Končí sa mi rodičovská dovolenka. Kde to nahlásiť?

gallina
1. jún 2009

Potrebujem súrne radu. Pred nástupom na materskú dovolenku som pracovala vo firme, kde som mala uzatvorenú zmluvu na dobú určitú. Vlastne jedného dňa mi skončila pracovná zmluva a na druhý deň som nastúpila na materskú dovolenku. Koncom júna mi končí rodičovská dovolenka. Chceli by sme aj ďalšie bábo ale zatiaľ sa nedarí. Potrebovala by som vedieť, kam všade by som mala ísť, aké úrady navštíviť keď budem vlastne už nezamestnaná a kým sa nenarodí ďalšie bábo.
Je niečo potrebné nahlásiť aj na UPSVaR a Soc. Poisť. ohľadom ukončenia rodičovskej dovolenky? Som registrovaná aj v II. pilieri. Vie niekto poradiť či dostanem aj podporu? Za Vaše podobné skúsenosti ďakujem.

emjee
1. jún 2009

ad narok na podporu - pozri tuto temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gapa
2. jún 2009

gallina,
1. podlala si si na soc.poistovnu prihlášku po ukončení prac.pomeru? t.j. si teraz dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa?
2. ked ti skončí poberanie rodič.príspevku, tak dáš dieťa do škôlky, alebo sa on budeš nadalej starať bez nároku na peniaze od štátu?

nárok na podporu mať nebudeš, ak si si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti počas poberania RP.

Ak pred nástupom na MD nesplníš podmienku byť aspon 270dní nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské mať nebudeš, len nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Snád pouvažuj nad dobrov.nemoc.poistením, aj ked tam to tiež nie je do budúcna na 100%, lebo chcú robiť zmeny. Najistejšie by bolo nové zamestnanie, ale pozor ešte nejaký čas pred otehotnením.

Ak ale dáš dieťa do škôlky, tak:
- sa zaregistruj na UP ako uchádzač o zamestnanie,
- nahlás zmenu v zdrav.poistovni, že už nie si poistencom štátu z dôvodu poberania RP a
- daj odhlášku do SP (ovšem ak si si podala prihlášku), že už nie si poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

gallina
autor
2. jún 2009

gapa,
- prihlášku do soc. poistovne po ukončení prac. pomeru som podávala, chodia mi aj platby do II.piliera
- dieťa dávam do škôlky, nastupuje v septembri

Teraz so zamestnaním je to asi ťažšie, cheme aj tak ďalšie bábo.
Takže mi nič iné neostáva len sa zaregistrovať na UP ako uchádzač o zamestnanie.
Zdravotnej poisťovni som hlásila, že poberám RP hned ako mi skončilo poberanie MP.
Musím ísť do Soc. poist. a odhlásiť sa, pretože sa už nebudem starať o dieťa do 6 rokov a do kedy to treba urobiť?
Ked budem na UP tak štát nebude za mna platiť?

gapa
2. jún 2009

galina,
bude platiť štát, ale len zdravotné.

predpokladám, že treba nahlásiť ukončenie poberania RP aj v ZP, no netvrdím, že viem, len predpokladám. Zisti si radšej vo svojej ZP. Zmeny sa v ZP nahlasujú do 8dní.

Aha ty sa pýtaš na SP. Tam to treba tiež do 8dní nahlásiť.

gallina
autor
4. jún 2009

gapa,
chcela som sa ťa ešte opýtať, ako to je s predlženou mat. dovolenkou. Treba ísť niekam niečo nahlásiť? Viem, že určite treba zájsť do ZP. Ako sa to vlastne vybavuje? Treba papiere od detského lekára?
Može dieťa navštevovať MŠ keby som náhodou ostala na predlženej MD?
Čo je lepšie pre mňa: ísť na predlženu MD alebo sa zaregistrovať na UP ako uchádzač o zamestnanie. Ved aj tak nedostanem žiadne peniaze a chceme dalšie bábo. Ďakujem. 😉

gapa
4. jún 2009

gallina,
čo považuješ za predlženú rodič.dovolenky (nie materskú, to je o inom)?

Ja to, že sa stále staráš o dieťa a to aj po ukončení poberania rodič.príspevku.

Ak máš podanú prihlášku v SP, tak nič v SP nemusíš vybavovať, len zájsť do ZP s kopiou rodného listu, kde podpíšeš prehlásenie alebo niečo také.

