Koniec rodičovskej dovolenky a úrad prace

dukokatka
17. jan 2014

6.2 2014 mi konci rodicovska dovolenka,pracu uz nemam lebo pocas rodicovskej dovolenky sa firma zrusila,tak sa musim prihlasit na urad prace-na socialku.Podporu nedostanem aspon muz pracuje.Ak by som otehotnela dostanem neake korunky ,ci nie.

zalka
15. júl 2015

@nezbednica no mesiac vopred .. ale záleží aj na zamestnávateľovi či sa dohodneš skôr
a na ZP SP ťa zo svojho pohladu porieši zamestnávateľ
ty ideš na Sp sa prihlásiť na dôchodkové poistenie hned ako ti začne RD a nebudeš chodiť do práce

nezbednica
15. júl 2015

@zalka cize ak som pochopila spravne na sp idem hned aj ked este budem napr. Mesiac pracovat? A nebude ma moct zamestnavatel vyhodit za ten mesiac?

zalka
15. júl 2015

@nezbednica môže ťa vyhodiť za ten mesiac čo budeš pracovať .. nepochopila si čo som písala abo ja som to napísala tak, že sa nedá pochopiť

anella07
15. júl 2015

@zalka tak ja som dnes bola na urade prace a teta mi povedala, ze sa naozaj staci zaregistrovat najneskor do 7.8. (Od 14.7. Som nezamestnana), lebo maly je narodeny 3.7. Aza mna socpoist plati vsetky odvody za cely mesiac a aby som neprisla o ten jeden mesiac podpory, tak sa mam zaregistrovat od 1.8. Do 7.8. Tych 7 dni. Pisem pre info, 🙂 a tie moje datumy s dovolenkou su zial nad 100 dni, tak asi z toho nic nebude... ale aspon nepridem o ten mesiac, keby som si nevedela najst pracu...

nezbednica
15. júl 2015

@zalka v pohode len som sa chcela uistit ci som to z tou sp pochopila spravne na to dochodkove sa prihlasim ked uz ma zamestnavatel odhlasi a ja zostanem doma cize napr. 31.7 budem posledny den v praci a teda 1.8 sa prihlasim.

zalka
15. júl 2015

@anella07 no natárala ti hlúposti teta na UP,
lebo o žiaden mesiac podpory by si neprišla ...
a na to aby si sa mohla zaevidovať až od 1.8. tak na to potrebuješ sa nahlásiť na ZP a SP ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov defakto neplatená rodičovská ...
takže je kravina čo ti povedala teta na UP ...
a ked som ti napísala že tie tvoje dátumy nie sú nad 100 dní tak ako sorry ale viem čo píšem ...
chápeš že mesiac má 30 kalendárnych dní aale len okolo 20-22 pracovných dní ... a je rozdiel či ty porátaš kalendárne dni ... čo si urobila ty ... a je rozdiel ako ja som porátala pracovné dni ... a zákon hovorí o pracovných dnoch .. takže na dovolenku je nárok ako som ti napísala ....
a ak tak si prečítaj § 109 zákonníka práce a rozlišuj pojmy .... pracovný deň, a kalendárny den
pracovný den ... PO,UT, ST, ŠT, PI
Kalendárny den ... PO,UT, ST, ŠT, PI, SO, NE

zalka
15. júl 2015

@nezbednica áno tak je to správne .

zalka
15. júl 2015

@anella07 A len tak prezaujímavosť .... UP nevypláca podporu ... podporu vypláca SP ... a tetušky na UP vedia občas veľké kulové ako ráta a ako vypláca podporu SP .... takže ako píšem natárala ti kraviny a ty si jej to pekne spapkala aj s navijakom ...

katula2
17. júl 2015

@zalka ahojky, mno stále mám lietačky...na urad prace ma nechvu evidovat,lebo nemam výpoved a zápočtový list a ten ani tak skoro asi nedostanem aj ked stale bojujem. on mi povedal,že mi podpíše výpoved ak ja napisem výpoved s datumom dva a pol roka dozadu coz neurobim,lebo to som bola na materskej dovolenke...len on to chce preto,lebo mam aj narok na odstupne a na vyplatenie dovolenky pocas materskej a mimochodom on predal firmu,ale som evidovana ako zamestnana...

