Dobrovoľné nemocenské poistenie a nástup na materskú dovolenku

denisak57
11. mar 2021

Ahojte 🙂 Chcela by som sa informovať... Dala som sa dobrovoľne nemocensky poistiť (DNP) z maxima a o pár dní idem na PNku... DNP musí trvať 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby som splnila podmienku, avšak mne tých 26 týždňov vychádza 25 dní pred dňom pôrodu, teda nestihla by som ísť na materskú 6 týždňov pred pôrodom. Chcem sa opýtať, či kvôli tomuto zádrheľu, môžem nastúpiť na materskú neskôr než 6 týždňov (samozrejme s tým že by sa mi skrátila materská), alebo ako sa to dá vyriešiť. Máte niekto s týmto skúsenosť? Ďakujem 🙂

zalka
8. nov 2021

@mirkasan pre DNP sa na účely PN nezaratava do 270 dní rodičovská dovolenka. Čiže áno musela by si si platiť.
Nemala by si nárok na platenú PN z DNP a to značí, že aj keby si bola PN tak DNP by si platiť musela.

mirkasan
8. nov 2021

@zalka dakujem veľmi pekne. Čiže treba byt poistené 26 týždňov. A tehotenské sa uzná len vtedy ak už je tých 26 týždňov DNP?

zalka
8. nov 2021

@mirkasan 270 dní ...
ak chceš tehotenské tak sa rýchlo zamestnaj ... zo zamestnania nárok vznikne tam neni potrebné mať pre PN, OCR, mať splnenú podmienku 270 dní ... a pre tehotenské a materské sa ráta aj ukončenené poistenie tj. aj tá RD.

mirkasan
9. nov 2021

@zalka dakujem velmi pekne za objasnenie. Momentálne pracujem na dohodu, ktorá je veľmi dobre platená preto by som nerada menila. Zajtra musím skočiť na socialku, nech mi to pozrie ako mám vlastne tu dohodu. Ale mám v tej dohode uvedené že za mna zamestnávateľ platí svoj príspevok na zdravotné a sociálne poistenie a do fondu zamestnanosti. A z toho čo som čítala na nete, tak súčasťou sociálneho poistenia je aj nemocenské

zalka
9. nov 2021

@mirkasan výplatnú pásku nemáš?

mirkasan
9. nov 2021

@zalka nie, nie nemám.

zalka
9. nov 2021

@mirkasan tak len zisti na SP čo všetko za teba platia, a hlavne z akého VZ, ak je tak dobre platená a výplatné pásky nedostávaš .. len aby tam nebolo platené z 20e

mirkasan
22. nov 2021

@zalka no konečne sa mi podarilo dovolať min týždeň na SP. Veľmi “ochotná” bola a že to ona mi nemôže povedať či platia aj nemocenské. Alebo čo všetko…. Nakoniec, že mna to v podstate ani nemusí zaujímať a že všetko čo sa zo zákona ma platiť je platené 🙈😂

zalka
22. nov 2021

@mirkasan no super .. natrafila si na zaujímavú paničku .. skúšaj volať či nenatrafíš na ochotnejšiu ...

giovannajh
3. feb 2022

@denisak57 ahoj vedela by si mi povedat ktore body v tom tlacive mam vyplnat?

zalka
3. feb 2022

@giovannajh hore zaškrtni krížikom
x prihláška
x DPO
dalej vypíšeš oddiel 1
oddiel 2
oddiel 8
dátum vzniku NP xx.02.2022 ..... vymeriavací základ NP 566,50e
dátum vzniku DP a RFS xx.02.2022 ...... vym.základ DP a RFS 566,50
oddiel 9
dátum vyplnenia formulára xx.02.2022
podpis
formulár vyplnil - meno tvoje, tvoj telefon, tvoj email

jajkakukuk
7. mar 2022

@zalka Dobrý deň, čítala som komentáre, ale trochu sa strácam. Chcela by som poradiť prosím Vás s MD.
Moja situácia: od 01.septembra 2018– do 31.júla 2021 som bola zamestnaná na pracovnú zmluvu a od 9.septembra 2021 som tehotná.
Po skončení pracovného pomeru som však dobrovoľne platila len zdravotnú poisťovňu, sociálne poistenie som neplatila, a odišla som do Švajčiarska za priateľom, kde momentálne už teraz bývam a chodím na kontroly ku gynekológovi a zdravotnú poisťovňu platím tu vo Švajčiarsku.
Od posledného zamestnania (2018-jul 2021) som nezamestnaná a chcela by som sa spýtať, či mám prosím Vás nárok na materskú, keď spĺňam len poistenie dva roky spätne od predpokladaného termínu pôrodu (ten mám 16.júna 2022).
Bolo mi povedané, že keďže spĺňam min. 270 dní nem. poistenia, že sa stačí tesne pred nástupom na MD dobrovoľne poistiť na pár dní a splním tak podmienky nároku na MD, aj keď tu nízku.
Koľko dní a kedy by som sa musela dať poistiť pred nástupom na MD?
A nemocenské by som musela platiť aj počas trvania MD?
A posledná otázka, nižšie poistenie sa platí 180€? a spodná hranica MD by koľko prosím Vás vychádzala?
Ďakujem pekne za odpoveď.