Výhoda byť na predlženej RD je, že za teba platí štát aj dôchodkové poistenie. Uchádzači o zamestnnaie sú len zdravotne poistení štátom.

Ak chceš byť dôch.poistená, tak dieťa nemôže navštevovať škôlku vôbec.
Ak ti stačí byť len zdravotne poistená štátom, tak dieťa môže chodiť do škôlky max. na 4hod.denne.
sú to dva rôzne zákony s rôznou definíciou riadnej starostlivosti o dieťa.

gallina
autor
4. jún 2009

Mala som na mysli predlženú rodičovskú dovolenku. Dieťa mám prihlásené do škôlky v septembri nastupuje, tekže nemôžem byť dôch. poistená. Tým pádom o predlženej RD môžem len snívať. ☹
Nič iné mi neostáva len ten UP. Pekne krásne pôjdem koncom júna sa zaregistrovať. Však?

gapa
5. jún 2009

galina,
ak máš podanú prihlášku na dôch.poistenie a zájdeš na ZP, tak stačí sa zaregistrovať na uP až od nástupu dieťaťa do škôlky, čo určite nebude od konca júna. Dovtedy splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov aj podla zákona o zdr.poistení a aj podla zákona o soc.poistení/rodič.príspveku (kvôli dôhodk.poisteniu)

domika9
5. jún 2009

ahojte potrebovala by som poradiť nedavno som prišla o pracu a ked otehotniem moje tehotenstvo bude rizikove takže by som sa chcela opytať ako je to ked ste na urade prace a idete na pn na celych 9mesiacov ? da sa vobec marodovať na up alebo to beru tak že ste doma tak načo ešte aj pn? ak ano tak z čoho sa potom počíta pn ?

gapa
6. jún 2009

dominka,
ak nie si v ochrannej lehote zo zamestnania (42dní od skončenia PP) a nie si napr. dobrovnolne nem.poistená, tak ak ti lekár vypíše PN, tak poberať nemocenské nebudeš, ale nemusíš si hladať prácu, t.j. nemusíš chodiť na UP, možno len s pokračovaním PN, čo dáva lekár ku koncu mesiacu? T.j. PN je tvoja ospravedlnenka pred UP.

domika9
6. jún 2009

gaga som dobrovolne nemocensky poistena takže to pre mna znamena asi tolko že budem dostavať normalne marodku a vraj ked pojdem na pn tak mi lekar musi vypísať dve marodky? jednu pre soc. poisťovnu a druhu pre zamestnavatela (čiže momentalne pre up), a keby som bola v čase nastupu na pn už zamestnana a mam aj dobrovolne poistenie tak by som brala aj marodku ktoru by som brala aj keby som nebola dobrovolne pripoistena aj tu druhu takže napr 5000sk + 15000sk? chodili by mi vlastne dve marodky alebo sa tym poistenim len doplaca ten rozdiel čiže by mi doplatili napr. dotych 15000sk? mam v tom trošku hokej tak dik za odpoved 😉

gapa
7. jún 2009

domika,
Ak pôjdeš na PN do 42dní od ukončenia PP, tak si vypýtaj 2x PN. Ak po 42dnoch a budeš bez zamestnania, tak ti stačí 1x. Prefoť si PN 2x, na jednu kopiu si daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a druhú kopiu daj na UP, ako ospravedlnenku. Alebo to urob tak, že nech si to prefotia na UP sami a len 1x to prefoť, aby si mala dôkaz, že si PN odovzdala na SP (niekedy aj ked len občas sa stáva, že to stratia). Vlastne na SP budeš odovzdávať 2časti PN, myslím čiernu a červenu a zelenú časť si nechávaš.

Ak budeš zamestnaná +DNP, tak 2x pn.

Ak budeš poberať nemocenské z viacerých nem.poistení, t.j. DNP + z trvajúceho zamestnania alebo zo zamestnania v ochrannej lehote 42dní (ku dnu skončenia PP si nebola tehotná, takže neplatí pre teba 6mesačná OL, aj keby si teraz otehotnela), tak z kažého nem.poistenia sa zistuje, či splnaš podmienky na nárok na PN (pri DNP je to podmienka aspon 270dní nem.poistnia v posledn.dvoch rokoch, no môžu sa priratať aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia, napr. zamestnania, ale nie dni, ktore sa prekrývajú dátumovo), z každého NP sa zistí rozhodujúce obodobie, z ktorého sa ráta nem.dávka, vyrátajú denný vym.základ a ak by v súčte z oboch nem.poistení prekračoval DVZ maximálny denný VZ v danom mesiaci (vyráta sa ako podiel maxim.mesačného VZ v mesiaci vzniku PN a počtu kalend.dní v danom mesiaci), tak sa vyplatíl len z tohto maxima.
Neviem, či porozumieš, no je to trošku zložitejšie, než len zrátanie.

