Koniec rodičovskej dovolenky. Čo a kde nahlásiť?
Chcem sa spýtat,ako je to ked poberam rodičovský príspevok a už mi končí,malý bude mat 3 roky...Kde treba ist,kedy?dakujem maminky 🙂
Stručné zhrnutie
- Rodičovský príspevok sa poberá do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa; nástup do pracovného pomeru je deň po 3. narodeninách dieťaťa.
- Ak sa po skončení rodičovskej nevraciate do zamestnania, je potrebné do 7 dní nahlásiť sa na Úrad práce / ÚPSVaR alebo ostať na predĺženej neplatenej rodičovskej, pričom riešenie zdravotného a dôchodkového poistenia závisí od toho, či ste evidovaná, zamestnaná alebo sa vraciate do zamestnania.
- Po skončení RD treba oznámiť zmenu v Sociálnej poisťovni (odhlásenie/prihlásenie osoby starajúcej sa o dieťa do 6 rokov, lehota uvádzaná v diskusii: do 8 dní), v Zdravotnej poisťovni predložiť potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku a na ÚPSVaR nahlásiť, kde sa dieťa bude nachádzať; zamestnávateľ zvyčajne oznamuje ukončenie prerušenia poistenia cez Registračný list FO.
Najčastejšie otázky
Q: Kam ísť hneď po skončení rodičovskej dovolenky, ak sa nevraciam do práce?
A: Do 7 dní sa odporúča nahlásiť sa na ÚPSVaR / Úrad práce alebo zostať na predĺženej neplatenej rodičovskej; zároveň overiť stav v Zdravotnej poisťovni a v Sociálnej poisťovni podľa toho, či chcete byť evidovaná alebo nie.
Q: Kedy presne končí nárok na rodičovský príspevok a kedy mám nastúpiť do práce?
A: Nárok na rodičovský príspevok trvá do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa, vrátane dňa 3. narodenín; nástup do práce je nasledujúci deň.
Q: Čo treba oznámiť Sociálnej poisťovni a v akej lehote?
A: Podľa diskusie treba do 8 dní od vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca podať odhlášku ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov; zamestnávateľ zároveň oznamuje koniec prerušenia poistenia prostredníctvom Registračného listu FO.
Q: Kto vystaví potvrdenie o dĺžke poberania rodičovského príspevku potrebné do ZP?
A: Potvrdenie o dĺžke poberania RP vydáva ÚPSVaR na požiadanie; toto potvrdenie sa potom nosí do Zdravotnej poisťovne pri riešení poistenia po skončení RP.
Q: Ako zvýšiť výšku podpory v nezamestnanosti pri ukončení pracovného pomeru po RD?
A: V diskusii odporúčali dohodnúť s zamestnávateľom „dohodu o skončení pracovného pomeru“, čerpať 1 deň dovolenky a nechať si preplatiť zvyšok dovolenky, čo v praxi zvyšuje vymeriavací základ použiteľný pri výpočte podpory; následne sa treba evidovať na ÚPSVaR a žiadať o podporu.
Q: Treba zamestnávateľovi hlásiť, že končíme poberanie rodičovského príspevku?
A: Zamestnávateľ môže nahlásiť začiatok a ukončenie poberania RP zdravotnej poisťovni, ale podľa diskusie je rozumné osobne overiť oznámenia v ZP a v SP a mať písomné potvrdenia (kopie, pečiatky).
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičovský príspevok sa poberá do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa; nástup do práce je deň po 3. narodeninách.
- Po skončení RD treba riešiť úkony na ÚPSVaR (hlásenie, kde sa dieťa nachádza), v Sociálnej poisťovni (odhláška/prihláška osoby starajúcej sa o dieťa) a v Zdravotnej poisťovni (potvrdenie o poberaní RP alebo nahlásenie stavu).
