Koniec rodičovskej dovolenky

janci27
30. mar 2015

Ahojte, prosim vas, neviete, odkial stiahnem tlacivo pre Urad prace, resp. potvrdenie, ktore potrebuju, ked dieta dosiahne vek 3 roky, ze kde sa nachadza, v akej je starostlivosti atd. Nemam velmi kedy ist si pre to osobne, vraj sa to da stiahnut z ich stranky, ale nikde som to tam nenasla. Dakujem

fosilka
27. aug 2015

@alenah31 no zamestnat ma nezamestna, ale na odstupnom sme sa dohodli v takej vyske, s ktorou som viac ako spokojna, takze nemozem namietat. Tak nedostatnem maximalnu davku z UP, ale nebude to take hrozne (aspon podla mojich pribliznych vypoctov). Ked uz budem na UP uvazime tu manzelovu matersku a zlucitelnosti s jaslami. Dakujem ti velmi velmi pekne za cenne rady, naozaj neviem od koho by som dostala tolko informacii 🙂

alenah31
27. aug 2015

@fosilka díky🙂 ale určite by vám aj na sociálke poradili - niektoré pracovníčky na úradoch sú celkom normálne🙂 tak držím palce nech vám to vyjde podľa predstáv🙂

gapa
27. aug 2015

@fosilka nečítam všetko, čo ste tu popísali, ani to riešiť, len chcem upozrniť, že ak by si skončila pp bez obnovenia poistenia, tj. posledným dnom RD, nezaevidovala sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie hned po ukončení prac.pomeru a nemala by si žiadny vym.základ v období 2roky pred zaevidovaním, tak by bola podpora rátaná z minima. Pozor na to. A to isté platí, ak by si sa zaevidovala hned, nemala v obd. 2roky žiandy vym.základ, no v období 2roky pred zaevidovaním máš okrem obdobia čerpania Rd aj obdobie MD, tiež minimum.podpora. Tj. treba ten vym.základ, ak máš mzdu o dosť vyššiu ako minimum (ak máš minimum, tak je ti to jedno, aspon by si mala terajšíe minimum). Tj. je podstatné mať vym.základ, ak nechceš minimum. podporu.

fosilka
27. aug 2015

@gapa na MD som nastupila 2.1.2014 a potom pokracovala RD doteraz teda spolu cca 1,5 roka som doma, keby som isla na UP od 1.10.2015, tak do VZ sa rata 1.10.13-30.9.15(cize mzda + dovolenka za toto obdobie), ano? Alebo kalendarne roky? Medzi MD a RD som cerpala dovolenku. Mala som nie minimalnu mzdu, tak hadam to bude v pohode, nie? Dakujem ☺

gapa
27. aug 2015

@fosilka takže tam máš vym.základ v období 2roky pred zaevidovaním, tak to bude z toho vym.základu.

uzovka27
21. sep 2015

Ahojte chcela by som vedieť... Na úrade mi nevedela povedať... 15.9.2015 mal malý 3roky a oficiálne mi skončil rodicak... Dostanem v októbri ešte jeden Rodičovský? Celý? Či len časť za 14dni... Ďakujem za odpoveď

anka772
21. sep 2015

@uzovka27 dostaneš celý rodičovský príspevok 🙂

uzovka27
21. sep 2015

Oooo super aj som si myslela no nebola som si istá... Ďakujem 🙂

yvkay
30. okt 2015

@uzovka27 ahoj.ako si to poriesila s tym oznamenim nastupu do prace?mne konci 13.11.2015 a neviem ci mam posielat do prace ze mi konci RD,lebo asi pojdem na PN zo zdravotnych dovodov. @gapa prosim mozes mi poradit?dakujem

yvkay
31. okt 2015

@gapa ahoj.mozem poprosit o radu? RD mi konci v piatok,t.j.13.11.2015. Kedy by som mala si dat vypisat PN od soboty 14.11.2015? alebo az od pondelka 16.11.2015? Robim na smeny a aby mi nahodou nedali abcsnciu.Zmluvu mam na dobu neurcitu,robim tam od roku 2003,dufam ze budem mat narok na platenu PN,ze neostanem bez prijmu.dakujem.