domika9
7. jún 2009

gapa takže v mojom pípade je jedno či naspäť nastupim do zamestnania (DNP -podmienku 270dni mam splnenu už davno a zamestnana som bola nepretržite od skončenia školy čiže tam by tiež nemal byť problem ) ide o to že zamestnavatel nas dal na up na tri mesiace s príslubom že ak by mi bolo treba ísť na pn tak ma zamestna akože spatne (že som akože napr. nastupila včera a o dva dni som nastupila na pn ) lenže ja nemam velmi zaujem sa po materskej ku nemu vratiť takže ak by som teraz ostala na up tak by som potom po materskej mala o to menej papierovačiek s nim a mohla by som si v pohode hladať novu robotu a nie znova behať po uradoch , takže finanče by som bola na tom istom keby som bola pn na up ako keby som bola zamestnana a bola pn kedže som DNP

domika9
7. jún 2009

a ešte jedna otazočka ked by som začala marodovať do tych 42 dni od ukončenia pp tak čo mi maju napísať na tie dve marodky na jednu pre soc. poisťovnu a tu druhu normalne pre byvaleho zamestnavatela a aj jemu by som ju mala zaniesť?

gapa
7. jún 2009

domika,
ty sama vypisuješ na PN, z akého nem.poistenia si nárok uplatnuješ. Jeden z DNP (odnesieš na SP podla bydliska) a jeden zo zamestnania (odnesieš sama na SP podla sídla firmy aj s potvrdením od zamestnavatela na učely uplatnienia nároku na nemoc.dávku, tú si vyžiadaš od zamestnávatela)

podla mna, ak budeš mať nárok na materskú z oboch nem. poistení, tak by mala byť vyššia (aj ked to záleží na konkrétnych údajoch, VZ a dátumoch). No a sú aj iné výhody plynúce z toho, ak si zamestnaná počas MD, aj ked nie všetky možno sú pre teba dôležité (napr. odvody do II. piliera aj od začiatku MD do dna pred pôrodom, trvanie poistenia v nezam. počas poberania materského, nárok na dovolenku v zamestnaní za dobu MD)

domika9
7. jún 2009

no a ked by som šla naspäť do prace a neodrobím vlastne dokopy skoro nič aj tak by som mala narok na dovolenku ? ved ked maroduješ 100dni tak sa dovolenka ešte krati ? a poistenie v nezamestnanosti by mi bolo prospešne iba na to keby ma po skončeni RD prepustil zo zamestnania zamestnavatel (lebo keby som dala vypoved ja tak nemam narok na podporu - ak dobre viem)
prepáč možno mam vela otazok ale fakt neviem čo by bolo pre mna lepšie a nechcem s toho vyjsť vybabrana a aby si ,,on,, medlil ruky

gallina
autor
8. jún 2009

ahoj gapa,
nemohla som ti napísať skôr, bola som mimo netu.
Čítala som čo si mi napísala, a ked tomu dobre rozumiem, teraz v júni nemusím sa ísť hlásiť na UP ako nezamestnaná, ale môžem tie 2 mesiace (júl, august) ostať na predlženej RD. Stačí, ak zájdem do 8 dní od skončenia RD len do ZP a náhlásim, že naďalej sa starám o dieťa? Dajú mi tam podpísať nejaké tlačivo? Nevieš, či ho nájdem na nete a len odnesiem vypísané do poistovne? Som poistená vo VSZP.
Ešte jedna otázočka.
Musím ísť na UPSVaR niečo nahlásiť, podpísať ked mi 20.6.2009 skončí RD? Asi mi len pošlú rodič. príspevok za jún a tým so mnou končia. 😉
Treba ešte niekam zájsť (nejaký úrad) a vybaviť ohľadom ukončenia RD?