- Ak sa nevraciate do práce, máte dve hlavné možnosti: zaevidovať sa na ÚPSVaR alebo zostať na predĺženej neplatenej rodičovskej (priorita oznamovania a poistenia sa mení podľa voľby).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že po ukončení poberania RP pri predĺženej neplatenej rodičovskej netreba odhlasovať prihlášku v Sociálnej poisťovni; iní tvrdia, že odhlásenie/prihlásenie treba riešiť prostredníctvom Registračného listu FO a do 8 dní.
- Nie je jednotný názor, či zamestnávateľ musí vždy nahlásiť začiatok/ukončenie poberania RP ZP, alebo či je to primárne povinnosť rodiča; v diskusii sa uvádza, že mzdárky často nahlásia, no rodič má povinnosť overiť tento stav.
Otvorené otázky
- Presný postup a lehota, kedy a kto má oficiálne nahlásiť koniec poberania RP a začiatok zamestnania medzi zamestnávateľom, SP a ZP, zostáva v niektorých prípadoch nejasný.
- Presný dopad na výšku podpory v nezamestnanosti pri rôznych kombináciách čerpania dovolenky, dohôd a dohôd o skončení pracovného pomeru zostal v diskusii matematicky nevyjasnený a závisí od konkrétnych miezd.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Úrad práce, Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, SAD Malacky
Spomenuté produkty a metódy
Registračný list FO, odhláška/prihláška osoby starajúcej sa o dieťa do 6 rokov, poistenec štátu, predĺžená neplatená rodičovská dovolenka, dohoda o skončení pracovného pomeru, výpoveď, odstupné, potvrdenie o dĺžke poberania rodičovského príspevku, potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, podpora v nezamestnanosti, nezdaniteľná položka na manželku, zápočtový list, čerpanie a preplatenie dovolenky pre výpočet vymeriavacieho základu
Miesta a osoby
Malacky, Petržalka, Technopole
dobrý den poradte mi teraz 21.06 mi konči materska,pracovný pomer my stale trva ale chcem dat vypoved.ako mam postupovat?
@kollarovav
ak si nezam., tak bud sa eviduješ na úrade práce, alebo ak máš dieťa doma, nie v škôlke a nechceš sa evidovať, tak len zdr.poistovnu.
@gapa a socialnu poistovnu netreba v takom pripade riesit?
ja som ten pripad, ze maly mal 23. 9. 3 roky, a rozhodla som sa, ze budeme este doma, je stale chory.., zatial som bola len na zdravotnej, kde mi povedali, ze az s potvrdenim po poslednej vyplatenej davke RP, na urade sa nebudem evidovat, len neviem, ci na socialnu poistovnu nieco treba...
@momoyka ak si pri nastupe na RD v socialnej poistovni vypisovala registracny list, ze si poistencom statu, tak treba to ist aj odhlasit.
@kuriatko84 ale treba to ist odhlasit aj v tom pripade, ze ostanem s nim doma na neplatenej predlzenej? to tiez vlastne plati za mna stat... nejak sa v tom neviem celkom zorientovat... dakujem velmi pekne..
@momoyka
ak si nezamestananá a po ukončení poberania RP sa nevraciaš do práce alebo čerpať riadnu dovolenku, tak netreba odhlášku na soc.poistovni. Od nového roku možno bude nejaká zmena, ak by chodil do škôlky.uvidíme. Ale podla teraz účinného zákona môžeš byť takto poistená až do dosiahnutia 6rokov, ak ti nevznikne povinné dôch.poistenie zamestnanca (aj na dohodu) alebo szčo osoby a splnaš podmienku riadnej starostlivosti z definície zo zákona o rodič.príspevku.
A co v pripade ked je zena zamestnana, treba do prace nejaky papier o ukonceni RD???
baby co potrebujem vybavit po ukonceni RD?maleho mam v skolke a v praci vypoved podana bo som sa tam nemohla vratit bo som slobodna mamina.dakujem
Ahojte chcela by som vas poprosit o radu.Som slobodna mamicka na rodic.dovolenke a mam syna ktory bude mat 16.decembra 3roky a zo zamestnavatelom sme sa dohodli ze k 13.decembru dostanem vypoved dohodou..chcem sa spytat kde a kedy sa musim hlasit a na co mam ako slobodna mamicka narok.Dakujem.
