Je možné predĺžiť materskú a dať dieťa do škôlky?
Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika
Stručné zhrnutie
- Dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže po dovŕšení 3 rokov navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne a rodič v takomto režime zvyčajne poberá rodičovský príspevok.
- Predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov sa vybavuje na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) podaním žiadosti s aktuálnymi správami od špecialistov a vyplnením časti tlačiva pediatrom; posúdenie trvá podľa zákona do 30 dní.
- Existujú dve formy predĺženej rodičovskej dovolenky: (1) zo zdravotných dôvodov dieťaťa — rodič poberá rodičovský príspevok a štát platí sociálne/zdravotné odvody, (2) dobrovoľná predĺžená dovolenka — rodič neprijíma rodičovský príspevok, štát môže platiť odvody; pravidlá a prax sa v regiónoch líšia.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa vybavuje predĺžená rodičovská dovolenka zo zdravotných dôvodov?
A: Žiadosť si vyzdvihnete na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), tlačivo vypíše pediater na základe správ od špecialistov (správy z odborných vyšetrení najviac 6 mesiacov staré) a všetko sa odnesie späť na UPSVaR; posudková komisia má podľa diskusie 30 dní na rozhodnutie.
Q: Môže dieťa na predĺženej rodičovskej navštevovať materskú školu?
A: Ak je predĺženie priznané z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, dieťa môže navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne; niektoré pramene uvádzajú aj možnosť špeciálnej zdravotnej starostlivosti v zariadení.
Q: Môže rodič popri predĺženej rodičovskej pracovať na skrátený úväzok alebo dohody?
A: Konsenzus v diskusii: rodič, ktorý poberá rodičovský príspevok z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, nesmie byť zamestnaný; v niektorých prípadoch úrady uviedli povolenie práce „na dohodu“ pri veľmi nízkom príjme (uvádzalo sa „do polovice minimálnej mzdy“), ale táto možnosť bola v diskusii spochybňovaná a líšila sa podľa úradu.
Q: Aké odborné dokumenty sú potrebné?
A: Potrebné sú aktuálne správy od odborných lekárov (alergológ, pneumológ, dermatológ, neurológ a pod.), potvrdenie pediatra v tlačive z UPSVaR a prefotené správy z liečení; účinná praktika je priložiť čo najviac relevantných dokumentov (príklady z diskusie: alergológia, ORL, pneumológia, očné, neurologická správa).
Q: Ako dlho trvá rozhodnutie a dá sa žiadosť pýtať spätne?
A: Posudková lehota je podľa diskusie a zákona do 30 dní; v prípade schválenia môže UPSVaR spätne vyplatiť dávky až za približne 6 mesiacov dozadu (v diskusii uvádzané jednorazové doplatky).
Q: Kto platí zdravotné a dôchodkové odvody počas predĺženej rodičovskej?
A: Pri predĺženej rodičovskej z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa štát podľa viacerých príspevkov platí zdravotné a dôchodkové odvody za rodiča; pri dobrovoľnej predĺženej dovolenke rodič neprijíma rodičovský príspevok a odvody môže platiť štát len v špecifických prípadoch podľa praxe.
Q: Hrozí regiónálna nejednotnosť v rozhodovaní?
A: Áno — diskusia obsahuje viacero skúseností s rozdielnym postupom a prísnosťou v rôznych okresoch (uvádzané príklady: Prešov, ZV, NR), preto sa odporúča osobná konzultácia na miestnom ÚPSVaR.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne, ak má rodič predĺženú rodičovskú dovolenku z týchto dôvodov.
- Na schválenie predĺženej rodičovskej dovolenky je potrebné predložiť tlačivo z ÚPSVaR vyplnené pediatrom a súvisiace správy od odborných lekárov; posudok rieši UPSVaR/posudková komisia do 30 dní.
- Pri predĺženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa rodič zvyčajne nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, ak poberá rodičovský príspevok.
Sporné názory
- Možnosť pracovať či byť zamestnaný počas predĺženej rodičovskej: jedna verzia z diskusie uvádza, že žiadna zárobková činnosť nie je dovolená; iné príspevky tvrdia, že práca „na dohodu“ s príjmom do polovice minimálnej mzdy je niekde povolená — prax sa líši podľa úradu.
- Povinnosť umiestnenia dieťaťa do špeciálnej vs. bežnej materskej školy: niektoré príspevky tvrdia, že dieťa musí byť v zariadení so špeciálnou zdravotnou starostlivosťou; iné uvádzajú, že môže navštevovať aj štátnu materskú školu na 4 hodiny.
