Dobrovolne nezamestnaná a materská dovolenka?

danielka_ma
10. apr 2007

ahojte, chcela by som sa poradit...
zamestnavatel mi ponukol ze ak k 1.5 ukoncim pracovny pomer dohodou {[planuju moje miesto zrusit} tak mi daju celkom pekne odstupne... nastup na MD mam 23.5.....takze teoreticky by som bola od 1.5 do 23.5. dobrovolne nezamestnana....chcem sa pradit, ci to nie je pre mna nevyhodne, co sa tyka platenia odvodov co za mna kedysi odvadzal zamestnavatel...pocas MD to bude za mna odvazat stat..?a budem normalne dostavat matersky prispevok a rodicovky? a z vysky platu co som mala pred 1.5...? asi vela otazok, no neviem ako sa rozhodnut...a ponukaju mi celkom slusne peniaze...tak neviem...

alex21
11. apr 2007

Počas materskej a rodičovskej platí odvody štát. Má na to svoj určený vymeriavaci zaklad a je jedno či je pred materskou uzavretý prac. pomer alebo nie. Odvody sú v rovnakej výške.
Neviem ako dlho uz pracuješ ak to bude viac ako 9 mesiacov tak mas nárok na matersku, ktorá sa ti bude ratať z tohto príjmu, ktorý si dosiahla v zamestnaní.
Na rodičovský príspevok má nárok každá žena, ktorá má trvalý pobyt na slovensku a má viac ako 18 rokov. Nezáleží na tom či niekedy pracovala alebo nie.

lenocka23
11. apr 2007

Danielka, ja som bola pred dvoma rokmi na tom podobne ako ty, akurat ja som zistila ze som tehotna este v skusobnej dobe a naivne som to zamestnavatelovi oznamila.. a teda som po troch mesiacoch v praci ostala nezamestnana...
Urcite sa chod prihlasit na urad prace, aj keby to malo byt na menej ako je tvojich 22 dni, lebo sa ti to moze v buducnosti nevyplatit.. ak si doteraz odpracovala dostatok rokov (neviem presne kolko to je no na ÚP ti isto povedia) dostanes za tych par dni mozno aj podporu v nezamestnanosti.. matersku ti potom vypocitaju z poslednych 6-tich mesacnych "prijmov" (neviem to vystiznejsie nazvat)... budu ti tam sice ratat ten jeden mesiac ako nezamestnanej, ale az taky rozdiel ti to neurobi... ja som vtedy nemala nejaky "extra" prijem plus 3 mesiace nezamestnana a nakoniec mi vyratali nieco malo cez 7 tisic...
ja na tvojom mieste by som odisla, ak dostanes slusne odstupne tak ti pripadne ta podpora v nezam.za jeden mesiac chybat nebude a okrem toho budes si moct v klude vychutnavat tehotenstvo o cosi dlhsie.. a o to ide.. ja keby som to mohla zopakovat (co ale nie je realne) tak by som bola na materskej uz od 3 mesiaca...🙂

sisulik
11. apr 2007

danielka..ja som na to inak ako ty ale aj tak spomeniem seba...ja som bola vzdy dobrovolne nezamestnana, takze ani na urade prace som nebola vedena. takze od porodu dostavam len rodicovsky prispevok.... 😉

danielka_ma
autor
11. apr 2007

dakujem za rady,
myslela som si to iste, no chcela som sa poinformovat aj inde....no a na socialke mi povedali tiez ze odvody plati stat, iba za dobu od ukoncenia pomeru do porodu by som si na dochodkove poistenie musela zaplatit sama, aby sa mi ratalo do dohodku..
este raz vdaka...
alex ty robis na socialke? lebo si velmi zdatna v tychto veciach..vdaka za pomoc nam menej znalym...Dana

ajuska93
13. apr 2007

Ahojte, ak mozem poviem daco ktomu, teda materskej
Je to kopec paragrafov a da sa ale medzi nimi ak kluckovat.
Podstatne je aby bolo za vas platene nemocenské poistenie aspon 270 kalendarnych dni pocas predoslych 2 rokov. Ak mate viacej zamestnani naratava sa to a je vyssia materska 🙂
Je tam moznych kopec figlov
Ja som osobne dobrovolne nezamestnana a platim si len nemocenske, lebo som pracovala predtym v zahranici. Staci zaplatit 9 mesiacov a potom prestat a ostava vam nasledujuce 2 roky narok. Je len na vas z akeho vymeriavaceho zakladu ju budete chciet dostavat : napr. 1150,-Skk mesacne nemocenske a materska cez 14000skk
No uz sa nejdem dalej rozpisovat, je to komplikovane, ale kto chce vyspekuluje aj nemozne 🙂)