zalka
7. mar 2022

@jajkakukuk
min. VZ 566,50e
min. platba 187,78e / mesiac
škoda, že si sa nepoistila na 7 dní hned ako si zistila že si tehotná,
mala by si nárok aj na tehotenské od 13t ...
už si tehotná dlhšie .. takže kedykoľvek sa poistíš na 7 dní
tak nárok na MD z OL 6t pred TP máš ..
rodiť budeš vo švajčiarsku alebo sa vraciaš na slovensko?
a pár dní pred nástupom na MD stačí sa poistiť ( na MD sa nastupuje 6t pred termínom pôrodu) .. a zaplatiť včas poistenie ..
počas MD sa dobrovolné poistenie neplatí
po skončení MD nástupom na RD sa poistenie už platí ...

MD z VZ 566,50e je vo výške cca 424e

jajkakukuk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajkakukuk
7. mar 2022

@zalka Dakujem za odpoveď, už mam v tom viac jasno 🙂
keď som zistila, že som tehotná, tak mi bolo povedané, že nemám nárok na nič, lebo nespadám do ochrannej lehoty, tak som sa s tým zmierila, že nič nebude. Ale keď som tu teraz objavila tieto články, tak ma napadlo, že možno nejaká MD ešte môže ešte byť.
Rodiť budem vo Švajčiarsku, pravdaže hneď po pôrode si chceme aj slovenský rodný list vybaviť a až za nejaké tri roky sa vraciame na Slovensko natrvalo.

Takže ak správne počítam, 16.6. mám termín a nastúpiť na MD by som mala teda 5.5.. To by mi mohlo stačiť poistiť sa od 29.4.?
A čo ak sa stane, že porodím skôr alebo neskôr? To už nemá žiadny vplyv na to poistenie 6t pred pôrodom?

zalka
7. mar 2022

@jajkakukuk no len ako budeš žiadať o MD, to dáva lekár tlačivo ... preto som sa pýtala na to či budeš rodiť tu .. či lekár ti vystaví MD.
Vieš čo, skús napísať radšej na SP https://www.socpoist.sk/callcentrum
že máš splnenú podmienku 270 dní poistenia, žiješ vo švajčiarsku, nie si tam povinne poistená, a plánuješ rodiť vo švajčiarsku, a že ak sa poistíš na svk na dobrovolné poistenie celý balík, či budeš mať nárok na MD a kto ti môže vystaviť žiadosť o MD, kedže budeš rodiť vo švajčiarsku, či môžu ti zo SP dať tlačivo a potvrdí ti to švajčiarsky lekár.
Z môjho pohľadu dosť nereálne.

Iné by bolo, ak by si pred termínom nástupu na MD prišla na SVK, poriešila poistenie, nástup na MD, že si nájdeš tu nejakého lekára. A vrátiš sa do švajčiarska, no po pôrode na SP dávaš rodný list.
Ako asi by som si to vyzistila s tou materskou, priamo na SP cez formulár.

A ak porodíš skôr alebo neskôr nemá to vplyv na to poistenie 6t pred pôrodom, dôležitý je termín, kt. určí lekár ako termín pôrodu.

jajkakukuk
8. mar 2022

@zalka písala som na stránku sociálnej poisťovne ako ste mi poradila a dostala takúto odpoveď:
Dobrý deň,
nárok na materské je podmienený existenciou nemocenského poistenia ku dňu vzniku nároku na materské a trvaním nemocenského poistenia najmenej 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom. Nárok na materské vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu.
V prípade, ak máte splnenú podmienku 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom, stačí Vám prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie na akúkoľvek krátku dobu pred vznikom nároku na materské a nárok na materské Vám vznikne.
Ak však dobrovoľné poistenie trvá menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na materské, výška dávky sa určí iba z minimálneho vymeriavacieho základu.
Tlačivo "Žiadosť o materské" Vám vystaví slovenský gynekológ alebo doktor vo Švajčiarku prostredníctvom tlačiva, ktoré je platné podľa švajčiarskej legislatívy. Následne tlačivo odošlete do Sociálnej poisťovne v mieste Vášho trvalého bydliska. Príslušná pobočka Sociálnej poisťovne bude ďalej posudzovať relevantnosť Vašich dokladov pre vznik nároku na materské.

ak správne chápem, tak predsa by som mala mať nárok na tu minimálnu MD. ďakujem ešte raz za ochotu a vysvetlenie mi ako to chodí. možno moja situácia niekomu ešte pomôže, ak si bude čítať.

zalka
8. mar 2022

@jajkakukuk áno správne, že ak sa prihlásiš .. tak aj švajčiarsky lekár ti to môže vystaviť, a nárok na MD vo výške cca 424e budeš mať.
Jednoznačne tú odpoved si nechaj ulož. A postupuj ako ti napísali.

