Koniec rodičovskej dovolenky a podpora

ivette1223
12. dec 2022

Ahojte. Sem tam sa docitam ze ked konci rodicak, môžem sa ist nahlasit na urad práce a vznika mi podpora. Je to pravda? Mam odpracovane roky, dostala som normalne MD, potom z uradu do veku 3 rokov rodicak. Teraz ak sa nahlasim na úrad práce vznika mi podpora, ci uz nic nedostanem? Ja len ci sami oplati ist sa registrovať 🤷🏻‍♀️ Ďakujem.

alenah31
12. dec 2022

@ivette1223 dôležité je či pracovný pomer stále trvá alebo ak bol ukončený - kedy skončil.

ivette1223
autor
12. dec 2022

@alenah31 skoncil mi pocas MD, kedze mi koncila doba určitá.

lasona
12. dec 2022

Jasne že sa oplatí, ak sa neprihlásis, musíš si platiť nemocenské. Tuším 70 eur každý mesiac to je. Ale to sa musíš hlásiť potom tak ako ti povedia na úrade, s tym že si aktívne hľadáš prácu. A podporu ak ti vyjde tak ti dajú. Na to musíš mať odrobene roky

ivette1223
autor
12. dec 2022

@lasona odrobene roky mam, len som bola 3r na "materskej" od septembra som na predlzenej - teda osoba starajuca sa o dieta do 6r, kedze som o tomto ani netušila 🙈

domka222
12. dec 2022

Myslím, že podporu môžeš čerpať len do 2 rokov od ukončenia pracovného pomeru 🤷‍♀️

alenah31
12. dec 2022

@ivette1223 tak nárok na podporu si prešvihla. O podporu je možné požiadať do 2 rokov od ukončenia PP. Ty si mohla poberať podporu a medzi tým ste mohli RP prepísať na otca dieťaťa. Teraz ak ti končí RD - nemáš zamestnanie - buď sa prihlásiš do 7 dní od ukončenia RD na ÚP - bez nároku na podporu, ale štát za teba bude platiť zdr. poistenie a dieťa ti smie do škôlky na celý deň. Alebo sa prihlásiš na zdravotnej poisťovni ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov". Nesmieš mať žiadny príjem - žiadny PP, brigádu - nič - tiež nemáš nárok na žiadny príspevok, ale štát bude za teba platiť zdr. poistenie a okrem iného aj odvody do SP. ALE dieťa sme do škôlky max. na 4 hod./deň. A ešte taká drobnosť - keď budeš evidovaná na ÚP manžel si môže za toto obdobie na teba uplatniť NČZD na manželku v RZD resp. DP, keď budeš evidovaná ako "osoba starajúc sa o dieťa do 6 rokov" tak nie - túto úľavu si uplatniť nemôže.

ivette1223
autor
12. dec 2022

@alenah31 no krasa, ďakujem. Tak sa tam nebudem ani trepat 😀 btw, od septembra som evidovaná v ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6r. Len som chcela vedieť, ci mam narok alebo nie, lebo eura sa zidu v tejto dobe... A zbytocne sa evidovat na UP nechcem ak nic nedostanem.🙈

lasona
12. dec 2022

@ivette1223 len si zisti ako je to so zdravotnou. Keď si na úrade platí štát za teba

luccija
12. dec 2022

@lasona keď je na predĺženej platí za ňu stat

alchemilkazltozelena
12. dec 2022

@ivette1223 a kedy ti skončil PP?

ivette1223
autor
12. dec 2022
alchemilkazltozelena
12. dec 2022

@ivette1223 škoda. Keby si v auguste 2021 sa evidovala a RP by si prehodila na manžela, mohla si si vyčerpať podporu... Ja som tak urobila, ale davnejsie

ivette1223
autor
12. dec 2022

@alchemilkazltozelena no škoda veru, ja som nevedela ani ze sa to da, no nevadi aspon viem 🙈