zuzitka
1. okt 2008

baby, ja som dala vypoved k 1.9.2008.
na rodicovskej dovolenke budem do 24.01.2009 - vtedy ma moj syn 3 roky.

co si mam teda zacat platit sama pocas RD, aby bolo vsetko v poriadku voci statu a aby som o nieco neprisla?? 😕

po skonceni RD budem asi dobrovolne nezamestnana.... kam to treba nahlasit? a vtedy co treba vseto platit? len zdravotne poistenie?

prosim... pomoooc!! 🙂

1talizmanik1
2. aug 2011

@danielka_ma
@alex21
@lenocka23
@sisulik
@zuzitka
@ajuska93 kto mi vie poradit, ako je to s dobovolne nezamestnanou v dnesnej dobe?

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
ak si dobrovolne nezamestnaná a teda nie si zdrav.poistená štátom zo žiadneho dôvodu (poberania RP, starostlivosti o dieťa do 6rokov, poberania materského, nemocensk., ošetrovného), tak si sama musíš platiť zdravotné poistenie, je to cca 46eur na mesiac. žiadne iné poistenie nie je povinné (ak si ale podáš prihlášku na niektoré dobrov.poistenie v soc.poistovni, tak samozrejme potom je povinnosť ho platiť)

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa to si platim a aky papier a kam vsade budem musiet ist, ked dostanem papier od lekara?lebo mame tu take mudre uradnicky, ze mi nevedia povedat.....nech zas s tym brusiskom nebeham x-krtat hore dole....

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
ak nie si zamestnaná ani z iného dôvodu nem.poistená, tak myslím nemá pre teba papier o pn význam. Tj. môžeš byť chorá aj bez papiera (nepotrebuješ ho). Ak ti ho už dal, neviem, či ho treba dať na soc.poistnovu podla bydliska, netuším. Ale to zbytočné papierovanie bude, že ti musia napísať odpoved, že nárok na nem.dávku nemáš.

len ak by si potrebovala ospravedlnenie niekam (zamestnávatelovi, UP, nejaký úrad, že sa nemôžeš dostaviť, napr. súd ...) alebo ak máš nárok na nemocenské (tj. potrebuješ to tlačivo na uplatnenie nároku do SP), tak ten papier má pre teba význam.

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa ja sa pytam na ten papier, kde mi da lekar potvrdenie, ze nastupujem na matersku a kam vsade ho treba odniest, aby som dostala matersku/rodicovsky, neviem jak to bude ratat, lebo do maja som robila......len potom s taky brusiskom clovek pride na urad a prva registracia v zivote a vraj mam ist robit veducu vpp od 7 do 15 poobede, tak ja s vysokou skolou a v 6 mesiaci urcite, cize som modmietla a platim si zdravotnu sama, len uradnicka mi nevedela povedat, ci ist potom len na socialnu, ci aj tam, ci treba papier zo socialnej, ci mi zo socialnej daju do zdravotnej atd...proste bordel....

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
univerzálna odpoved nie je. Treba si dať trochu záležať na znení otázky 😉 (a to ti radím všeobecne, hlavne pri styku s úradmi, ja si napr. otázky ked telefonujem s úradmi píšem, lebo záleží na slovíčkach!! a nech na niečo nezabudnem, no zase nechcem velmi poučovať 🤐 ) lebo môžeš dosťať zlú odpoved, či odpoved na niečo iné a ani to nezistíš (a nemôžeš sa čudovať, že budú odpovede odlišné)
uved údaje o tom, či si robila na Sk na prac.pomer a odkedy dokedy v obd. cca 2roky dozadu.

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa len nato mi treba od nich nejaky formular a same nevedia aky....to v zdravotnej boa tiez taka uradnicka, ze nech som sa pytala hocico odpoved bola neviem, tak som sa jej opytala, naco tam vlastne sedi....