Otvorené otázky
- Presný výklad pravidiel pre možnosť práce „na dohodu“ počas poberania rodičovského príspevku pri predĺženej rodičovskej — či a za akých podmienok sa povolí (konkrétny príjemný limit a povolenie poisťovní).
- Jednotné postupy medzi okresmi a mestami pri hodnotení žiadostí posudkovou komisiou a pri požiadavkách na potvrdenia od škôlok.
- Kedy presne treba nahlásiť návštevu škôlky (či to ÚPSVaR vyžaduje potvrdenie o prijatí do materskej školy a či to treba oznamovať zdravotnej/ sociálnej poisťovni).
Spomenuté značky a firmy
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Materská škôlka (štátna), Súkromné centrum (súkromná škôlka), Detská klinika Kramáre, Sanatórium Čilistovo
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, predĺžená materská/predĺžená rodičovská dovolenka, dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, posudková komisia, ZŤP preukaz, neplatené voľno, sociálne a zdravotné odvody, ADHD, poruchy spánku, epilepsia, fenylketonúria, Perthes, atopický ekzém, detská astma, obstrukčné bronchitídy, syndróm periodických horúčok, imunoglobulíny, Rybomunyl, Isoprinosine, Wobenzym, kolostrum, propolis, imunoglukan
Miesta a osoby
Prešov, ZV (Zvolen), Petržalka, Šurany, Bratislava – Kramáre, Čilistovo, Banská Bystrica (BB), Nitra (NR)
mám ešte jednu dosť citlivú otázku. Poznáte niekoho, kto si vybavil PMD u alergologa bez toho, aby ju navštevoval? Myslím cez známosti samozrejme, alebo to nie je možné, lebo budú skúmať či a kedy bol evidovaný, aké berie lieky a pod?
@lucik77 -ahoj,ja nikoho takého nepoznám,ale napíšem Ti čo sa mi prihodilo.My navštevujeme imunologa v Bratislave.Bola som tam s Maťkom na kontrole,keď za lekárkou prišla sestrička,že volá nejaká maminka,či by potvrdila papiere na PMD jej dieťaťu.Lekárka sa spýtala,či u je sledovaný u nejakého odborného lekára,povedala že nie.Vraj sa to nedá potvrdiť??Táto moja imunologička jej povedala,nech k nej aspoň 1 krát prídu na odber a potom jej to može potvrdiť.Pritom u nej tá mama nikdy nebola,ani jej dieťa nechodilo po lekároch a ona jej to ide len tak potvrdiť.Podmienkou len bolo,aby ju aspoň jeden krát navštívila.
Neviem ako to potom dopadlo,ale asi jej to potvrdila.Jediné ma zaráža,že jej zavolá nejaká cudzia osoba,ktorú lekárka ani nepozná a úplne v pohode jej to potvrdí??Som zvedavá,ako to bude prebiehať s mojim malým,pretože aj my budeme musieť ostať na PMD.
neviem ako to prebieha,ale mne vraveli,že malý pojde aj so zdravotnou kartou pred nejakú komisiu a podla karty posúdia,či bol naozaj tak často chorý a akú ma diagnózu s ktorou by mal ostať doma....tak uvidím,ja to idem vybavovať začiatkom októbra,lebo ma Maťko v decembri 3 roky a neviem ako dlho sa to vybavuje.
@katecameron -toto teda nechápem...máme sa pri tom vybavovaní na čo tešiť,že?Ako to vlastne prebieha???
@janulkama tak u nas to trvalo 2 mesiace kym sme to vybavili a este 1 mesiac kym bol vysledok u nas sa nechodi pred komisiu ZV to len papiere sa odniesli tam kde sa vybavuje aj materska a cakali sme na vysledok ktory zamietli zialbohu ☹ teraz som doma na neplatenej materskej ale to sa neda zvladat po financnej stranke takze uz to vidim ze v najblizsej dobe zacinam hladat robotu len neviem co s detmi moji ked ochoreju tak su 5mesiacov v kuse chory takze neviem v akej robote mi budu totto tolerovat my sme tu totiz odkazany sami na seba aj ked svokrovci byvaju blizko vobec nepomahaju nemaju zaujem
@katecameron -no to sa teda dosť dlho vybavuje.Mne imunologička povedala,že stačí prísť v novembri,len podla mňa v decembri začnú dovolenky,predsa len budú sviatky a tak,tak som sa sama rozhodla,že to začnem vybavovať skor.
