Koniec rodičovskej dovolenky

janci27
30. mar 2015

Ahojte, prosim vas, neviete, odkial stiahnem tlacivo pre Urad prace, resp. potvrdenie, ktore potrebuju, ked dieta dosiahne vek 3 roky, ze kde sa nachadza, v akej je starostlivosti atd. Nemam velmi kedy ist si pre to osobne, vraj sa to da stiahnut z ich stranky, ale nikde som to tam nenasla. Dakujem

gapa
16. máj 2015

@luccyina neviem, o čo ti ide. Zamestnávatel má povinnost ti poskytnúť RD do dovršenia 3rokov, ak nejde o dieťa s dlhod.nepriaznivým zdr. stavom. Len doba RD sa ráta do doby pre nárok na podporu a materské do potrebných dní poistenia v určitom období. Chránená pred výpovedou si počas RD, MD, pn, tehotenstva, nie počas čerpania riadnej dovolenky po ukončení Rd ani v období vykonavania práce, či počas neplateného volna.
Ozaj ale neviem, o čo ti ide.

luccyina
16. máj 2015

@gapa Dakujem ze si ochotna sa mi povenovat. Ide mi o to, ci musim po RD nastupit spat do povodnej prace 11.1.alebo staci 1.2.

gapa
17. máj 2015

@luccyina 11.1., rd trvá do dna dovršenia 3rokov dieťaťa, potom len čerpať riadnu dovolenku, ...

luccyina
17. máj 2015

@gapa Dakujem Ti, uz mam jasno 😉

placem
22. máj 2015

@jptt budes mat narok na podporu v nezamestnanosti to viem iste po skonceni RP

placem
22. máj 2015

@jptt budes mat narok na podporu v nezamestnanosti to viem iste po skonceni RP
@1mariannka11 za marec ti prisiel RP v aprili to je v poriadku tam nemas co riesit,myslim si

jptt
23. máj 2015

@placem Si bola na tom podobne?

placem
23. máj 2015

Nie,ale myslim ze ti ho pravom vyplatili

jptt
23. máj 2015

@placem ???

placem
23. máj 2015

Tak sa chod na urad opytat,mozno ti ho daju vratit

zkad
23. máj 2015

@gapa ked sa mozem opytat, aku riadnu dovolenku tu riesia baby? Akoze ked my skonci MD 5.11.2015, tak mam narok na dovolenku(za tie 3r.co som bola doma)? Dakujem za odpoved, moc sa v tom nevyznam.

gapa
23. máj 2015

@1mariannka11 ešte som zabudla ti odpovedať na otázku ohladne RP. Ak dieťa dovršilo 3roky 2.3., tak máš nárok na RP aj za marec (to ti asi povedali na úrade). RP sa ale vyplaca vždy mesiac pozadu, tj. za marec v apríly a aj ked je podmienka na nárok splnená len za časť mesiaca, vypláca sa RP v plnej výške, tj. naposledy máš mať vyplatený RP za marec 2005 v apríly 2015.