@moon1979 Ahoj, mne tiež 30.11. končí RD, prac. pomer mám na dobu neurčitú, ale dala som si žiadosť na predĺženú RD zo zdr. dôvodov..obávam sa, že vyrozumenie bude trvať dlhšie, ako do 30.11., tak neviem, ako mám postupovať v práci...nastúpiť nemôžem, pretože mi je malý od septembra stále chorý...a takisto tam ani nemôžem ďalej pracovať, z časových dôvodov (nemal by mi kto chodiť po syna do škôlky a byť pri ňom až do 22:30 hod. a takisto práca cez víkendy nepripadá do úvahy) Takže, čo mám povedať v práci? Mám sa dohodnúť na výpovedi - dočerpať nejakú dovolenku a ísť sa nahlásiť na Úrad práce? Ak mi môžeš poradiť, budem Ti vďačná...
@manzanillaa ak máš dovolenku, čerpaj jeden deň a zvyšok si daj preplatiť a ukonči PP ... môžeš sa takto dopracovať až k maximálnej podpore v nezamestnanosti
@moon1979 Ja som bola na rizikovom od 2 mesiaca tehu a predtým som pracovala na trvalý prac. pomer len niečo vyše troch mesiacov, takže si myslím, že nárok na podporu nemám☹
@moon1979 , mam podobny problem, ze mam nastupit do prace, zamestnavatel si samozrejme chce nechat tu, ktora ma zastupuje. takze ak som dobre rozumela, mam sa so zamestnavatelom dohodnut na ukonceni PP dohodou, tym padom mi preplati 53 dni dovolenky a dostanem 3 mesacne odstupne a takto by som mala narok na max. podporu v nezam., ale musim si aspon 1 den cerpat dovolenku? mozte mi poradit, ci je to takto spravne? dakujem
@gapa prosim poradis mi? Vsade to hladam a nenasla som, maly mal 3 roky a chcem ostat na neplatenej rodicovskej dovolenke, lebo do skolky ide az od buduceho septembra. Co mam vybavit? Mam ist na urad prace po nejake potvrdenie pre zdravotnu a socialnu poistovnu, aby za mna stat nadalej platil poistenie? Dakujem velmi pekne.
@flowerfairy chceš sa aj evidovať, alebo nie? bola si zamestnaná? ak áno, ako sa končil prac.pomer? posledným dnom RD alebo si aj čerpala riadnu dovolenku alebo pn, či očr. ... pred ukončením prac.pomeru (to je velmi podstatné!!!!!! kvôli odvodom a ak boli odvody na dôch.ako zamestnanec, tak aj treba odhlášku, inak ju netreba, ak odvody do dôch.ako zamestnanec neboli)
@gapa uz som medzitym doobeda bola na upsvar aj v zdravotnej, to je vybavene, uz len neviem, ci treba nieco riesit aj v socialnej. Ja som isla z jednej rodicovskej na druhu a predtym som bola szco, ale zivnost mam pozastavenu a planujem ju zrusit a zamestnat sa normalne, ked maly pojde do skolky. Evidovat na urade prace sa nechcem, chcem ostat na tej tzv. predlzenej neplatenej rodicovskej do toho septembra. Len si chcem byt ista, ci nieco netreba hlasit aj v socialnej poistovni. Dakujem 🙂
@flowerfairy ak si szčo s prerušenou živnostou (tj. neplatíš anii povinné odvody szčo do soc.poistovne, čo je podstatné), tak do soc.poistovne nemusíš isť, stále ti trvá prihláška, ktorú si podávala po narodení druhého dieťaťa. Ak si však nebola po narodení druhého dieťaťa v SP, tak tam radšej zájdi a skontroluj si, či máš prehodenú prihlášku na mladšie dieťa (lebo staršie už má 6r).Ak to máš vybavené, tak odhlásiť sa musíš až ked budeš zamestnaná - do 8dní od vzniku poistenia zamestnanca, resp. dovršením 6rokov dieťaťa. Zo sociálky si dobre robiť kopie, ktoré si dať opečiatkovať.