Aké ste mali zdravotné problémy,keď ste v kuse chorý??My máme syndrom periodických horúčok,vraj cca každé 4 týždne bude mať teploty a tak,len akosi im to nevychádza a máme ich každé 2 týždne.Momentálne má zasa plnú pusinku áft a chvála bohu,teploty len zvýšené.Doteraz sme vždy skončili v nemocnici na infúzkach.Teraz som sa snažila ho z toho dostať sama,lebo behať po lekároch ma nebaví a malého už vobec,len ma napadlo,že keď nebudem mať od tejto choroby papier,tak to nebude mať v karte...
Inak,ani ja si neviem predstaviť,že by mi to nechválili ☹
Po finančnej stránke by to nebolo boh vie čo,ale na druhú stranu,ja mám zasa super svokru.Teda nepomáha s malým,ale finančne už teraz,tak myslím,že ak by to neschválili,tak by pomohla.A ešte mám aj moju mamu.Tá je síce na invalidnom dôchodku,ale zasa tá pomáha s Maťkom ako sa len dá.
Viem,čo teraz máte doma,lebo ja si to neviem predstaviť,že by mi nikto nepomohol.
Skúsili ste sa aj odvolať?Aký lekár vám vypisoval žiadosť o PMD?Vraj to môže aj náš pediater,ale ja radšej pôjdem k imunologičke,tá to asi lepšie vypíše.Našej lekárke keď som povedala,akú má malý diagnózu tak pozerala ako mucha puk,že čo to je.Nevedela mi ani povedať,čo znamená skratka IGD,lebo to má zvýšene a preto sú tie teploty.
@janulkama my mame smolu lebo od noveho roka sa nam menila doktorka ktora je totalne neschopna vobec to nevedela vyplnit a este alergologicka tiez taka tapsa lebo ona povedala mne do oci ze ona si nemysli ze je potrebne aby som ostala doma ale na druhej strane do skolky chodit nemoze my mame oslabenu imunitu ale poriadne za minuly rok 12krat ant.uzival a este diagnoza napisala astma v sledovani maame brat lieky na astmu ale nikdy v zivote mu ziadne testy nerobili aj alergologicku zmenime to je iste len este neviem kde hladame v BB pred mesiacom mu vyberali mandle tak ja len dufam ze mu toto pomoze a snad pojde do skolky vo ZV je take svinstvo s touto materskou ja som pocula ze ked nemas znameho neschvaklia ti to alebo by chceli podplatit ja neviem co si mam o tom mysliet v tomto state je pekny bordel
@katecameron -my to máme opačné,Maťkovi robili rôzne vyšetrenia krvou,ale nič nezistili,preto je teraz sledovaný na 2 detskej klinike na kramároch.Inak Asi to bude vo vypísaných papieroch,Keď ti niečo také povedala,už aj by som ju menila.Bral aj nejaké lieky na posilnenie imunity??
Tento systém v štáte je fakt na hovno.Jedna moja známa tiež chcela ísť na PMD a neschálili jej to napriek tomu,že jej dcérka mala niečo so srdiečkom a preto boa stále chorlavá.
@janulkama bral 2kratb ribomunyl teda teraz berieme 2krat koncime v oktobri mas nejaky tip coby som mu mohla este davat na tu imunitu co je dobre? a hlavne zabera? a este sme chodili pichat igampliu to su imunoglobuliny ale po kazdej iniekcii ochorel 3krat nam preto zrusili operaciu tak som povedala ze uz mu to nedovolim pichat jked stale do 3dni po injekcii ochorel aj starsi dvaja to iste im pichli 4krat a stale ochoreli
@katecameron -rybomunil teraz v septembri končíme aj my,brali sme aj isoprinosine,ale je to veľká tabletka a keď bol chorý,nzvládal to už jesť a yvvrátil mi to.Brali sme to 3 krát denne a to sa nedalo.
Ja sama bádam,čo by som mu mohla dať.Moja detská by chcela,aby sme po dobraní rybomunilu začali brať homeopatika.Ani za pána si nespomeniem na názov 😉
@janulkama to som nepochopila ani ja niesu nahodou isoprinosine antivirotika? strasne znamy nazov aj my sme to urcite brali ale uz asi davnejsie a mate dobru detsku lekarku nasa by mi v zivote nedoporucila homeopatika keby im to pomohlo ja by som im dala hocico
Ahojte
Chcela by som sa spýtať mamičiek ktoré su už na predlženej materskej ako to vybavovali.
