Evidencia na úrade práce a nárok na materskú

tinadeville
25. jan 2016

Ahojte...ospravedlnujem sa, prilis o tom neviem, tak dufam vo vasu pomoc. Otehotnela som, som na uplnom zaciatku tehotenstva (5tt). Naposledy som pracovala 8 mesiacov od oktobra 2013 do juna 2014 na tretinovy uvazok - 10h tyzdenne, plat asi 170 eur. Od juna do novembra som bola zavazne chora, nedokazala som si najst pracu, bola som vedena na urade prace. Nepoberala som vsak marodku ani nic podobne. Od novembra som si hladala pracu, ale nenasla som dodnes a teraz som zistila, ze som tehotna. Som vydata a manzel je momentalne tiez nezamestnany.
Na co mam narok v tehotenstve a potom v ramci materskej a ako mam dalej postupovat? Mam tuto skutocnost oznamit na urade prace? mam si dalej hladat pracu?
Dakujem za kazdu radu.

dena1973
19. feb 2016

@renimac Tak celkom to nie je jedno, lebo doba kedy si bola zamestnaná sa ti berie do splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom. Bez splnenia tejto podmienky by sa ti materské neplatilo vôbec bez ohľadu na to, či si DNP platíš...

renimac
19. feb 2016

@dena1973 aha, oki 🙂 tak potom aspon nieco 😉 ale ak tomu spravne rozumiem, cim vyssie DNP si budem platit, tym vyssiu matersku mozem mat. Ako ratali sme, ze sa mozeme do takejto situacie dostat, ale neverili sme, ze fakt prvy mesiac na podpore 🙂. Mala som aj jednu slubnu ponuku, ale uz je to pase.

dena1973
19. feb 2016

@renimac Áno.... výška závisí od výšky vymeriavacieho základu....

dena1973
19. feb 2016

@renimac Tu si môžeš určité veci ešte preštudovať:
DNP
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s

materské:
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

renimac
19. feb 2016

@dena1973 OK, tak to mam uz vsetko po kope a ujasnene. Dakujem velmi pekne! Ty robis na SP, ze sa tomu tak dobre rozumies? Keby to tak bolo vysvetlene aj na uradoch. Dakujem este raz.

dena1973
19. feb 2016

@renimac Nie nerobím... a nemáš začo.... 😉

renimac
19. feb 2016

@dena1973 tak potom klobuk dole 😉 pekny vecer.

katrin21
19. feb 2016

@dena1973 nie nie, ja sa pytam kvoli materskej partnera, on je SZCO... ze by mohol po mne ist.... ale asi sa to neoplati....

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Rovnaky postup plati aj pre otca dieta ako pre matku.... Podmienka 270 dni NP musi byt splnena....

katrin21
19. feb 2016

@dena1973 ale to on ma,ved si plati odvody aj vsetko aj teraz.. ja riesim to navysenie na 3 mes pred....
podla mna sa to vo finalne vobec neoplati.. ak ma 3 mes. niekto platit take vysoke odvody ..
Oplati sa to asi len zamestnancom, ked to za neho plati zamestnavatel podla mna...ak si to ma vsetko platit sam, tak sa mi to nezda uz vyhodne...

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Tak to musi kazdy svazit sam, ci je to pre neho vyhodne....

katrin21
19. feb 2016

@dena1973 no len k tomu by som potrebovala vediet vysku tych odvodov, co som sa pytala ... potom viem posudit, ci sa to oplati, alebo nie

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Len ak mu bude trvat SZCO a zaroven aj zamestnanie, tak ak si bude chciet uplatnit narok aj zo zamestnania, tak aj tam musi byt splnenena podmienka 270 dni NP.... to zn., ze aj zo zamestnania musi byt platene poistne na nemocenske poistenie 270 dni....a az tak by si mohol uplatnit narok na materske z tohto poistneho pomeru (zamestnanie).

katrin21
19. feb 2016

no, az na to , ze mne to nic nehovori... :( nevyznam sa v tom, sorry, viem ine veci , 3 svetove jazyky a neviem co, ale mzdy a dane je pre mna spanielska dedina 😀
tych 1422E na konci je co? akoze kvazi jeho prijem aj so zaplatenymi odvodmi uz, alebo co je to za suma spolu?

a ake zamestnanie myslis a SZCO naraz? on je stale SZCO , aj teraz.. nema ine zamestnanie, akoze nie je nikde zamestnancom.. je len SZCO. zivnostnik v podstate.

katrin21
19. feb 2016

jaaj, to je suma odvodov spolu pre max. vymeriavaci zaklad 4290E.... aha... ale neviem, co to znamena aj tak, kedze tomu nerozumiem 😀
no nic, asi sa na to vykaslem, musim sa poradit s niekym ,kto tomu rozumie osobne, lebo takto sa asi nevysomarim z toho , aj tak dakujem

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Tak toto je tazko vysvetlovat.... Najprv si chcela odvody ked by sa znova zamestnal na 90 dni a teraz hovoris, ze iba szco....
SZCO si plati podla danoveho priznania z predchadzajuceho kal. roka....
A ako zamestnanec je to urcite % by platil zamestnanec a urcite % plati zase zamestnavatel.... No ty tvrdis, ze by si odvody platil sam.... V takomto pripade by si platil vsetky %-ta sam aj za zamestnanca a aj za zamestnavatela....a to 270 dni .... a potom by mohol nastupit na materske.... mne sa to v takomto pripade zda dost pridrahe....😞.....

renimac
22. feb 2016

@dena1973 ahoj, tak zase ja ☹. Vcera som bola na pohotovosti a dnes som mala ist na UP sa hlasit, ale nemohla som kvoli kontrole u lekara. Volala som na UP a vysvetlila im situaciu a ona mi odporucila ist na PN. Ked som nezamestnana a isla by som na PN, bude mat narok na matersku aj tak? Platim si DNP. Z tohto som vol. Lebo vsade je napisane, ze do dni poistenia sa nerata PN a OCR.

gapa
22. feb 2016

@renimac pn nevadí. Ak máš nárok na nemocnské z dnp, tak počas pn a poberania nemocenského neplatíš poistené. Ak ale nemáš nárok na nemocenské (nemáš 270dní nem.poistenia v obd.2roky späť s prirátaním dní ukončeného nem.poistenia), tak platiť musíš.

dena1973
23. feb 2016

@renimac Ked splnas podmienku 270 dni nemoc. poistenia v poslednych 2 r. pred nastupom na PN, tak narok na PN z DNP vznikne (zrejme podmienku 270 dni NP splnas, lebo to si pisala)... V pripade, ze ti vznikne narok na PN z DNP a budes nadalej prihlasena, tak aj pocas trvania PN sa ti budu tieto dni zaratavat do dni nemoc. poistenia... Ak bude PN platena, tak poistne v case PN sa neplati.
Ked vznikne narok na materske (podmienka 270 dni NP v poslednych 2 r. pred porodom bude splnena) z DNP, tak pocas poberania materskeho sa taktiez nebude platit poistne.