Mám dať výpoveď, alebo čakať do otehotnenia?

sumalee
27. jún 2022

Dobrý deň, prosím vas pracujem 4 roky v jednej práci,ale som tu nešťastná,vkuse stres námaha fyzická aj psychická,proste každý deň trpím. Zároveň rozmýšľame nad druhým bábätkom dcérka má už 7,5 roka...Lenže mam strašnú dilemu chcem dat výpoveď ale viem ze 270 dní pred dňom pôrodu musím byť poistená...čiže keby som dala výpoveď a potom sa mi nepodarilo do pol roka otehotnieť tak už by som nemala nárok na materskú vsak? Neviem co mam robiť, bojím sa dat aj výpoveď lebo viem co ma čaká počas výpovednej lehoty aký stres. Aj sa bojím v takom strese otehotniet. Co by ste robili vy? Ďakujem za vaše nazory...

zmrzlinka2021
27. jún 2022

@sumalee urcite by som nesla do toho bez toho aby som nemala pracu. Uz len kvoli zivotopisu. Budes bez prace, otehotnies a pravdepodobne budes doma viac ako 6 mesiacov materskej, niektore zeny dokonca su doma az tri roky. A budes mat 3 roky prazdne.
Takto sa po RD vratis do prace, das vypoved a uz budes mat najdenu inu pracu.

sumalee
autor
27. jún 2022

@zmrzlinka2021 No ja som to tiež tak rozmýšľala,len sa bojím ze to nepôjde tak rýchlo,človek nikdy nevie už mám po 30tke,a zároveň si neviem predstaviť napr.dalsi rok tu robiť :(

zmrzlinka2021
27. jún 2022

@sumalee Pozri, neviem aky mas vek, ale vacsina zien v mojom okoli rodina od 32 do 38, niektore aj neskor. A velmi vela zien otehotnelo v ramci prveho cyklu. Ak ti praca sposobuje zle, hned ako otehotnies, chod na PN. Dolezite je aby si ty bola OK, potom aj babatko bude OK a z PN rovno pojdes na matersku. A ked sa budes vracat a nebudu ta "chciet", je velka sanca, ze dostanes odsupne a tie tri roky budes mat vykryte.

mamamasama
27. jún 2022

Na tvojom mieste skúsim bábo. Pár mesiacov vydržíš a potom choď na PN. Takto budeš mať aspoň materskú.

sumalee
autor
27. jún 2022

@zmrzlinka2021 mam 33 o chvíľku keď som mala 25 tak to išlo hned,tak preto teraz som taká že sa bojím ze uz to tak nebude....
@mamamasama bolo by to tak lepšie...len keby to nebolo zo dňa na deň tu horšie..

judit47
27. jún 2022

Na matersku mas narok ak ti trva PP alebo si v ochranneh lehote takze uz musis v case vypovede byt tehotna-nie ze das vypoved a potom sa budete pokusat🙂

luccija
27. jún 2022

@sumalee otehotniet a ist neskor na PN, ked to bude zle...pocas materskej, rodicovskej porozmyslas ci tam chces byt, mozno potrebujes len oddych, alebo sa zmenia ludia...

sumalee
autor
27. jún 2022

@judit47 A co je ochranna lehota? PNka?

oli2782
27. jún 2022

Bola som na tom podobne. Bola som nešťastná v práci a chcela som ju zmeniť no zároveň sme sa snažili o bábo. Ver, že vtedy aj tá veľmi zlá práca je iná. Ak začneš rozmýšlať v štýle, že veď zachvíľku to tu aj tak nechám s bruškom tak ti to bude ubiehať ľahšie, nezoberieš si tie pracovné veci až tak vážne a v pohode to vydržíš 😊 Držím palce

sumalee
autor
27. jún 2022

@oli2782 No tak to je super ze si to tak zvladla,ja si to tak presne aj predstavujem a tiež si vravím ze uz potom si z ničoho nebudem nič robiť, len zároveň si to hovorím každý deň tu,že dnes tie situácie zvladnem v pohode,dnes sa nebudem stresovať a potom prejde 20 min a som tam kde som bola...snáď by to bolo fakt iné keby už naozaj som tehotná...

7lenka11
27. jún 2022

Ahoj, ja som riešila presne to isté. Som 5 rokov v jednej firme, robota ma už nebaví, vyhorela som v nej, nedarilo sa mi ani otehotnieť. Nakoniec som bola na umelom a aktuálne som na prelome 10tt-11tt a v robote som ostala.. Presne pre tie dôvody, čo tu píšu vyššie. Odísť na materskú zo stabilnej práce je lepšie, ako keby som mala samú seba dostať do neistoty. Zároveň čakám na ukončenie prvého trimestra, kedy chcem oznámiť tehotenstvo a následne si chcem uplatňovať úľavy vo firme, nakoľko moju prácu tiež sprevádza veľký stres. Už som dohodnutá so svojou tímlíderkou, že ak všetko pôjde ok, bude mi dávať menej projektov a zároveň začnú ASAP hľadať náhradu, takže pár mesiacov budeme dve na jednej pozícii, čo je pre mňa fajn. Ak by som sa však stále cítila v práci v strese, určite pôjdem na PN. Mne sa podarilo otehotnieť po 3 rokoch, čiže nechcem nič podceniť.. Taktiež po tom, ako som zistila, že som tehotná, už práci neprikladám takú váhu, veci beriem s rezervou. Priority sa mi preorientovali na súkromie a zdravie, robota počká.