Mne včera prišiel papier od posudkovej že ma dieťa dlhodobo nepriaznivy stav. A čo teraz lebo v tom papieri nič nie je o tom či budem poberať rodičovsky a ani do kedy. Takže sa chcem spytať či my pride aj nejake rozhodnutie poštou či budem poberať rodičovsky alebo mám isť s tym papierom zase na socialku .
@katecameron ahoj,aj som zabudla na túto tému,Martinko má stále afty,ale začala som mu striekať do pusinky aloe vera a na môj podiv už v teň deň večeral a dnes v pohode papá:o))
Inak,ten rybomunil je taká kravina,poznám viac maminiek,ich detičky to brali a nenastala žiadna zmena,tak neviem...Isoprinosine ani neviem na čo to bolo,ale ako som písala,nebrali sme ho dlho a ani nebudeme...nech sa nehnevá,ale 3 krát denne dávať takú veľkú tabletku,to mi malý nebude jesť,aj keby som sa na hlavu postavila....
Ako sa máte vy???
@janulkama dik mame sa celkom fajn len maly volajako viacej kycha tak teraz neviem ci nieco na neho nelezie alebo co asi mu dam propolis ja idem na ich imunitu skusat propolis doma robeny mne to super zaberalo je im to idem davat ako prevenciu asi kazdemu dietatu 1krat denne po malej lyzicke uvidime dokedy vydrzia
@katecameron robený propolis??Ja som ho kúpila v lekárni malému na afty a štípe to jak šľak:o)) Na čo je vlastne ešte dobrý??
asi na vsetko lenze taky kupeny asi nieje taky dobry u nas muz doniesol taku hrcu propolisu zaliali sme to vodkou a asi mesiac luhovali mna ked bolelo hrdlo 2dni som jedla 3krat denne po lyzicke a na 3den ma uz vobec nebolelo aj maly mal cervene hrdlo a o 5dni ho mali operovat tak som mu davala na lyzicke a ke dprisiel na prijem bol v poriadku a mohli ho operovat propolis ma dezinfekcne ucinky a povazuje sa za prirodne antibiotikum neviem este co k tomu napisat ale je to fakt dobre aj na rany len to stipe jasna vec
Ahoj, som na predĺženej so zdravotných dôvodov.Prebehlo to asi takto:pneumokológ mi to navrhol a kázal priniesť nabudúce tlačivo zo sociálky,že mi ho vyplní.Išla som na sociálku,oddelenie posudkových činností a tam som natrafila na nejakú osôbku ktorá mi povedala,že to nech si nemyslím,že mi len tak dá také tlačivo,vraj mám zájsť za tým lekárom,a doniesť na lístočku napísanú diagnózu a ona potom posúdi,či mi to tlačivo dá...Lekár o 100km inde...Tak som tam o mesiac išla znovu,bola tam už iná osôbka,tlačivo mi bez problémov podala a ešte poukazovala kto a čo treba vyplniť.No takto to bohužiaľ na Slovensku chodí...Takže papier má vyplniť obvodná lekárka,ale mne to všetko vyplnil tento pán doktor a také som to doniesla ukázať našej pani doktorke aby sme ju neobišli...Potom som do toho priložila papiere od iných odborných lekárov,ktorí v nich popísali diagnózu,stav a že doporučuju predlženú./očná, ortopéd, neurológ/Toto som osobne zaniesla na sociálku kde som bola pre tlačivo a ked som sa pýtala dokedy ma vyrozumejú lebo kôli zamestnávateľovi,tak si ceruzkou hore napísala kedy mi končí rodičovská aby to stihli.Prišlo mi to rozhodnutie dva dni pred koncom.Potom sa mi zdá,že pre istotu som s tým zašla na sociálku na oddelenie penažných dávok,rodičovské.Aby som mala istotu,že peniaze budú...Na tom papieriku mám napísané,že schválené do...dátum kedy má malý 6rokov,takže na tri roky.Takže takáto moja skúsenosť.
ps: na afty dávam malému zjesť obyčajný B-komplex a hned je po nich, a k tým veľkým tabletám na imunitu, doktor mi to dovolil vysypať z toho obalčeka a rozpustiť v čaji a vpohode...Tak sa držte , čaute
hana1236 a so socialky Ti prišiel aj posudok a aj to rozhodnutie?