gapa
23. máj 2015

@zkad
MD= MATERSKA DOVOLENKA je ospravedlnené volno zamestnankyne pracujúcej na prac.pomer (nie szčo ani nezamestnaného predpokladám ani dohodára) počas tehotenstva a starostlivsoti o dieťa (obvykle 34týž.), čerpá ho len matka, u otca sa tomu hovorí rodičovská dovolenka (§ 166 ods.1 Zákonník práce). Obvykle sa počas nej poberá materské, ak vznikne nan nárok, ak nie, tak sa počas nej poberá rodičovský príspevok, no najskôr od mesiaca narodenia dieťaťa. Počas jej čerpania a trvania prac.pomeru trvajú všetky poistenia zamestnanca v soc.poistovni (nemocnské, v nezam, dôchodkové) aj v zdravotnej poistovni.
RD= RODIčOVSKA DOVOLENKA je ospravedlnené volno zamestnanca v prac.pomere (nečerpá ju szčo ani nezamestnaný) na prehlbenie starostlivosti o dieťa (u žien po čerpaní MD § 166 ods.2) , u otcov treba odlišovať § 166 ods.1 a odst.2. POčas RD podla § 166 ods.2 sa prerušujú poistenia zamestnanca v soc.poistovni a aj zdravot.poistovni. Treba sa prihlásiť do soc.poistovne sama a vybaviť, resp. skontrolovať nahlásenie v zdr.poistovni (mzdárka obvykle nahlasuje, no nie je to už jej povinnost, lebo nahlasuje vlastne poberanie rodičovského príspevku, o čom ona vlastne nemá dôkaz)
Tj. szčo a nezamestnaný, tí len poberajú materské alebo rodičovský príspevok, podla zákona nečerpú ani MD ani RD.
DOVOLENKA resp. riadna dovolenka resp. dovolenka na zotavenie je platené volno v práci (cca § 100-117 Zákonník práce)
Doba MD sa považuje za výkon práce = za odpracované dni. Za toto obdobie vzniká nárok na riadnu dovolenku. Nárok na dovolenku sa posudzuje za každý kalendárny rok samostatne a záleží od počtu odpracovaných a neodpracovaných dní a trvania prac.pomeru v danom kalend.roku. T.j. treba zrátať dni odpracované a neodpracované (soboty a nedele sa do toho nerátajú, ale všetky pondelky až piatky áno). ODPRACOVANé DNI sú napr. dni fakticky odpracované, dni sviatku pripadajúce na inak pracovný den, dni čerpania riadnej dovolenky, MD, tzv. Pčka ...
NEODPRACOVANé DNI sú napr. dni rodičovskej dovolenky (§ 166 ods.2), PN, očr, neplatené volno,
Ak trvá prac.pomer celý kalen.rok a máš odpracovaných v danom kal.roku aspon 60dní a menej ako 100dní neodpracovných, tak máš nárok na dovolenku za celý kalend.rok bez krátenia. Dovolenka sa kráti, ak máš dní neodpraocvných 100 a viac a to za prvých 100dní o 1/12tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu.
Ak je odpracovných dní v danom kalend.roku
0-20dní - nevzniká nárok na dovolenku,
21-41dní - vzniká nárok na 1/12tinu celoročnej dovolenky
41-59dní - vzniká nárok na 2/12tny celoročnej dovolenky
Ak netrvá prac.pomer celý kalend.rok, tak vzniká nárok na pomernú časť dovolenky za daný kalend.rok a to vo výške 1/12tiny za každý CELý kalend.mesiac trvania prac.pomeru, ak je odpracovaných aspon 60dní. A tento pomerný nárok na dovolenku bude krátený, ak je neodpracovných počas trvania prac.pomeru 100dní a viacej.
tak aspon v skratke

gapa
23. máj 2015

@zkad a tu je dobrý kalendár, kde si môžeš vyrátat tie dni, počet spolu odpracovaných+neodpracovaných dní je spolu počet prac.dni+dni sviatkov pripadajúce na inak prac.dni
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php

ibajeho
23. máj 2015

vidim ze sa tu radite o niecom podobnom, tak skusim sa spytat moj pripad nakolko vidim ze sa tu baby v tom vyznaju, snad mi poradite
Som so synom doma na predlzenej neplatenej RD. Neprijali mi ho do skolky tak som zostala doma lebo na sukromku nemame. Moj problem spociva v tom ze je mi ponuknuta praca, ale je na dobu urcitu a to do konca oktobra. Strazenie maleho by som si nejak vybavila uz, len sa chcem spytat ze ked potom s malym opat zostanem doma po oktobri myslim, mam sa ist evidovat na urad prace alebo da sa znova prihlasit na predlzenu RD? Absolvoval niekto nieco taketo? Robia poistovne pri tom problemy?dakujem za kazdu radu

zkad
23. máj 2015

@gapa velmi ti dakujem za naozaj obsiahlu odpoved. Takze ak tomu spravne rozumiem ked sa vratim do prace po rodicovskej dov.(po 3 r), budem mat narok na riadnu dovol. za MD(za tych pribl.34tyzdnov)? To mi potom preplatia? Dakujem este raz za odp. a prajem pekny vecer.