kaia
17. júl 2015

@katula2, ak by si dala ziadost o skoncenie pracovneho pomeru Ty, tak narok na odstupne nemas, iba preplatenie dovolenky 😉

katula2
17. júl 2015

Hej ja to viem vsetko to som teraz vybavovala...Lenže on mi nechce dat ku knu 10.7.2015 výpoved ale dva apol roka dozadu mi chce podspisat a na uradoch mi povedali ,že to nemam robit,lebo som bola na materskej dovolenke...On predal svoju presonalnu agenturu,ale bar kde som pracovala je stale majitelov cize mojim sefom...

zalka
17. júl 2015

@katula2 skús ešte osloviť inšpektorát práce či ti oni nepomôžu ...

kaia
17. júl 2015

@katula2, alebo mu skus len pohrozit Inspektoratom prace, to zvykne zabrat 😉. Spatne nic nepodpisuj 😉

zalka
17. júl 2015

@katula2 ináč chodíš do roboty? lebo ti môže dať absenciu, za to obdobie od skončenia RD ... treba ísť so svedkom do roboty ... a ked ťa nepustí na pracovisko tak treba volať inšpektorát práce ...
lebo píšeš, že si stále zamestnaná, tak to treba i na toto dať pozor ... defakto si už viac ako týžden mala pracovať.

gabrielakin
24. júl 2015

Ahojte.Zienky potrebujem radu.Vcera mala dcerka 3 roky a dnes som sla na UP.Najprv som sla ohladom prehlasenia ze dcerka je so mnou doma a zatial nenavstevuje skolku.Potom som chcela potvrdenie ze mi rodicovsky prispevok skoncil aby som sa mohla prihlasit na UP ako nezamestnana.Pracovny pomer(dohodou na dobu urcitu) mi skoncil pocas materskej a na podporu narok nemam.Pani mi nato povedala ze na UP vobec nemam chodit,ze oni za mna platia do zdravotky do veku 6.r dietata.Co je natom pravda?Ze ked sa prihlasim tak nikto to platit nebude a este dodala ze sa nemam zamestnat na dohodu ale iba na zmluvu 😠

alexis14
25. júl 2015

Dobry deň. Potrebujem radu. Manžel je na rodič. dovolenke, ktorá mu konči v 8/2015,chce si požiadať o predlženie pre nepriaznivý zdrav. stav. Môže sa po ukončení riadnej RD nahlasiť na UP a zaroveň žiadať o predlž. RD? aby bol niekde vedený v prípade, že mu to neschvalia.Prípadne môže sa zamestnať na dohodu a následne žiadať o predlž. RD ?

nezbednica
30. júl 2015

@zalka dobry poprosila by som vas este o pomoc zajtra som posledny den v praci a nastupujem na predlzenu rodicovsku dovolenku pre nepriazdnivy zdravotny stav dietata volala som teraz do soc.poistovne ze ci staci ked sa pridem nahlasit 03.8 tj v pondelok ako poistenec statu ona tvrdi ze lepsie by bolo zajtra lebo potom tie dva dni sa mi nebudu pocitat ze zamna stat platit nebude tak teraz neviem je to pravda?

lasto
30. júl 2015

@zalka ahoj, môžem poprosiť o radu?
Od 9.3. 2009 som bola zamestnaná na dobu určitú a odišla som na MD, takže mi zmluvu k 31.7. 2011 zrušili, platila som si dobrovoľné poistenie v najvyššej sume od 11.1. 2012 do 6. 10. 2012 a od februára 2013 som na MD, teraz na rodičovskom príspevku. V septembri som bola v práci od 9.09.2014-2.11.2014 na zastupovanie. Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti,ak pôjdem na upsvar?

svirky
30. júl 2015

@zalka zdravim...potrebujem sa poradit...6.8. bude mat maly 3 roky...stale som v pracovnom pomere od roku 2008,kde som isla na prvu MD,RD do 22.1.2012,okolo 25.1.2012 som sla na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu a stale som si platila a zaroven uplatnila DNPO az do jeho ukoncenia,ked to zrusili....teraz by som mala nastupit do roboty,ale v septembri sa stahujeme do ineho mesta,takze nebudem moct tam pracovat...plat som mala vyssi...chcem sa poradit,ci mi pomoze cerpanie nejakej dovolenky,aby som mala dobru podporu,alebo naopak...alebo,keby som sla na PN,ci mi moze nejako poskodit k vyslednej sume podpory...zatial ma nechcu prepustit,lebo chcu mi vyjst v ustrety...
dakujem za radu a skoru odpoved 🙂

jolinka
31. júl 2015

@gabrielakin ked planujes dieta mat doma nemusis ist na urad prace, staci zajst na socialku....tam ti budu platit soc. poistenie do 6 rokov dietata, kym nenastane zmena /zamestnanie, invalidny dochodok a podobne/ a takisto chod na zdravotnu poisstovnu...tam vypis Cestne prehlasenie ze sa celodenne staras o dieta do 6 rokov /nezabudni doniest rodndy list/ a takisto sa tym stavas poistencom statu co sa tyka zdravotneho poistenia

