Koniec rodičovskej dovolenky a úrad prace

dukokatka
17. jan 2014

6.2 2014 mi konci rodicovska dovolenka,pracu uz nemam lebo pocas rodicovskej dovolenky sa firma zrusila,tak sa musim prihlasit na urad prace-na socialku.Podporu nedostanem aspon muz pracuje.Ak by som otehotnela dostanem neake korunky ,ci nie.

alexis14
3. aug 2015

Ďakujem.

gapa
4. aug 2015

@samkova ak by ozaj končil, tj. napr. rušil zivnost, tak môže aj počas Rd, ale pre teba lepšie, ak až ukončením rd, samozrejme máš nárok na odstupné, ak on iniciuje ukončenie pp, vid § cca 62+76 Zákonník práce

jul17
8. aug 2015

ahojte v septembri sa mi konci Rd ale v novembri zase nastupujem na dalsiu co mam robit s oktobrom? dakujem

tinkaaa
22. sep 2015

@gapa alebo ktokoľvek to sa vyznáte prosím poraďte - 2.10.2015 má malá 3 roky už chodí od septembra do škôlky.Ja som pred RD nebola zamestnaná tak som si podala ešte žiadosť na predĺženú RD zo zdravotných dôvodov dieťaťa.No chcem sa opýtať čo v prípade ak mi RD neschvália,do koľkých dní sa musím evidovať na úpsvar.Ak by som chcela zostať doma do 6rokov dieťaťa treba ísť na sociálnu poisťovňu a do zdravotnej poisťovne však.A čo malá môže chodiť celý deň do škôlky či len na pár hodín? A ja a zamestnanie.Keď by som bola doma na RD zo zdravotných dôvodov môžem popritom robiť na normálny pracovný pomer či len dohodu ? A malá môže byť v škôlke celý deň či len na pár hodín.viem,veľa otázok no ja sa v tomto nevyznám ďakujem za odpovede

ika33
29. sep 2015

Ahojte, chcela by som sa spýtať mám nárok na nejakú dávku keď po rodičovskej idem na úrad práce? Počas materskej som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia zamestnávateľa (bolo to v čase keď mal syn 4 mesiace). Po ukončení MD som išla na úrad práce na pol roka a poberala som nezamestnanecké, potom som išla na RD a teraz mi skončila. Môj manžel pracuje. Chcem sa spýtať či mám na nejaké peniažky nárok. Mám dve deti 5 a 3 ročné, takže každá korunka by sa hodila. 🙂 Ďakujem za odpovede.

majusqa77
30. sep 2015

@ika33 nie. Na podporu je narok max.do roka do skoncenia PP. A ty si si ju este aj vybrala, musis znova odpracovat 2 roky

ika33
30. sep 2015

@majusqa77 to, že nedostanem už nezamestnanecké som si aj myslela, veď som ho už vlastne vybrala ale niečo iné som myslela. Veď naši spoluobčania, ktorý sú stále diskiminovaný majú rôzne dávky, tak som myslela, či my obyčajní smrtelníci tiež na niečo nemáme nárok. Ale ďakujem za odpoveď.
Ja by som aj pracovala ale zamestnať sa s dvoma deťmi je ťažšie ako som si myslela ☹

minikatka
11. okt 2015

ahojte maminky,,vcera mala moja dcera 3rocky,,takze tymto dnom mi konci rodicovsky??alebo este posledny dostanem este v novebri??myslim eura..a kedy sa mam ist nahlasit na urad,,hned zajtra??alebo ako to vlastne je.

gabrielakin
11. okt 2015

@minikatka Ano,posledny este v novembri.Na urad cim skor, do 7 kal. dni od ukoncenia RP,ak sa chces ist evidovat.Mozes ostat doma do veku6r. dietata,ale uz bez rodicaku.

minikatka
11. okt 2015

@gabrielakin dakujem krasne,,nevedela som ako to je a evidovat sa vlastne musim,,kedze som na dohodu zamestnana uz rok..

elian
11. okt 2015

@minikatka ak sa zaeviduješ, musíš stihnúť do 7 kalendárnych dní, tak pracovať na dohodu môžeš, ale nesmieš zarobiť viac ako cca 148 eur v hrubom

denissa007
11. okt 2015

Ahojte zienky, chcem sa spytat...pri ukonceni rodicaku ak by som chcela max. podporu budem pytat den dovolenky, moze mi zamestnavstel odmietnut dat ju? ak dieta bude mat 3roky 12.5.2016 dovo bude 13
5.2016 vypoved podam k akemu datumu? 14.5 a 15.5 je vikend a este jedna otazka, pocas tehu som bola pn v r.2012 do aprila 2013, po PN som si vycerpala dovo za rok 2012,potom nastup na MD, pytala som ekonomky kolko dovo mam za obdobie MD teda od aprila 2013 cca po november 2013 a zevraj 25 dni, nie je to vela, ved tolko je za cely odpracovany rok, ci mylim sa? dakujem

0489
13. okt 2015

zdravim,potreboval by som radu.manzelke koncila rodicovska dovolenka,kedze mali mal 23 septembra tri roky,nastupil od 1 septembra do skolky,a manzelka od 24 do prace na povodne miesto.na urad prace sme zaniesli papier ze chodi do skolky po dovrseni troch rokov.no neviem ci este toho mesiaca dostaneme rodicovsky prispevok,za september(vyplaca sa spetne ci do predu?) nejak mi to uslo,a dalsia otazka je ci nam treba ist na socialnu poistovnu nieco nahlasit,ci automaticky zamestnavatel nahlasuje?aj kvoli pridavkom ci treba ist niekde nieco hlasit ci automaticky to ide dalej?pridavky dostavala manzelka s rodicovskym naraz.vie mi neikto dat odpoved na moje otazky?🙂

jolinka
13. okt 2015

@0489 rp za september dostanete v oktobri 😉

jolinka
13. okt 2015

@0489 pridavky idu automaticky, napr. ja som mala na ucte pravidelne rodicovsky prispevok s pridavkami na deti, ked maly dovrsil 3 roky, v auguste, este dosiel v septembri posledny rodicak, potom uz len pridavky.

na socialnu poistovnu posle papier zamestnavatel ze on za nu plati odvody. takze ju socialna poistovna vyradi z kategorie poistenec statu do kategorie zamestnanec.

