz neviem ci to môže byť aj hentak alebo nie 😂

monikusa
11. mar 2021

@aurorastone no toto by aj mňa zaujimalo, tiež som to tak počula, že sa to dá, ale následne traja další ľudia povedali, že nie, že musí byt 270 dni od jedného zamestnávateľa. Lebo materská sa nárokuje od každého zamestnávateľa zvlášť, takze podmienka 270 dni u každého musí byt splnená. Takze podľa toho je to blbosť... okrem toho akože ako fyzicky zabezpečíš, že si v troch robotach naraz..???

zalka
11. mar 2021

@aurorastone môže byť tak ... 3x90 ... overené , oskúšané nespočetne krát

@monikusa hlúposť, ty môžeš mať aj 15 zamestnaní za 2 roky .. ide o 270 dní poistenia kt. môžeš získať počas 2 rokov ... čiže je kravina mať 270 dní v jednom zamestnaní ..

aurorastone
11. mar 2021

@monikusa ja si to už nepamätám co to tam všetko bolo popísané ale ta baba to plánovala nejak cez rodinu a známych že ju len prihlásia a budú platit odvody za ňu, reálne by tam tuším ani nechodit nemusela a ešte neviem ci si aj nechcela platiť aby jej najvyššia materská vyšla... viem ze ma to zaujalo lebo niečo také by som asi nenakombinovala... ale reálne ci by to fungovalo 🤷‍♀️

aurorastone
11. mar 2021

@zalka čiže ja si viem 270 dní spraviť za 90 dní a je to v poriadku

zalka
11. mar 2021

@aurorastone áno toto je síce dosť etremne ale i tak sa dá ...

aurorastone
11. mar 2021

@zalka ďakujem 👍
@monikusa takže áno dá sa aj tak, treba už len vedieť kde sa tak zamestnať 😀

zalka
12. mar 2021

Uvádzam aj tu poradňa SP
https://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=63005&swor...

Upozorňujeme ale, že ak si poistenkyňa nárok na materské uplatní v období kratšom ako šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, rozhodujúce obdobie pre výpočet dávky sa vždy určuje ku dňu, ktorý pripadne na začiatok šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu.

juliatriscova
12. mar 2021

@zalka presne toto som aj ja napísala........úradníčky na sociálnej nikdy dobré neporadia......

zalka
12. mar 2021

@juliatriscova ja viem, že si to písala. Len som to tu dala, aby to bol oficiálny zdroj zo SP. A nie JPP 🙂 lebo ako som kdesi spomínala, reči sa hovoria chlieb sa je, a čo nemám na papieri to pravda nie je.

monikusa
13. mar 2021

@zalka no ak by to tak bolo, otázka je, či to SP nevyhodnotí ako účelové. A jasne, že 270 dni môžeš mat v priebehu dvoch rokov od x zamestnávateľov, ja som to myslela súbežne - povedzme ja mam hlavný TPP (2 roky) a teraz akože uzavriem další. Materská sa mi aj tak tak ráta z minulého roku z môjho TPP, a ten druhy, ktorý som “akože rýchlo uzavrela” trvá menej ako 270 dni tak sa mi z neho materská neráta...či? Ten variant 3x90 je pre prípad, že som úplne nezamestnaná, čiže za posledne dva roky nemám žiadnych 270 dni a teraz chcem materskú. Ale v tom prípade stačí 1x90 lebo je to nový zamestnávateľ. No ... to už sú konšpirácie 😂🤦‍♀️

zalka
13. mar 2021

@monikusa ty môžeš mať aj dvoch aj troch zamestnávateľov ...
a nárok aj na MD z dvoch troch PP ak máš zo všetkých splnené 270 dní poistenia
ak máš u zamestnávateľa A príjem napr. 1000e
a zamestnáš sa u zamestnávateľa B tiež s príjmom 1000e ... a tiež splníš 270 dní
tak sa ti MD vyráta z príjmu 2000e

ak máš u zamestnávateľa A príjem 1000e
a otehotnieš, a zamestnáš sa u B s príjmom 1000e ... a nič iné nespravíš ... tak sa ti bude MD rátať z príjmu u zamestnávateľa A tj. z 1000e

ak máš u zamestnávateľa A príjem 1000e
a otehotnieš, a zamestnáš sa u B s príjmom 1000e, ale vieš že ti chýba k 270 dnom napr. 70 dní, tak sa zamestnáš u zamestnávateľa C s príjmom 100e a pred nástupom na MD pár dní toto zamestnanie ukončíš... tak sa ti MD bude ráta z príjmu od zamestnávateľa A + zamestnávateľa B tj. z 2000e

To čo je napísané o súbehu vôbec nie je určené pre nezamestnané, môže to pomôcť študentkám alebo žienkam čo otehotneli rýchlo po zamestnaní sa. Lebo sa môžeš zamestnať prvého a ešte ani netušíš že si tehotná, lebo menzes si mala pred 3týždnami, a tehu sa ráta od poslednej menzes, a taká by nemala šancu mať MD, aj ked možno reálne došlo k splynutiu vajíčka so spermiou práve toho prvého pri oslavnom sexe a radosti z práce.

lucka_ke
13. mar 2021

@zalka môžem sa opýtať to sa týka aj dôchodkového? že ak napr. pracuje u 3 zamestnávateľov tak sa dni počítajú spolu? že za 3 mesiace vie získať 3*počet dní do dôchodku?

zalka
13. mar 2021

@lucka_ke nie bohužial, a tiež sa to netýka podpory v nezamestnanosti... lebo tam sa ti navyšuje OMB pri dôchodkovom, a pri poistení v nezamestnanosti sa ráta priemer za dva roky.

monikusa
15. mar 2021

@zalka a prečo treba ukončiť C? Inak díky za super príklad, máš to zmaknute 😁

zalka
15. mar 2021

@monikusa aby bolo ukončené, lebo len ukončené poistenie dni sa pripočítajú k poisteniu B ku dnom aby bolo dokopy 270 dní.

denisak57
autor
17. mar 2021

@zalka Ďakujem, vyzistila som si to viac a máš pravdu, ospravedlňujem sa za mylné info čo som napísala 🙂

zalka
17. mar 2021

@denisak57 mne sa ospravedlnovať nemusíš, ty prichádzaš na základe nesprávnych info o peniaze, ale zase MD bude z minima, ale prípadná PN po MD by mohla už byť z maxima.

denisak57
autor
17. mar 2021

@zalka Keby pôjdem po MD na PN, tak môžem dostávať aj PN z maxima, aj rodičovský príspevok? 😲