uzovka27
31. okt 2015

@yvkay ja som neposielala mi sme sa viac menej dohodli s uctovnickou ...ale ak mas pocit ze ta maju prepustit tak by som sla asi na PN ale ako to je s PN neviem ale baby ti poradia aj mne poradili

gapa
31. okt 2015

@yvkay teraz zákon vyžaduje písomné oznámenie aspon mesiac popredu, tj. radšej by som napísala. Ale s tou pn, veru neviem iste, asi by si mala od soboty, ak pracuješ na smeny, ale či sa to teraz dá?? kedy ísť k lekárovi, v piatok? netuším Ak totiž začne pn v piatok, nárok nevznikne, ak ti končí rd piatkom. Lebo teraz nemôžu lekári vystaviť pn spätne, neviem, aké sú výnimky, či sú nejaké. Kedysi mohli 3dni dozadu, no boli zmeny.

yvkay
31. okt 2015

@gapa dakujem za odpoved,opytam sa lekarky,ona urcite bude vediet co sa tyka PN dakujem aj tebe za odpoved @uzovka27 potom napisem ako to je 🙂

uzovka27
5. nov 2015

@gapa ahoj prosím vas chcem sa spýtať ...som po rodičovskej a v zamestnani som dostala vypoved ...podala som ziadost o podporu a dnes mi prislo rozhodnutie 2,48e na den a z toho 50% mam narok na den ...koli tomu lebo som pocas RD robila na dohodu a tak sa mi to spriemerovalo ☹ ...vychadza to cca 36 e na mesiac co je smiešne ...mam 2 deti a nezamestnana co mam robit dat si ziadost na hmotnu nudzu ? ako to je bude tam posudzovany aj moj priatel? zije s nami ale nie sme zobrati...mozem poberat aj tu smiešnu podporu aj hmotnu nudzu sučasne? mala mi vyst max. podpora len tie dohody počas RD to pokaslali ..je vobec normalne aby bola podpora 36 e mesacne ked som bola normalne zamestnana? dakujem za kazdu radu

gapa
5. nov 2015

@uzovka27 bohužial. Pre mamičky, ktoré robili na dohodu je lepšie ukončiť pp posledným dnom Rd a nie neskôr, lebo to takto dopadne. S tou hmotnou núdzou neviem poradiť, skús v inom fore, no myslím berie sa domácnost, tj. ak aj priatel, mal by tam byť.

uzovka27
5. nov 2015

@gapa dakujem

yvkay
5. nov 2015

@uzovka27 to mi je vazne luto ze ti nevysla ta podpora,len nechapem preco ta v robote neupozornili alebo ze si to nevedela,ja som to tiez nevedela a som o trochu mudrejsia zial na nevedomosti ineho

uzovka27
5. nov 2015

@yvkay no bohužial ...mna to nenapadlo keby som to aspon tu spomenula nemuselo to takto dopadnuť :( no a moja uctovnicka tvrdila ze o tom nevedela ...no uz mam pocit ze ma fajne ofikla ...no dufam ze aspon na urade zajtra pochodim aspon s HN..držim palce nech ti to dobre dopadne 🙂... samozrejme sa najlepšie učime na vlastnych chybach :( len je smutne ze stat tresta tych ktori robia a nie naopak

yvkay
5. nov 2015

a uctovnicka vedela ze si pracovala na dohodu?

yvkay
5. nov 2015

@uzovka27 a uctovnicka vedela ze si pracovala na dohodu?