Napr. aj pre mňa je to zaujímavá info, niekedy mali v tlačivách, že ak je človek v zahraničí tak nemôže vôbec. Takže je to super info aj pre ostatných.

manusik
14. dec 2022

Ahojte dievcata uz ste mi vela krat pomohli chcem sa opytat. PP mi trval od 5.11.2018 do 27.6.2021 - potom mi ho rozviazali dohodou momentalne som na RD, 4.10.2022 som si zacala platit DNP a zistila som ze som tehotna, termin porodu by mal byt 18.8.2023 … zatial si platim minimalne odvody, da sa stym nieco este spravit aby mi vysla vacsia MD … dakujem za kazdu radu, stracam sa trocha v tom led co odhlasit a ako

zalka
14. dec 2022

@manusik nemáš nárok na MD, si bola bez poistenia viac ako 460 dní, čiže už nemáš šancu cez DNP získať dostatok dní poistenia aby si nárok na MD mala.

Poistená si nebola 464 dní.

manusik
14. dec 2022

@zalka dakujem za taku rychlu odpoved tak to DNP mozem rovno zrusit asi vsak? Termin nemam este lekarom urceny len podla mojho vypoctu

zalka
14. dec 2022

@manusik neruš čo si ... nájdi si 2 roboty ... 1x dohodu aspon na dva mesiace alebo prelom mesiacov ... a druhú tiež tak .. alebo TPP s vyšším príjmom ..
až ked si toto nájdeš tak zrušíš DNP ... a ak dohoda skončí a TPP bude pokračovať tak nárok na MD z TPP mať budeš ..
len v jednom čase musíš mať súbeh dohoda + PP .. ináč ak toto nenájdeš, tak MD mať nebudeš.
Z DNP nemôže byť súbeh s ničím .. čiže ak chceš MD tak si DNP nechaj .. a rýchlo hladaj tú dohodu a TPP ..,.. alebo dohodu + dohodu ...
aj minimálna MD z TPP alebo dohody alebo DNP bude zárukou vyššieho RP ...

manusik
14. dec 2022

@zalka dakujem ti krasne stacila by dohodla aj taka minimalna? Lebo momentalne som na UP a mala by mi vyjst aj podpora v nezamestnanosti a neviem ako to tam je s dohodami viem ze mozem mat nejaku uzavretu len je to tam okliestene

zalka
14. dec 2022

@manusik musia byť aspon 2 dohody pravidelný príjem ..
ak sa zamestnáš zajtra 15.12.2022 do 15.1.2023 na dohodu pravidelný príjem
a druhá dohoda alebo PP bude od 15.12.2022 do 15.1.2023 aspon .. pravidelný príjem
tieto dve dohody ak spravíš tak ťa z UP vyradia ... ale po mesiaci sa tam môžeš vrátiť a poberať dalej podporu ...
tak od 16.1.2023 sa môžeš prihlásiť zase na DNP a bude MD z minima ... z DNP

manusik
14. dec 2022

@manusik respektive napr. od 1.32023 by som si nasla 1dohdou ta by trvala do do 1.5.2023 ale napr.20.4.2023 by som sa aj niekde zamestnala to by slo?

zalka
14. dec 2022

@manusik áno šlo ... ale dohoda musí skončiť pred nástupom na MD, a do 1.3. minimálne si musíš platiť DNP a nemáš nárok na tehotenské ....

manusik
14. dec 2022

@zalka Dakujem ti krasne popravde tehotenstvo som planovala az buduci rok preto som si zacala platit DNP a mysela som ze to stihenm chcem sa opytat a keby si platim dalje dnp z minima a TpP a dohdou by som uzatvorila napr az niekedy maji? Ak by nastup na md bol 6t pred porodom napr 7.jula ci to uz je neskoro

manusik
14. dec 2022

@manusik aby som si stihla nieco niekde najst a aby ma niekto zamestnal alebo je vyhodnjesie cim skor aspon tie dve dohody si najst vobec neviem co robit

zalka
14. dec 2022

@manusik chýba ti cca 4-5 dní ... keby si sa kus skôr prihlásila tak si za vodou ... ale toto ti chýba .. čiže tak,
a ak ťa niekto prihlási na dohodu 1.5.- a 15.5. ti skončí ... dohodu .. tak SP to neuzná za pravidelný príjem, a neodvedie esa poistenie v nezamestnanosti a hlavne neodvedie sa poistenie nemocenské kt. potrebuješ, preto to musí byť cez prelom mesiaca ... a určite viac dní ... do istoty .. čo ak porodíš skôr .. a musí dohoda pred nástupom skončiť ..

manusik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz