Kdo mi vyplatí mateřskou?

lenachmelikova
11. apr 2017

Ahojte děvčata, přes rok žiju na Slovensku, mám tu práci, odvádím zde pojištění a mám tu povolení k pobytu. V České republice mám už jen trvalý pobyt. Já předpokládám, že to na mateřskou nebude mít žádný vliv a že mi bude vyplacená tu na Slovensku. Moje rodina mě ale straší, že to nebude tak snadné, když mám trvalý pobyt v CZ 🙂 Nemáte s tím prosím někdo zkušenost?
Moc děkuji za radu.

terez01
11. apr 2017

Ja som slovenka s trvalym pobytom na svk,prechodny v CR a odvody platim len v CR ,preto aj MD mi bude vyplacana v CR 🙂 ak tak sa chod informovat na sociálku, ale nebudes mat problem..

lenachmelikova
autor
11. apr 2017

@terez01 Děkuju moc, půjdu se raději zeptat 🙂

evittam
11. apr 2017

@lenachmelikova Pokial mas splnenu hlavnu podmienku naroku na MD a to je 270dni NP za posledne dva roky pred porodom a tvoje NP trva (cize trva pracovny pomer) alebo si v ochrannej lehote,ktora je 8 mesiacov(t.j.PP skoncil ale ty uz si bola tehotna) tak mas narok na MD,ktoru vyplaca SP.

fidorka7
11. apr 2017

@lenachmelikova tak ako píše evitam, inak rodičovský príspevok, podľa toho čo uvádzaš mi vychádza prímárny štá SR takže SR

fidorka7
11. apr 2017

primárny štát🙂

lenachmelikova
autor
11. apr 2017

@evittam, @fidorka 7 Holky, vše splňuji, takže by to mělo být v pohodě 🙂 Moc díky za rady.

emilia25
11. apr 2017

Tam kde odvadzas odvody odtial budes dostavat.ja to mam tak isto na skk zijem a v cr mam pracu tak tiez dostavam z cr doplatok rp ale keby som si nasla pracu uz tu na skk popri rp uz v cr by som nemala narok na doplatok.

evittam
11. apr 2017

@emilia25 Neriesi RP ale MD. RP nema nic spolocne s odvodmi. RP dostane aj ten kto v zivote ziadne odvody neodvadzal-vid studentky, nasi nepracujuci spoluobcania.😉

emilia25
11. apr 2017

@evittam mas pravdu neriesi rp ale matersku tu som z cr mala tiez kedze som tam platila prave tie odvody a ona ked ich plati tu tak bude mat odtialto.

lenachmelikova
autor
11. apr 2017

@emilia25 Děkuju 🙂

katriona1
11. apr 2017

@lenachmelikova já jsem češka žijící na SR, před první MD jsem tu pracovala 5 roků, trvalý pobyt mám na SK - ten jsem si vyřizovala před prvním porodem, protože bych jinak neměla nárok na porodné a mám stále i trvalý pobyt v ČR, MD i RP jsem dostávala tady na Slovensku, však v Čechách už nemám ani zdrav. pojištění, takže tam nic neřeším 🙂

veronika_e
12. apr 2017

ak si vsetko platis tu u nas tak ti bude chodit materska a vsetky pridavky zo slovenska ono je to priamo zavisle od krajiny v ktorej si platis odvody ale tak nic za to nedas ak sa pojdes po informovat po uradoch a dostanes tak info tak poviac z prvej ruky co bude asi najlepsie riesenie😉

majusqa77
12. apr 2017

@lenachmelikova no ale veru, pozor na to, lebo ak nemas trvaly pobyt na slovensku, predpokladam, ze ti neschvalia prispevok pri narodeni...

@evittam co povies?

katriona1
12. apr 2017

@majusqa77 urcite ho nevyplati bez trvaleho pobytu, je to jedna z podminek, proto jsem si ho pocas prvniho tehu vybavovala 🙂

evittam
12. apr 2017

@majusqa77 Tiež si myslím, že nie.

evittam
12. apr 2017

@veronika_e Úrady sú tie posledné riešenia - bohužiaľ a česť výnimkám.

lenachmelikova
autor
12. apr 2017

@majusqa77, @evittam Mate pravdu, bez trvaleho pobytu mi ho nedaji :( A kdyz sis ho vybavovala, tak si byla vdana? Nevim, jestli mam pravo na trvaly pobyt na SK, kdyz nejsme manzele.

katriona1
12. apr 2017

@lenachmelikova ano byla jsem už vdaná, myslím, že na udělení trvalého pobytu je podmínka žít 5 let na Slovensku, ale jsou tam nějaké další výjimky, kdy to není potřebné, takže nejlépe si to zjistit na úřadě, protože když už tu chceš mít dítě tak je mnohem jednoduchší tu mít ten trvalý pobyt, protože dítě ho bude mít podle tobě a ty bys potom všechny dokumenty vybavovala jenom tady, z ČR už bys nic neřešila 🙂

lenachmelikova
autor
12. apr 2017

@katriona1 Mas pravdu 🙂 Jeste jednou moc dekuji 🙂

nufaa
28. apr 2017

@evittam - baby ako je to potom s RP, ja mam trvaly pobyt na SK, pracujem v CR no zmluvu mam na dobu urcitu do 28.2.2018....na matersku budem nastupovat 2.6.2017...uz viem ze matersku mi budu vyplacat z CR..porodne z SK ale ako je to vsak s rodicakom tiez z CR? musim on ziadat po skonceni materskej v CR? diky za akekolvek info

evittam
28. apr 2017

@nufaa Tak toto bohužiaľ neviem. To si musíš zistiť v ČR.