uzovka27
5. nov 2015

@yvkay ano vedela

uzovka27
5. nov 2015

@gapa chcem sa spýtat ešte myslíš že by bolo možné sprviť opravu vo výkaze na socialku že som neodrobila ten jeden deň ... a ked mne mal malý 3 roky 15.sept. tak to ukončenie pracovneho pomeru moze ostat na 16.sept. kedze 15.sept bol sviatok ? bo pochybujem ze odvody uz boli platene kedze uctovnicka je mimo slovenska ...myslis ze by bola mozna taka oprava? čiste teoreticky

gapa
5. nov 2015

@uzovka27 tie výkazy musela urobiť do konca oktobra. A ked ti vyplatili podporu, musela si im predpokaldám odniesť potvrdenie resp. aj z ich systému to brali, tj. ťažko také niečo opravovať.

uzovka27
6. nov 2015

@gapa ešte som podporu nemala tento mesiac okolo 19. budem mať prvú..tak preto sa pytam lebo tam je nejaky ten čas na odvolanie či čo ...no dakujem uvidim skusim sa spytat priamo na socialke ci by nieco take bolo mozne ..dakujem este raz

yvkay
12. nov 2015

@gapa mozes mi este poradit z coho sa mi bude ratat PN ak som pred nastupom na MD bola na PN mala som rizikove tehotenstvo,som zamestnana uz 12 rokov na dobu neurcitu a plat som mala okolo 450 eur.v zmluve.bude sa mi ratat z minimalnej mzdy ci z coho?prosim o odpoved.vdaka

gapa
12. nov 2015

@yvkay ak vznikne pn po ukončení rd a v roku predchádzajúcom, teda v r.2014 si čerpala celý rok len rodič.dovolenku, nič iné v tomto zamestnaní, tak nemocenské od 11dna sa bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac, kedy nemocnské vzniklo, tj. mzdárka by mala uviesť najmenej hrubú mzdu podla aktuálnej prac.zmluvy. Nezabudni na odhlášku do soc.poistovne ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak si bola prihlásená po pôrode

yvkay
12. nov 2015

@gapa dakujem pekne,takze ani ked by som si vzala riadnu dovolenku po RD ktora mi vznikla mi nezvysu PN?

gapa
12. nov 2015

@yvkay riadna dov. určite nie, berie sa čo napíše mzdárka, čo potvrdí, akú mzdu (to od 11kalend.dna, čo platí sociálka, prvých 10dní platí zamestnávatel)

yvkay
12. nov 2015

@gapa dakujem za vysvetlenie a radu,si zlata osobka,tak oznamenie som poslala ze mi konci RD a ze nastupujem do prace,tym by sa mi malo obnovit nemocenske poistenie ak som to dobre pochopila a mala by som mat platenu PN

yvkay
14. nov 2015

@gapa ahoj.rozmyslam a rozmyslam a neviem co by bolo pre mna asi najlepsie a tak som sa chcela opytat Teba ze prva varianta je ist na PN ako som uz Ti pisala,ale rozmyslam ze ci by nebolo re mna asi lepsie ukoncit PP dohodou a mat max.podporu,len teraz neviem ked som napisala do prace ze mi konci 13.11.2015 RD a ze nastupujem do prace,ze ked pridem v pondelok s vysanou dohodou ci mi ju mozu aj zamietnut a ked by som dala vypoved ci budem mat narok na podporu maximalnu,toho 16 eho by som asi si vybavila vystupnu prehliadku a 17 eho je sviatok tak k akemu datumu napisat ukoncenie PP? Viem ze iba ta otravujem ale uz som raz tak davala vypoved a so mnou vybabrali ze som nemala ani narok na podporu.prosim porad mi ako to urobit ak by som chcela ukoncit PP.a do tej dohody treba aj napisat ze chcem preplatit Riadnu dovolenku co mi vznikla pocas tych PN co som bola na rizikovom cca od 7t.t v roku 2012 az doteraz? budem rada ak mi poradfis.dakujem pekne.