Kedy mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa?

mirkaval
3. jan 2010

V máji 2010 bude mať moja dcéra 3 roky. Do škôlky nastúpi však už v marci a ja nastúpim do práce.
Mám nárok na príspevok na starostlivosť, kým dovŕši tri roky alebo nie?
Ďakujem.

sonya16
3. jan 2010

Ahoj.
Podľa mojich vedomostí máš nárok na jednorázový nárok 25% zo sumy RP, ak máš nárok na zvýšený, tak zo zvýšeného čo bude za tri mesiace. A potom máš nárok na príspevok v sume pôvodného RP pokiaľ zdokladuješ náklady za škôlku a ak nie je štátna. Asi tak si myslím ja 🙂

gapa
3. jan 2010

Píšeš, že dieťa bude mať 3roky, takže zvýšený RP nepoberáš. To, že nastupuješ do práce by nevadilo, lebo predpokladám poberáš RP od r.2008 resp. skôr. Ale ak ide do škôlky, predpokladám štátnej, tak to už vadí.

Ak by ti dali zo škôlky potvrdenie, že má prerušenú dochádzku do 1.3.2010 vrátane, resp. že dieťa prijímajú od 2.3.2010 a nastúpila by až od tohto dna, tak by si mala ešte za 3/2010 nárok na plný rodič.príspevok. Za mesiac apríl a máj už len na príspevok na starostlivosť o dieťa (ak by nastúpila 1.3.20102, tak aj za marec) a to vo výške preukázaných nákladov na škôlku, max. vo výške 164,..eur.

Na tých 25% jednorázového RP by som bola aj ja zvedavá, či má nárok, ked poberá RP podla zákona účinného do 31.12.08, t.j. či tento príspevok ide podla nového zákona u nej, alebo nie.

danu
6. feb 2010

sonya16 • 2d • Dnes o 15:35
Otváram túto, keďže by som potrebovala poradiť. V téme "stará mama - živnosť" to nikto nevedel 😒 tak skúšam poprosiť niekoho, komu sa o dieťatko stará niekto, resp. ho dávajú do škôlky a pod., ako sa preukazujú náklady, ktoré úrad preplatí. Akú zmluvu potrebujem, resp. doklady. Ďakujem za každú odpoveď

kape
6. feb 2010

Ahojte.
Chcela by som sa spytat, na aky prispevok budem mat narok ja. RP poberam od 01/2009, teraz od 01/2010 do 08/2010 mam narok na zvyseny RP. Od 09/2010 syn nastupuje do sukromnych jasli a ja do prace. Na aky prispevok mam narok ja ? Velmi pekne dakujem.

jamlia
7. feb 2010

Prispevok rodičovi spočitaš 12x164,22/ lebo od 09-2010 mas narok iba na tento RP, a z toho 25 percent to je jednorazovy prispevok
a Prispevok na starostlivosť o dieťa ten budeš dostavať mesačne do vyšky preukazanych nakladov najviac do164,22 eur do troch rokov dietata

vieraj
7. feb 2010

ak nebude mat babka zivnost taj je prispevok 41€?

kape
9. feb 2010

Dakujem. A este sa spytam, je moznost sa potom nahodou vratit spat na rodicovsku dovolenku, ako to bolo kedysi (do tych 3 rokov veku dietata), co potom s tym jednorazovym prispevok, teda ak taka moznost je.

zuzana17
9. feb 2010

kape, ak by si sa po čase zse vrátila na RD, tak budeš dostávať PR vo výške 75% zo 164€

kape
9. feb 2010

Aha, dakujem.

kape
9. feb 2010

Som rada, ze nemusim studovat zakon, dakujem este raz. 🙂

lucia32
10. feb 2010

Ahojte, aj ja si tento príspevok vybavujem , kedže som už v práci...babka ide na živnosť od marca...náklady preukazujete faktúrou, ktorú Vám vystaví za služby,tieto musia byť rozpísané, že čo vlastne poskytuje, takže vraj nestačí starostlivosť od do...ale konkretné položky 😠 takisto to myslím robí aj súkromná škôlka...ale nie je to až také jednoduché...kedže príspevok sa poskytuje z europskych fondov, sú nároční 😝 a vraj to bude veľmi kontrolované...moje nervy.
Takže treba zmluvu medzi opatrovatelkou a rodičom dieťata, presvietený živnostenský list opatrovateľky, presvietený rodný list dieťaťa, faktúru, ktorá bude splňať všetky náležitosti+príjmový doklad, tiež riadne urobený, zaevidovaný v denníku, alebo platba na účet a to si vyžadujú kopiu výpisu a teraz neviem či môjho, či opatroveteľkinho...môjho beriem, ale oni potrebujú vraj či aj jej prišla platba, no trochu za vlasy ale budiš 😝
Takže odo mňa tolko, ak má niekto iné informácie, šup sem s nimi 😀
A keby to mal niekto už za sebou rada sa poteším peknému, podrobnému návodu 😀

