Dobrovoľné nemocenské poistenie a nástup na materskú dovolenku

denisak57
11. mar 2021

Ahojte 🙂 Chcela by som sa informovať... Dala som sa dobrovoľne nemocensky poistiť (DNP) z maxima a o pár dní idem na PNku... DNP musí trvať 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby som splnila podmienku, avšak mne tých 26 týždňov vychádza 25 dní pred dňom pôrodu, teda nestihla by som ísť na materskú 6 týždňov pred pôrodom. Chcem sa opýtať, či kvôli tomuto zádrheľu, môžem nastúpiť na materskú neskôr než 6 týždňov (samozrejme s tým že by sa mi skrátila materská), alebo ako sa to dá vyriešiť. Máte niekto s týmto skúsenosť? Ďakujem 🙂

zalka
17. mar 2021

@denisak57 áno

denisak57
autor
17. mar 2021

@zalka Ďakujem pekne. 🙂 A keď som sa teda dala dobrovoľne nemocensky poistiť a dnes ma môj obvodný lekár vypísal kvôli ťažkostiam na PN a v posledných dvoch rokoch mám splnených 270dní poistenia zo zamestnaní, tak mám nárok počas tejto PN na dávku alebo nie?

zalka
17. mar 2021

@denisak57 áno máš nárok na PN z minima ... poistenie plynie

andula1988
17. mar 2021

@zalka prosim ak mam dnp, a po skonceni MD ho zrusim je tam ochranna lehota na PN ?

juliatriscova
17. mar 2021

@andula1988 7 dni...

zalka
17. mar 2021

@andula1988 ako je napísané OL je 7 dní, ale teoreticky, vieš si od prvého dna v mesiaci ak máš napr. max. poistenie znižiť na minimum ... a platiť dalej ... ale PN v tento rok by ti bola rátaná tz VZ minulého roka .. tj. ak si mala max. tak bola by max. a nemusela by si riešiť ochrannú lehotu .

andula1988
17. mar 2021

@zalka no ja som si dala DNP z maxima a skoncila na rizikovom, este min rok ....
tak poberam nemocenske a dnp plynie nadalej .... tak aj materska by mala byt ratana z maxima, na tu nastupujem koncom maja

chvostik1
17. mar 2021

Baby, ak teda môžem, tak sa opýtam. Momentálne som už po RD, kvôli korona situácii ešte nezamestnaná a časté zatváranie škôlok mi teraz veľmi nenahráva, takže som s malou doma ja aby muž nemusel vypadnúť z práce keďže pracuje mimo bydlisko.

Moja otázka teraz znie. Ak by sme sa rozhodli pre druhé, ako dlho je vhodné byť DPN aby mi prípadne vznikol nárok na materskú (prac. pomer mi skončil ešte počas prvého roku na RD)? Ďakujem za rady.

zalka
17. mar 2021

@chvostik1 270 dní.

chvostik1
17. mar 2021

@zalka ďakujem za odpoved. Až teraz som si všimla, že som že mi v tej mojej otázke chýba spojenie *v predstihu*. Veľmi sa ospravedlňujem, že mien ako tatár. Postačujú tam 2-3m?

zalka
17. mar 2021

@chvostik1 áno postacujú ale brigáda je lacnejšia ak nazbieraš dni na MD .. cez brigády a dohody na pravidelný príjem

monikusa
24. mar 2021

@zalka no a nedá sa to opačne? Keď u zam. A mam dlhodobý tpp za 1000e, a potom u zam. B uzavrieť na 100e a potom na 70 dni (resp. cca tri mesiace) uzavrieť so zam. C zmluvu na tých 1000e? A potom ukončiť toho zam. C? A predpokladám, že v tomto obdobi potom nemôžem ostať pn... ?

zalka
24. mar 2021

@monikusa som sa v tom stratila ...
skús to nejako ináč vysvetliť ... na MD treba mať 270 dní poistenia ...
čiže to B 70 dni alebo 90 dní a C 90 dní ... ti nedá 270 dní aby si si mohla žiadať ...
lebo z toho zamestnania A, ti MD patriť bude ...

monikusa
24. mar 2021

@zalka no už aj ja som si to musela znova prečítať ;) Takže modelová situácia: zam. A stabilne tpp za 1000e (trva už tri roky). Zam. B 200 dni za 100e a potom zam C na 70 dni za 1000e. Treba potom ukončiť B alebo C? A v prípade že počas tohto obdobia by som ostala PN alebo OČR?

