Je možné predĺžiť materskú a dať dieťa do škôlky?
Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika
Stručné zhrnutie
- Dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže po dovŕšení 3 rokov navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne a rodič v takomto režime zvyčajne poberá rodičovský príspevok.
- Predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov sa vybavuje na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) podaním žiadosti s aktuálnymi správami od špecialistov a vyplnením časti tlačiva pediatrom; posúdenie trvá podľa zákona do 30 dní.
- Existujú dve formy predĺženej rodičovskej dovolenky: (1) zo zdravotných dôvodov dieťaťa — rodič poberá rodičovský príspevok a štát platí sociálne/zdravotné odvody, (2) dobrovoľná predĺžená dovolenka — rodič neprijíma rodičovský príspevok, štát môže platiť odvody; pravidlá a prax sa v regiónoch líšia.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa vybavuje predĺžená rodičovská dovolenka zo zdravotných dôvodov?
A: Žiadosť si vyzdvihnete na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), tlačivo vypíše pediater na základe správ od špecialistov (správy z odborných vyšetrení najviac 6 mesiacov staré) a všetko sa odnesie späť na UPSVaR; posudková komisia má podľa diskusie 30 dní na rozhodnutie.
Q: Môže dieťa na predĺženej rodičovskej navštevovať materskú školu?
A: Ak je predĺženie priznané z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, dieťa môže navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne; niektoré pramene uvádzajú aj možnosť špeciálnej zdravotnej starostlivosti v zariadení.
Q: Môže rodič popri predĺženej rodičovskej pracovať na skrátený úväzok alebo dohody?
A: Konsenzus v diskusii: rodič, ktorý poberá rodičovský príspevok z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, nesmie byť zamestnaný; v niektorých prípadoch úrady uviedli povolenie práce „na dohodu“ pri veľmi nízkom príjme (uvádzalo sa „do polovice minimálnej mzdy“), ale táto možnosť bola v diskusii spochybňovaná a líšila sa podľa úradu.
Q: Aké odborné dokumenty sú potrebné?
A: Potrebné sú aktuálne správy od odborných lekárov (alergológ, pneumológ, dermatológ, neurológ a pod.), potvrdenie pediatra v tlačive z UPSVaR a prefotené správy z liečení; účinná praktika je priložiť čo najviac relevantných dokumentov (príklady z diskusie: alergológia, ORL, pneumológia, očné, neurologická správa).
Q: Ako dlho trvá rozhodnutie a dá sa žiadosť pýtať spätne?
A: Posudková lehota je podľa diskusie a zákona do 30 dní; v prípade schválenia môže UPSVaR spätne vyplatiť dávky až za približne 6 mesiacov dozadu (v diskusii uvádzané jednorazové doplatky).
Q: Kto platí zdravotné a dôchodkové odvody počas predĺženej rodičovskej?
A: Pri predĺženej rodičovskej z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa štát podľa viacerých príspevkov platí zdravotné a dôchodkové odvody za rodiča; pri dobrovoľnej predĺženej dovolenke rodič neprijíma rodičovský príspevok a odvody môže platiť štát len v špecifických prípadoch podľa praxe.
Q: Hrozí regiónálna nejednotnosť v rozhodovaní?
A: Áno — diskusia obsahuje viacero skúseností s rozdielnym postupom a prísnosťou v rôznych okresoch (uvádzané príklady: Prešov, ZV, NR), preto sa odporúča osobná konzultácia na miestnom ÚPSVaR.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom môže navštevovať materskú školu maximálne 4 hodiny denne, ak má rodič predĺženú rodičovskú dovolenku z týchto dôvodov.
- Na schválenie predĺženej rodičovskej dovolenky je potrebné predložiť tlačivo z ÚPSVaR vyplnené pediatrom a súvisiace správy od odborných lekárov; posudok rieši UPSVaR/posudková komisia do 30 dní.
- Pri predĺženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa rodič zvyčajne nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, ak poberá rodičovský príspevok.
Sporné názory
- Možnosť pracovať či byť zamestnaný počas predĺženej rodičovskej: jedna verzia z diskusie uvádza, že žiadna zárobková činnosť nie je dovolená; iné príspevky tvrdia, že práca „na dohodu“ s príjmom do polovice minimálnej mzdy je niekde povolená — prax sa líši podľa úradu.
