Kde žiadať pôrodné keď som poistená v ČR a žijem na Slovensku?

sanika
2. júl 2011

Ahojte potrebovala by som poradiť.Som na materskej s 2 ročnou dcérkou a čakáme druhé miminko.Dcéru som rodila v Čechách a odtiaľ poberám aj materskú a som tam aj poistená keď že tam som vlastne stále zamestnaná.No vrátili sme sa do BA a materskú si vyberám z účtu z čiech a mám tu kartičku poistenca eu aj s dcérou,ktorú si musím každý rok predlžovať.Neviem čo teraz keď čakáme druhé a budem rodiť v BA kde žiadať porodné a potom s rodným listom budem asi musieť utekať do čiech a tam žiadať o druhú materskú?Alebo možem žiadať o materskú aj tu?To však bude asi veľmi málo keď mám odrobené len v čechách a tam mám vlastne stále pracovnu zmluvu.
No snáď sa z toho vysomárite a niečo mi poradíte.
Ďakujem

lenka311
3. júl 2011

Máš to pekne zložité.. Ak Ti niečo na Slovensku dajú, tak určite to bude len 190,10EUR, na materskú ako takú tu nemáš nárok, lebo si pred začiatkom materskej nerobila.. To či dostaneš na Slovensku pôrodné neviem, je to podmienené návštevami lekára, takže by si ho pravdepodobne dostať mala, ak Ti gynekológ a neskôr pediater orazí ten papier..
Ja byť Tebou, zájdem na Úrad sociálnych vecí a rodiny, nájdem si tam hodne ochotnú pani, vysvetlím jej tú celú situáciu a uvidíš čo Ti povie...
Každopádne si ale myslím že finančne to budeš mať lepšie ak sa budeš obracať na Čechy a brať všetko odtiaľ, myslím, že Česi majú tieto príspevky na deti vyššie...

lucka1987
3. júl 2011

no kedze si poistena v cechach,a poberas v cechach aj matersku tak z sk by si nemala dostat nic nie?? a kedze mas odrobene len tam.. tak tam budes splnat podmianky na poberanie materskej.. tu by si podmienky nesplnala, kedze musis byt poistena min 270 dni vkuse...
myslim ze prispevky si budes musiet ziadat v cechach... a tam su aj o par korun vyssie . tak preco chces ziadat o porodne tu?? 😕

maznacik007
4. júl 2011

prioritne musis ziadat tam kde si poistena a to su cechy... od maja 2010 uz sa neda tak ze nieco poberas tu a nieco tam...

porodne mozes poziadat ak v cechach nesplnis podmienky na jeho ziskanie... tak poziadas tu ...

nibiru
4. júl 2011

no podla mna musis o vsetko ziadat v cechach kedze tam si platis poistenie a si stale zamestnana na skovensku je podmienka ze musu byt zdravotne poistena na slovenku a nic nepoberas s inehoo statu.

monulienkamt
4. júl 2011

Ak si zamestnana stale v Cechach, tak by si si mala najprv overit, ci mas narok na Penaznu pomoc v materstve, tam nie je dolezite, kde zijes ale to, ze si zamestnana v Cechach. Rodicovsky by si ale mala poberat na Slovensku ked tu zijete, s tym, ze by ti mala ceska strana doplacat do tej varianty, ktoru si vyberies. Na porodne na Slovensku mas narok, ak tu mas trvaly pobyt, v Cechach je porodne iba na prve dieta a aj to nesmies prekrocit nejaky prijem, takze tam urcite porodne nedostanes. Skus sa obratit na Cesku spravu socialneho zabezpecenia a potom aj na urad prace (neviem ci sa to tak aj v Cechach vola, ale na Slovensku by ti mali vediet poradit). A odporucam pozriet nasledovnu diskusiu https://www.modrykonik.sk/forum/tema/slovenky-v..., je tam kopec dobrych rad, mne tam baby tiez velmi pomohli (som zamestnana v Cechach, teraz som nastupila na matersku a vratila sa na Slovnesko). Dufam, ze som aspon trochu pomohla a nenapisala to ako "mongol" 🙂