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
si neodpovedala 🙂 neviem aký formulár myslíš!!!
takže si pracovala na prac.pomer, potom bola chvílu evidovaná na up a potom dobrov.nezam. No uved tie dátumy prac.pomeru

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa naco som neodpovedala?

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
posledná veta o 11.59.

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa ved to maju uvedene......len nejak mi nevedeli povedat, jak to bude, kedze ku 31.5. mi skoncila zmuluva a od 1.6. do 17.8.kedy idem na matersku som dobrovolne nezamestnana....
ja som sa ich pytala, ze kedze som teraz dobrovolne nezamestnana, tak 17.6. dostanem papier od gynekologa, ze idem na matersku a s tym na socialnu, ale ze ci im treba aj na urad prace od lekara, alebo zo socialnej atd a proste nikto nic nevie....

gapa
2. aug 2011

@1talizmanik1
ak si mala teda predpokladám dlhodobý prac.pomer (iné varianty nebudem rozoberať), ktorý skončil 31.5.2011 a nastupuješ 17.8.2011 na md (teda presnejšie, žiadaš o materské, lebo podla zákona md čerpú len tí, čo im trvá prac.pomer, aj ked na to iný výraz vlastne neexistuje pre nezamestnané, ako nazvať túto dobu) a si dobrov.nezam= samoplatca zdr. poistenia, neevidovaná na up.
tak:
- do SP podla sídla zamestnávatela dáš žiadosť o materské a spýtaj sa, či oni sami vybavia potvrdenie od zamestnávatela o vym.základe alebo to máš vybaviť u mzdárky ty a povedať nech to napr.posle (aby si zbytočne nečakala na materké a oni kvoli tomuto papieru nečakali 60dní, mne sa to stalo)
doporučujem si okopírovať žiadosť a nechať potvrdiť prevzatie
- ked dostaneš potvrdenie zo SP o tom, že ti priznali materské (majú na to tých 60dní), tak predpokladám ten papier stačí pre zdr.poistovnu a dnom nástupu na md sa staneš zdr. poistená štátom ako poberatel materského (no tiež neviem zaručiť, či tento papier stačí, každá zp je iná), hned sa spýtaj na zp, čo bude treba pri ukončení poberania materského a začeš poberať RP
- voči up nemáš žiadne záväzky pri nástupe na md, ak nie si v evidencii a budeš poberať materské, nie len RP (tj. až ked budeš žiadať o rodič.príspevok a príspevky po narodnení ...
- do sociálky podla trv. pobytu potom po narodení dieťaťa do 45dní treba prihlášku aby si bola dôch.poistená štátom (je to tu rozoberané v témach) s prílohami, tiež jednu kopiu RL treba po narodení odoslať na SP oddelenia odkial poberáš materské - vid poučenie na žiadosti o oznámení rod.čisla dieťaťa

1talizmanik1
2. aug 2011

@gapa no dakujem, snad mi to pomoze 🙂

poisonblu
8. aug 2011

kočky, ako je to s materským príspevkom, ak teraz som zamestnaná štvrtý rok, som v 3 týždni tehotenstva. ak teraz dám výpoveď a nepôjdem na UP, lebo som aj živnostnička (zo živnosti však neplatím ani ZP, ani SP), prihlasim sa iba ako dobrovoľne nezamestnaná do ZP? Zaujíma ma, že ako mi budú počítať materský príspevok. Dr. ma môže dať na PN až k 5.9. 2011

1talizmanik1
16. aug 2011

@gapa ahoj, prosim ta, ak zajtra podnasam tie papiere od gynekologa, bude uz stat od zajtra za mna platit zdravotnu poisku?dakujem

gapa
16. aug 2011

@1talizmanik1
ak podáš žiadosť o materské v obd. 6-8týž.pred očak. term.pôrodu a vznikne ti nárok na materské, tak za teba bude platiť štát zdrav.poistenie odo dna poberania materského. Samozrejme na ZP to musíš oznámiť a zdokladovať, tj. predpokladám budeš potrebovať rozhodnutie zo SP, že ti priznávajú materské, až potom sa to dá vybaviť (aj ked podla zákona treba do 8dní, no nedá sa to skôr zdokladovať). Skús si zavolať na ZP.