lucia32
10. feb 2010

A niekto tú spomínal tú výšku príspevku, tak len z normálneho rodičáku a to 164,22€...a ten 25% príspevok tiež len z normálneho a to tých 41,06€

vieraj
10. feb 2010

lucia takze ked ides do prace ti daju jednorazovy prispevok rodicovi - 25% z RP na pocet mes. do 3 rokov veku dietata + kazdy mesiac preukazatelne vynalozene vydavky- babka zivnost-164,22€ alebo ked nie je babka na zivnost tak daju tebe 41€??????ci ako to vlastne je?

slniecko26
15. feb 2010

Ahojte kočky je to tak ako písala lucia32. Tiež si to vybavujem tak uvidím či sa to podarí. Ocino už má živnosť, tak sme boli na živnostenskom úrade aby mu zapísali aj túto len neviem či to urobili dobre. Lucia32 ako znie ta živnosť, ktorú zapísali tvojej opatrovateľke do živnostenského listu? Uradnici inak neboli ochotní, tak preto sa pýtam či to dobre urobili. Vraj ten opatrovateľ musí mať vzdelanie na opatrovanie (to som však nikde nepočula)!!! Je to pravda? Potom musíme spísať dohodu medzi nami, tiež tam musí byť presne špecifikované o aké činnosti pôjde. Ak viete podrobnejšie informácie ohladne tohto prosím podeľte sa ja hned ako budem vedieť niečo nové napíšem!!!

sonya16
17. feb 2010

slniecko26 - mojej svokre sme vybavili živnosť na opatrovanie, bolo to niečo v tom, že služby v rodine, či ako, nemám pri ruke živnostenský list, ale nebol s tým problém, žiadne že vzdelanie na opatrovanie. Dohoda, o tej som tiež počula, ale na tú ideme od marca takže ma to ešte len čaká. Ale mám známu na úrade, dúfam že mi pomôže keďže mi teraz ods..... rodičovský a ten mi príde neskôr, je mi to dlžná. A to som jej nosila dezert a kávu 😀

A už niekto vie niečo nové o tom 25% príspevku? Lebo žiadosti sa už dajú dať, ale nemajú vraj na to ešte program, či čo. Tak fakt krása, hlavne že to platí od nového roka, že? 😠

slniecko26
17. feb 2010

Ahoj sonya! My ideme v piatok na živnostenský pre živnostensky list tak som zvedava čo tam ocinovi presne uviedli a dám ti vedieť. Dohodu mám od kolegyne ale neviem či je ok je stačila. No a čo sa týka tych 25% tak na UPSVaR mi dali tlačivo čo som mala dať potvrdiť v práci, že od kedy do kedy som poberala materskú a že som nastupila do prace. V piatok by som chcela ísť so všetkým na UPSVaR tak som zvedava čo nové mi ešte povedia. Ale ti poviem, že tetula tam bola riadne mimo ked som jej dávala otázky, nevedela kde je sever, že takýto prípad ešte nemali! Prosím Ta ak by si bola taka dobrá odcitovala by si mi presne tu živnosť čo Vám tam uviedli do ZL? Vopred Ti veľmi pekne DAKUJEM!!!!

luciamo
17. feb 2010

baby a ked si moja mamka na dochodku vezme zivnost na opatrovanie, musi platit odvody a vsetko s tym spojene? Ved to je kopec papierovaciek, to sa oplati vybavovat zivnost? Moze opatrovat dieta aj opatrovatelka so zivnostou v Rakusku? Dakujem za odpoved.

sonya16
18. feb 2010

slniecko26 - tá živnosť znie na "poskytovanie služieb pre rodinu a domácnosť" Prosím ťa pošli mi tú dohodu na IP, čo máš od kolegyne. Vďaka. A ešte daj vedieť, čo ti povedia v piatok ohľadom toho 25% príspevku, že kedy by mohol byť vyplatený, na to som strašne zvedavá 😉

luciamo - neviem, ako je to s odvodmi presne, len to, že prvý rok by sa platiť nemali. Tak nám bolo povedané.

