Má manžel po roku PN nárok na materskú?

zuzka_julka
12. jan 2021

Ahojte, prosím vás vie mi niekto poradiť, či má manžel po roku PN nárok na materské?, manžel bol zamestany celý rok 2019 až do konca februára 2020. Od 3.3 2020 do 2.3.2021, čo je rok, je - bude na PN, ktorá sa po roku prestane vyplácať. Pýtam sa, môže ísť hneď ďalší deň, t. j. od 3.3. 2021, na matersku? Čo bude pre neho rozhodujúce obdobie na výpočet? Prosím poraďte, ďakujem pekne

lienocka2808
12. jan 2021

@zuzka_julka ale počas PN je stale zamestnany nie? či pred pn dal vypoved?

lucka_ke
12. jan 2021

ak nemá pracovný pomer (nie je zamestnaný) tak nespĺňa podmienky pre materské
musel by si obnoviť nemocenské poistenie - zamestnať sa, alebo si zaplatiť dobrovoľné NP

ivkazba
12. jan 2021

@lienocka2808 ja to chápem tak, že zamestnaný bol do 28.2.2020
@zuzka_julka ak mu pracovný pomer skončil 28.2.2020 tak platí čo píše Lucka, nemá aktívne NP, takže nemá z čoho dostať MP

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

@lienocka2808 nie je zamestany, pracoval do konca februára 2020 a potom išiel na PN v ochrannej dobe. Je k tomu ešte invalid, tak neviem ci si môže platiť dobrovol nemoc,,,

juliatriscova
12. jan 2021

@zuzka_julka ochranná lehota je pre manžela 7 dní.......čiže nemá nárok na materskú...

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

@lucka_ke zamestnať sa a koľko minimálne, na 90 dní? Alebo stačí aj par dni, keď to bude par dni tak potom sa mu bude rátať z tých pár dní?

lucka_ke
12. jan 2021

@zuzka_julka
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemôže byť povinne nemocensky poistená, nemôže mať priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, nemôže byť poberateľom invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku a musí byť súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená.

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

@lucka_ke ma 50% takže môže, potom koľko dní musí byť poistený?

lucka_ke
12. jan 2021

ak by chcel nastúpiť na MD v marci 2021, budú mu posudzovať obdobie od 03/2019 do 03/2021, za toto obdobie potrebuje mať 270 dní, čo má ak pracoval do 02/2020
zamestnať sa mu teoreticky stačí na pár dní, ale odporúčam radšej viac, lebo mu to môžu posúdiť ako účelové a zamietnuť nárok, zvlášť po ročnej PNke by som bola opatrná
dobrovoľné stačí pár dní, ale tam zase nebude mať vysokú materskú

zuzka_julka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka_julka
autor
12. jan 2021

@lucka_ke to robia že zamietaju nárok, že je to účelové? Veď keď je poistený tak je poisteny,,, a ešte ma napadlo, ak by mu vyšla materská menšia než je rodičak, tak vy dostával ten?

lienocka2808
12. jan 2021

@zuzka_julka áno, bude dostávať rodičák v tom prípade ak mu vyjde nižsia materská. Ale to tým padom možes ostat na materskej rovno ty.

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

Môže socka zamietnuť materskú z dobrovol poistenia, keďže tam stačí tiež byť pár dní poist??

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

Riešime to preto ze je kuchár a práca nehrozí,,, 😷 ďakujem vám kočky veľmi pekne za všetky odpovede, veľmi ste pomohli už teraz 👍🙂

lienocka2808
12. jan 2021

@zuzka_julka ano socialna poistovna moze zamietnut vyplacanie materskeho z dobrovolneho poistenia, ked to vyhodnoti ako ucelove. Je to rozne, niekde rovnaky pripad zamietnu inde vyplacaju..

lucka_ke
12. jan 2021

vieš strašne veľa ľudí špekuluje ako dostať od štátu peniaze a tak posudzujú prísne každý prípad, nemusí sa zamestnať len ako kuchár
ale ako som písala po ročnej PNke to budú posudzovať dôkladne

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

Mam pocit, že materskú ani človek nebude riešiť, a rovno bude lepšie rodičak, keď sa ma dobrovoľne poistiť a nakoniec mu žiadosť zamietnu, tak príde len o peniaze

zuzka_julka
autor
12. jan 2021

@lucka_ke celkovo nájsť si prácu je problém kvôli corone, nemyslím len ako kuchár, a po roku PN mi je jasne ze bude pod lupou ak chce materskú

zalka
12. jan 2021

@zuzka_julka ak porieši mng. rodičák tak dostane 270e ak bude riešiť materskú z minimálneho VZ 546e tak dostane 400e zváž, či neskúsiš to poistenie na DNP a následne materskú z toho poistenia.

zuzka_julka
autor
13. jan 2021

@zalka a stačí tak ako písali sa poistiť DNP na par dni?

zalka
13. jan 2021

@zuzka_julka áno stačí a nechať plynúť počas MD za DNP potom neplatí