- Povinnosť umiestnenia dieťaťa do špeciálnej vs. bežnej materskej školy: niektoré príspevky tvrdia, že dieťa musí byť v zariadení so špeciálnou zdravotnou starostlivosťou; iné uvádzajú, že môže navštevovať aj štátnu materskú školu na 4 hodiny.
Otvorené otázky
- Presný výklad pravidiel pre možnosť práce „na dohodu“ počas poberania rodičovského príspevku pri predĺženej rodičovskej — či a za akých podmienok sa povolí (konkrétny príjemný limit a povolenie poisťovní).
- Jednotné postupy medzi okresmi a mestami pri hodnotení žiadostí posudkovou komisiou a pri požiadavkách na potvrdenia od škôlok.
- Kedy presne treba nahlásiť návštevu škôlky (či to ÚPSVaR vyžaduje potvrdenie o prijatí do materskej školy a či to treba oznamovať zdravotnej/ sociálnej poisťovni).
Spomenuté značky a firmy
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Materská škôlka (štátna), Súkromné centrum (súkromná škôlka), Detská klinika Kramáre, Sanatórium Čilistovo
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, predĺžená materská/predĺžená rodičovská dovolenka, dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, posudková komisia, ZŤP preukaz, neplatené voľno, sociálne a zdravotné odvody, ADHD, poruchy spánku, epilepsia, fenylketonúria, Perthes, atopický ekzém, detská astma, obstrukčné bronchitídy, syndróm periodických horúčok, imunoglobulíny, Rybomunyl, Isoprinosine, Wobenzym, kolostrum, propolis, imunoglukan
Miesta a osoby
Prešov, ZV (Zvolen), Petržalka, Šurany, Bratislava – Kramáre, Čilistovo, Banská Bystrica (BB), Nitra (NR)
@bubinko83 No moja doktorka toho teda moc nenapísala, do každej kolonky možno 3-4 alebo trošku viac slov 😔, povedala, že aj tak to bude preberať posudková komisia na základe priložených prefotených papierov od špecialistov - doktov. Čo sa týka vášho problému, v diagnózach sa nevyznám, ale treba vyskúšať všetko 😉. Nič za to nedáš, iba trošku nervov 😉
@danielik79 a ty si mysliš že sa tam da teraz normalne ist z dietatom cez zimu?
Ahojte, chcem sa opytat, ci nemate niekto skusenosti s predlzenim rodicovskej dovolenky pri diagnozach "Defekt predsienoveho septa" (mala ma v srdiecku strbinku s ktorou ma ist cca v 3,5 roku na operaciu, pri tejto diagnoze su caste prechladnutia) a okrem toho ma dalekozrakost na oboch ockach a na jednom ocku strabizmus a tupozrakost (caka nas pravidelne chodenie na opto-pleopticke cvicenia do Martina a sme z L.Mikulasa). Nechcem v 3-rokoch davat malu do skolky, aby sme v termine operacie boli zdravy (vieme ako to chodi v detskych kolektivoch) a po operacii by mala mat aspon pol roka vacsi dohlad. Chcela by som rodicovsku predlzit o 1 rok. Mate niekto skusenost s podobnymi diagnozami?
@bubinko83 ja si myslím že by vám to mali schváliť čo ja poznám prípad u nás tak poviem že mali tiež len eksem a nič iné a schválili im to.Na tú Podhájsku je fakt ísť lepšie cez zimu lebo v lete ako som písala je tam ludí a ludí v zime ked chodíš okolo obeda a k tomu cez týždeň tak býva ludí menej ako v cez výkend .Ja odporúčam vyskúšať.Ved v tomto čase tam chodí vela detí.
@tatolu u nás na ulici bohužial deti je málo kedže bývam na ulici kde sú len staré baby,tak zato ju chcem dať do škôlky aj naša je zápísaná už od septembra aby mohla v marci nastúpiť.Inak aj tvoji toho majú dosť.
@danielik79 ,ale je tam napisane na nejakej stranke o kupalisku v podhajskej že nevhodne pre deti do 3 rokov 😒
@bubinko83 ony síce napíšu ale už som tam videla aj polročné dieťa a nedržíš ho v tej vode viac ako 20 min čo by naši vydržali aj hodinu a vždy idem s nima tak kde neni vrelá voda .Je tam aj detský bazenik s teplou vodou a tam si dieťa aj sadne a môže sa čvachtať.