slniecko26
19. feb 2010

Ahoj Sonya! Tak živnosť nám zapísali taku ako tebe takže super. Dnes Ti pošlem tu dohodu do IP. Bola som na tom nešťastnom UPSVaR a ti poviem, že také nervy mám z nich ☹ vôbec Ti tam nevedia poradiť čo a ako. Tak priniesla som jej z práce potvrdenie čo mi kázala k tomu 25% príspevku a ona mi zahlási, že mi ho nemôžu vyplatiť lebo som nebola na rodičovskej dovolenke! Ja som z materskej hned nastupila do prace. Nikde som sa však nedočítala, že sa to vypláca iba ked si bola na RD!!! Ja viem o tom, že sa to vypláca rodičom, ktorý nastupia do práce po materskej. Ty nevieš nič bližšie?

gapa
19. feb 2010

slniecko,
nárok vzniká len tým, čo bezprostredne pred nástupom do práce poberali RP a to na teba predpokladám neplatí.

trnavacka
19. feb 2010

Ja napisem svoju skusenost s tym novym prispevkom na starostlivost o dieta

- je financovany u eurofondov, tak treba dodat vsetky papiere
Vyplacany je, ak do skolky nastupi dieta pred dovrsenim troch rokov a do tohto veku budu preplacane vsetky naklady vzniknute so skolkou (rodicovsky prispevok sa uz nepobera)

- rodny list dietata
- pracovna zmluva matky - resp. potvrdenie od zamestnavatela, ze nastupila do prace po MD, RD
- potvrdenie zo skolky o nastupe dietata
- potvrdenie zo skolky o zaplateni poplatku ZRPS - u nas 20 eur - PRIJMOVY BLOK
- potvrdenie zo skolky o stanoveni mesacneho poplatku (u nas 10 eur) plus vypis z uctu ak bol zaplateny cez internetbanking
- potvrdenie z jedalne - celkova suma za jeden mesiac plus zase vypis z uctu alebo zaplateny sek

ziadost sa vypise priamo na mieste, udaje o matke a otcovi, vratane rodnych cisel a cislo uctu, na ktory potom poslu peniaze. Je to mozne aj spatne a mozu ich poslat aj naraz za niekolko mesiacov.
Pani na urade mi povedala, ze vela ludi to kvoli tymto papierovackam ani nevybavuje - ale len za 2 mesiace mi poslali 90 eur, co je nejaka suma 🙂

slniecko26
19. feb 2010

Gapa tak ak teraz preruším prácu a nastupim na RD čo ja viem na mesiac a potom naspäť pôjdem do práce a požiadam o tých 25% tak potom ich dostanem?

sonya16
19. feb 2010

písala som Ti do IP 😉

luciamo
19. feb 2010

lucia a nevies co tam treba uviest do tej faktury? Polozka strava a dalej??? Vymena plienok 😀 heh ?

luciamo
21. feb 2010

Dievcata, ak nastupim rovno z MD do prace mam vobec narok na nejaky prispevok na starostlivost o dieta? Asi nie..

sonya16
21. feb 2010

luciamo - na tvojom mieste idem aspoň na týždeň na rodičovskú dovolenku a potom dostaneš 25% jednorázový príspevok do veku troch rokov dieťaťa (do dvoch rokov je to 25% zo súčtu všetkých RD v sume 256€, zvyšný rok zo súčtu RD v sume 164€)a pritom máš stále nárok na 25% príspevok t.j. 41€ každý mesiac, alebo preplácanie starostlivosti nanajvýš do sumy 164€ 😉

luciamo
21. feb 2010

sonya, lenze ja nastupujem do firmy, ktora mozno pojde 3 mesiace, mozno pol roka, nikto nevie a keby som zobrala ten prispevok 25% a vratim sa na rodicak, budem dostavat uz len 75% z nizsej sumy, co sa mi neoplati..je to riadna dilema 🙄

sonya16
21. feb 2010

aha, tak potom ti ostáva len ten príspevok 41€, alebo to preplácanie

luciamo
21. feb 2010

ale to len za predpokladu, ze budem na RP?

sonya16
21. feb 2010

nie, nemusíš byť na RP 😉