Má manžel nárok na materskú, keď som ju už ja raz poberala?

petronelka971
16. jún 2015

Dobrý deň, momentálne má syn 2 roky. Pol roka som poberala materskú (cca500e), potom rodičovský príspevok.
Ja chcem ísť do práce a manžel by išiel na materskú. Má nárok na vyššiu materskú, či by dostával len rodičovský príspevok ako ja teraz?
Je SZČO.

traffic
16. jún 2015

Ak manzel pracoval, tak ma narok na matersku, ktoru mu vypocitaju z jeho platu, cize ano ty mozes ist do roboty a on bude na materskej a poberat matersku, nie rodicovsky. Takisto bude pol roka poberat matersku, ako zena ma taky isty narok na nu. Ked mu skonci materska tak mate narok n arodicovsky.

majusqa77
16. jún 2015

@petronelka971 ak je szco, zalezi kolko bude ma vymeriavaci zaklad za rok 2014. mozno mu vyjde lepsia, mozno nie

oksu
16. jún 2015

určite bude vyššia ako rodičovský a dalšia vyhoda je ze nemusi v to obdobie platiť ani odvody ani zdravotnú. ale treba urad prace požiadať o odnatie rodicovskeho - nemoze poberat aj matersku aj rodičak. potom zase po materskej mozete.

dena1973
16. jún 2015

@petronelka971 Tak ako píše majusqa77. Je dôležité, aby bol v dobe nároku na materské nemocensky poistený a mal platené odvody na nemocenské poistenie v r. 2014. Z toho vyplýva, že musí mať splnenú podmienku pre nárok: 270 dní nemocenského poistenia. Ak nastúpi na materské v r. 2015, tak sa mu príjem pre výpočet bude brať VZ z r. 2014.

petronelka971
autor
16. jún 2015

A ako sa to počíta, neviete? Platil vyše 300e dane, lebo hrubý príjem mal za celý rok cca 18tisíc eur.
Platí si sociálku vyše roka (minimum okolo 130e). Bol sa dnes pýtať,či má nárok na materskú a povedali mu že nie! Že ked už sme ju raz čerpali, druhýkrát na to isté dieťa nemôžme! SILA! Ako si neplatí poctivo odvody.
Tak ja neviem, chcel sa aj opýtať ako si to približne vyráta, koľko by dostával... ale to že by mu vopred nepovedali, čo je tiež trošku divné. Ved musíme vedieť, či nám to bude finančne vychádzať, máme úver. To nie je sranda.. 😒

majusqa77
16. jún 2015

@petronelka971 na to iste dieta mozes mat najskôr matersku ty, potom manzel. pozri si v jeho danovom priznani vymeriavaci zaklad za rok 2014 (je to na konci danoveho priznania - udaje pre zdravotku a socialku) a ak sa nemylim, tak deleno 12 a z toho 65% a vyjde ti na mesiac

petronelka971
autor
16. jún 2015

@oksu A keby chcel ísť na materskú a chcel by si popri tom privyrábať, môže? Myslím teda na živnosť. Chcel by chodiť aspon na pár hodín, ked ja prídem z práce. Musíme si striedať drobca. Dúfam, že od januára mi ho už vezmú do školky..

dena1973
16. jún 2015

@petronelka971 Na SP ti to nikto nevypočíta. Ak má v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materské nemocenské poistenia aspoň 270 dní, tak nárok by mu mal vzniknúť + musí byť aj teraz nemocensky poistený.
Ak celý rok 2014 si platil nem. poistenie, tak sa spočíta celý rok VZ, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie vydelí sa počtom kal. dní za r. 2014 (bez PN, OČR) = 100% VZ a z toho 65% = suma na 1. kal. deň x počet kal. dní v mesiaci = dávka na celý mesiac.
Pracovať popri materskom môže.

petronelka971
autor
16. jún 2015

@majusqa77 Tak ja neviem ako si to vybojovať, ked ho tam pani odbila, že nato nárok nemá. Asi sa tam pôjdem popýtať ja, od dverí k dverám, ked sa inak nedá 😠

petronelka971
autor
16. jún 2015

@petronelka971 Musím pozrieť to daňové..

majusqa77
16. jún 2015

@petronelka971 vypytajte si ziadost o materske, vypiste a doneste na spracovanie 🙂

dena1973
16. jún 2015

@petronelka971 Na daňovom nebudeš mať napísané koľko platil v r. 2014 nemocenské poistenie, to musí vedieť manžel aké odvody platí do SP. A teraz od júla je znova nemocensky poistený, platí si odvody na nemocenské poistenie? To je tiež dôležité! Nie len r. 2014....
Skús sa spýtať na pobočke, keď si s tým nevieš rady, ale neviem ako pochodíš..... 😒
Podľa vzorca, čo som ti napísala vyššie sa to veľmi ľahko vypočítať...... 😉

jankaviel
16. jún 2015

Ahoj. Aj my sme to riesili tak, ze naskor som bola na materskej ja a potom manzel. Len v den nastupu na matersku musi byt nemocensky poisteny alebo byt v ochrannej lehote. Zaroven sme museli dat papier, ze manzel prebera dieta do starostlivosti - datum rovnaky ako nastupuje na matersku.

oksu
16. jún 2015

@petronelka971 ano môže, aj muž tak teraz má. robí, ja robím, on berie materskú, neplatí nic.