Takze az do 6 rokov dietata budes mat vsetky odovody platene ak nenastane zmena...to jest zamestnaie a pod. Jediny rozdiel oproti predlzenej mat. dovolenke zo zdravot. dovodov je to ze uz dalej nepoberas rodicak...Ked ma dieta nepriaznivy zdravot. stav potvrdeny lekarom...rodic dostane aj rodicak aj ma platene odvody statom. Mozes mat dokonca dieta v skolke ale len na 4 hodiny.

Ak by si chcela dat dieta do skolky na cely den...uz nie si poistencom statu pre zdravotne poistenie, lebo nesplnas podmienku celodennej starostlivosti....vtedy sa treba hlasit na UP. a zdr. poistenie budes mat opat platene ako poistenec statu ale uz z titulu evidencie na UP. Socialka ostava nezmenena...tam ti platia odvody aj ked si nezamestnana evidovana na UP, aj dobrovolne nezamestnana /hradiaca si sama zdravotne poistenie/ aj ked si na predlzenej mat. dovolenke...

Jedine ze sa zamestnas . tak samozrejme vsetky odvody uz mas platene zamestnavatelom zo mzdy.

gabrielakin
31. júl 2015

@jolinka dakujem velmi pekne za info

alexis14
1. aug 2015

Ahoj môže aj mne niekto poradiť? Písala som trocha vyššie.Ďakujem.

jolinka
3. aug 2015

@alexis14 ANO, manzel sa moze po skonceni rodicovskej dovolenky hlasit na UP. ak mu po case schvalia predlzenu rod. dovolenku pre nepriaznivy zdr. stav...opat zajde na UP a tam ho vyradia z titulu ze nastupuje na predlzenu RD.

co sa tyka prace na dohodu...tam je to obmedzene vyskou prijmu teraz neviem presne okolo 146 eur ale treba si to zistit. do tej vysky moze pracovat aj byt evidovany na UP. subeh prace na dohodu a predlzenej RD neviem...to si pozistujte.

samkova
3. aug 2015

Baby viete mi poradit...v oktobri mi konci rod.dovolenka som stale zamestnana ale zamestnavatel pocas mojej rod.dovolenky skoncil...mam narok na odstupne??a mam sa ist nahlasit na urad a mam narok na nejake korunky.?dakujem vam...🙂

gapa
3. aug 2015

@gabrielakin inak súhlas, že ti štát platí dôch.+zdr.poistenie, ak si si dala prihlášku. Ešte je tam jeden rozdiel, že manžel si od augusta nemôže na teba uplatniť odpočet z dane, lebo k 1vému v mesiaci nie si poberatel RP ani uchádzač o zamestnanie. to je podstatné len vtedy, ak manžel platí dane, ak nie, tak je to pre teba bezpredmetné.
@jolinka

gapa
3. aug 2015

@samkova Trochu nerozumiem. Ked zamestnávatel končil, mal s tebou ukončiť pp a vyplatiť ti odstupné. Odvtedy už nečerpáš RD ale len poberáš rodič.príspevok ako nezamestnaná. Ak by bola firma v konkurze, tak za určených podmienok napr. ak požiadaš do určitej doby po ukončení pp môžeš získať nevyplatené peniaze zo soc.poistovne- aj odstupné.

lasto
3. aug 2015

@gapa môžeš aj mne poradiť, prosím, písala som vyššie

gapa
3. aug 2015

@lasto na nárok na podporu musíš mať splnenú podmienku mať aspon 730dní poistenia v nezamestnanosti v poslednch 3och, resp. 4och rokoch, čo ale bohužial nesplnaš, podla tvojich údajov

lasto
3. aug 2015

@gapa ďakujem

samkova
3. aug 2015

@gapa praveze nemoze riesit pokial som na rodicovskej vraj az mi skonci potom mi da odstupne.