To predpokladám vieš, že manžel si nebude môcť na teba uplatniť odpočet od mesiaca, kedy nepoberáš k 1vému RP, čo je dosť, ak platí dane, myslím bolo to cca 60eur na mesiac??? (už si nepamätám, no pozri odpočet na mesiac na danovníka x 19%, či 20% ani dan neviem aktuálnu, bohužial)
@gapa dakujem, si poklad, ze nam sveta neznalym tak pomahas 🙂 velmi si mi pomohla, posielam ti aspon srdiecko 🙂
@gapa 🙂 dakujem, nosim so sebou vzdy, ked daco vybavujem, ale bola som tam po porode, takze asi netreba teraz.
Ahojte, mohli by ste prosím niektorá zhrnúť čo treba vybaviť po konci rodičovskej a nástupe do zamestnania v roku 2015? Niečo robí zamestnávateľ, niečo nie a stále sa niečo mení 🙂. Mesiac pred nástupom treba listom zamestnávateľovi oznámiť, že nastupujete. Rodičovská končí dňom 3. narodenín dieťaťa a nástup je deň potom. A teraz mám hokej. Prosím opravte ma, prípadne doplňte.
Sociálna poisťovňa- zamestnávateľ oznamuje Registračným listom FO koniec prerušenia soc.poistenia, (ktoré prerušil, lebo za mňa platil počas rodičovskej štát, keď som si dala prihlášku na Reg.liste po skončení materskej dovolenky). Asi mám aj ja oznamovaťdo 8 dní Reg. listom FO odhlášku zo soc. poistenia ako FO, za ktorú platil štát?
Zdravotná poisťovňa-zamestnávateľ asi urobil to isté ako pri Soc.poisťovni, teda zrušil prerušenie. Mám aj ja nahlasovať koniec rodičovskej dovolenky ako osoba, za ktorú platil štát? Treba k tomu potvrdenie z UPSVaR? Tiež lehota 8 dní? Ďakujem.
@xixi7
Okrem písomného oznámenia zamestnávatelovi o ukončení RD a nástupe do práce, prípadne požiadania o schválenie čerpania riadnej dovolenky (v podstate treba starú dovolenku vyčerpať do konca kalendárneho roku, kedy sa vraciate z rd) treba:
1.do soc.poistovne:
a) zamestnávatel
- zmena - ukončenie RD
- prerušenie - ukončenie prerušenia z dôvodu RD
b) mamička
- do 8dní od vzniku dôch.poistenia zamestnanca - odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov
2. zdravotná poistovna:
zamestnávatel:
- ukončí prerušenie poistenia
zamestnávatel alebo mamička:
- zamestnávatel môže a nemá povinnost ukončiť nahlásenie ako osoby poberajúcej rodič.príspevok, toto kedysi zamestnávatel nahlasoval, aj ked prakticky informáciu o poberaní RP bežne mamička zamestnávatelovi neoznamuje a RP môže vlastne poberať aj druhý z rodičov. Podla Úradu nad dohladom nad zdr.starostlivsotou, už toto nemusí zamestnávatel nahlasovať, je to povinnosť mamičky, ale väčšinou to mzdárky robia. Preto si zisti, či ona nahlásila začiatok poberania RP, v takom prípade predpokladám aj to odhlási, no over si. Ak nenahlásila, urob ty aj s dokladom o dobe poberania RP, aj ked tiež je tam myslím lehota do 8dní, v zdr.poistovni nie je problém to nahlásiť neskôr.
3. upsvar odbor soc.vecí a rodiny:
- po dovršení 3rokov, myslím do konca mesiaca (kedy dovrší alebo nasledujúceho??) oznámiť, kto sa o dieťa stará tj. či škôlka, živnostník ...

Podla toho, ci si alebo nie si v pracovnom pomere.