Lebo mne zatial prišiel len posudok a je tam napisane že dieťa ma dlhodobo nepriaznivy stav ale nič ine tam nieje. Tak by som chcela vedieť či my pride ešta jeden papier so socialky nejake rozhodnutie z datumom dokedy bude doma. Ja to potrebujem do prace ukazať tak by som chcela vedieť či my niečo ešte pride alebo sa mam isť osobne na socialku opytať.
@mirabela222
Ahoj mirabela, nášmu Matúškovi (4roky) diagnostikovali (v BA) Perthesa v januári tohto roku , predpísali nám Atlanta aparát, v ktorom sa môže pohybovať, rýchlo si zvykol na chôdzu v aparáte a je to úžasná pomôcka pri tejto diagnóze. Každé tri mesiace chodievame na 3 týždne na liečebný pobyt do Čilistova. Tam som sa od mamičiek dozvedela veľa informácií na čo všetko majú naše detičky nárok. Som na platenej predĺženej materskej dovolenke, ktorú som vybavovala prednedávnom, okrem rodičovského príspevku, máte nárok ešte na kompenzácie. Matúško od pondelka nastúpil do škôlky na 4 hod. a nárok na poberanie rodičovského príspevku mi nezanikol. Ak by si mala nejaké otázky, kľudne napíš, rada odpoviem. Ahoj Daniela
Ahoj ebbi,áno v práci Ti bude normálne bežať pracovný pomer, ja som im len stroho na jednom papieri oznámila, že podla paragrafu..ten si nepamätám, som na predĺženej rodičovskej dovolenke do dátum..a bolo.Myslím,že ked si to začneš vybavovať po sviatkoch v januári,bude to stačiť do marca,pa
@katecameron ahojky,takže sa hlásim po dlhšej odmlke...tú PMD mi odsúhlasili,budeme doma do 6 rokov.Inak začala som malému dávať kolostrum,držíme sa v zdraví cca 2 mesiace:o)))
@janulkama tak to je skvele aspon sa nemusis trapit co dalej moj je od septembra uz 3krat chory a to nechodi do skolky je to o dusu neviem si predstavit zeby do tej skolky chodil
@katecameron necheš skúsiť aj ty to kolostrum???Určite je niekto u teba v okolí kto to predáva...Ja to mám od svokry,ona robí pre vita star...ja som tomu fakt neverila,ale Martinko sa mi drží už vyše 2 mesiacov a to je čo povedať 🙂 Skús si prezrieť niečo na nete a a uvidíš...ja som myslela,že maminky preháňajú a chcú len dohnať niekoho,aby si to od nich kúpili,potom ma svokra presvedčila,že nech mu to dávam a výsledok ?Zatial zdravý aj napriek tomu,že som sa naschvál stretávala s chorými deťmi...Skúšala som,či to funguje 😀
@katecameron ja mám také kapsule pre malého,sú veľké,tak mu to dávam každé ráno do jogurtu.Preto som chcela kapsule,lebo ich tam je 60 a je to na 2 mesiace.Sirup po ovorení by sa mal spotrebovať do 2 týždňov.Moja pediatrička mi to stále ponúkala za nejakých 50 eur,no mohla by som ju okašlat...Malý by mi ten sirup do 2 týždňov nespotreboval a okrem toho,100 eur za to dávať,to určite nie...ešte že som natrafila na toto..
@janulkama no mozno to vyskusam ked budem mat peniaze teraz strasne vela penazi davam do dvoch starsich skusam na nich Wobenzym je to nehorazne drahe jedno dieta ma stoji 20euro na mesiac priblizne mozno aj viac malemu ale kamoska robi v lekarni a tvrdi ze je to dobre musim im to davat 3mesiace a potom uvidime ci to stalo zato vrazit tolke prachy iba na lieky malemu davam imunoglukan zatial
@katecameron no pekne,snáď im to pomôže 🙂 Ja ostávam pri tom kolostre,nestojí ma veľa,na mesiac to vychádza na 14 eur...čo je to proti tomu,čo som platila predtým 😀

baby poznáte niekoho, kto si vybavil pedlženú platenú MD (PMD)cez atopický ekzém a dieťa môže navštevovať škôlku na 4 hodiny? Lebo teraz som sa dozvedela, že ak je to od kožnej, tak tam chodiť nemôže.
reisi a myslela si to tak, že napr. mi ju shvália, ja si za 3-4 mesiace nájdem prácu, malého tým pádom budem musieť dať do škôly, PMD si zruším a bude všetko OK? Nie je to tak, že ten rok jednoducho budem musieť ostať s malým doma?