jankali
23. máj 2015

@gapa úžasne si to napísala!🙂

brita
23. máj 2015

@gapa Ahoj Gapa, prosim ta. ty si mi uz viackrat raz dobre poradila. Velmi ta chcem poprosit o radu. V Auguste budu mat moje decka 3 roky (dvojicky). Pred otehotnenim som bola par mesiacov uz nezamestnana. Cize k 1.10.2011 som uz bola ako nezamestnana na UPSVAR, 23.8.2012 sa narodili decka, bola som na materskom, teraz rodicovskom. Decka mi pojdu od septembra do skolky. Ak si nenajdem pracu, ake mam prosim ta povinnosti? Viem len, ze sa mam do 7 kalend. dni od ich 3.narodenin nahlasit ana USPVAR. A co socialna a zdravotna poistovna? Co mam ist vybavit tam? V soc.poist som sa nahlasila na dochodkove, ked som isla na matersku. Mam sa tam ist odhlasit? Mam ist aj do ZP? Dostanem vobec nejake peniaze od UPSVAR? Pred materskym som poberala pol roka podporu.Velmi pekne ti dakujem za radu.

gapa
24. máj 2015

@zkad akk ukončíš pp, tak môžu aj preplatiť a či a kolko vznikol nárok na dovolenku, záleží od dátumov, niekto, kto nastupuje napr. na md v máji si mohol dovolenku z daný kalend. rok už vyčerpať a nová mu nevznikla, tj. treba vždy individuálne. No ty si asi nastupovala na md na jesen, tj. mala ti vzniknúť dovolenka aj v dalšom kalend.roku.

gapa
24. máj 2015

@brita
- na SP do 8dní odo dna, ked začne prac.pomer/dohoda
- na upsvar-odbor soc.vecí a rodiny oznámiť, kto sa o deti stará (je tlačivo) po dovršení 3rokov,
hned si tam vybav potrdenie, dokedy si poberala RP (asi 2x, raz pre UP evidovanie ako uchádzač a raz pre zdr.poistovnu)
- na upsvar -ako sí písala do tuším 7dní sa zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie
- na zdr.poistovnu, ked budeš mať rozhodnutie z upsvar o zaevidovaní do evid. uchádzačov a doklad z upsvar dokedy si poberala RP tak vybavíš nahlásenie, ukončenie ako poberatel RP a začiatok ako uchádzač o zamestnanie
------------
nárok na podporu samozrejme nemáš, soc.minimum neovládam. Popýtaj sa, či nemajú nejaké aktivačné práce-dobrovolné, tam sa robí 20hod. týždenne a dostaneš myslím cca 198eur na mesiac, no najviac 6mesiacov.

gapa
24. máj 2015

@ibajeho podla dnešných zákono nie je problém, ak chodí dieťa do 6rokov do škôlky na max.4hod. alebo je doma s maminou a netrvá ti žiadna dohoda ani prac.pomer byť:
1. dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, prihlášku musíš sama podať, nedá sa dať ani den spätne!! odhlášku treba do 8dní po vzniku pp/dohody
2. zdravotne poistená štátom ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, treba tiež to nahlásiť a podpísať na ZP a zmenu tiež do 8dní (ak ide o dohodu do 4hod., kde je dieťa v škôlke zatial, tak tam asi ani odhlášku netreba, myslím)
---
aj zmenu starostl. o dieťa treba oznámiť na upsvar

brita
24. máj 2015

@gapa Velmi pekne dakujem. 😉

ibajeho
24. máj 2015

@gapa no, ono stale bude maly so mnou doma ale teda kym budem v praci tak by ho strazil niekto z rodiny co by sa prestriedali. to snad nemusim na upsvar nahlasovat, ci ano? a vlastne potom v oktobri ked budem vlastne opat nezamestnana, treba ist na urad prace, alebo rovno zas prejdem na predlzenu neplatenu RD? a v socialke a zdravotke zase len nahlasim ze som na RD?

