Kam sa nahlásiť po prerušení štúdia?

mirola
18. okt 2017

Ahoj, baby prosim poradte mi ako riesit urady v mojej situácií. Tento rok som mala ukoncit moje VS vzdela, ale otehotnela som (co sa velmi tesime) a kedze som skoncila na rizikovom a musim stale lezat, hlavne prvý trimester tak som bola nútená skolu prerusit. V tomto problem nebol, potrebne dokumenty zo skoly uz mám. Lenze doteraz mi zdravotku platil teda stat ako oficialne studentovi denneho studia. Odteraz mam status "nezamestnana" a tak neviem ci mám íst do zdravotnej poistovne, kde sa mám nahlásit ako samoplatca. Alebo na sociálku, alebo kam. Ano mozem si to googlit ja by som vsak najviac ocenila, keby mi niektoré z Vás co majú túto skúsenosť, alebo znalosť napísali ako to reálne funguje. Pretoze vieme, ze nie vzdy vsetko ide vybavit tak, ako je na "papieri" a ja by som nerada niekde v rade na úrade, kam ani nemám isť v nervoch ohrozovala svoje baby...Dakujem pekne

tyelde
18. okt 2017

Normálne napíšeš do zdravotnej poisťovne aby ťa evidovali ako samoplatcu... To je všetko.

tyelde
18. okt 2017

A jo, pokiaľ si nepracovala na materskú nárok nebudeš mať, len na rodičovský príspevok... Ak si pracovala (a ešte nedala výpoveď) tak stačí ak budeš na PN do nástupu na materskú

mirola
autor
18. okt 2017

No a preco mam byt samoplatca, ked cely zivot som bud pracovala alebo chodila do skoly? Teda respektive za ludi, ktori su na urade prace plati stat, ti su tak isto nezamestnaní... a nerobia nic, len chodia raz do mesiaca po peciatku... moc tomuto systemu je nerozumiem.... Ja som osem rokov studovala a praxovala neflakala sa .. bohuzial mam skolu, ktora sa studuje tak dlho ak naozaj niecim chces byt.

majusqa77
18. okt 2017

1. bud sa prihlasis ako nezamestnana na UP
2. neprihlasis sa a budes samoplatca

simca06022011
18. okt 2017

Ak si na rizikovom tak si na PN, nie?

mirola
autor
18. okt 2017

@simca06022011 ano ale zatial len do konca prveh trimestra... teda.. ak pojde vsetko ako ma... a ten bude koncit coskoro...
@majusqa77 dakuejm ..

simca06022011
18. okt 2017

@mirola tak mozes pokracovat v studiu (to asi nie, na pol roka zase a potom prerusit, neviem ako to planujes dokoncit ci pocas MD alebo RD atd.. ) alebo ist na urad prace... alebo sa zamestnat u niekoho, alebo byt ten samoplatca...

mirola
autor
18. okt 2017

@simca06022011 bohuzial nemozem pokracovat, pretoze to zrovna tak nejak vychadza, ze ked mi skoci prvy trimester uz bude koniec novembra a je to prilis vela vymeskane aby ma pripustili ku ukonceniu prveho semestra. Cize do dalsieho logicky nie je mozne nestupit. Teda zacnem znova posledny rocnik o rok v seb. S tym, ze (v idealnom svete ak nebudu ziadne problemy) mi bude umoznený individualny studijny plan a mozem teda chodim na prednasky s externistami, co je cez vikend aj ked budem denna a cez vikend bude s baby rodina a partner. V seb. by som mala byt uz skoro 3 mesiace po porode.. neviem ale zalezi aj od kojenia a vlastne sama este netusim...

marlenka222
18. okt 2017

@mirola na urad prace ako nezamestnana do 8 dni od vzniku zmeny (dna ukoncenia vzdelabia) ak to nestihnes, prihlas sa aj tak. Za dni,ktore nebudes prihlasena, ti vyrataju na zdravotke par eur zaplatit. Ak mas potvrdenie o tom ze si tehotna (tehu knizku,lekar ti vydal potvrdenie) zober si ho so sebou. Nad urcite mesiace sa vraj nechodi ani na "podpis"

mirola
autor
18. okt 2017

@marlenka222 Dakujem velmi pekne

mihula
18. okt 2017

@mirola ha,ha,že celý život som pracovala,alebo chodila do skoly.Ta hadam nemyslis važne ci?