mamamasama
27. jún 2022

@sumalee v mojom prípade to bolo podobné ako mala
@oli2782 .Ja som však kvôli stresu z práce ani nemohla otehotnieť. Bola som však mesiac na PN a práve vtedy sa podarilo. Potom som už tú PN predĺžila len z iného dôvodu. 🙂 Ak máš možnosť, zober si aspoň dovolenku. Zrelaxuj, oddýchni a skúste. Držím prsty 🙂

sumalee
autor
27. jún 2022

@7lenka11 Joj tak to je super,držím veľmi palce nech je všetku už len v poriadku 🙂 možno fakt to bude tak ze uz potom to budem inak brat, skúsim sa fakt nastaviť tak ze som tu už len dočasne,verím ze sa naň podarí a už mi to bude jedno,budem si v kľude robiť a nech mi vsetci kašlú na hlavu...

oli2782
27. jún 2022

@sumalee Ja som sa nastavila tak, že už som. Tento mesiac sa to podarilo a bodka. Možno je to divné ale mne to pomohlo🙂

54tinka54
27. jún 2022

@sumalee tušim od 1.6. tohto roka zmenili dĺžku ochrannej lehoty. Doteraz musela byť žena tehotná ešte pocas trvania PP a teraz aj keď otehotnie do 180 dní od skončenia PP, tak bude spadat do ochrannej lehoty a tým pádom bude mať nárok na materskú. Cize aj keby si dala v práci výpoveď a do pol roka otehotnela tak materskú budeš dostavať.
Ale to budeš v strese, aby si do toho pol roka stihla otehotnieť, cize to by som nerobila. Skôr sa snažiť a keď to vyjde, ísť na PN.

maranta_leuconeura
27. jún 2022

Hladala by som si novu pracu. Stres nie je dobry vseobecne, nie len ked sa chystas otehotniet. Okrem toho, viem, ze vsetky sem napisu, ze mozes otehotniet v prvom cykle, ale rovnako sa to aj nemusi podarit ani za rok 🤷

feketka
27. jún 2022

Ja som tento rok riesila to iste. Tri roky sme sa snazili o dieta a kazdy rok som si myslela, ze uz nezacnem novy skolsky rok (som ucka v specialnej skole), lebo urcite pojdem na matersku. Ale nestalo sa, tak som isla z roku na rok stale viac znechutena do roboty a tento rok to naozaj vyvrcholilo. Je mi v praci tak zle, ze tam idem s krcom v zaludku. Nechela som davat vypoved, lebo sme isli riesit IUI, tak ze aspon pockam a uvidim. Lenze tie mesiace kym sme sa k tomu vobec dostali boli nekonecne a moje nervy stale viac v prdeli...Nakoniec sa nam IUI podarilo na prvykrat, viem to uz cca tyzden a povedala som si, ze tych par dni do vysvedcenia uz zvladnem. Hrozne som sa mylila a lutujem, ze som sa nedala hned vypisat. Tieto posledne dni tam je hrozny stres, deti su velmi neposlusne, uz nikto nevladzeme, do toho toto neskutocne teplo a cestovanie vlakom do prace... Citim, ze to je nad moje sily a je mi do placu....Ale uz to do stvrtka musim nejak vydrzat. Len ci to aj to babo vydrzi, lebo tie stresy z prace sa u mna este viac zvacsili kedze si uvedomujem, ze som tehotna a mala by som byt opatrnejsia na seba. Ale zial aj ked sa o to snazim, tak to v mojej prace jednoducho nie je mozne. Uz len ked pomyslim, ze zajtra mam ist do roboty, tak mam hrozny stres :(

nevenka
27. jún 2022

@sumalee neboj, ja som neplanovane otehotnela v 37 a teraz v 39 😅. Ovulacia este ani nahodou nemala byt, ale asi zauradoval covid alebo vyssia moc, mozno vsetko dokopy. Cakame stvrte dieta. Matersku mat nebudem, ani tehotenske, kocikove uz len 151, proste vsetko takto vyslo, ale tesim sa. Manzel zatial zvlada sa o nas starat. Predychame to, len nech je zdrave.
Takze viem, co znamena nemat matersku, viackrat som to zazila, bohuzial. Tak ja by som skusila asi na Tvojom mieste este vydrzat a zacat sa snazit, mozno budes mat stastie a podari sa hned a pojdes na PN.
Drzim palce.

janickacrazy
27. jún 2022

@sumalee ja som v 33 otehotnela na prvý šup a to mi ešte dr. dávala prednášky, že po 30 to tak rýchlo nepôjde 😂