Dostanem rodinné prídavky na druhé dieťa automaticky?

tamara2307
22. júl 2016

Ahojte. Nenasla som odpoved na nete, ani tu na fore.. Na druhe a dalsie dieta uz NIE JE treba pisomna ziadost o vyplacanie rodinnych pridavkov? Nahodou som sa dnes dostala k informacii, ze mi vraj Upsvar vyplaca pridavok na mladsieho syna, aj ked som o nic take neziadala /nemam na to narok/ a ani som im nedavala cislo mojho uctu. Muz tam bol nieco ine vybavit a medzi recou, ze to poberam.. V pondelok si to pojdem sama overit, len mi to teraz cely vikend bude vrtat v hlave. Tak ak niekto vie, budem rada 🙂

sara07
22. júl 2016

na všetko si dávaš znova žiadosť, skôr to myslela že máš nárok , na rodinné prídavky máš nárok na každé jedno dieťa
podmienky nároku

Podmienky nároku

Podmienky nároku na prídavok na dieťa sú:

starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa,
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby (platí pre cudzincov) na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa nariadení Európskeho parlamentu a Rady upravujúcich koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia v rámci EÚ,
Nárok na prídavok nevzniká ak:

sa nezaopatrenému dieťaťu poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kuratelyalebo v špeciálnom výchovnom zariadení z dôvodu vykonávania rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, predbežného opatrenia alebo rozhodnutia o uložení ochrannej výchovy alebo výchovného opatrenia,
je nezaopatrené dieťa vo výkone väzby alebo je vo výkone trestu odňatia slobody,
ak sa oprávnená osoba a nezaopatrené dieťa zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, a počas pobytu v tomto štáte oprávnená osoba nie je verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.

ČO vlastne nesplnaš ked píšeš že nemáš nárok na rodinné prídavky t.j. suma 23,52 € mesačne

evittam
23. júl 2016

@tamara2307 Tiež by ma zaujímalo prečo si myslíš, že nemáš nárok na RP? A nič sa nedáva AUTOMATICKY. Ak dostávaš RP na prvé dieťa, tak si musela podať žiadosť kde si aj uviedla číslo účtu - "z prstu si ho určite nevycucali"....... 😉

tamara2307
autor
23. júl 2016

@sara07
@evittam pani uradnicka doslova povedala, ze vidi, ze manzelka pobera na mladsieho syna. V systeme si ma nasla a od oktobra, ako sa narodil ich poberam. Ziaden narok, ale vyslovene poberam. Ale mne nic nechodi, lebo nema kde.

My sme totiz v De 1,5 roka a na starsieho poberal ten pridavok 23€ manzel, ktory s nim bol zaroven aj na materskej. Od januara 2015. V marci som ich poistila pod seba /aj manzela, aj syna/ a v auguste nam volali /mojej mame/, ze narok na pridavok ma len pokial je na Svk poisteny poberatel. To tiez volali kvoli tomu, ze starsi mal 3 roky a neprihlasili sme ho do slovenskej skolky, ze kde a s kym teda je. Takze sme 5 mesiacov poberali neopravnene, chceli sme to vratit, kvoli tomu tam aj bol manzel..aby sa informoval, kde a kolko presne treba vratit. Na moje emaily nereagovali, tak preto to riesime az teraz, kde sme na Svk.

evittam
23. júl 2016

@tamara2307 Tak to je viac než zaujímavé - ty ich poberáš a vlastne ti ich nikam neposielajú ale v systéme majú, že áno - no tak to by ma dosť zaujímalo, že komu ich teda posielajú. A podľa toho čo píšeš tak ty-vy ste mali doteraz nárok na prídavky v DE...Tie vám v DE vyplácali alebo nie? Ak áno, tak potom manžel bude musieť vrátiť sumu čo mu vyplatili - teda ale smiešnu na DE pomery....

tamara2307
autor
23. júl 2016

@evittam zatial je to v stadiu riesenia, tie nase De pridavky.. Cakaju na vyjadrenie slovenskych uradov, takze budeme este dlho asi cakat 😀 ale narok mame a budu nam spatne vyplatene. Za januar az marec 2015 nam dorovnaju a potom uz normalne dalej. Od marca chceme pridavky na Svk vratit, lebo sice uz plynie pomaly premlcacia doba, ale ja nepotrebujem mat na krku nejake sankcie, ak by sa na to predsa len doslo.

A teda, kto za mna pobera tie pridavky, zaujima aj mna.. A hlavne teda budem zvedava, ako vyzera ta moja ziadost aj s podpisom 😀 no uvidime, uz len jeden den preckat a potom hned nabehneme rano..

evittam
24. júl 2016

@tamara2307 Tak daj potom vedieť. Inak aj my poberáme prídavky z DE - tu poberám normálne 23,52 Eur a zvyšok mi dopácajú z DE - aj tak s to dá. Ale pri každom majú iné podmienky.....Ja som tu mohla zrušiť poberanie a vyplácali by mi z DE všetko alebo teda tak ako som už písala. Držím prsty. 😉

tamara2307
autor
25. júl 2016

@evittam hej, da sa aj tak, len my tam obaja robime a byvame, tak nam uz upsvar nema kvoli comu vyplacat.
Uz dnes me to zas inak. Nova tetusa vo svojom systeme nevidela nic, ani ze mam druhe dieta a ta prva, co to tam teda videla mala zas dnes dovolenku 🙂
Ale tie neopravnene pridavky sme teda dohodli a poslu nam vymer k zaplateniu, sankcie nebudu, lebo pochybil urad..sami priznali, tak mozme pokojne spavat 🙂