marlenka222
18. okt 2017

@mihula žiadne ha ha celý život chodiť do školy je určite ťažšie ako celý život (od 16tich rokov, pretože povinná školská dochádzka je ukončená 16tym rokom) sa preflákať, ako mnohí, čo ani strednú nedokončia. A pokial počas školy stíhala aj brigády, má moje uznanie. Ja som nestíhala okrem prednášok, cvičení, učení sa, písania prác nič iné.

mihula
19. okt 2017

@marlenka222 ty tiež asi nevies co píses.U mna celý život je cca 77rokov a chodit do skoly tolke roky?A co tak nieco dat aj tomuto statu a nie si hned len brat a ako vysokoskolacka by nemala mat problem si nieco aj sama nastudovat na co ma teda narok,ked celý život pracovala🙂

mihula
19. okt 2017

@marlenka222 a vlastne sa opravujem nie pracovala ale studovala

9lf9
19. okt 2017

na nahlasenie je 7 kalendarnych dni od zmeny nie 8 dni, pokial je clovek PN do evidencie nemoze ist. Na tzv. ´podpis´chodni normalne aj ked je tehotna az ked bude vypisana na matersku tak sa nechodi a nahra sa prerusenie, aj pracujuce zeny chodia do prace 6-8tyzdnov pred porodom tak pri evidencii plati to iste.

zuzanka.zuzu
19. okt 2017

@mirola nečítala som predošlé komentáre
ak si iba študovala, tak na materskú nárok nemáš.
do 26 rokov ti zdravotku platí štát, takže sa ani hlásiť nemusíš na ÚP 😉 len napíš do poisťovne (Dôvera zoberie aj mailom)
no očividne nemáš moc šajn na čom vlastne si, lebo teraz si na PN, takže až keď PN skončí, tak môžeš niekde ísť... počas PN ti zdravotku platí štát. sociálku ani nerieš, tam ty nemáš vôbec nič ako denný študent bez práce.

simca06022011
19. okt 2017

@zuzanka.zuzu denny student uz nebude po PNke kedze studium je prerusene, ci? (neviem pytam sa...)

zuzanka.zuzu
19. okt 2017

@simca06022011 nerozumiem... kde som napísala, že aj potom bude denný študent? nebude, veď napísala, že už má zo školy všetky papiere tzn. vychádzam z toho, že tam už má štúdium prerušené.

simca06022011
19. okt 2017

@zuzanka.zuzu "sociálku ani nerieš, tam ty nemáš vôbec nič ako denný študent bez práce. "

zuzanka.zuzu
19. okt 2017

@simca06022011 veď písala, že doteraz bola denný študent, takže na sociálke doteraz žiadny zamestnávateľ za ňu neodvádzal odvody 🙂 ja som nenapísala, že teraz bude denný študent...

simca06022011
19. okt 2017

@zuzanka.zuzu ved ja sa len pytam :D

vulka
19. okt 2017

Uf, to je ale finančná negramotnosť. Autorka ani jasne nepíše, či je nezamestnaná alebo "nezamestnaná". Čiže nevie, či je evidovaná na úrade práce. A 8 rokov študuje niečo veľmi náročné. A čuduje sa, že nedostane materskú, pretože zrejme nemá dosť odpracované na to, aby mala nárok. Čudujem sa. Ve'd toto sa učia puberťáci na stredných školách.

marlenka222
19. okt 2017

@mihula co davaju statu mensiny typu narodim sa a som "dochodca"? Pre nich je to bezne-cest vynimkam a nik sa ani necuduje. Zrazu clovek,kt. Sa pripravoval na vzdelanie, mal statu nieco dat,aby dostal. Aj za to,co koncia zakladnu dochadzku,dostanu ten isty rodicovsky prispevok a tie iste pridavky ako clovek kt. Sa pripravuje na vysokej skole,ma po vysokoskolskom vzdelani alebo mu chyba par dni do odrobeneho aby ziskal matersku. Tak o com sa bavime? Rovnost? Praca? Dostat od statu?

mihula
19. okt 2017

@marlenka222 ano,uplne s tebou suhlasim,až na vetu,celý zivot som chodila do skloly,to hadam nie a u vysokoskolaka už vobec nie
a to,že narodim sa a som dochodca,tiež si hadam nemala na mysli,chore a postihnute deti,že nie?
Sa mi nechce verit,že toto píse vysokoskolak

marlenka222
19. okt 2017

@mihula chore a postihnute deti nie. Ale tie,ktorym je iba farba pokozky. Tie najviac ziadaju aj maju dochodky a ulavy a tak podobne