Má muž nárok na materské?

arexka
28. feb 2024

Dobrý večer chcem sa spýtať..ja som na rodičovskej dovolenke s prvou dcerkou 3 roky bude mať v maji čakáme druhe dieťatko ktore ma rovnaky termin ako mala prva dcerka ..muž chce vedieť či by mohol ist s prvou dcerkou ešte nachvíľu na materskú že ako to je s rodičovským na to druhe bábätko či sa naň nastupuje 6 - 8 týždňov pred pôrodom ako to bolo pri materskej alebo sa ďalší rodičovsky rieši az po narodení..? Ja som bola v tom ze to tak bude ale on by chcel ešte využiť to ze ma narok byt zo staršou ešte doma keďže maju teraz toho v práci pomenej ..ja narok na materské už nemam len na nižsi rodicak s tym druhym co sa narodi..vdaka za odpovede 🍀

luliu
28. feb 2024

@arexka má nárok na materskú do toho mája. Na materskú nárok nemáš, to znamená, že žiadnych 6-8 týždňov
Takže keď on bude dostávať materskú, ty musíš zrušiť poberanie RP

arexka
autor
28. feb 2024

@luliu čiže pokiaľ by on nastupil na matersku ja musim zrušiť rodičovsky ano? A pokiaľ to ostane pri starom tak o rodičovský na ďalšie dieta si požiadam po jeho narodení?

luliu
28. feb 2024

@arexka nedá sa poberat v rodine súčasne materská aj RP. Keď muž nepôjde na materskú - pre teba je výhodné poberať RP na staršiu pokiaľ je to možné a až po jej 3 narodeninách požiadať o RP na mladšie, keďže potom budeš mať nárok už len na nižší RP

arexka
autor
29. feb 2024

@luliu ano aj to tak bude ze ked sa narodi maly ptejde. Na ďalší rodičovsky s ním..to len muž vymýšľal lebo maju toho teraz malo v práci že by to vykril nejako ale proste sa to neda a ja tiež potrebujem nejaky prijem aspon .. ďakujem za odpoveď 🙂🍀