Nárok na materskú a výška materskej

veronicka256
26. apr 2022

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či mi vznikne nárok na materskú dávku, momentalne som v 8.týždni tehotenstva.
Zamestnaná som od 10.11.2021 na TPP, pred nástupom do súčasnej práce som bola evidovaná na úrade práce (od 23.2.2021- 9.11.2021) a este pred evidenciou na úrade som bola zamestnaná v zahraničí do 22.2.2021. Pri nároku na materské sa zapocítava aj obdobie, ked som bola zamestaná v zahraničí pre splnenie podmienky min.270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom?
Vznikne mi tak nárok i na tehotenskú dávku?
V prípade nároku na materskú dávku, čo sa bude považovať za rozhodujúce obdobie v mojom prípade? Bude zahŕňať aj obdobie práce v zahraničí?
A aké sú možnosti získania maximálnej materskej?

Ďakujem

melanta
26. apr 2022

Keď si zamestnaná od 10.11.2021 a teraz si len 8tt, tak splníš 270 dní na materskú, ak teda neskončíš PP. Čiže nárok na ňu budeš mať. Ale nestíhaš splniť túto podmienku k 13tt, čiže nárok na tehotenské nebude. Čo sa týka výšky, bude sa ti počítať z aktuálneho príjmu. Ak by si chcela vyššiu, je potrebné sa zamestnať na min 90 dní inde, s vyššou mzdou, vtedy sa ti bude počítať výška z nového zamestnania.