0489
13. okt 2015

@jolinka dakujem ti velmi pekne za odpoved.lepsia ani nemohla byt 🙂rp este dostaneme a netreba nic vybavovat po uradoch,ktore ja nemusim vobec, behat hore dole a cakat kim dojde na teba rada.

jolinka
13. okt 2015

@0489 no este sa netes 😉 myslim ze napr. zdravotnu poistovnu si musi obehat sama. tam treba asi doniest pracovnu zmluvu ze od 24. septembra plati za nu poistne zamestnavatel... do dovrsenia veku 3 roky dietata bola automaticky poistenec statu, cize stat za nu hradil zdravotne aj socialne poistenie.

este sa moze stat, ze jej zamestnavatel je mala firma alebo zivnostnik, a oni ju poslu na socialku nech tam vypise registracny list, aby ju preradili z kategorie poistenec statu do zamestnanca.

Je dobre ze ona ma zmluvu presne od datumu ked dieta dovrsi 3 roky, takze nemusi vykryvat nejaku dobu hoci par dni...predlzenou RD alebo pobytom na UP: 😉 😉

v kazdom pripade ale rodinne pridavky riesit nemusite, tie treba dokladovat az u starsieho dietata, ci po 18.tom veku este pokracuje v studiu alebo uz pracuje...

0489
13. okt 2015

@jolinka no manzelke trval pracovny pomer,oni ju neprepustili,ani pocas materskej. narodil sa nam prvy a pocas tej doby aj druhy chlapec,cize do prace nastupila po dovrseny tretieho roka mladsieho.a mne sa zda,ze do zdravotnej platil zamestnavatel aj pocas tej doby co bola doma.firma je väcsia,len ta ekonomka jej vela neprezradila,ze co vsetko oni vybavili

jolinka
13. okt 2015

@0489 aha , takze jej trva prac. pomer, ak je to vacsia firma, urcite ju oni registruju. vacsie firmy funguju na zaklade elektronickeho podavania vykazov do poistovni a do dan. uradu, vo vykazoch sa vypisuju aj kazda zmena v registracii.

dominikkaaa
13. okt 2015

@0489 ja som bola nedavno na socialke riesit matersku - vtedy som vypisovala prihlasku na mlasie dieta a vtedy mi povedali ze pokial nastupim do zamestnania ci uz tpp, dohoda musim prist vypisat odhlasku ze im nestaci papier od zamestnavatela.

11motylka11
7. nov 2017

Mile mamicky
Ukončila mi rodičovská dovolenka 30.10.2017
Ešte som sa na UP nenahlásila ze som nezamestana . Nemám pracu . Mám nárok na podporu ?? Dakujem vám moc pěkné ❤

majusqa77
7. nov 2017

@11motylka11 kedy ti skoncil prac.pomer

evittam
7. nov 2017

@11motylka11 Koniec PP?

11motylka11
7. nov 2017

@majusqa77 asi 1,5-2 rokmi

11motylka11
7. nov 2017

@majusqa77
Ale plánujem sa stahovat do ciech do Ostravy a dcerka tam bude chodit do školky

evittam
7. nov 2017

@11motylka11 Pred 1.5-2rokmi ti skoncil PP? Nemáš nárok na podporu. Na podporu je narok do roka od skoncenia PP ak teda splnas podmienky nároku co uz je teraz v tvojom prípade jedno.

majusqa77
7. nov 2017

@11motylka11 ako pise
@evittam . Skoda, ze si to neriesila skor

11motylka11
7. nov 2017

@evittam aha , Dakujem ti.
Takze nemusím sa nahlásiť že som nezamestnaná ? Ja budem mat prácu v Ostrave až po novom roku . T

evittam
7. nov 2017

@11motylka11 No nemusíš. Ale v tom pripade si ZP musíš platiť sama.

kkl82
14. feb 2018

Ahojte 🙂 Mohla by som poprosit o radu? Pracovny pomer v zamestani mam od 9.2.2009, na prvu MD som nastupila 8.1.2012, po nej klasika RD az do 15.2.2015, kedy som nastupila na dalsiu RD s dcerkou. Teraz mi konci RD (25.3.) a ja sa do mojej povodnej prace nechcem vratit kvoli narocnemu dochadzaniu a inym osobnym dovodom. Chcela by som poziadat o ukoncenie pracovneho pomeru. Otazka ale znie, budem mat narok na davky v nezamestnanosti? Alebo mi chyba ten jeden mesiac do odpracovanych 2 rokov? Dovolenku, na ktoru mi vznikol narok za rok 2012, som si dala preplatit po skonceni prvej MD. Dovolenku, na ktoru mi vznikol narok pocas druhej MD by som mala mat stale k dispozicii (v tom case som uz dovrsika 33 rokov). Keby som nastupila do prace len na dobu cerpania druhej dovolenky, dostanem sa na tu hranicu 2 odpracovanych rokov? Ci si to len ja predstavujem takto lahko a na nic a nikde nebudem mat narok? Pracu si hladat mienim, len by som rada vedela, ako velmi sa musim ponahlat. Dakujem za rady!