zalka
24. mar 2021

@monikusa :D
tak zam. C 90 dní a viac ... a ukončiť B
ak by si ostala PN alebo očr... tak po ukončení PN alebo očr by trebalo dalej byť zamestnaná aby sa nazbieralo z C 90 dní aby bola dalšia PN alebo OCR alebo MD rátaná zo skutočného platu C .. a nie z minimálneho VZ

monikusa
24. mar 2021

@zalka čiže ak mám nástup na MD 5.8. a predpokladám, že už v juli pôjdem na rizikové, tak to mi už v tejto modelovej situácii nevydá. Musela by som poriešiť ešte zam. D.

zalka
24. mar 2021

@monikusa súbeh ... jedine ... a poriadne porátať

basula30
29. mar 2021

@zalka.
Dobry deň prajem.
Chcela by som sa spýtať ak by ste mi vedela pomôcť a poradiť ohľadom dnp.
Týka sa to jednej Maminy.. Momentálne skončila rodičovský a je nezamestnaná.. Plánujú bábätko no chcem sa spýtať ci ma nejakú možnosť akoby dosiahla najvyššiu možnú materskú keby teda otehotnela.. Ďakujem

zalka
29. mar 2021

@basula30 zamestnaním sa ... bez poistenia nemá nárok na žiadnu materskú, kde to na maximálnu.
Alebo platením odvodov do SP, po dobu 270 dní.

basula30
29. mar 2021

@zalka ďakujem.. Čiže ak teraz otehotnie nebude dostávať nič. Správne chápem.

zalka
29. mar 2021

@basula30 no nemá poistenie ... tak nie ... kedy jej skončil PP?

basula30
29. mar 2021

@zalka PP skončila počas rodičaku..za aké obdobie musí byť 270 dní poistená?

zalka
29. mar 2021

@basula30 270 dní za posledné 2 roky

poky7
2. apr 2021

ahojte dievcata..ak mozem aj ja sa pripojim. aj ja by potrebovala poradit .
Zacala som si platit DNP 28.10.2020, otehotnela som 15.11.2020. DNP som si zacala platit s najnizsim vymeriavacim zakladom, potom som podala ohlasku 22.12.2020 a znova prihlasku 24.12.2020 s max.vymeriavacim zakladom.
termin porodu mam na 22.8.2021. moja otazka je ci budem mat narok na MD, kedze nastup na MD 6tt pred porodom mi vychadza na 11.7.2021.Podmienku 182 dni NP (26 tt pred porodom) splnam ale niesom si ista ci je potrebne mat do nastupu na MD uz aj 270 dni NP alebo staci mat tych 270dni NP do porodu. od oktobra 2020 do konca jula by som mala spolu 276 dni NP,,,cize v auguste by som uz nemusela platit NP?nezanikne mi NP ked ho v auguste nezaplatim a este nebude babo na svete? dakujem

poky7
2. apr 2021

este by som doplnila ze som v roku 2019 mala v septembri a oktobri pracovny pomer,neviem ci sa mi bude ratat aj toto obdobie do materskej.dakujem

gemina
17. sep 2021

@poky7 ahoj, ako to nakoniec dopadlo, stačilo mať tých 270 dní do nástupu na MD alebo do dátumu pôrodu? Uznali ti max. materskú? Ďakujem.

poky7
17. sep 2021

@gemina ahoj. ano uznali mi max. matersku. Tých 270dni NP treba mať do datumu porodu

gemina
17. sep 2021

@poky7 ďakujem a mala si nakoniec 270 dní do 11.7. alebo neskôr? Uznali ti materskú 6 týždňov pred pôrodom alebo neskôr?

poky7
21. sep 2021

@gemina na matersku som nastúpila 8tyzdnov pred pôrodom. Tých 270 dni potrebuješ mat do datumu porodu. Ale ja som mala tých 270 dni uz skôr lebo sa mi rátal aj rok 2019 a tam som pracovala 2 mesiace.

mirkasan
8. nov 2021

Ahojte, môžem poprosiť o radu, lebo už sa v tom strácam. Som na rodicaku, pracovná zmluva trvá. Rodicak mám do 22.11.2021 a pracovný pomer od 2016. Po však chcem ukončiť. Od októbra pracujem na dohodu o vykonaní prace( netuším či pravidelný alebo nepravidelný príjem, ale asi skôr nepravidelný keďže vyplácanie je uvedené denne). No a keďže mi skončí PP a chceli by sme druhé, kvôli materskej by som si musela platiť dobrovoľne nemocenské poistenie? Ako to prosím funguje? Zarátava sa do tých 270 dni aj rodičovský? A by som išla napr hneď na PN aj vtedy sa platí DNP?