gapa
24. máj 2015

@ibajeho sociálka určite, z treba odhlášku a potom prihlášku
ak budeš robiť na prac.pomer, tak iste aj na zdr.poistovnu odhláška a podla mna aj na upsvar,
no s dohodami velmi neviem aj čo sa týka zdravotného poistenia a nahlasovania na upsvar, lebo tam už ide o to, že počas dohôd myslím môže to robiť mzdárka ako pravidelnú prácu, tam si asi súvisle poistená zdravotne alebo len nahlasuje konkrétne dni, kedy pracuješ a to je teda tak, že ak by si nebola ako osoba riadne sa starajúca, tak asi musíš si to paltiť (ozaj toto zdravotné a staostl. o dieťa velmi neviem)
-či potom pôjdeš sa evidovať ako uchádzač o zamestnanie, záleží od teba, ak je dieťa do 6rokov s tebou, tak nemusíš, len manžel si nemôže na teba odpočet v dan.priznaní/roč.zúčtovaní dane uplatniť.
----------------
to zdravotné snád niekto tu by mohol mať skúsenost, oni skôr vždy tlačia k odhláseniu, ale v období, ked nepracuješ, tak sa vlastne staráš osobne

ibajeho
25. máj 2015

@gapa vdaka ajtak si mi pomohla

natalia777
26. máj 2015

@gapa ahoj ja ja si ta pamatam ako si mi radila este pri narodeni druhej dcerky a tak sa na teba aj ja opat obraciam 🙂 a to je ze som podala ziadost o predlzenie rodicaku zo zdravotnych dovodov, viem ze mi ma prist rozhodnutie do 30 dni ak sa nemylim 😒 len som sa chcela opytat ze ak nepride do dna kedy dovrsi moja dcerka tri roky tak co mam robit? mam ist normalne na urad prace nahlasit to kto sa o nu stara? a zaevidovat sa na urade prace a vsetko ostatne? alebo co mam robit? A ak potom dojde tak co s tym? Dakujem

2danculik
5. jún 2015

@gapa ahoj gapa, vedela by si mi prosím tá poradiť? Malu mi nezobrali do škôlky a keďže ju nemám kam dat musím zostať doma☹ je nejaká podpora, ako ukončiť pracovný vztah, nejaký tip ako nezostat úplne bez peňazí? 😒

jacka
6. jún 2015

@gapa ahoj....mozes aj mne prosim poradit?,,,,,,....som doma na predlzenej RD.....23.9 mi konci.....z roboty mi volali ze uz nemaju pre mna miesto .....ze som nadbytocna a po takej dlhej dobe nemam narok sa vratit tam kde som bola predtym...dostanem vypoved......ale im mam uz teraz poslat oznamenie ze mi konci predlzena a mam zaujem sa tam vratit .................daju mi vypoved s dvojmesacnou dobou.....mozem od nich ziadat aj odstupne .?...a ako sa mam s nimi dohodnut na vypovedi ...ze dohodou alebo ako by bolo najlpesie pre mna.................... a kdeze som u nich pracovala v kuse 7 ROKOV budem mat aj moznost z uradu prace dostavat nejake ....peniazky..........dufam ze som to dobre napisala...........dakujem☺

nikita002
2. júl 2015

ahojte mamicky chcem sa spytat ohladne rodicovskej dovolenke ..22.9.2015 bude mat maly tri roky chcela by som nastupit samozrejme do prace som na dobu neurcitu mozny nastup by bol 23.9.2015 chcem sa teda spytat ze ako to je s rodicovksym dostanem v septembri a potom este aj v oktobri ?????dakujem

gapa
2. júl 2015

@nikita002 áno, za september v oktobri. Nezabudni na odhlášku v soc.poistovni.