@bubinko83 ten detský je tiež von ale je vedla pre dospelých.Aspon ked ideme vždy sú tam deti .
@danielik79 ,super dakujem.Navrhnem drahemu a snad sa tam vystrojime niekedy.Už sme tam davno neboli 🙂
Ahojte, mne papiere vypisovala pediatrička, ale musela som dokladovať max.3 mesiace staré papiere (vyjadrenia z kontól) od odborných lekárov 😉
Jáj zabudla som napísať, že som dokladovala kópiami, ktorá som k žiadosti prikladala, ale to ste iste pochopili 😔 😀
baby a nerobia s tym pediatri drahoty ked sa tam objavite s takym papierom na potvrdenie PM? 🙂
Caute baby,
chcem sa opytat, mala bude mat koncom februara 3 roky ale do skolky ju idem davat az od septembra, vtedy bude mat 3 a pol. Predlzena rodicovska dovolenka je cisto len zo zdravotnych dovodov? Nastastie asi ziaden nemame 😅 , ja pracujem tak, ze zrovna doobeda, kedy by bola mala v skolke, som doma, preto ju nejdem davat skor. O ten polrok sa mi to neda nijak natiahnut?
Dakujem za rady 🙂
@zitaje - myslím, že na toto si sa pýtala - tu je odpoveď jednej pani - nik má gapa - v zákonoch sa vyzná 😉 :
2) ak ti neschália dlhodobo nepriaznivý zdr. stav dieťaťa, tak:
- nepoberáš rodič.prispevok po dosiahnutí 3och rokov dieťaťa
- v zamestnaní ti nemôžu poskytnúť rodič.dovolenku (tú môžu len do 3rokov, ak je dieťa zdravé), ale na tvoje požiadanie ti môžu poskytnúť neplatené volno, ak chcú (nemusia, lebo musia platiť zdrav.poistenie z minima za teba, aj ked to sa dá vyrovnať v ročnom zúčtovaní, aspon za rok 2010 to ide)
v prípade, že dieťa chodí do škôlky na max. 4hod. denne,
- tak môžeš byť síce zdravotne poistená štátom ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov,
- ale už nemôžeš byť dôch.poistená štátom (tam podla teraz účinného zákona sa nepripúšťa návšteva škôlky, ak je dieťa zdravé), t.j. v soc.poistovni by si si mala dať odhlášku nástupom do škôlky (do 8dní)
ak je dieťa s tebou doma, tak samozrejme môžeš byť aj dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, až dodovršenia 6rokov, alebo nástupu do zamestnania.
Toto platí podla teraz účinného zákona!!!
@tatolu To znie dobre! Dakujem. Ja popri tom vsetkom pracujem, to nevadi? Ja by som ju aj od septembra davala do skolky iba na pol dna, cize do 4 hodin, takze by som mohla byt zdravotne poistena statom do jej 6 rokov? 😕 A dochodkovo, kym ju nedam do skolky? To by mi nadmieru vyhovovalo.
V ktorej teme najdem gapu? 😀
Nájdeš ju väčšinou v paragrafoch - ináč aj kaktusik007 sa mi pozdáva 😉 sú v radách ozaj dobré 😉
@bubinko83 Nechodíme často, lebo s tým sa nedá nič robiť, iba čakať a cvičiť 😔 . Vlastne od febr. min. roka, keď sme si to všimli, sme sa k odborníkovi do ZA dostali až tesne pred prázdninami- odvtedy sme boli na operácii, potom dať dole sádru, potom sme chodili 2 x do týždňa na rehabilitáciu tu do nemocnice, v septembri sme boli na kúpeľnej liečbe a potom v novembri na kontrole v ZA. Sme vlastne iba v sledovaní, máme ísť najbližšie v apríli tohto roka 😉
Sledujú nás aj na kardiológii, ale tam by to malo byť už OK, čiže iba kontrola každého 1/2 roka. Iné problémy Tomík nemá, takže iných odborníkov nenavštevujeme

@tatolu
@danielik79 ,takže si myslite,že by mi to mohlo prejst ked je maly atopik? A ako sa vypisuje ten posudok od lekara? Vam tam čo napisali?