Dostanem materskú?

andreapeto
10. feb 2016

Ahojte mamicky mam dilemu
Do 7.3.2015 som bola na MD a 8.3.2015 mi skoncil pracovny pomer odvtedy som evidovana na urade prace a poberala som podporu 6mesiacov a v septembri ma doktorka vypisala na marodku koli rizikovemu tehotenstvu marotka trva doteraz a 6.3.2016 ma vypise na matersku mam nejaky narok ze dostanem nieco alebo neda sa zaplatit dobrovolne poistenie aby mi vznikol narok
Poradte prosim

liz_lemon
10. feb 2016

na materske narok mat nebudes, po porode budes dostavat rodicovsky prispevok

gapa
10. feb 2016

@andreapeto ak ti trval aspon 9mesiacov pred ukončením prac.pomeru t.j. v roku 2014 + do 7.3.2015 (alebo 8.3.2015, to bol asi posledný den trvania tvojho pp), tak ak je 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu den 6.3.2016 (nie neskôr!!!), tak ak sa pár dní pred nástupom na md prihlásiš na dobrovolné dôchodkové+dobrov. NEMOCENSKé poistenie a zaplatíš v splatnosti a so správnym variabilným a špecifickým symbolom poistné za obdobie pred nástupom na MD, tak ti nárok na materské vznikne. Bude sa rátať z minimálnych odvodov, tj. z vym.základu 429eur, tj. cca z toho 70% na mesiac.
Ešte taký dotaz. Predpokladám, že máš podanú prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. A že v prípade, ak si čerpala dovolenku toho 8.3.2015 si dala odhlášku a nanovo sa prihlásila. Ak nie, skontroluj si a zober si radšej kopiu rodného listu dieťaťa, ak pôjdeš zistovať. Ak si tak nespravila a čerpala si dovolenku alebo pracovala po RD (predpokladám nešlo o md ale rd, dieťa malo 3roky? či sa mýlim?)

pamag1805
11. feb 2016

možem sa aj ja opýtať? v apríly 2017 by som mala nastúpiť do prace....ked by som bola tehotna a ostala doma na PN, predpokladany temin porodu by bol v auguste, aku budem mať matersku?taku ako pri prvom dietati, aj ked by som bola medzitým na PN??dakujem vam za odpovede....

andreapeto
autor
11. feb 2016

@gapa pracovala som nastupila na MD a potom cerpala som rodicak 6.3.2015 mal mali 3r a 7.3.2015 som cerpala dovolenku a zvysom mi preplatili koli a 8.3.2015 som sa zaevidovala na urade a bola som aj na socke a nahlasovala som ze maly chodi do skolky
A teraz marodka a na matersku ma vipise od 6.3.2016 termin mam 17.4.

gapa
11. feb 2016

@andreapeto takže si dala aj odhlášku a prihlášku na soc.poistovni a bola aj na uposvar odbor soc.vecí a nahlasovala kto sa o dieťa stará, tak? (niektoré maminy hovoria socka na upsvar, odbor soc.vecí a z tvojej odpovede mi nie je jasné, či si urobila oboje: teda aj1. soc.poistovnu aj 2.soc.ku na upsvare).
Pri ptp 17.4.je 6.3.2016 ok, teda 6týž. pred termínom. Takže by som sa na tvojom mieste prihlásila na dobr.dôchodkové poistenie +dobr.nemoc.poistenie asi v piatok 4.3.2016 a tie 2dni poistenia zaplatila (vid vyššie). Ak si bola zamestnaná na md a rd. v období 2014 do 6.3.2015 a 7.3. čerpala dovolenku a ukončila pp 7.3.2015, dní na nárok na materské máš dosť. Odhlásiť z dobr.poistenia po pôrode, no najneskôr poslendým dnom čerpania materského, aby si nemusela platiť a nestala sa dlžníkom soc.poistovne.

andreapeto
autor
11. feb 2016

A odhlasit sa treba kedy ked sa prihlasim 4.3. Tak potom asi kolkateho

gapa
11. feb 2016

@andreapeto ak nastúpiš na md 6tuž. pred termínom, tj. pri ptp 17.4. nástup na md 6.3., máš jedno dieťa, nie si osamelá, tak máš nárok na poberanie materského 34týž., čo je do 29.10., tj. odhlásiť sa najneskôr 29.10.2016, no najskôr po pôrode. Ale podstatné je, aby si zaplatila, ako som písala. Vtedy ti vznikne nárok na mateské a počas poberania matesrkého platiť poistné nemusíš. Ak by nárok nevznikol, (by si nezaplatila správne), tak sa platiť musí. Takže si daj záležať 🙂 a zaplatiť za marec do 8.4.2016

andreapeto
autor
12. feb 2016

A dieta z coho mam odhlasit to co chodi do skolky ja som myslela ze ked ma evidovali na urade som podpisovala papier ze maly je doma a od septembra nastupuje do skolky tak tam mam ist sa opitat alebo co

gapa
14. feb 2016

@andreapeto písala som o dobrovolnom dôchodkovom+nemocenskom poistení. Dalšie je oznámenie, kto sa o dieťa stará a dalšie je dôchodkové poistenie štátom. Na upsvar, odbor sociálnych vecí nahlasuješ, kto sa o dieťa stará a aj každú zmenu, tj. ked nastúpi do škôlky do 8dní treba nahlásiť tú zmenu

veronika0611
15. feb 2016

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne materskej. Mame jedno dieta, v marci 2017 bude mat 3r a mne skončí rodičovská. Uvažujeme nad druhým dieťaťom, no zároveň riešime aj bývanie a teda najlepsie by nám bolo keby sa babo narodilo máj/jún cca
Moja otázka je, ked budem v čase kedy mi konci rodičovská uz tehotna, toto oznámim zamestnávateľovi a co sa bude diať dalej?
Zamestnávatel mi k marcu zruší rodičovskú a automaticky bude zase materská? Alebo mi zruší rodičovskú a do pôrodu si budem musieť priplácať aby som dostávala potom znovu materskú?
Dufam ze som to nenapisala ako neandrtal a budete mi vedieť niekto poradiť, dakujem pekne;)

evittam
15. feb 2016

@veronika0611 No záleží od toho kedy budeš mať nástup na MD - buď nastúpiš do práce na pár týždňov a potom MD, prípadne si vyčerpeš dovolenku ak ti nejaká zostala, prípadne sa môžeš dať PN do nástupu na MD a potom MD - tiež záleží od zamestnávateľa ako sa dohodnete.

dena1973
15. feb 2016

@veronika0611 Vsetko zavisi od toho, ci v r. 2017 bude platit rovnake znenie zakona aky je v sucasnosti a tym aj podmienky pre narok na materske a po druhe, ci bude trvat pracovny pomer.
Od toho marca do nastupu na materske (ak bude vsetko platit, tak ako som pisala vyssie) by som riesila PN...