gapa
8. jún 2009

gallina,
podla mna, na UPSVaR netreba ísť. Aspon mne poslali len doporučený list do vlastných rúk, že mi odnímajú RP od 1.dna nasledujúceho po mesiaci, kedy mala dcera 3roky.
- na ZP nemám skúsenosť, no tam treba vybavovať do 8dní (no nerobia problém ani neskôr), podla info od mamičiek ti to dajú podpisať v ZP
- ak máš podanú prihlášku v SP, tak tam teraz zájsť nemusíš. Až potom odhlášku. Ak by si nebola prihlásená, tak nie si dôchod.poistená štátom a spätne sa to vybaviť nedá.

domika,
nerozumiem tvojim otázkam. Treba napísať konkrétne dátumy.

gallina
autor
9. jún 2009

gapa,
ďakujem pekne za odpovede. Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Ak nastúpi dieťa 2.9.2009 do škôlky, ja sa prihlásim na UP ako uchádzaš o zamestnanie a pôjdem do SP podať odhlášku. Potom do ZP stačí ak odnesiem papier, že som vedená na UP?
Ďakujem.
🙂

domika9
9. jún 2009

gaga to už asi motam doležite je že budem mať pn z DNP tak zatial dakujem

gallina
autor
28. aug 2009

Potrebujem poradiť, či sa mám ísť hlásiť na UP alebo nie, pretože plánujem mať dalšie bábo. Tehotná zatiaľ nie som. ☹
Momentálne som na predlženej RD, peniaze nedostávam, dieťa dávam do škôlky od 2.9.2009 zatiaľ na 4 hod..
Rozhodujem sa či sa mám ísť hlásiť na UP ako uchádzač o zamestnanie alebo naďalej ostať doma. Podporu žiadnu nedostanem. V ZP som sa bola náhlásiť, že som na predlženej RD, akurát som zatiaľ nebola v SP sa odhlásiť.
Chcela by som vedieť, čo je pre mna vyhodnejšie. Či UP alebo byť len tak doma. Čo všetko za mňa bude platiť štát ked pôjdem na UP a čo ked budem doma? Čo všetko treba vybaviť a kam ísť v jednom aj v druhom prípade? A ak by som bola dobrovoľne nezamestnaná? Kam treba ísť? Máte niektorá podobne skúsenosti? ďakujem

gapa
28. aug 2009

gallina,
ak bude dieťa chodiť do škôlky max. na 4hodiny, tak môžeš byť aj nadalej zdravotne poistená štátom. Ale v SP si musíš podať odhlášku (v odhláške uvedieš v časti 10 do kolonky dátum ukončenia poistenia 1.9.09, ak nastupuje dieťa od 2.9.09 do škôlky), lebo v SP je iná definícia riadnej starostlivosti o dieťa.

Takže ak bude chodiť na max. 4hod. denne tak si štátom ZP. Predpokladám, už si v ZP bola, ked si prestala poberať rodič.príspevok a podpisovala si čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti (predpokladám, tak to robia), takže to ti pokračuje.

Ak bude chodiť do škôlky na dlhšie ako 4hodiny, tak bud si sama musíš platiť ZP (ako dobrovolne nezamestnaná) alebo ak sa zaeviduješ na UP, tak budeš poistencom štátu ako uchádzač o zamestnanie. Treba na ZP odniesť doklad o zaregistrovaní.

Ako dobrov.nezam, sa odhlásiš tiež zo SP a na ZP oznámiš tiež ukončenie riad.starotli. na ZP a prihlásiť sa ako samoplatca.

gallina
autor
29. aug 2009

gapa,
odhlášku si pôjdem do SP podať, nájdem ju na nete?

v ZP som bola nahlásiť ked mi skončila RD, že naďalej sa starám o dieťa. Tam som vypísala a podpísala len ich tlačivo, žiadne čestné prehlásenie som nepodpisovala, ani sa ma nepýtali, či dieťa nastupuje do škôlky a na koľko hodin. Samozrejme som dávala aj kópiu rozhodnutia z UP o ukončení poberania rodič. príspevku.

Do škôlky zatiaľ bude chodiť na 4 hod., neviem či to bude mesiac alebo viac, uvidím podľa situácie v škôlke.

Čo je podľa teba lepšie, ísť sa nahlásiť na UP ako uchádzač o zam. alebo zatiaľ ostať akože na predlženej RD, kým nezačne dieťa chodiť na viac ako 4 hod. do škôlky alebo sa zaregistrovať ako samoplatca?

Neviš koľko by sa platilo do ZP keby som sa prihlásiala ako samoplatca? A čo so SP? Tam sa koľko platí, keby som bola samoplatca?
Už som z toho všetkého jeleň. 🙂